جدیدترین پیش‌بینی‌ها از آینده بازار نفت و بهای طلای سیاه

جدیدترین پیش‌بینی‌ها از آینده بازار نفت و بهای طلای سیاه

امیدواری از کاهش محدودیت‌های قرنطینه در جهان و نشانه‌های افزایش تقاضا برای سوخت و همچنین کاهش تولید از سوی اوپک پلاس و شرکت‌های آمریکایی،نفت در چند روز گذشته بخش کوچکی از سقوط قیمتی خود را جبران کرده است. این در حالی است که کارشناسان حوزه نفت و انرژی هنوز در مورد پیش‌بینی افزایشی قیمت‌ها با احتیاط رفتار می‌کنند.

چهارشنبه 17 اردیبهشت 1399 ساعت 1:5

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از قدس آنلاین 

به گزارش خبرنگار اقتصادی قدس آنلاین؛ فارغ از پیش‌بینی‌های بانک «گلدمن ساکس» و «رویترز» از تغییرات احتمالی بهای نفت طی سال جاری میلادی، که هر دو شاخص نفت برنت در ۲۰۲۰ را به‌طور متوسط حدود ۳۵ دلار برای هر بشکه برارورد کرده بودند، تاکنون میانگین قیمت این نفت شاخص حدود ۴۵ دلار بر بشکه بوده است و اما علی رغم این پیش بینی‌ها در حال حاضر برنت حدود ۱۹ دلار از متوسط خود از ابتدای سال عقب افتاده است.

امیدواری از کاهش محدودیت‌های قرنطینه در جهان و نشانه‌های افزایش تقاضا برای سوخت و همچنین کاهش تولید از سوی اوپک پلاس و شرکت‌های آمریکایی،نفت در چند روز گذشته بخش کوچکی از سقوط قیمتی خود را جبران کرده است. این در حالی است که کارشناسان حوزه نفت و انرژی هنوز در مورد پیش‌بینی افزایشی قیمت‌ها با احتیاط رفتار میکنند.

در این رابطه، بر اساس پیش بینی «گلدمن ساکس» در وال‌استریت، قیمت هر بشکه نفت برنت در سال ۲۰۲۰ از ۲/ ۳۵ دلار که پیش از این برآورد کرده بود به ۸/ ۳۵ دلار خواهد رسید.

در عین حال، این موسسه قیمت نفت برنت را برای فصل دوم سال ۵ دلار افزایش داده و به ۲۵ دلار بر بشکه رسانده است.

رویترز نیز در نظرسنجی که از کارشناسان حوزه نفت انجام داده است، برآورد کرده است که قیمت نفت برنت در سال جاری میلادی به‌طور متوسط ۸۴/ ۳۵ دلار در هر بشکه باشد که ۵/ ۷ درصد از پیش‌بینی قبلی این خبرگزاری در ماه مارس پایین‌تر است.

طبق پیش‌بینی تحلیلگرانی که با رویترز صحبت کرده اند، تقاضای سالانه بین ۲/ ۹ میلیون بشکه و ۶/ ۱۰ میلیون بشکه در روز کاهش خواهد داشت.

علی رغم پیش بینی کارشناسان رویترز، «گلدمن ساکس» معتقد است تقاضای نفت با کاهش قرنطینه به خاطر شیوع جهانی کرونا طی هفته‌های آتی به تدریج رو به افزایش بگذارد.

پیشبینی‌های همراه با احتیاط از آینده بازار نفت

با ظهور نشانه‌هایی از بهبود عوامل بنیادین بازار نفت، دپارتمان پژوهش کالاهای بانک «گلدمن ساکس» در پیش‌بینی خود از قیمت نفت تخمین زده است که بهای این کامودیتی در فصل دوم سال جاری و در کل سال بیشتر از برآورد قبلی این بانک باشد.

پیش بینی وال استریت از قیمت نفت برنت در سه ماه دوم سال ۲۰۲۰، اما حدود ۲۵ دلار در  هر بشکه است. پیشتر این موسسه تخمین زده بود که در این بازه زمانی قیمت نفت به‌طور متوسط ۲۰ دلار در هر بشکه باشد. در عین حال بانک وال استریت برآورد خود از متوسط قیمتی سالانه را  هم از ۲/ ۳۵ دلار به ۸/ ۳۵ دلار افزایش داده است که نشان از احتیاط این بانک در خوش‌بینی نسبت به آینده بازار نفت دارد.

با این حال،قیمت نفت برنت سال گذشته میلادی ۱۴/ ۶۴ دلار برای هر بشکه بود که ۴۴ درصد کاهش سالانه را نشان می‌دهد؛ قیمت نفت برنت در آخرین روز کاری هفته (جمعه) بیش از ۲۶ دلار برای هر بشکه معامله شد که به عقیده کارشناسان افزایش قیمت‌ها به دلیل شروع توافق اوپک پلاس برای کاهش ۷/ ۹ میلیون بشکه در روز و همچنین به علت اخباری مبنی بر افت شدید تولید در شرکت‌های آمریکایی بوده است. قیمت نفت خام آمریکا ماه گذشته میلادی برای اولین بار در تاریخ به زیر صفر سقوط کرد.

