تغییر نگرش به مسائل اقتصادی نیاز مبرم اقتصاد کشور است

تغییر نگرش به مسائل اقتصادی نیاز مبرم اقتصاد کشور است

کامران ندری گفت: با اینکه مساله جوانگرایی در پیشبرد کارها بسیار مهم است اما بحث جوان گرایی صرف، کفایت نمی کند؛ امروز کشور نیازمند حضور جوانانی خلاق با ایده های متفاوت و مطلوب است، به واقع باید گفت امروز ما نیازمند یک دگراندیشی در عرصه اقتصادی کشور هستیم.

دوشنبه 26 فروردین 1398 ساعت 18:13

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از قدس آنلاین 

کامران ندری اقتصاددان و عضو پژوهشکده پولی و بانکی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی قدس آنلاین گفت: تغییر نگرش به مسائل اقتصادی، اصلی ترین موضوعی است که این روزها باید به شکل جدی مورد توجه همه دلسوزان کشور قرار بگیرد، چرا که تداوم رویه تفکرات اقتصادی حاکم چیزی جز ضرر و زیان بیشتر اقتصادی برای کشور به دنبال نخواهد داشت.

وی دراین باره افزود: بیش از چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی موضوع ارز و تبعات ناشی از تکانه های آن بر اقتصاد بسیار مورد بحث و بررسی قرار گرفته و همچنان شاهد سیاست گذاریهایی مسوولین و اعتقاد آنها به چند نرخی بودن ارز هستیم، قعا تک نرخی بودن ارز نیازمند ساز و کارهایی است که تا زمانی که چنین نگرش و اعتقادی در مسوولین ایجاد نشده محقق نمی شود.

این کارشناس پولی و بانکی با بیان اینکه راهبردهای فکری اقتصادی مسوولین مشکلات اقتصادی کشور را افزایش داده اظهار داشت: هر چند از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی بحرانهای بزرگی چون  آغاز جنگ تحمیلی و تحریم های بین‌المللی بر اقتصاد کشور تاثیر گذاشته اما آنچه از موضوعات مطرح شده مهمتر است، مساله نگرش و راهکار سیاستگذار به موضوعات اقتصادی و مسائل تاثیر گذار بر آن از جمله مساله نرخ ارز و تک نرخی یا چند نرخی بودن آن است. با مطالعه تاریخ اقتصادی چهار دهه گذشته به راحتی می توان دریافت که بخش بزرگی از مسائل اقتصادی ما بعد از انقلاب وابسته یا درگیر چند نرخی بودن ارز بوده است.

 کامران ندری گفت: متاسفانه ساختارهای اقتصادی ما نشات گرفته از نوع نگرش اقتصادی مسئولین است، به‌نحوی که در این چارچوب تاکنون موضوعی به نام تک نرخی شدن ارز پیش بینی یا تعریف نشده که قابلیت عملیاتی شدن داشته باشد. با توجه به نگرش سیاست گذار به مساله چند نرخی بودن ارز می توان گفت سیستم آمادگی تک نرحی شدن ارز را ندارد و قادر به مدیریت مطلوب آن نیست.

وی با بیان اینکه مدیران علاقه ای به الگوگیری از اقتصادهای کارآمد ندارند، بیان داشت:  در واقع می توان گفت با توجه به زیر ساخت های فکری  اقتصادی مسوولین نمی توان به یک باره از سیستم چند نرخی به سمت تک نرحی حرکت کرد، مدیران فعلی کشور مدیران چهار دهه پیش هستند بنابراین نمی توان انتظار تغییر رویکردی جدی یا تاثیر گذار در عرصه اقتصادی داشت، تجربه نشان می دهد مدیران اقتصادی کشور تمایلی به الگوگیری از سیستم های اقتصادی مطلوب سایر کشورها ندارند و طر ح های تک نرخی بودن ارز را از آنها الگوبرداری نمی کنند، در نتیجه امید می رود این مساله با روی کار آمدن مدیران جوان خوش فکر حل شود.

کارشناس اقتصادی با تاکید به بازنگری در تعریف به کار گیری مدیران جوان در عرصه‌های اقتصادی گفت: با اینکه مساله جوانگرایی در پیشبرد کارها بسیار مهم است اما  بحث جوان گرایی به تنهایی کفایت نمی کند، اگر قرار است مسئولین به سمت جوانگرایی حرکت کنند، باید جوانانی را که همسو و دنباله رو طرح های آنها هستند را به عرصه نیاورند بلکه امروز کشور نیازمند حضور جوانانی خلاق با ایده های متفاوت و مطلوب است، به واقع باید گفت امروز ما نیازمند یک دگراندیشی در عرصه اقتصادی کشور هستیم.

 کامران ندری در پایان خاطر نشان کرد: قطعا در صورت تحقق دگر اندیشی به تدریج شاهد تغییر ساختارهای اقتصادی کشور خواهیم بود و به مرور زمان این اصلاحات اتفاق می افتد، اینکه انتظار داشته باشید در طی سال ۹۸ با مدیرانی که چهار دهه طرز تفکر آنها  بر اقتصاد کشور حاکم بوده تغییر ولو جزیی اتفاق بیفتد خوش خیالی و نوعی آرمان  گرایی است، قطعا در صورت افزایش تنش های اقتصادی نیازمند تغییر مدیران و تفکرات اقتصادی آنها هستیم در غیر این صورت روز به روز چنبره مشکلات اقتصادی بر کشور بیشتر می شود.

