جدیدترین پیش‌بینی‌ها از آینده بازار نفت و بهای طلای سیاه

جدیدترین پیش‌بینی‌ها از آینده بازار نفت و بهای طلای سیاه

امیدواری از کاهش محدودیت‌های قرنطینه در جهان و نشانه‌های افزایش تقاضا برای سوخت و همچنین کاهش تولید از سوی اوپک پلاس و شرکت‌های آمریکایی،نفت در چند روز گذشته بخش کوچکی از سقوط قیمتی خود را جبران کرده است. این در حالی است که کارشناسان حوزه نفت و انرژی هنوز در مورد پیش‌بینی افزایشی قیمت‌ها با احتیاط رفتار می‌کنند.

چهارشنبه 17 اردیبهشت 1399 ساعت 1:5

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از قدس آنلاین 

به گزارش خبرنگار اقتصادی قدس آنلاین؛ فارغ از پیش‌بینی‌های بانک «گلدمن ساکس» و «رویترز» از تغییرات احتمالی بهای نفت طی سال جاری میلادی، که هر دو شاخص نفت برنت در ۲۰۲۰ را به‌طور متوسط حدود ۳۵ دلار برای هر بشکه برارورد کرده بودند، تاکنون میانگین قیمت این نفت شاخص حدود ۴۵ دلار بر بشکه بوده است و اما علی رغم این پیش بینی‌ها در حال حاضر برنت حدود ۱۹ دلار از متوسط خود از ابتدای سال عقب افتاده است.

امیدواری از کاهش محدودیت‌های قرنطینه در جهان و نشانه‌های افزایش تقاضا برای سوخت و همچنین کاهش تولید از سوی اوپک پلاس و شرکت‌های آمریکایی،نفت در چند روز گذشته بخش کوچکی از سقوط قیمتی خود را جبران کرده است. این در حالی است که کارشناسان حوزه نفت و انرژی هنوز در مورد پیش‌بینی افزایشی قیمت‌ها با احتیاط رفتار میکنند.

در این رابطه، بر اساس پیش بینی «گلدمن ساکس» در وال‌استریت، قیمت هر بشکه نفت برنت در سال ۲۰۲۰ از ۲/ ۳۵ دلار که پیش از این برآورد کرده بود به ۸/ ۳۵ دلار خواهد رسید.

در عین حال، این موسسه قیمت نفت برنت را برای فصل دوم سال ۵ دلار افزایش داده و به ۲۵ دلار بر بشکه رسانده است.

رویترز نیز در نظرسنجی که از کارشناسان حوزه نفت انجام داده است، برآورد کرده است که قیمت نفت برنت در سال جاری میلادی به‌طور متوسط ۸۴/ ۳۵ دلار در هر بشکه باشد که ۵/ ۷ درصد از پیش‌بینی قبلی این خبرگزاری در ماه مارس پایین‌تر است.

طبق پیش‌بینی تحلیلگرانی که با رویترز صحبت کرده اند، تقاضای سالانه بین ۲/ ۹ میلیون بشکه و ۶/ ۱۰ میلیون بشکه در روز کاهش خواهد داشت.

علی رغم پیش بینی کارشناسان رویترز، «گلدمن ساکس» معتقد است تقاضای نفت با کاهش قرنطینه به خاطر شیوع جهانی کرونا طی هفته‌های آتی به تدریج رو به افزایش بگذارد.

پیشبینی‌های همراه با احتیاط از آینده بازار نفت

با ظهور نشانه‌هایی از بهبود عوامل بنیادین بازار نفت، دپارتمان پژوهش کالاهای بانک «گلدمن ساکس» در پیش‌بینی خود از قیمت نفت تخمین زده است که بهای این کامودیتی در فصل دوم سال جاری و در کل سال بیشتر از برآورد قبلی این بانک باشد.

پیش بینی وال استریت از قیمت نفت برنت در سه ماه دوم سال ۲۰۲۰، اما حدود ۲۵ دلار در  هر بشکه است. پیشتر این موسسه تخمین زده بود که در این بازه زمانی قیمت نفت به‌طور متوسط ۲۰ دلار در هر بشکه باشد. در عین حال بانک وال استریت برآورد خود از متوسط قیمتی سالانه را  هم از ۲/ ۳۵ دلار به ۸/ ۳۵ دلار افزایش داده است که نشان از احتیاط این بانک در خوش‌بینی نسبت به آینده بازار نفت دارد.

