تکانه تعرفه‌های جدید در بازارها

تکانه تعرفه‌های جدید در بازارها

دنیای اقتصاد : معاملات روز دوشنبه بازار جهانی تحت تاثیر تشدید جنگ تجاری آمریکا و چین سرمایه‌گذاران را به سمت ذخایر امن گسیل کرد. همزمان با رشد تقاضا برای خرید دارایی‌های امن، قیمت طلا نیز تا حدودی شیب صعودی گرفت. هر اونس طلا پس از اعمال تعرفه‌های دو کشور علیه یکدیگر، ۶/ ۰ درصد رشد کرد و به ۱۵۳۴ دلار رسید. اما پس از فروکش تب تعرفه‌های جدید قیمت طلا به ۱۵۱۹ دلار رسید که نزدیک به پایین‌ترین قیمت در یک هفته گذشته بود. اما با رشد عصرگاهی به قیمت ۱۵۲۳ دلاری صعود کرد. از طرفی شاخص دلار آمریکا که به اوج ۲۸ ماهه خود رسیده و بالاتر از ۹۹ واحد ثبت شده است. رشد دلار همزمان با افت سایر ارزها در بازارهای جهانی، این ارز را به‌عنوان یکی از ذخایر امن کلاسیک برای سرمایه‌گذاران نشان می‌دهد.

سه شنبه 12 شهریور 1398 ساعت 1:39

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

تکانه تعرفه‌های جدید در بازارها

واشنگتن از روز یکشنبه وضع تعرفه ۱۵ درصدی بر کالاهای وارداتی از چین شامل کفش، ساعت‌های هوشمند و تلویزیون‌های صفحه تخت را آغاز کرد. همزمان پکن نیز تعرفه‌های جدید بر واردات نفت آمریکا وضع کرد. اعمال تعرفه‌ها در روزهای اخیر باعث شد بازارها در وضعیت ریسک‌گریز باقی بمانند. سطح بالایی از بدبینی در فضای اقتصادی وجود دارد و معامله‌گران مایل هستند پیش از هرگونه خوش‌بینی نسبت به پیشرفت مذاکرات آمریکا و چین، از سرگیری مذاکرات دو طرف را مشاهده کنند.

پس از اقدامات تلافی‌جویانه دو ابر قدرت اقتصادی دنیا، چین و آمریکا با اعمال تعرفه‌های جدید بر واردات یکدیگر بازارهای جهانی را تحت تاثیر قرار دادند. بازارهای سهام آسیا و اقیانوسیه در کشورهای کره‌جنوبی، هنگ‌کنگ، ژاپن و استرالیا همگی با افت همراه شدند. در این میان، ذخایر امن در مسیری جدا از رقبای خود حرکت کردند. بیشترین افت در میان بورس‌ها به هنگ‌کنگ مربوط می‌شود؛ چراکه اعتراضات خیابانی همچنان ادامه دارد. بازارهای سهام اروپایی، ماه سپتامبر را با ثبت رشد محدود به آرامی استارت زدند؛ در حالی که بورس‌های آسیایی این ماه را پرنوسان و کاهشی شروع کردند. شاخص Stoxx ۶۰۰ اروپا سه‌دهم درصد، بورس لندن چهار دهم درصد و شاخص DAX آلمان تنها یک دهم درصد رشد داشتند.

