جابه‌جایی رکوردها در بازار جهانی سینما

جابه‌جایی رکوردها در بازار جهانی سینما

دنیای اقتصاد : سینمای جهان در این هفته شاهد اتفاق‌ها و خبرهای شگفتی‌ساز و در عین‌حال متناقضی بوده؛ از یکسو رکورد پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما شکسته شده و چندین فیلم با استقبال زیاد مواجه شده است، در حالی که آمارهای کلی از کاهش مخاطبان سینما به ویژه در آمریکا (بزرگ‌ترین بازار فیلم جهان) نسبت به سال ۲۰۱۸ خبر می‌دهد. همه اینها گویای این واقعیت است که با وجود رقبای اینترنتی و تلویزیونی برای این صنعت، هنوز فیلم‌های قهرمانی یا انیمیشن‌های دنباله‌دار می‌توانند قاعده کلی را برهم بزنند و گاه سیل مشتاقان را راهی سالن‌های سینما کنند تا جایی که فیلمسازان به آینده این صنعت امیدوار شوند.

سه شنبه 1 مرداد 1398 ساعت 2:23

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

جابه‌جایی رکوردها در بازار جهانی سینما

از جمله فیلم‌هایی که در کاهش رکود سینماها در هفته‌های گذشته تاثیر داشته می‌توان به فیلم ابرقهرمانی «انتقام جویان: پایان بازی» به کارگردانی برادران روسو اشاره کرد. این فیلم در روزهای گذشته توانست با عبور از مرز فروش ۲ میلیارد و ۷۸۹ میلیون و ۲۰۰هزار دلار، پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما شود و رکورد قبلی فروش را که مربوط به فیلم «آواتار» بود، بشکند. «انتقام‌جویان» با بزرگ‌ترین افتتاحیه در سطح جهانی که برابر ۲۲/ ۱ میلیارد دلار بود نیز پیش‌تر نام خود را در تاریخ ثبت کرده بود که از این میان ۱/ ۳۵۷ میلیون دلار آن در بازار آمریکا و ۵/ ۸۶۶ میلیون دلار در بازار بین‌المللی کسب شده بود. «انتقام‌جویان: پایان بازی» نخستین بار در ۲۲ آوریل ۲۰۱۹ در لس‌آنجلس به روی پرده رفت. این فیلم اکران رسمی خود را به‌صورت گسترده از تاریخ ۲۶ آوریل ۲۰۱۹ به‌صورت آی‌مکس و سه‌بعدی آغاز کرد. فیلم با واکنش مثبت منتقدان همراه بود و در زمینه کارگردانی، تیم بازیگری، وجه سرگرمی و وزن احساسی موجود در آن مورد ستایش قرار گرفت و فروش فوق‌العاده‌ای داشت.

فیلم «آواتار» ساخته جیمز کامرون که پیش از این رکورددار فروش تاریخ سینما بود، با فروش ۲ میلیارد و ۷۸۷ میلیون دلاری به همراه فیلم تایتانیک، «جنگ ستارگان: نیرو برمی‌خیزد»، «انتقام‌جویان: جنگ ابدیت» و «انتقام‌جویان: پایان بازی» تنها فیلم‌های تاریخ هستند که بیش از ۲ میلیارد دلار فروش داشته‌اند. این فیلم توانست به مدت ۱۰ سال جایگاه خود را بین فیلم‌های پرفروش جهان حفظ کند. اثر دیگری که توانسته در چند روز گذشته در مقیاسی دیگر رکورد بشکند به انیمیشن «شیرشاه» مربوط می‌شود. این انیمیشن که نسخه جدید از انیمیشن کلاسیک دیزنی در سال ۱۹۹۴ است توانست با آغاز کران در سینماهای آمریکا فروش جهانی خود را از مرز نیم میلیارد دلار عبور دهد. رئال انیمیشن «شیرشاه» به کارگردانی «جان فاوارو» در میان تمامی آثار کمپانی دیزنی به غیر از محصولات مارول و لوکاس فیلم، رکورددار فروش آغازین در آمریکا (۱۸۵ میلیون دلار) است.

این فیلم در آخر هفته میلادی که گذشت به فروش نزدیک به ۲۷۰ میلیون دلار در ۵۲ کشور جهان دست یافت و در تمامی بازارها رتبه نخست گیشه را به خود اختصاص داد که از آن جمله می‌توان به روسیه، استرالیا و کل منطقه آمریکای لاتین اشاره کرد. مجموع فروش خارج از آمریکای «شیرشاه» هم‌اکنون ۳۴۶میلیون دلار است؛ ۵/ ۹۷ میلیون دلار این مبلغ از محل سینمای چین به دست آمده که از هفته پیش میزبان محصول جدید دیزنی است. پیش از این «دیو و دلبر» در سال ۲۰۱۷ با فروش ۷/ ۱۷۴میلیون دلاری از حیث فروش افتتاحیه در دیزنی رکورددار بود. در هفته‌ای که گذشت، علاوه بر «شیرشاه» فیلم «داستان اسباب‌بازی ۴» با فروش ۳۷۵ میلیون دلاری در آمریکا و فروش جهانی ۸۵۹ میلیون دلاری و «اسپایدر من: دور از خانه» با فروش ۳۱۹ میلیون دلاری در آمریکا و فروش جهانی ۵۶۹ میلیون دلار توانستند در فهرست پرفروش‌ها قرار گیرند.

