ترکیب کالاهای وارداتی و صادراتی در سال ۹۷

ترکیب کالاهای وارداتی و صادراتی در سال ۹۷

بررسی آماری ترکیب کالاهای وارداتی و صادراتی در سال گذشته نشان می دهد که سهم کالاهای واسطه ای در واردات ۶۶.۸ و در صادرات بدون نفت خام ۷۹.۵ درصد بوده است.

دوشنبه 20 خرداد 1398 ساعت 23:41

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

، معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران در گزارشی با استفاده از داده‌های دفتر آمار و فراوری داده‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت ترکیب کالاهای وارداتی و صادراتی در سال گذشته را بررسی کرده است.

این آمارها نشان می‌دهند که کالاهای واسطه‌ای سهم قابل توجهی از صادرات و واردات کشور در سال گذشته را به خود اختصاص داده اند.

براین اساس سهم کالاهای سرمایه در صادرات بدون نفت خام سال گذشته به ۲.۵ درصد و کالاهای واسطه ای به ۷۹.۵ درصد در مقایسه با سال قبل از آن رسیده اند.

همچنین در این سال واردات کالاهای سرمایه ای نسبت به سال ۹۶ معادل ۴۰ درصد، واسطه ای معادل ۱۱ درصد و مصرفی معادل ۱۶ درصد کاهش یافته اند.

ترکیب واردات

آمارهای منتشره نشان می‌دهند که در سال ۹۷ حدود ۵۴۶ هزار تن کالای سرمایه ای به ارزش ۶ میلیارد و ۹۶۳ میلیون دلار با سهم ارزشی ۱۶.۹ درصد وارد کشور شده‌اند. این در حالی است که این ارقام برای سال قبل از آن ۹۱۴ تن کالا به ارزش ۸ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار بوده که سهم ارزشی ۱۷.۲ درصد از کل واردات را به خود اختصاص داده است.

این آمارها نشان می دهند که واردات کالاهای سرمایه ای در سال ۹۷ از نظر وزنی ۴۰.۲ و از نظر ارزشی ۲۱.۸ درصد نسبت به سال ۹۶ کاهش یافته اند.

همچنین در سال گذشته ۲.۸۳۱ هزار تن کالای مصرفی به ارزش ۶ میلیارد و ۷۰۹ میلیون دلار وارد کشور شده که ۱۶.۳ درصد از کل واردات کشور را شامل می شده است. این در حالی است که واردات کالاهای مصرفی در سال ۹۶ معادل ۳.۳۷۵ هزار تن و به ارزش ۹ میلیارد و ۷۴۴ میلیون دلار بوده است. سهم کالاهای مصرفی از کل واردات سال ۹۶ معادل ۱۸.۸ درصد بوده است.

براین اساس واردات کالاهای مصرفی در سال ۹۷ در مقایسه با سال قبل از آن از نظر وزنی ۱۶.۱ و از نظر ارزشی ۳۱.۲ درصد کاهش یافته است.

با این حال ایران در سال گذشته ۲۶.۸۰۳ هزار تن کالای واسطه ای به ارزش ۲۷ میلیارد و ۵۶۴ میلیون دلار وارد کرده است که ۶۶.۸ درصد از کل واردات را در بر می گرفته است. این آمار برای سال قبل از آن از نظر وزنی ۳۰.۲۴۲ هزار تن و از نظر ارزشی ۳۳ میلیارد و ۱۳۱ میلیون دلار بوده و سهم آن از نظر واردات ۶۴.۰ درصد محاسبه شده است.

این آمارها نشان می دهند که واردات کالاهای واسطه ای در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ از نظر وزنی ۱۱.۴ و از نظر ارزشی ۱۶.۸ درصد کاهش یافته اند.