واشنگتن تعرفه‌های ۱۵ درصدی بر ۱۱۲ میلیارد دلار از واردات چینی رونمایی کرد و در اقدامی تلافی‌جویانه چین نیز بر میزان تعرفه‌ کالاهای آمریکایی به خصوص نفت خام افزود. پس از این اقدام، شاخص‌های بازار سهام روند نزولی خود را آغاز کردند. شاخص TOPIX ژاپن ۴/ ۰ درصد و هنگ‌سنگ هنگ‌کنگ ۶/ ۰درصد افت کردند. شاخص CSI ۳۰۰ (شانگهای و شن‌ژن) چین برخلاف سایر بورس‌ها بیش از ۳/ ۱ درصد رشد داشت. دولت مرکزی چین برای حمایت از اقتصاد این کشور و برای محدود کردن افت بازار‌های چین برنامه جدیدی طراحی کرده بود که پس از انتشار گزارش شاخص مدیران‌خرید کارخانه‌ای که به شرکت‌های بزرگ دولتی بسنده می‌کند برای چهارمین ماه متوالی نزولی گزارش شد.؛ اما این شاخص در نسخه آخر Caixin بالاتر از پیش‌بینی‌ها و فراتر از سطح ۵۰ واحدی گزارش شد. این شاخص حدود ۴/ ۵۰ واحد به ثبت رسید که از ۹/ ۴۹ واحد ماه گذشته سبقت گرفت تا به بالای محور ۵۰ واحدی صعود داشته باشد.  از طرفی شاخص دلار آمریکا به اوج ۲۸ ماهه خود رسید و بالاتر از ۹۹ واحد ثبت شد. رشد دلار همزمان با افت سایر ارزها در بازارهای جهانی، این ارز را به‌عنوان یکی از ذخایر امن کلاسیک برای سرمایه‌گذاران نشان می‌دهد.

این مطلب برایم مفید است

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

طرح فروش اقساطی سهام در بازار سرمایه

مدیرعامل بورس تهران با بیان اینکه بازار سرمایه تنش‌ها را پشت سر گذاشت، درباره فروش اقساطی برخی از سهام در بازار سرمایه گفت: این برنامه برای فروش دارایی‌های دولت مطرح شده است.

 • 22

ساخت، تجهیز و توسعه بیمارستانها، مراکز درمانی و پایگاههای اورژانس

بانک رفاه به منزله بانک سلامت محور، در ساخت، تجهیز و توسعه بیمارستان ها، مراکز درمانی و پایگاه های اورژانس، در حیطه مسئولیت های اجتماعی، نقش بسزایی داشته است.

 • 24

ارکان برنامه راهبردی و مدل کسب و کار اگزیم بانک دیجیتال

بانک توسعه صادرات ایران استراتژی های متناسب با اهداف اگزیم بانک دیجیتال را در قالب برنامه توسعه بانکداری دیجیتال با رویکرد نوآوری باز و با همکاری شرکت های دانش بنیان را دردست اجرا دارد.

 • 24

۹۰ میلیارد دلار اندازه بازار اسباب‌بازی جهان

پژوهش‌های متعدد شاخص‌های مختلفی را برای انتخاب یک اسباب‌بازی خوب بیان کرده‌اند که در این گزارش به چند شاخص برای انتخاب اسباب‌بازی اشاره می‌شود.

 • 33

دعوت به شرکت در مراسم تشییع سردار سلیمانی

مدیرعامل بانک سپه همه همکاران خود در بانک سپه و بانک‌های ادغامی را به شرکت پرشور در مراسم تشییع و وداع با سردار محبوب اسلام دعوت کرد.

 • 12

راه‌اندازی سرویس دریافت رمز پویا از طریق پیامک

بانک مرکزی اعلام کرد جهت تسهیل استفاده از رمز دوم پویا، امکان دریافت این رمز از طریق پیامک را برای کاربران بانکی فراهم کرده است.

 • 14

راه‌اندازی سرویس دریافت رمز پویا از طریق پیامک

بانک مرکزی اعلام کرد از سه‌شنبه این امکان فراهم می‌شود تا مشتریان بانکی‌ در زمان خریدهای اینترنتی، درخواست خود را برای دریافت پیامکی رمز پویا به بانک صادرکننده کارت خود ارسال کنند.

 • 51

انتصاب اعضای هیات عامل بانک صنعت ومعدن درراستای اجرا حاکمیت شرکتی

دو تن از اعضای هیات عامل بانک صنعت و معدن در راستای اجرای حاکمیت شرکتی با احکامی از سوی مدیرعامل این بانک منصوب شدند.