زنگ خطر برای سینمای آمریکا

آمارها نشان می‌دهد، علاوه بر کاهش شمار تماشاگران سینمای آمریکا، باکس‌آفیس نیز در فصل دوم امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته با کاهشی ۸/ ۳ درصدی روبه‌رو شده و آمار فروش به ۲۲/ ۳ میلیارد دلار رسیده است. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ورایتی، آماری که پنج‌شنبه گذشته از سوی انجمن ملی مالکان سینما منتشر شد، نشان می‌دهد قیمت فروش بلیت برای فصل دوم سال در مقایسه با همین بازه زمانی در سال ۲۰۱۸، کاهشی ۳/ ۱ درصدی را که برابر ۱۲ سنت می‌شود ثبت کرد و قیمت فروش بلیت به‌طور متوسط برابر ۲۶/ ۹ دلار بود. گفته می‌شود متوسط قیمت بلیت هر سال دارد به نسبت سال پیش کمتر می‌شود و علت آن این است که سینماروهای جوان‌تر ترجیح می‌دهند از برنامه‌های آنلاین بیشتر استفاده کنند.

با وجود افت به ثبت رسیده در فصل دوم، وضعیت این فصل بهتر از فصل اول ۲۰۱۹ بود چون در آن فصل بلیت‌فروشی با کاهشی ۸/ ۱۴درصدی و باکس‌آفیس با افتی ۱۹/ ۱۶ درصدی مواجه شده بود. در سال ۲۰۱۸ باکس آفیس رشدی ۹/ ۶درصدی را تجربه کرده و مجموع فروش ۸۵/ ۱۱ میلیارد دلار بود و قیمت بلیت نیز با افزایش ۶/ ۱ درصدی از ۹۷/ ۸ به ۱/ ۹ دلار رسیده بود. در مجموع فروش نیمه نخست امسال کاهشی ۴۶/ ۹ درصدی را نسبت به نیمه نخست سال قبل تجربه کرد و به ۶/ ۵ میلیارد دلار رسید. از نظر تعداد تماشاگران هم نیمه نخست امسال نسبت به سال پیش افتی ۴/ ۸ درصدی را ثبت کرد و ۶۱۳ میلیون نفر به سینما رفتند. این رقم برای همین بازه زمانی در سال ۲۰۱۸ برابر ۶۶۹ میلیون نفر بود.

این مطلب برایم مفید است

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

طرح فروش اقساطی سهام در بازار سرمایه

مدیرعامل بورس تهران با بیان اینکه بازار سرمایه تنش‌ها را پشت سر گذاشت، درباره فروش اقساطی برخی از سهام در بازار سرمایه گفت: این برنامه برای فروش دارایی‌های دولت مطرح شده است.

 • 33

ساخت، تجهیز و توسعه بیمارستانها، مراکز درمانی و پایگاههای اورژانس

بانک رفاه به منزله بانک سلامت محور، در ساخت، تجهیز و توسعه بیمارستان ها، مراکز درمانی و پایگاه های اورژانس، در حیطه مسئولیت های اجتماعی، نقش بسزایی داشته است.

 • 34

ارکان برنامه راهبردی و مدل کسب و کار اگزیم بانک دیجیتال

بانک توسعه صادرات ایران استراتژی های متناسب با اهداف اگزیم بانک دیجیتال را در قالب برنامه توسعه بانکداری دیجیتال با رویکرد نوآوری باز و با همکاری شرکت های دانش بنیان را دردست اجرا دارد.

 • 36

۹۰ میلیارد دلار اندازه بازار اسباب‌بازی جهان

پژوهش‌های متعدد شاخص‌های مختلفی را برای انتخاب یک اسباب‌بازی خوب بیان کرده‌اند که در این گزارش به چند شاخص برای انتخاب اسباب‌بازی اشاره می‌شود.

 • 45

دعوت به شرکت در مراسم تشییع سردار سلیمانی

مدیرعامل بانک سپه همه همکاران خود در بانک سپه و بانک‌های ادغامی را به شرکت پرشور در مراسم تشییع و وداع با سردار محبوب اسلام دعوت کرد.