در این بازه زمانی، فروشندگان برای خلاص شدن از شر نفتی که ارزش خود را از دست داده بود حتی حاضر بودند نفت خودشان را تا ۴۰ دلار برای هر بشکه به خریداران بفروشند.

«گلدمن ساکس» معتقد است که رالی اخیر قیمت نفت می‌تواند بیش از این هم ادامه داشته باشد تا به حدود ۲۵ دلار بر بشکه برای نفت وست‌تگزاس اینترمدییت برسد.

با وجود این، از نظر گلدمن ساکس این نوسان در قیمت‌ها بالا خواهد ماند. این بانک در مورد بازار فیزیکی نفت اما گفته هفته‌ها زمان نیاز است تا مازاد عرضه آن روند نزولی به خود بگیرد. گلدمن همچنین هشدار داده با وجود افزایش پیوسته قیمت‌ها در روزهای گذشته، تا محقق شدن یک بازار قوی زمان و صبر نیاز است. این بانک انتظار دارد افزایش تقاضا برای نفت در هفته‌های پیش رو به دلیل اقداماتی برای کاهش قرنطینه شتاب گیرد.

قیمت نفت در ادامه سال روند نزولی نسبت به چهار ماه ابتدایی خواهد داشت

چهل و پنج کارشناسی که به نظرسنجی خبرگزاری رویترز پاسخ دادند معتقدند با وجود کاهش محدودیت‌های ترددی که می‌تواند مصرف انرژی را افزایش دهد، قیمت نفت در ادامه سال روند نزولی نسبت به چهار ماه ابتدایی خواهد داشت. این تحلیلگران پیش‌بینی کرده‌اند قیمت نفت برنت در ۲۰۲۰، به‌طور متوسط ۸۴/ ۳۵ دلار بر بشکه باشد که ۵/ ۷ درصد از ۷۶/ ۳۸ دلاری که پیش از این برآورد شده بود، کمتر است. با این حال، نظرسنجی رویترز  در پیش‌بینی سالانه خود از قیمت برنت با برآورد «گلدمن ساکس» کاملا هم‌نظر است.

بر اساس این گزارش، قیمت این نفت شاخص تاکنون ۴۵ دلار بر بشکه بوده. با وجود این، در هفته‌های گذشته برنت و نفت خام آمریکا شرایط بسیار بدی را تجربه کردند. هر دوی این شاخص‌های جهانی نفت اخیرا کمتر از ۲۰ دلار بر بشکه معامله می‌شدند.

این نظرسنجی همچنین در مورد قیمت نفت خام آمریکا نیز خوش‌بین نبوده و برآورد کرده این نفت در طول سال جاری میلادی به‌طور متوسط ۴۷/ ۳۱ دلار بر بشکه فروخته شود. نظرسنجی پیشین رویترز در ماه مارس پیش‌بینی کرده بود قیمت وست‌تگزاس اینترمدیت بیش از ۳۵ دلار در هر بشکه در سال ۲۰۲۰ معامله شود. این نظرسنجی در مورد اینکه آیا دوباره قیمت نفت منفی می‌شود یا خیر نیز از تحلیلگران سوال کرده که آنها در این مورد به دو گروه موافق و مخالف تقسیم شدند. جیووانی استونوو، تحلیلگر UBS در این خصوص می‌گوید: «با توجه به این نکته که احتمالا موجودی هاب کوشینگ در یک ماه آینده بالاتر خواهد رفت و پیدا کردن فضا برای ذخیره نفت دشوارتر خواهد شد، منفی شدن دوباره قیمت‌ها منتفی نیست.» استونوو افزود: «از سوی دیگر، ما شاهد کاهش در اختیار داشتن سررسید ژوئن نیز هستیم که در نتیجه خروج صندوق‌های قابل معامله در بورس و شاخص‌های کالایی از این سررسید و عدم تمایل سرمایه‌گذاران به نگه داشتن این قرارداد که در حال نزدیک شدن به تاریخ انقضا است، رخ داده است.»

علاوه بر این، بر اساس این نظرسنجی، تقاضا برای نفت در فصل دوم ۲۰۲۰ بین ۲۰ تا ۲۵ میلیون بشکه در روز کاهش خواهد یافت و در کل سال این حجم بین ۲/ ۹ تا ۶/ ۱۰ میلیون بشکه در روز خواهد بود. آژانس بین‌المللی انرژی پیش از این پیش‌بینی کرده بود در سال جاری، تقاضای نفت ۳/ ۹ میلیون بشکه در روز کاهش یابد.