ترکیب صادرات

آمارهای منتشره درباره صادرات بدون نفت خام ایران نشان می‌دهند که ایران در سال گذشته ۱۳۷ هزار تن کالای سرمایه ای  به ارزش یک میلیارد و ۱۱۷ میلیون دلار صادر کرده است که سهم آن از کل صادرات کشور ۲.۵ درصد بوده است. مقایسه این آمار با صادرات کالاهای سرمایه ای بدون نفت خام سال ۹۶ نشان می‌دهد که این نوع کالاها از نظر وزنی ۵۶.۹ و از نظر ارزشی ۱۴۸.۷ درصد رشد داشته‌اند.

صادرات کالاهای سرمایه ای در سال ۹۶ معادل ۸۷ هزار تن و از نظر ارزشی ۴۴۹ میلیون دلار بوده که سهمی ۰.۹ درصدی از کل صادرات کشور داشته اند.

سهم صادرات کالاهای مصرفی (بدون نفت خام) از کل صادرات سال ۹۷ معادل ۱۷.۹ درصد بوده است. صادرات این کالاها از نظر وزنی معادل ۷.۰۳۵ هزار تن و از نظر ارزشی ۷ میلیارد و ۹۴۸ میلیارد دلار اعلام شده است. این ارقام برای سال ۹۶ از نظر وزنی ۶.۳۰۸ هزار تن و از نظر ارزشی ۸ میلیارد و ۳۰۸ میلیون دلار بوده است.

با مقایسه این آمارها مشخص می شود که صادرات کالاهای مصرفی در سال ۹۷ نسبت به سال قبل از آن از نظر وزنی ۱۱.۵ درصد افزایش ولی از نظر ارزشی ۱.۱ درصد کاهش یافته است.

از سوی دیگر ایران در سال ۹۷ معادل ۱۱۰.۰۵۵ هزار تن کالای واسطه‌ای به ارزش ۳۵ میلیارد و ۲۳۶ میلیون دلار صادر کرده است که ۷۹.۵ درصد از مجموع کل صادرات کشور را شامل می شده است.

این ارقام برای صادرات کالاهای واسطه ای سال ۹۶ از نظر وزنی ۱۲۶.۴۸۵ هزار تن و از نظر ارزشی ۳۸ میلیارد و ۳۴۴ میلیون دلار بوده است که سهمی معادل ۷۴.۱ درصد از کل صادرات را شامل می شده است.

مقایسه آمار صادرات کالاهای واسطه ای سال ۹۷ با سال قبل از آن نشان می‌دهد که صادرات این نوع کالاها از نظر وزنی ۱۳ درصد و از نظر ارزشی ۸.۱ درصد کاهش یافته است.

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

افزایش بازگشت ارز صادراتی/ یورو در سامانه نیما چقدر قیمت خورد؟

چهار میلیارد و ۵۶۴ میلیون یورو از ابتدای امسال تا ۲۸ خرداد در سامانه نیما عرضه شده که برای تامین کالاهای وارداتی مورد نیاز کشور اختصاص یافته است.

 • 9

بانک مسکن برای خانه‌دار شدن مشتریان چه نوع تسهیلاتی می‌دهد؟

روابط عمومی بانک مسکن استان یزد خدمات و تسهیلات ارائه شده توسط این بانک در استان یزد را معرفی کرد.

 • 11

توافق دولت انگلیس و بانک ملت بعد از 10 سال مناقشه

روزنامه فاینشال تایمز خبر داد که بانک ملت ایران با دولت انگستان، برای پایان دادن به پرونده شکایت این بانک ایرانی از وزارت خزانه‌داری دولت انگلیس، به توافق رسیده‌اند.

 • 26

خزان مالی در راه است!

دنیای اقتصاد : ...

 • 21

عملیات بازار باز در گام نهایی

روز گذشته رئیس کل بانک مرکزی در دیدار خود با مدی ...

 • 14

دولت انگلیس در مناقشه‌ای ۱۰ ساله با بانک ملت به توافق رسید

یک رسانه انگلیسی از توافق دولت انگلیس با بانک ملت ایران در مناقشه‌ای ۱۰ ساله خبر داد.