 • 52

اعلام اسامی شعب کشیک بانک کارآفرین در شهر تهران در روز دوشنبه ۱۶

شعب کشیک بانک کارآفرین در شهر تهران، در روز دوشنبه ۱۶ دی ماه آماده خدمت‌رسانی به مشتریان هستند.

 • 96

قیمت سکه طرح جدید ۱۵ دی ۹۸ به ۴ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز یکشنبه ۱۵ دی ۹۸ در معاملات بازار آزاد تهران به ۴ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان رسید.

 • 19

دعوت چقازردی به شرکت همکاران درمراسم تشییع ووداع باسردار سلیمانی

مدیرعامل بانک سپه همه همکاران خود در این بانک و بانکهای ادغامی را به حضور پر شور در مراسم تشییع و وداع با پیکر سردار رشید اسلام سپهبد قاسم سلیمانی و دیگر هم رزمان آن شهید دعوت کرد.

 • 13

حضور مدیرعامل و عضو هیئت مدیره بانک سپه در منزل شهید زمانی نیا

مدیرعامل و عضو هیئت مدیره بانک سپه با حضور در منزل پاسدار شهید مدافع حرم وحید زمانی نیا، همراه و همرزم سردار  شهید قاسم سلیمانی، شهادت وی را  به خانواده اش تبریک و تسلیت گفتند.

 • 13

تقاضای القایی منجر به چالش‌اقتصادی در نظام‌ بیمه ای می‌شود

مدیرکل بیمه سلامت استان تهران گفت: پدیده تقاضای القایی یکی از چالش‌های نظام سلامت همه کشورها است که باعث افزایش سهم مردم از هزینه‌های سلامت می‌شود.

 • 41

حقوقی‌های بورس ۴ هزار میلیارد تومان از سهام حقیقی‌ها را خریدند

مدیر نظارت بر بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس، از خرید ۴هزارمیلیارد تومان سهام متعلق به سهامداران حقیقی از سوی شرکت‌های حقوقی خبر داد و گفت:صندوق‌های«تثبیت بازار»و«توسعه بازار» پای کار آمدند.

 • 44

هموارسازی محیط کسب و کار با تسهیلات مضاربه بانک ملی ایران

تسهیلات مضاربه بانک ملی ایران فرصتی ارزشمند برای اشخاص حقیقی و حقوقی است تا سرمایه مورد نیاز خود را جهت توسعه و رونق کسب و کار و تجارت شان تامین کنند.

 • 50

رونمایی از نمایشگر قدرتمند بازی‌های ویدئویی

یک شرکت تجاری از عرضه نمایشگری جدید و قدرتمند برای اجرای بازی‌های ویدئویی با نرخ تازه سازی صفحه ۲۴۰ هرتز خبر داده است.

 • 14

افزایش پوشش بیمه‌ای با همکاری و تدبیر پزشکان محقق می‌شود

مشاور سازمان بیمه سلامت ایران گفت: در شرایط اقتصادی موجود، افزایش پوشش بیمه ای با همکاری و تدبیر پزشکان محقق می‌شود.

 • 45

کاهش حقوق تیم کوک به علت ضعف عملکرد اپل

حقوق دریافتی تیم کوک مدیرعامل اپل در سال جاری میلادی در مقایسه با سال ۲۰۱۸ کاهش می‌یابد و علت این امر کاهش درآمد اپل است.

 • 15

کارت هایتان را به راحتی در اپلیکیشن ۶۰ اضافه کنید

مشتریان بانک ملی ایران می توانند به راحتی کارت های بانکی خود را در سامانه رمز یکبار مصرف حذف یا اضافه کنند.

 • 40

قیمت دلار کاهش یافت/نرخ به ۱۳۳۳۰ تومان رسید

قیمت دلار آمریکا(اسکناس)، امروز یکشنبه ۱۵ دی ۹۸ در صرافی‌های بانکی با ۵۰ تومان کاهش نسبت به دیروز به ۱۳۳۳۰ تومان رسید.

 • 38