تغییر نگرش به مسائل اقتصادی نیاز مبرم اقتصاد کشور است

تغییر نگرش به مسائل اقتصادی نیاز مبرم اقتصاد کشور است

کامران ندری گفت: با اینکه مساله جوانگرایی در پیشبرد کارها بسیار مهم است اما بحث جوان گرایی صرف، کفایت نمی کند؛ امروز کشور نیازمند حضور جوانانی خلاق با ایده های متفاوت و مطلوب است، به واقع باید گفت امروز ما نیازمند یک دگراندیشی در عرصه اقتصادی کشور هستیم.

دوشنبه 26 فروردین 1398 ساعت 18:13

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از قدس آنلاین 

کامران ندری اقتصاددان و عضو پژوهشکده پولی و بانکی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی قدس آنلاین گفت: تغییر نگرش به مسائل اقتصادی، اصلی ترین موضوعی است که این روزها باید به شکل جدی مورد توجه همه دلسوزان کشور قرار بگیرد، چرا که تداوم رویه تفکرات اقتصادی حاکم چیزی جز ضرر و زیان بیشتر اقتصادی برای کشور به دنبال نخواهد داشت.

وی دراین باره افزود: بیش از چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی موضوع ارز و تبعات ناشی از تکانه های آن بر اقتصاد بسیار مورد بحث و بررسی قرار گرفته و همچنان شاهد سیاست گذاریهایی مسوولین و اعتقاد آنها به چند نرخی بودن ارز هستیم، قعا تک نرخی بودن ارز نیازمند ساز و کارهایی است که تا زمانی که چنین نگرش و اعتقادی در مسوولین ایجاد نشده محقق نمی شود.

این کارشناس پولی و بانکی با بیان اینکه راهبردهای فکری اقتصادی مسوولین مشکلات اقتصادی کشور را افزایش داده اظهار داشت: هر چند از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی بحرانهای بزرگی چون  آغاز جنگ تحمیلی و تحریم های بین‌المللی بر اقتصاد کشور تاثیر گذاشته اما آنچه از موضوعات مطرح شده مهمتر است، مساله نگرش و راهکار سیاستگذار به موضوعات اقتصادی و مسائل تاثیر گذار بر آن از جمله مساله نرخ ارز و تک نرخی یا چند نرخی بودن آن است. با مطالعه تاریخ اقتصادی چهار دهه گذشته به راحتی می توان دریافت که بخش بزرگی از مسائل اقتصادی ما بعد از انقلاب وابسته یا درگیر چند نرخی بودن ارز بوده است.

 کامران ندری گفت: متاسفانه ساختارهای اقتصادی ما نشات گرفته از نوع نگرش اقتصادی مسئولین است، به‌نحوی که در این چارچوب تاکنون موضوعی به نام تک نرخی شدن ارز پیش بینی یا تعریف نشده که قابلیت عملیاتی شدن داشته باشد. با توجه به نگرش سیاست گذار به مساله چند نرخی بودن ارز می توان گفت سیستم آمادگی تک نرحی شدن ارز را ندارد و قادر به مدیریت مطلوب آن نیست.

وی با بیان اینکه مدیران علاقه ای به الگوگیری از اقتصادهای کارآمد ندارند، بیان داشت:  در واقع می توان گفت با توجه به زیر ساخت های فکری  اقتصادی مسوولین نمی توان به یک باره از سیستم چند نرخی به سمت تک نرحی حرکت کرد، مدیران فعلی کشور مدیران چهار دهه پیش هستند بنابراین نمی توان انتظار تغییر رویکردی جدی یا تاثیر گذار در عرصه اقتصادی داشت، تجربه نشان می دهد مدیران اقتصادی کشور تمایلی به الگوگیری از سیستم های اقتصادی مطلوب سایر کشورها ندارند و طر ح های تک نرخی بودن ارز را از آنها الگوبرداری نمی کنند، در نتیجه امید می رود این مساله با روی کار آمدن مدیران جوان خوش فکر حل شود.

کارشناس اقتصادی با تاکید به بازنگری در تعریف به کار گیری مدیران جوان در عرصه‌های اقتصادی گفت: با اینکه مساله جوانگرایی در پیشبرد کارها بسیار مهم است اما  بحث جوان گرایی به تنهایی کفایت نمی کند، اگر قرار است مسئولین به سمت جوانگرایی حرکت کنند، باید جوانانی را که همسو و دنباله رو طرح های آنها هستند را به عرصه نیاورند بلکه امروز کشور نیازمند حضور جوانانی خلاق با ایده های متفاوت و مطلوب است، به واقع باید گفت امروز ما نیازمند یک دگراندیشی در عرصه اقتصادی کشور هستیم.

 کامران ندری در پایان خاطر نشان کرد: قطعا در صورت تحقق دگر اندیشی به تدریج شاهد تغییر ساختارهای اقتصادی کشور خواهیم بود و به مرور زمان این اصلاحات اتفاق می افتد، اینکه انتظار داشته باشید در طی سال ۹۸ با مدیرانی که چهار دهه طرز تفکر آنها  بر اقتصاد کشور حاکم بوده تغییر ولو جزیی اتفاق بیفتد خوش خیالی و نوعی آرمان  گرایی است، قطعا در صورت افزایش تنش های اقتصادی نیازمند تغییر مدیران و تفکرات اقتصادی آنها هستیم در غیر این صورت روز به روز چنبره مشکلات اقتصادی بر کشور بیشتر می شود.