 • 83

تلاش حداکثری شبکه بانکی برای اعطای تسهیلات سیل زدگان

بر اساس اعلام بانک مرکزی، شبکه بانکی کشور برای اعطای تسهیلات بابت جبران خسارات ناشی از سیل فروردین ماه سال ۱۳۹۸ حداکثر تلاش خود را به منظور تسریع در اعطای تسهیلات به کار گرفته است.

 • 43

کاهش قیمت سکه و ارز در بازار+جدول

در معاملات امروز بازار تهران قیمت سکه طرح جدید 30 هزار تومان و دلار 135 تومان کاهش داشت.

 • 43

پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به سیل زدگان در بانک ملی

بانک ملی ایران از ابتدای ابلاغ بخشنامه بانک مرکزی به شبکه بانکی در فروردین ماه درخصوص ارایه تسهیلات بانکی به هموطنان سیل زده، همه توان و امکانات خود را برای رفع مشکلات هموطنان به کار گرفته است.

 • 28

ترامپ کمک به آمریکای مرکزی را به علت مهاجرت‌ها کاهش داد

دولت دونالد ترامپ، صدها هزار دلار از کمک‌های نقدی به السالوادور، گواتمالا و هندوراس را کاهش داد. این اقدام پس از انتقاد ترامپ از این کشورها به علت ارسال مهاجران غیرقانونی، صورت گرفت.

 • 37

آغاز اجرای عملیات بانکداری باز در نظام بانکی

یک مقام مسئول در نظام بانکی از آغاز اجرای عملیات بانکداری باز در نظام بانکی خبر داد و گفت: ظرف شش ماه آینده، بسیاری از خدمات در این بستر عرضه خواهد شد.

 • 42

روسیه: غرب میلیاردها دلار برای حمایت از اپوزیسیون سوریه هزینه کرد

مدیر اطلاعات خارجی دولت روسیه از هزینه میلیاردها دلاری غرب برای حمایت از اپوزیسیون سوریه پرده برداشت.

 • 14

سوءاستفاده از زنان خانه دار در شبکه بانکی

نماینده بانک سرمایه در دادگاه گفت: قرار بوده از سوی بانک به شش شرکت میلیاردها تومان تسهیلات داده شود این در حالی است که مدیران شرکت ها زنان خانه دار و یا افراد کم توان مالی بودند.

 • 31

حماس از مرحله جدیدی از تفاهم‌ها با رژیم صهیونیستی در غزه خبر داد

جنبش حماس از آغاز اجرای مرحله جدیدی از توافق‌های لغو محاصره نوار غزه توسط اسرائیل به لطف میانجیگری‌های منطقه‌ای خبر داد.

 • 34

سامانه بانکداری باز بانک توسعه صادرات آغاز به کار کرد

سامانه بانکداری باز بانک توسعه صادرات ایران صبح امروز رونمایی و به صورت رسمی آغاز به کار کرد.

 • 38

بازگشت ۱۰۰ میلیون دلاری «مردان سیاه پوش» به سینما

جدیدترین قسمت از سری فیلم‌های کمدی-اکشن و علمی تخیلی «مردان سیاه پوش» در هفته نخست اکران به فروش جهانی بالغ بر ۱۰۰ میلیون دلار دست یافت.

 • 23

افت شاخص سهام پس از رکوردشکنی‌های متوالی

امروز سه‌شنبه شاخص کل بورس تهران پرنوسان ظاهر شد و در حالی که طی دقایق ابتدایی بر مدار مثبت قرار داشت و رشد حدود ۹۸۰ واحدی را تجربه کرده بود، در ادامه از سقف روزانه خود بازگشت و در نهایت با کاهش ۱۰۱۲ واحدی، به کانال ۲۳۸ هزار واحد عقب نشست.

 • 38

خوزستان در منظومه شمسی ایران، خورشید است

بانک‌پاسارگاد در راستای برنامه اساسی و بنیادین خود در سال جاری برای کمک به هم‌میهنان سیل‌زده و جهت ایفای مسئولیت‌های اجتماعی، عملیات ساخت ۳ مدرسه دیگر را در استان خوزستان آغاز کرد.

 • 40