 • 17

راه‌اندازی سرویس دریافت رمز پویا از طریق پیامک

بانک مرکزی اعلام کرد جهت تسهیل استفاده از رمز دوم پویا، امکان دریافت این رمز از طریق پیامک را برای کاربران بانکی فراهم کرده است.

 • 19

راه‌اندازی سرویس دریافت رمز پویا از طریق پیامک

بانک مرکزی اعلام کرد از سه‌شنبه این امکان فراهم می‌شود تا مشتریان بانکی‌ در زمان خریدهای اینترنتی، درخواست خود را برای دریافت پیامکی رمز پویا به بانک صادرکننده کارت خود ارسال کنند.

 • 58

انتصاب اعضای هیات عامل بانک صنعت ومعدن درراستای اجرا حاکمیت شرکتی

دو تن از اعضای هیات عامل بانک صنعت و معدن در راستای اجرای حاکمیت شرکتی با احکامی از سوی مدیرعامل این بانک منصوب شدند.

 • 58

اعلام اسامی شعب کشیک بانک کارآفرین در شهر تهران در روز دوشنبه ۱۶

شعب کشیک بانک کارآفرین در شهر تهران، در روز دوشنبه ۱۶ دی ماه آماده خدمت‌رسانی به مشتریان هستند.

 • 103

قیمت سکه طرح جدید ۱۵ دی ۹۸ به ۴ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز یکشنبه ۱۵ دی ۹۸ در معاملات بازار آزاد تهران به ۴ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان رسید.

 • 25

دعوت چقازردی به شرکت همکاران درمراسم تشییع ووداع باسردار سلیمانی

مدیرعامل بانک سپه همه همکاران خود در این بانک و بانکهای ادغامی را به حضور پر شور در مراسم تشییع و وداع با پیکر سردار رشید اسلام سپهبد قاسم سلیمانی و دیگر هم رزمان آن شهید دعوت کرد.

 • 17

حضور مدیرعامل و عضو هیئت مدیره بانک سپه در منزل شهید زمانی نیا

مدیرعامل و عضو هیئت مدیره بانک سپه با حضور در منزل پاسدار شهید مدافع حرم وحید زمانی نیا، همراه و همرزم سردار  شهید قاسم سلیمانی، شهادت وی را  به خانواده اش تبریک و تسلیت گفتند.

 • 18

تقاضای القایی منجر به چالش‌اقتصادی در نظام‌ بیمه ای می‌شود

مدیرکل بیمه سلامت استان تهران گفت: پدیده تقاضای القایی یکی از چالش‌های نظام سلامت همه کشورها است که باعث افزایش سهم مردم از هزینه‌های سلامت می‌شود.

 • 46

حقوقی‌های بورس ۴ هزار میلیارد تومان از سهام حقیقی‌ها را خریدند

مدیر نظارت بر بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس، از خرید ۴هزارمیلیارد تومان سهام متعلق به سهامداران حقیقی از سوی شرکت‌های حقوقی خبر داد و گفت:صندوق‌های«تثبیت بازار»و«توسعه بازار» پای کار آمدند.

 • 48

هموارسازی محیط کسب و کار با تسهیلات مضاربه بانک ملی ایران

تسهیلات مضاربه بانک ملی ایران فرصتی ارزشمند برای اشخاص حقیقی و حقوقی است تا سرمایه مورد نیاز خود را جهت توسعه و رونق کسب و کار و تجارت شان تامین کنند.

 • 55

رونمایی از نمایشگر قدرتمند بازی‌های ویدئویی

یک شرکت تجاری از عرضه نمایشگری جدید و قدرتمند برای اجرای بازی‌های ویدئویی با نرخ تازه سازی صفحه ۲۴۰ هرتز خبر داده است.

 • 19

افزایش پوشش بیمه‌ای با همکاری و تدبیر پزشکان محقق می‌شود

مشاور سازمان بیمه سلامت ایران گفت: در شرایط اقتصادی موجود، افزایش پوشش بیمه ای با همکاری و تدبیر پزشکان محقق می‌شود.

 • 51

کاهش حقوق تیم کوک به علت ضعف عملکرد اپل

حقوق دریافتی تیم کوک مدیرعامل اپل در سال جاری میلادی در مقایسه با سال ۲۰۱۸ کاهش می‌یابد و علت این امر کاهش درآمد اپل است.

 • 20

کارت هایتان را به راحتی در اپلیکیشن ۶۰ اضافه کنید

مشتریان بانک ملی ایران می توانند به راحتی کارت های بانکی خود را در سامانه رمز یکبار مصرف حذف یا اضافه کنند.

 • 43

قیمت دلار کاهش یافت/نرخ به ۱۳۳۳۰ تومان رسید

قیمت دلار آمریکا(اسکناس)، امروز یکشنبه ۱۵ دی ۹۸ در صرافی‌های بانکی با ۵۰ تومان کاهش نسبت به دیروز به ۱۳۳۳۰ تومان رسید.

 • 44