انتهای پیام/

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

رئیس کل بانک مرکزی با مقامات عراقی گفت و گو کرد

بغداد - ایرنا - رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با سفر به بغداد پایتخت عراق با چندتن از مقامات عراقی دیدار و گفت و گو کرد.

 • 7

طرح اتهام جدید علیه گوسن

دنیای‌اقتصاد : ...

 • 8

بیمه سلامت به یک میلیون مددجوی شهری کمیته امداد خدمات می دهد

تهران- ایرنا- مدیرکل بیمه گری و درآمد سازمان بیمه سلامت گفت: پس از انعقاد تفاهم نامه بین سازمان بیمه سلامت و کمیته امداد امام خمینی (ره)، بیمه سلامت به یک میلیون مددجوی شهری کمیته امداد خدمات سلامت را ارائه می دهد.

 • 15

بودجه بیمه سلامت در استان ها 10 درصد افزایش یافت

تهران- ایرنا- مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: متناسب با افزایش تعرفه‌های پزشکی، بودجه بیمه سلامت در استان‌ها تا 10 درصد افزایش پیدا ‏کرده است.‏

 • 13

عملیات بازار باز؛ نقطه پایان بر تعیین دستوری نرخ سود بانکی

تهران- ایرنا- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با طراحی «عملیات بازار باز» به عنوان یکی از مهمترین ابزارهای غیرمستقیم اجرای سیاست پولی، تعیین دستوری نرخ سود بانکی را کنار می گذارد و دامنه مجاز نرخ سود را مشخص می کند.

 • 18

شاخص کل بورس 53 واحد عقب نشینی کرد

تهران- ایرنا- شاخص کل در بازار بورس امروز (دوشنبه) 53 واحد کاهش داشت و در نهایت این شاخص به رقم 204 هزار و 321 واحد رسید.

 • 17

بهای سکه در بازار آزاد افزایش یافت

تهران- ایرنا- بهای انواع ارز و مسکوکات در بازار تهران امروز (دوشنبه) روند افزایشی یافت و هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با رشد حدود 120 هزار تومانی قیمت نسبت به شنبه، چهار میلیون و 850 هزار تومان فروخته شد.

 • 15

ایران سال ۹۶ بالغ بر ۱.۲ میلیارد دلار گاز مجانی به ترکیه تحویل داد

بر اساس گزارش تفریغ بودجه ۹۶، ایران در این سال از مجموع ۱.۸ میلیارد دلار ارزش گاز صادراتی به ترکیه، ۱.۲ میلیارد دلار را به دلیل رأی دیوان داوری بین‌المللی به رایگان در اختیار طرف ترک قرار داد.

 • 12

رعایت نکردن اصول ابتدایی کار دست فوتبال ایران داد

تهران- ایرنا- کنفدراسیون فوتبال آسیا در تازه ترین احکام انضباطی خود، فدراسیون فوتبال ایران و باشگاه های سایپا و ذوب آهن را بابت تخلفاتی که جزء ابتدایی ترین اصول حرفه ای محسوب می شود، نقره داغ کرد.

 • 15

هلدینگ «صدر تامین» چهارشنبه در بازار سرمایه عرضه می شود

تهران- ایرنا- مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی( شستا) گفت: با توجه به اتمام کامل فرآیندهای مربوط به ورود به بورس هلدینگ صدر تامین، عرضه اولیه این سهام با نماد «تاصیکو» روز چهارشنبه چهارم اردیبهشت‌ماه انجام می‌شود.

 • 8

قیمت طلا، سکه و ارز در روز دوشنبه

بازار ارز و سکه پس از یک روز تعطیلی میان هفته کار خود را از سر گرفت.

 • 24

بانک مرکزی مطالبات سپرده گذاران موسسه بدر توس را پرداخت کند

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان رضوی گفت: طبق مصوبه ستاد نمایندگان سران سه قوه در زمینه موسسات مالی - اعتباری، انتظار می رود بانک مرکزی هر چه سریعتر مطالبات سپرده گذاران موسسه منحله بدرتوس را پرداخت کند.

 • 13

تشریح اهداف سفر وزیر بهداشت به عراق/توجه به توریسم سلامت

وزیر بهداشت، به تشریح اهداف سفرش به کشور عراق پرداخت.

 • 12

واکنش ها به راه اندازی بازار متشکل ارزی

تهران- ایرنا- رسانه های داخلی با توجه به تصمیم اخیر بانک مرکزی مبنی بر راه اندازی بازار متشکل ارزی به بررسی نقاط مثبت و منفی این بازار پرداختند و بر لزوم شفافیت آن تاکید کردند.

 • 18

قیمت نفت برنت با نگرانی از محدودیت عرضه از ۷۴ دلار فراتر رفت

پس از اینکه آمریکا اعلام کرد معافیت تحریمی خرید نفت از ایران را تمدید نخواهد کرد و صادرات نفت ایران بیش از گذشته کاهش می‌یابد، قیمت نفت برنت ۷۴ دلاری شد.

 • 14

بهای جهانی نفت به بیش از 74 دلار رسید

تهران - ایرنا - رویترز نوشت: بهای جهانی نفت روز دوشنبه با سه درصد افرایش به بیشترین میزان خود از اواخر نوامبر 2018 رسید.

 • 17