با این حال،قیمت نفت برنت سال گذشته میلادی ۱۴/ ۶۴ دلار برای هر بشکه بود که ۴۴ درصد کاهش سالانه را نشان می‌دهد؛ قیمت نفت برنت در آخرین روز کاری هفته (جمعه) بیش از ۲۶ دلار برای هر بشکه معامله شد که به عقیده کارشناسان افزایش قیمت‌ها به دلیل شروع توافق اوپک پلاس برای کاهش ۷/ ۹ میلیون بشکه در روز و همچنین به علت اخباری مبنی بر افت شدید تولید در شرکت‌های آمریکایی بوده است. قیمت نفت خام آمریکا ماه گذشته میلادی برای اولین بار در تاریخ به زیر صفر سقوط کرد.

در این بازه زمانی، فروشندگان برای خلاص شدن از شر نفتی که ارزش خود را از دست داده بود حتی حاضر بودند نفت خودشان را تا ۴۰ دلار برای هر بشکه به خریداران بفروشند.

«گلدمن ساکس» معتقد است که رالی اخیر قیمت نفت می‌تواند بیش از این هم ادامه داشته باشد تا به حدود ۲۵ دلار بر بشکه برای نفت وست‌تگزاس اینترمدییت برسد.

با وجود این، از نظر گلدمن ساکس این نوسان در قیمت‌ها بالا خواهد ماند. این بانک در مورد بازار فیزیکی نفت اما گفته هفته‌ها زمان نیاز است تا مازاد عرضه آن روند نزولی به خود بگیرد. گلدمن همچنین هشدار داده با وجود افزایش پیوسته قیمت‌ها در روزهای گذشته، تا محقق شدن یک بازار قوی زمان و صبر نیاز است. این بانک انتظار دارد افزایش تقاضا برای نفت در هفته‌های پیش رو به دلیل اقداماتی برای کاهش قرنطینه شتاب گیرد.

قیمت نفت در ادامه سال روند نزولی نسبت به چهار ماه ابتدایی خواهد داشت

چهل و پنج کارشناسی که به نظرسنجی خبرگزاری رویترز پاسخ دادند معتقدند با وجود کاهش محدودیت‌های ترددی که می‌تواند مصرف انرژی را افزایش دهد، قیمت نفت در ادامه سال روند نزولی نسبت به چهار ماه ابتدایی خواهد داشت. این تحلیلگران پیش‌بینی کرده‌اند قیمت نفت برنت در ۲۰۲۰، به‌طور متوسط ۸۴/ ۳۵ دلار بر بشکه باشد که ۵/ ۷ درصد از ۷۶/ ۳۸ دلاری که پیش از این برآورد شده بود، کمتر است. با این حال، نظرسنجی رویترز  در پیش‌بینی سالانه خود از قیمت برنت با برآورد «گلدمن ساکس» کاملا هم‌نظر است.

بر اساس این گزارش، قیمت این نفت شاخص تاکنون ۴۵ دلار بر بشکه بوده. با وجود این، در هفته‌های گذشته برنت و نفت خام آمریکا شرایط بسیار بدی را تجربه کردند. هر دوی این شاخص‌های جهانی نفت اخیرا کمتر از ۲۰ دلار بر بشکه معامله می‌شدند.

این نظرسنجی همچنین در مورد قیمت نفت خام آمریکا نیز خوش‌بین نبوده و برآورد کرده این نفت در طول سال جاری میلادی به‌طور متوسط ۴۷/ ۳۱ دلار بر بشکه فروخته شود. نظرسنجی پیشین رویترز در ماه مارس پیش‌بینی کرده بود قیمت وست‌تگزاس اینترمدیت بیش از ۳۵ دلار در هر بشکه در سال ۲۰۲۰ معامله شود. این نظرسنجی در مورد اینکه آیا دوباره قیمت نفت منفی می‌شود یا خیر نیز از تحلیلگران سوال کرده که آنها در این مورد به دو گروه موافق و مخالف تقسیم شدند. جیووانی استونوو، تحلیلگر UBS در این خصوص می‌گوید: «با توجه به این نکته که احتمالا موجودی هاب کوشینگ در یک ماه آینده بالاتر خواهد رفت و پیدا کردن فضا برای ذخیره نفت دشوارتر خواهد شد، منفی شدن دوباره قیمت‌ها منتفی نیست.» استونوو افزود: «از سوی دیگر، ما شاهد کاهش در اختیار داشتن سررسید ژوئن نیز هستیم که در نتیجه خروج صندوق‌های قابل معامله در بورس و شاخص‌های کالایی از این سررسید و عدم تمایل سرمایه‌گذاران به نگه داشتن این قرارداد که در حال نزدیک شدن به تاریخ انقضا است، رخ داده است.»

علاوه بر این، بر اساس این نظرسنجی، تقاضا برای نفت در فصل دوم ۲۰۲۰ بین ۲۰ تا ۲۵ میلیون بشکه در روز کاهش خواهد یافت و در کل سال این حجم بین ۲/ ۹ تا ۶/ ۱۰ میلیون بشکه در روز خواهد بود. آژانس بین‌المللی انرژی پیش از این پیش‌بینی کرده بود در سال جاری، تقاضای نفت ۳/ ۹ میلیون بشکه در روز کاهش یابد.