انتهای پیام/

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

رشد پله‌ای در بازار ارز

دنیای اقتصاد : ...

 • 23

مروری بر تجارب جهانی

میثم رادپور /کارشناس اقتصادی ...

 • 29

ظهور قدرت‌های انحصاری؟

دکتر سجاد برخورداری/ هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران ...

 • 32

الزامات موفقیت

موسی شهبازی غیاثی/ کارشناس اقتصادی ...

 • 28

مسیر سرمایه گذاری کشور برای پژوهش نادرست است

کاشان - معاون علم و فناوری رئیس جمهور با بیان اینکه مسیر سرمایه گذاری کشور بر روی پژوهش نادرست است، گفت: تکنولوژی با پول به دست نمی آید.

 • 7

رفع مشکلات ۱۳۰ واحد صنعتی کرمان/ به دنبال توسعه پتروشیمی هستیم

کرمان - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: وضعیت ۱۳۰ واحد صنعتی در حال رصد است و به دنبال رفع مشکلات آنها هستیم.

 • 6

دیدار مدیرعامل بانک توسعه تعاون با استاندار خراسان جنوبی

مدیرعامل بانک توسعه تعاون در سفر به استان خراسان جنوبی با استاندار دیدار و گفتگو کرد

 • 33

تذکر مجدد نماینده اهواز در خصوص مسکن کارکنان لوله‌سازی اهواز

نماینده مردم اهواز در مجلس در خصوص وضعیت مسکن کارکنان لوله‌سازی اهواز با بیان اینکه «منازل کارکنان لوله سازی هنوز در ملکیت بانک است» مجدادا به وزیر اقتصاد تذکر داد.

 • 32

«بانک آفیسر» جایگزین سرویس‌های بانکداری سنتی می‌شود

مدیرعامل بانک ملی ایران با بیان اینکه این بانک برای نخستین بار سیستم یکپارچه بانکی معروف به سیبا و خدمات بانکی آنلاین را در نظام بانکی کشور پیاده سازی کرد، گفت: سیبا جایگزین روش‌های سنتی بانکداری شد.

 • 31

«بانک آفیسر» جایگزین سرویس‌های بانکداری سنتی می‌شود

مدیرعامل بانک ملی ایران با بیان اینکه این بانک برای نخستین بار سیستم یکپارچه بانکی معروف به سیبا و خدمات بانکی آنلاین را در نظام بانکی کشور پیاده سازی کرد، گفت: سیبا جایگزین روش‌های سنتی بانکداری شد.

 • 30

دستورالعمل مالیاتی خریداران سکه ابلاغ شد

دستورالعمل سازمان امور مالیاتی موضوع مالیات عملکرد دریافت کنندگان سکه از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از سوی رئیس کل سازما مالیاتی ابلاغ شد.

 • 29

تنش‌ بین آمریکا و ایران قیمت نفت را افزایش داد

قیمت نفت در بازارهای جهانی به علت تنش‌های آمریکا و ایران در خلیج فارس با 43 سنت افزایش 65.63 دلار معامله شد.

 • 36

مطالباتِ داروخانه ها پرداخت می شود

قزوین_ مدیرکل بیمه سلامت استان قزوین گفت: مطالباتِ اردیبهشت ماه داروخانه ها پرداخت می شود.

 • 29

پرسپولیس و ذوب آهن جریمه شدند/ تیم برانکو اخطار گرفت

کنفدراسیون فوتبال آسیا آرای انضباطی خود را منتشر کرد که بر این اساس پرسپولیس و ذوب آهن جریمه شدند.

 • 31

هر پزشک باید برای ویزیت بیمار چند دقیقه وقت بگذارد؟

مدیرکل بیمه سلامت استان هرمزگان با بیان اینکه بیمه‌شدگان روستایی و کمیته امداد برای کاهش هزینه‌های درمان ملزم به رعایت سیستم ارجاع هستند، گفت: هر پزشک متخصص باید درازای دریافت ویزیت ۲۰ دقیقه به بیماران خدمات‌رسانی کنند و بیماران باید به حقوق خود واقف بوده و مطالبه گر باشند.

 • 28

رشد ۵۱۰۰ واحدی شاخص کل/ جابجایی ۳.۵میلیارد برگه بهادار در بورس

شاخص بورس روز جاری با رشد ۵۱۰۸ واحدی در پایان معاملات به ۲۴۲ هزار و ۵۶۷ واحد رسید.

 • 35

تسهیلات ۱۴۰۰ میلیارد ریال بانک توسعه تعاون در خراسان جنوبی

مدیرعامل بانک توسعه تعاون از پرداخت ۱۹۰۰ میلیارد ریال تسهیلات از ابتدای دولت یازدهم و دوازدهم و پرداخت ۱۴۰۰میلیارد ریال در سال ۹۷ در استان خراسان جنوبی خبر داد و عملکرد این استان را مثبت ارزیابی نمود.

 • 40

تسهیلات ۱۴۰۰ میلیارد ریال بانک توسعه تعاون در خراسان جنوبی

مدیرعامل بانک توسعه تعاون از پرداخت ۱۹۰۰ میلیارد ریال تسهیلات از ابتدای دولت یازدهم و دوازدهم و پرداخت ۱۴۰۰میلیارد ریال در سال ۹۷ در استان خراسان جنوبی خبر داد و عملکرد این استان را مثبت ارزیابی نمود.

 • 32