«ادوارد مویا» تحلیلگر ارشد موسسه اوآندا در این رابطه به رویترز گفت: "بازگشایی کند اقتصادهای بزرگ، خطر ابتلای دوباره و بازگشت احتمالی کووید-۱۹ به‌صورت شدیدتر در زمستان هیچ کمکی به تقاضای نفت خام نمی‌کند."

برخی تحلیلگران البته نگاه دیگری به سقوط قیمت نفت دارند. از نظر این کارشناسان، قیمت پایین نفت ادامه توقف تولید به خصوص در میادین نفت شیل در آمریکا را در پی خواهد داشت و این کاهش تولید بالا رفتن قیمت در آینده را موجب خواهد شد. در همین راستا، دو غول نفتی آمریکا «اکسون موبیل» و «شورون» اعلام کرده‌اند "ترمز تولید نفت شیل را خواهند کشید". 

طبق اعلام این دو شرکت بزرگ نفتی آمریکا، به دلیل کاهش شدید قیمت و تقاضای نفت، در مجموع ۸۰۰ هزار بشکه در روز از تولید خود کم می کنند. این تولیدکنندگان بزرگ نفت روز جمعه خبر دادند که هریک تا ۴۰۰ هزار بشکه در روز از تولید مخزن نفت «شیل پرمیان» که آمریکا را به بزرگ‌ترین تولیدکننده دنیا و یک صادرکننده خالص تبدیل کرده بود، خواهند کاست.

لازم به ذکر است که این دو غول بزرگ نفتی آمریکا همزمان با شروع افت قیمت نفت از ماه مارس اقدام به تعطیلی تجهیزات حفاری در پرمیان کردند. گزارش جدید «بیکر هیوز» حاکی از آن است که تعداد دکل‌های فعال در صنعت نفت آمریکا برای هفتیم هفته پیاپی کاهش یافته است.

طبق گزارش «بیکر هیوز» در هفته منتهی به اول مارس ۵۳ دکل غیرفعال شده‌اند تا تعداد کل دکل‌ها به ۳۲۵ برسد که کمترین میزان از ژوئن ۲۰۱۶ تا به اکنون است.

گفتنی است تعداد دکل‌های فعال که نشانگر میزان تولید  نفت در آینده است حدود ۶۰ درصد از یک سال گذشته کاهش یافته است؛ چنانکه در آن زمان ۸۰۷ دکل حفاری فعال بودند.  

به گزارش رویترز، بیش از نیمی از دکل‌های فعال آمریکا در پرمیان در وست تگزاس و شرق نیو مکزیکو هستند؛ جایی که در هفته گذشته ۲۷ دکل غیرفعال شدند تا تعداد آنها به ۲۱۹ واحد برسد که پایین‌ترین سطح از نوامبر سال ۲۰۱۶ است. تعداد تمام دکل‌های نفت و گاز در هفته گذشته به ۴۰۸ واحد رسید که تنها کمی از رکورد تاریخی آمریکا یعنی ۴۰۴ واحد در ۲۰ مه ۲۰۱۶ بالاتر است. 

بر اساس این گزارش، کاهش تولید نفت آمریکا پیش از این شروع شده و گفته می‌شود به یک میلیون بشکه در روز رسیده باشد. در این رابطه شرکت «کونوکو فیلیپس»  چند روز قبل اعلام کرد که در ماه ژوئن ۴۶۰ هزار بشکه در روز تولیدش را در آمریکای شمالی کاهش خواهد داد.

انتهای پیام/

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

دادگاه عالی آلمان بخشی از برنامه بانک مرکزی اروپا را غیرقانونی اعلام کرد

دادگاه قانون اساسی آلمان با صدور حکمی بخش‌هایی از سیاست محرک پولی بانک مرکزی اروپا را مغایر با قوانین این کشور اعلام کرد.

 • 265

سقوط ۳۵ درصدی سود خالص توتال در سه ماهه اول ۲۰۲۰

به دنبال کاهش تقاضای نفت خام با شیوع ویروس کرونا و سقوط قیمت‌های نفت، سود خالص شرکت توتال در سه ماهه اول با سقوط سنگینی روبرو شد.

 • 94

خزانه‌داری آمریکا ۳ تریلیون دلار قرض می‌گیرد/ثبت یک رکورد جدید

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد در نظر در ۳ ماهه دوم امسال ۳ تریلیون دلار قرض کند. این بیشترین میزان در تاریخ آمریکا و بیش از ۵ برابر رکورد قبلی است.

 • 96

تجهیزات آزمایشگاهی ساخت ایران‌ در مسیر صادرات

یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان با طراحی و ساخت تجهیزات آزمایشگاهی علاوه بر این که از خروج ارز از کشور جلوگیری کرده، با وارد شدن به کریدور صادرات به دنبال کسب بازارهای جهانی است.

