بهبود تعاملات بین‌المللی برای کاهش وابستگی به دلار

بهبود تعاملات بین‌المللی برای کاهش وابستگی به دلار

یک استاد دانشگاه با بیان اینکه تحریم و FATF باعث افزایش وابستگی اقتصاد ما به دلار شده است، گفت:‌ برای ایجاد تنوع در سبد ارزی کشور ما ابتدا باید روابط بین‌المللی خود را ترمیم کنیم.

سه شنبه 11 آذر 1399

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

، امروزه دلار یکی از شناخته‌شده‌ترین ارزهای بین‌المللی است که توانسته است همچون زبان انگلیسی مرزها را در نوردد و به زبان اقتصادی واحدی برای اغلب کشورهای جهان تبدیل شود. فرایندی که در عمل وابستگی اقتصادی کشورها را به این ارز آمریکایی بیشتر می‌کند که تاثیرات مثبت و منفی آن نسبت به نوع اقتصاد هر کشور متغیر است.

اقتصاد ایران یکی از اقتصادهایی است که ممکن است از نوسانات نرخ دلار به عنوان ارز مرجع آسیب ببیند. اما چرا دلار در اقتصاد ایران بیشتر از سایر اقتصادهای دنیا تاثیرگذار است و برای مدیریت وضعیت ارزی چه باید کرد؟ کارشناسان دیدگاه‌های مختلفی دارند.

یکی از راهکارهای برون‌رفت از وابستگی اقتصاد یک کشور به دلار آمریکا، بحث متنوع‌سازی سبد ارزی کشور است. بدین صورت که کشوری مثل ایران، بتواند با تعاملات دوجانبه و چندجانبه اقتصادی، پای سایر ارزهای قدرتمند را به اقتصاد کشور باز کند تا تجارت بین‌الملل ما از زیر سلطه دلار خارج شود. امری که در عمل دشواری‌های خاص خود را دارد.

لطفعلی بخشی، استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی در اینباره در گفتگو با ایبِنا تقویت روابط دوجانبه و چندجانبه را بسیار مهم دانست و گفت: یکی از راه‌های معمول این است که با تقویت سیاست خارجی و تعاملات بین‌المللی بتوانیم روابط گسترده برقرار کنیم و با کشورهای مختلف در ارتباط باشیم.

وی افزود: در روال طبیعی، کشورهایی نظیر مالزی، استرلیا، هند، چین و ژاپن و نظایر اینها ارزهای معتبری دارند که می‌توانیم با آنها تعاملات اقتصادی مستحکم برقرار کنیم، اما هم به دلیل تحریم‌ها و هم محدودیت‌های FATF (گروه بین‌المللی اقدام مالی) برای ما به دنبال داشته، ما با خیلی از این کشورها نمی‌توانیم به راحتی کار کنیم.

بخشی وابستگی بیشتر به دلار به عنوان ارز مرجع را یکی از عواقب تحریم‌ها دانست و خاطرنشان کرد: از اینرو، به خاطر تحریم‌های بین‌المللی و دشواری مبادلات مالی، مجبوریم با تیم‌های واسطه کار کنیم که آنها هم فقط دلار قبول می‌کنند. لذا این شیوه‌ای که خودمان در پیش گرفته‌ایم که تحریم‌ها را تحمل کنیم، انتخاب‌های ارزی ما را محدود کرده است.

این اقتصاددان یادآور شد: به عبارت دیگر، ما از طریق واسطه با یک سری از کشورها در حال داد و ستد اقتصادی هستیم چرا که امکان تعامل اقتصادی مستقیم و بی‌واسطه را به دلیل تحریم‌ها نداریم. به همین خاطر، سبد ارزی ما قابلیت تنوع و حضور سایر ارزهای قدرتمند جهانی را ندارد، چرا که واسطه‌ها کار با دلار را بیشتر می‌پسندند.