«ادوارد مویا» تحلیلگر ارشد موسسه اوآندا در این رابطه به رویترز گفت: "بازگشایی کند اقتصادهای بزرگ، خطر ابتلای دوباره و بازگشت احتمالی کووید-۱۹ به‌صورت شدیدتر در زمستان هیچ کمکی به تقاضای نفت خام نمی‌کند."

برخی تحلیلگران البته نگاه دیگری به سقوط قیمت نفت دارند. از نظر این کارشناسان، قیمت پایین نفت ادامه توقف تولید به خصوص در میادین نفت شیل در آمریکا را در پی خواهد داشت و این کاهش تولید بالا رفتن قیمت در آینده را موجب خواهد شد. در همین راستا، دو غول نفتی آمریکا «اکسون موبیل» و «شورون» اعلام کرده‌اند "ترمز تولید نفت شیل را خواهند کشید". 

طبق اعلام این دو شرکت بزرگ نفتی آمریکا، به دلیل کاهش شدید قیمت و تقاضای نفت، در مجموع ۸۰۰ هزار بشکه در روز از تولید خود کم می کنند. این تولیدکنندگان بزرگ نفت روز جمعه خبر دادند که هریک تا ۴۰۰ هزار بشکه در روز از تولید مخزن نفت «شیل پرمیان» که آمریکا را به بزرگ‌ترین تولیدکننده دنیا و یک صادرکننده خالص تبدیل کرده بود، خواهند کاست.

لازم به ذکر است که این دو غول بزرگ نفتی آمریکا همزمان با شروع افت قیمت نفت از ماه مارس اقدام به تعطیلی تجهیزات حفاری در پرمیان کردند. گزارش جدید «بیکر هیوز» حاکی از آن است که تعداد دکل‌های فعال در صنعت نفت آمریکا برای هفتیم هفته پیاپی کاهش یافته است.

طبق گزارش «بیکر هیوز» در هفته منتهی به اول مارس ۵۳ دکل غیرفعال شده‌اند تا تعداد کل دکل‌ها به ۳۲۵ برسد که کمترین میزان از ژوئن ۲۰۱۶ تا به اکنون است.

گفتنی است تعداد دکل‌های فعال که نشانگر میزان تولید  نفت در آینده است حدود ۶۰ درصد از یک سال گذشته کاهش یافته است؛ چنانکه در آن زمان ۸۰۷ دکل حفاری فعال بودند.  

به گزارش رویترز، بیش از نیمی از دکل‌های فعال آمریکا در پرمیان در وست تگزاس و شرق نیو مکزیکو هستند؛ جایی که در هفته گذشته ۲۷ دکل غیرفعال شدند تا تعداد آنها به ۲۱۹ واحد برسد که پایین‌ترین سطح از نوامبر سال ۲۰۱۶ است. تعداد تمام دکل‌های نفت و گاز در هفته گذشته به ۴۰۸ واحد رسید که تنها کمی از رکورد تاریخی آمریکا یعنی ۴۰۴ واحد در ۲۰ مه ۲۰۱۶ بالاتر است. 

بر اساس این گزارش، کاهش تولید نفت آمریکا پیش از این شروع شده و گفته می‌شود به یک میلیون بشکه در روز رسیده باشد. در این رابطه شرکت «کونوکو فیلیپس»  چند روز قبل اعلام کرد که در ماه ژوئن ۴۶۰ هزار بشکه در روز تولیدش را در آمریکای شمالی کاهش خواهد داد.

انتهای پیام/

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

پذیرش ۲۵۶ شرکت جدید در بورس

معاون طرح و برنامه وزارت صمت از آمادگی ۲۵۶ شرکت جدید برای پذیرش در بورس خبر داد.

 • 13

مجمع عمومی عادی سالانه بانک مسکن برگزار شد

جلسه مجمع عمومی عادی سالانه بانک مسکن با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی در محل این بانک برگزار شد.

 • 16

رتبه اول بانک پاسارگاد در خاورمیانه بر اساس معیار بازده سرمایه

در تازه ترین رتبه بندی موسسه بین المللی معتبر «بنکر»، بانک پاسارگاد، بر اساس معیار بازده سرمایه، رتبه اول را در میان بانک های خاورمیانه به خود اختصاص داده است.

 • 14

شاخص بورس۴۵۹۷ واحد کاهش یافت

شاخص بورس روز جاری باز هم با نوسان مواجه شد به طوری که با افت بیش از ۴۵۰۰ واحدی در پایان معاملات به یک میلیون و ۶۹۹ هزار و ۵۱۰ واحد رسید.