 • 87

بورس و هراس از میلیونی شدن/ شستا به داد شاخص سهام رسید

شاخص کل بورس تهران امروز نتوانست از سد یک میلیون واحد عبور کند و به لطف معاملات نماد تازه‌وارد خود تنها ۱۴۶۶ واحد رشد کرد.

 • 115

مراحل ثبت نام پوشش اجباری بیمه سلامت همگانی

مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بیمه سلامت ایران مراحل ثبت نام پوشش اجباری بیمه سلامت همگانی برای ساکنین شهرهای بالای ٢٠ هزار نفر جمعیت را توضیح داد.

 • 111

قیمت سکه طرح جدید ۱۶ اردیبهشت ۹۹ به ۶ میلیون و۵۱۵ هزار تومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ در معاملات بازار آزاد تهران به ۶ میلیون و ۵۱۵ هزار تومان رسید.

 • 111

افزایش شدید حجم نقدینگی بورس/دولت نظارت کند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از رئیس جمهور  و وزیر اقتصاد درخواست کرد مدیریت صحیحی بر بازار بورس صورت گیرد.

 • 93

جزییات قیمت رسمی انواع ارز/ نرخ یورو کاهش یافت

بانک مرکزی نرخ رسمی ۴۷ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۱۳ ارز از جمله یورو کاهش، نرخ ۲۷ واحد پولی همانند پوند افزایش و نرخ دلار و ۶ ارز دیگر نیز ثابت ماند.

 • 93

آغاز پذیره‌نویسی سهام دولت از طریق بانک پاسارگاد

پذیره‌نویسی «واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس (ETF) واسطه گری مالی یکم» در بانک ‌پاسارگاد آغاز شد.

 • 108

بانک مرکزی گزارش داده است؛ ۱.۶ میلیارد دلار همچنان بلاتکلیف

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از ارائه گزارش بانک مرکزی درباره وضعیت ارز دولتی سال ۹۷ به مجلس و دیوان محاسبات خبر داد.

 • 104

جزییات دو مصوبه مهم شورای عالی بورس

وزیر اقتصاد از ممنوعیت صدور وکالت نامه برای مدیریت سهام عدالت و همچنین آماده سازی زیرساخت احراز هویت غیرحضوری خبر داد.

 • 89

حمایت بانک شهر از تولیدکنندگان داخلی با هدف تحقق عملی "جهش تولید

معاون اعتبارات بانک شهر از حمایت بانک شهر از تولیدکنندگان داخلی با هدف تحقق عملی "جهش تولید خبر داد.

 • 114

بودجه کرونایی صندوق بیمه بیکاری پرداخت نشد/ دو ماه و نیم گذشت

اگرچه سامانه بیمه بیکاری دوران کرونا از اسفند ماه فعال شده و طبق آخرین آمار حدود ۶۷۰ هزار نفر مشمول شده اند، اما از تخصیص ۵ هزار میلیارد تومان کمک دولت به صندوق بیمه بیکاری هنوز خبری نیست.

 • 128

شطرنج تاریخی در بورس تهران

دنیای‌اقتصاد-فاطمه اسماعیلی : ...

 • 95

تمام احراز هویت‌های دریافت کدبورسی از فردا غیرحضوری انجام می‌شود

وزیر اقتصاد گفت: طبق مصوبه شورایعالی بورس به دلیل ازدحام در دفاتر پیشخوان دولت، احراز هویت تمامی افرادی که می خواهند کد بورسی دریافت کنند، به صورت غیر حضوری و الکترونیکی انجام می‌شود.

 • 122

نصرالله: اقدام آلمان علیه حزب‌الله تحت فشار آمریکا و اسرائیل انجام شد

دبیرکل حزب‌الله سخنرانی امروز خود را با واکنش به تصمیم آلمان در تروریستی خواندن این جنبش آغاز کرد و گفت، این اقدام با فشارهای آمریکا و برای راضی کردن رژیم صهیونیستی انجام شد.

 • 107

پرداخت بیش از ۳۵هزار فقره وام کرونایی به خانوارهای در صف

مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی از پرداخت بیش از ۳۵هزار فقره تسهیلات یک میلیون تومانی کرونا به یارانه بگیران در صف دریافت خبر داد.

 • 114

برنامه آموزشی بازرسان به شیوه آنلاین برگزار شد

برنامه آموزشی بازرسان به شیوه آنلاین در بانک توسعه تعاون برگزار شد.

 • 86

تسهیلات کمک معیشتی به آسیب دیدگان کرونا پرداخت می شود

تسهیلات کمک معیشتی با همکاری بانک قرض الحسنه رسالت و بنیاد مستضعفان به آسیب دیدگان کرونا پرداخت می شود.

 • 115