بخشی حرکت به سمت تقویت تعامل با دنیا را راه حل بهبود شرایطی اقتصادی عنوان و تصریح کرد: با وجود همه اتفاقات، ما باید در روابطمان با دنیا و در شعارها تجدیدنظر کنیم. چرا که روابط بین‌المللی ما به شدت آسیب دیده و حتی با کشورهای همسایه و کشورهایی نظیر ترکیه، آذربایجان، ترکمنستان، امارات و عربستان به چالش خورده‌ایم و یا با همین عراق هم رابطه پیچیده‌ای داریم که ضروری است ارتباطات خود را با همسایگان ترمیم کنیم.

وی درباره راهکار بهبود تجارت بین‌الملل ایران در این شرایط اظهار کرد: ابتدا باید با یک سری کشورها ارتباط دیپلماتیک قوی برقرار کنیم و سپس این رابطه به یک رابطه اقتصادی تبدیل شود و بعد از رابطه اقتصادی سراغ تنوع ارزی برای واردات و صادرات کالا برویم.

بخشی در پایان گفت: لذا این امر نیازمند سه مرحله است، اما ما اکنون در مرحله ماقبل اول هستیم. مثلا همین مورد اخیر که این روزها ویزای امارات برای ایرانیان ممنوع شده، این یعنی مبادلاتی که قبلا داشتیم هم دیگر نداریم و روابط ما با این کشور آسیب دیده است.

با توجه سخنان این اقتصاددان، در مجموع می‌توان گفت، راهکار کاهش وابستگی به دلار و حرکت به سمت تنوع ارزی در بازارهای بین‌المللی وارادات و صادرات ایران، افزایش تعامل با کشورهای منطقه از یکسو و ترمیم چهره ایران نزد افکار عمومی جهانی است؛ رسالتی که همواره نیازمند دیپلماسی قوی برای شکست طلسم شیطان بزرگ و دشمنان این آب و خاک است.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

سود سهام عدالت سال ۹۸ چگونه پرداخت می‌شود؟

رئیس سازمان بورس گفت: امسال سود سال ۹۸ سهام عدالت افرادی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند به همان روش سهام‌داران مستقیم سهام عدالت و توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی واریز می‌شود.

 • 21

تلاش برای آزادسازی منابع بلوکه شده ایران

تلاش بانک مرکزی همسو با دستگاه دیپلماسی کشور ادامه دارد و به زودی شاهد آزادسازی منابع مالی ایران در برخی کشورها خواهیم بود.

 • 49

اخذ مالیات از حساب‌های بانکی در راستای مبارزه با پولشویی

مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران اخذ مالیات از حساب‌های بانکی را در راستای مبارزه با پولشویی عنوان کرد.

 • 44

ارسال کمک‌های گروه مالی گردشگری و بانک گردشگری به مناطق محروم

گروه مالی گردشگری و بانک گردشگری در راستای ایفای مسئولیت‌های اجتماعی، یک بار دیگر در راستای فرامین مقام معظم رهبری مبنی بر توزیع کمک‌های مومنانه، بسته‌های معیشتی را روانه مناطق محروم کرد.

 • 45

امکان ارائه خدمات جدیدچک درسامانه بانکداری مجازی بانک توسعه تعاون

زنجیره خدمات بانکداری مدرن بانک توسعه تعاون با فراهم آمدن امکان ثبت و تائید چک های صیادی در سامانه بانکداری مجازی تکمیل شد.

 • 47

اعلام برنده دومین مرحله قرعه کشی هفتگی جشنواره «رفاه ملی»

برنده دومین مرحله قرعه کشی هفتگی جشنواره «رفاه ملی» بانک ملی ایران با جایزه ویژه خودرو برلیانس مشخص شد.

 • 32

شاخص کل بورس به کانال یک میلیون و ۱۹۳ هزار واحد رسید

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۱۱ هزار و ۸۵۵ واحدی معادل ۰.۹۸ درصد به یک میلیون و ۱۹۳ هزار و ۹۷۶ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۱۳۰ واحدی به ۱۶ هزار و ۹۸۶ واحد رسید.

 • 19

تأثیر نظارت مستمر بر برنامه‌های عملیاتی

مدیرعامل پست‌بانک ایران با اشاره به اجرای موفق برنامه عملیاتی بانک در سال گذشته و دستیابی به سود ۱۳۹۸ میلیارد تومانی گفت: در سال جاری برنامه‌های عملیاتی را از نظر کمی و کیفی توسعه دادیم.