 • 20

تمدید مجدد پذیره‌نویسی واحدهای پالایشی یکم ازدرگاه‌های بانک تجارت

سازمان خصوصی‌سازی در اطلاعیه‌ای جدید مهلت پذیره‌نویسی واحد های پالایشی یکم را تا تاریخ یکشنبه سی‌ام شهریور ۹۹ تمدید کرد.

 • 19

افزایش سرمایه بانک کارآفرین به ۴۰ هزار میلیارد ریال تصویب شد

افزایش سرمایه بانک کارآفرین در مجمع عمومی فوق‌العاده بانک از ۸۵۰۰ میلیارد ریال به ۴۰ هزار میلیارد ریال به تصویب سهامداران رسید.

 • 20

عملیاتی شدن نخستین گام فروش شفاف املاک بانکی

مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالا از عملیاتی شدن و فروش موفقیت آمیز اموال غیرمنقول بانک‌ها در بورس کالا خبر داد.

 • 17

عرضه ۱۲ بنگاه در راه تالار شیشه‌ای

رییس سازمان خصوصی‌سازی از آماده‌سازی ورود ۱۲ بنگاه دیگر از جمله سه هلدینگ نیروگاهی در بورس خبر داد.

 • 16

اهداف بانک اقتصاد نوین از عرضه املاک مازاد در بورس کالا

اهداف بانک اقتصاد نوین از عرضه املاک مازاد در بورس کالا، افزایش شفافیت، تمرکز بر بانکداری حرفه‌ای، حرکت در چهارچوب استانداردهای صنعت بانکداری و مولد سازی دارایی‌های راکد است.

 • 18

اتخاذ سیاست‌های انبساطی مالی در سال آینده

رییس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه سیاست‌های مالی سال آینده انبساطی خواهد بود، گفت: برای تحقق این سیاست و جهت‌گیری کلان بودجه سال آینده باید منابع پایدار درآمدی پیش‌بینی شود.

 • 18

بررسی طرح «جهش تولید دانش بنیان» در دولت

معاونت امور مجلس رییس جمهور طی پیشنهادی، خواستار بررسی و تصویب طرح «جهش تولید دانش بنیان» در کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست دولت شد.

 • 10

قیمت سبد نفتی اوپک از ۴۱ دلار گذشت

قیمت سبد نفتی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) از مرز ۴۱ دلار گذشت.

 • 21

جزییات عرضه اوراق اختیار فروش تبعی سهام بانک ملت و پارسیان

بورس اوراق بهادار تهران با صدور اطلاعیه‌ای جزییات عرضه اوراق اختیار فروش تبعی سهام بانک ملت و بانک پارسیان را اعلام کرد.

 • 21

پرداخت بدهی‌های شهرداری اراک به بانک شهر طی یک ماه آینده

شهردار کلانشهر اراک از پرداخت بدهی‌های این شهرداری به بانک شهر طی یک ماه آینده خبر داد و افزود امیدواریم با تحقق این مهم بتوانیم بیش از پیش از ظرفیت‌های این بانک درتحقق اهداف مدیریت شهری استفاده کنیم.

 • 16

پشتیبانی بانک پارسیان از طرح‌های زیربنایی و مولد اقتصاد

در راستای توسعه همکاری های بانک پارسیان با واحدهای تولیدی، مدیرعامل و دیگر مدیران بانک پارسیان همزمان با سالروز تاسیس این بانک از شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران دیدن کردند.

 • 32

جشنواره قرعه‌کشی سپرده‌های قرض‌الحسنه ریالی صندوق پارسیان

جشنواره قرعه‌کشی سپرده‌های قرض‌الحسنه ریالی صندوق قرض الحسنه بانک پارسیان برگزار شد.

 • 29

آماده‌سازی ۱۲ بنگاه اقتصادی برای ورود به بورس

رییس سازمان خصوصی سازی از آماده سازی ۱۲ بنگاه اقتصادی برای ورود به بورس خبر داد.

 • 22

پیش‌بینی خروج ۲۰۰ میلیارد دلار پول از بورس‌های بین‌المللی

بانک جی‌پی مورگان آمریکا پیش بینی کرد، صندوق‌های بازنشستگی و صندوق‌های منابع ملی کشورها در سه ماه جاری ۲۰۰ میلیارد دلار پول خود را از بورس‌های بین‌المللی بیرون خواهند کشید.

 • 25

فروش اموال غیرمنقول بانک‌ها از طریق بورس کالا

مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالای ایران از فروش اموال غیر منقول بانک‌ها در بورس کالا خبر داد.

 • 20

آمادگی صندوق توسعه ملی برای حمایت از بازار سرمایه

صندوق توسعه ملی آمادگی خود را جهت سپرده‌گذاری در صندوق تثبیت بازار سرمایه اعلام کرد.

 • 8