 • 56

تقدیر دکترشیری از اعضای هیات مدیره،معاونین،مشاوران ومدیران بانک

به مناسبت میلاد حضرت علی (ع) دکتر شیری از زحمات و تلاشهای اعضای هیات مدیره، معاونین، مدیران امور، مشاوران و روسای ادارات کل ستادی و مناطق تهران با رعایت پروتکلهای بهداشتی، تقدیر به عمل آورد.

 • 57

اعطای۳۹۰۰میلیاردریال تسهیلات به صادرکنندگان تا پایان سال

رئیس شعبه کرمان بانک توسعه صادرات ایران، از هدف گذاری برای عبور از اعطای ۳۹۰۰ میلیارد ریال تسهیلات به صادرکنندگان تا پایان سال خبر داد.

 • 58

افزایش بیش از ۳۷ درصدی جذب سپرده بانک تجارت

بانک تجارت از افزایش بیش از ۳۷ درصدی جذب سپرده‌های ریالی در مقطع پایان آذرماه سال جاری نسبت به پایان اسفندماه سال ۱۳۹۸ خبر داد.

 • 60

واریز به خزانه کل کشور از درآمدهای بیمه‌ شخص‌ثالث

نمایندگان مجلس تعیین کردند که مبلغی از درآمدهای ناشی از حق بیمه شخص ثالث شرکت‌های بیمه‌ای به خزانه کل کشور واریز شود.

 • 49

دیدار مدیرعامل بانک رفاه کارگران با وزیر صنعت، معدن و تجارت

اسماعیل لله گانی مدیرعامل بانک رفاه کارگران با علیرضا رزم حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت در دفتر وزیر دیدار و در خصوص موضوعات مختلف کاری به گفت و گو پرداختند.

 • 56

پیام تبریک مدیرعامل بانک رفاه کارگران به مناسبت ولادت حضرت علی(ع)

مدیر عامل بانک رفاه کارگران در پیامی، سالروز ولادت با سعادت حضرت علی(ع) و روز پدر را تبریک گفت.

 • 49

پیام مدیرعامل بانک صنعت و معدن به مناسبت ولادت حضرت علی(ع)

مدیرعامل بانک صنعت و معدن، به مناسبت فرارسیدن ۱۳ رجب سالروز ولادت حضرت علی علیه السلام و روز پدر پیام تبریکی صادر نمود.

 • 89

افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون تصویب شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ با افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون موافقت کردند.

 • 96

گزارش تسهیلات اعطایی بانک رفاه کارگران در ده ماهه نخست سال

گزارش تسهیلات اعطایی بانک رفاه در ده ماهه نخست سال در بخش های مختلف اقتصادی، بنگاه‌های کوچک و متوسط، ضمانتنامه های صادره ریالی، قرض الحسنه ازدواج و تهیه جهیزیه، اشتغالزایی و اشتغال اعلام شد.

 • 75

کاهش ۵ هزار واحدی شاخص بورس در بازار سهام امروز

بازار سهام امروز با کاهش ۵ هزار و ۹۱۵ واحدی شاخص کل بورس معادل ۰.۴۹ درصد به یک میلیون و ۲۰۵ هزار و ۷۲۷ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۱۰۵ واحدی به ۱۷ هزار و ۱۱۵ واحد رسید.

 • 68

سامانه بانکداری مجازی بانک توسعه تعاون مشکل کاربران IOSرا رفع کرد

سامانه بانکداری مجازی بانک توسعه تعاون علاوه بر ارائه طیف وسیعی از خدمات بانکداری مدرن، امکان استفاده بدون محدودیت برای کاربران ios را فراهم کرده است.

 • 79

تداوم حمایت بانک تجارت از تولید کالای ایرانی در سال جهش تولید

تفاهم‌نامه سه جانبه همکاری بانک تجارت، شرکت پاکشوما و سازمان بازنشستگی نیروهای مسلح امضا شد.

 • 65