بالاترین میزان صادرات غیرنفتی و واردات، اردیبهشت ۹۷

بالاترین میزان صادرات غیرنفتی و واردات، اردیبهشت ۹۷

گزارش های منتشر شده از سوی گمرک نشان می‌دهد که صادرات غیرنفتی و واردات کشور هم از نظر ارزشی و هم از نظر وزنی در اردیبهشت ماه بالاترین رقم را به خود اختصاص داده اند.

جمعه 24 اسفند 1397 ساعت 14:47

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

، معاونت بررسی های اقتصادی اتاق تهران براساس آمار ارائه شده از سوی گمرک، اعلام کرد که ایران در ۱۱ ماهه نخست امسال حدود ۱۰۶ میلیون تن کالا به ارزش ۴۰ میلیارد دلار کالای غیرنفتی صادر کرده و در مقابل حدود ۲۹ میلیون تن به ارزش ۳۸.۵ میلیارد دلار کالا وارد کرده است.

براین اساس بالاترین صادرات غیرنفتی ایران در اردیبهشت ماه سال جاری با ۴.۶ میلیارد دلار و بالاترین واردات نیز در همین ماه با رقم ۴.۸ میلیارد دلار بوده است.

ارزش صادرات و واردات ایران در ۱۱ ماهه سال ۹۷ نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن به ترتیب یک درصد و ۲۱.۵ درصد کاهش یافته است.

از لحاظ وزنی نیز در ۱۱ ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال ۹۶، میزان صادرات و واردات به ترتیب ۶.۴ و ۱۷.۴ درصد کاهش داشته است.

بررسی روند ماهانه تجارت ایران در ۱۱ ماهه نخست امسال نشان می دهد صادرات ایران از منظر ارزشی به طور متوسط ماهانه ۲.۳ درصد کاهش یافته است.

همچنین واردات ایران نیز به طور متوسط ماهانه با کاهش حدود ۶ درصدی مواجه شده است که البته در این زمینه آمار فروردین ماه لحاظ نشده است. در مدت مورد بررسی، میانگین قیمت صادرات غیرنفتی ۳۷۸ دلار در هر تن و میانگین قیمت واردات کالا یک هزار و ۳۳۱ دلار در هر تن (۳.۵ برابر صادرات) بوده است.

براین اساس بالاترین صادرات غیرنفتی ایران در اردیبهشت ماه سال جاری با ۴.۶ میلیارد دلار و بالاترین واردات نیز در همین ماه با رقم ۴.۸ میلیارد دلار بوده است.

همچنین رقم صادرات غیرنفتی در خردادماه ۳.۹ میلیارد دلار و در ماه های تیر و مرداد نیز ۳.۸ میلیارد دلار گزارش شده است. این رقم برای بهمن ماه نیز ۳.۷ میلیارد دلار گزارش شده است.

واردات کشور اما بعد از اردیبهشت ماه، بالاترین رقم خود را در مهرماه با ۴.۱ میلیارد دلار تجربه کرده و بعد از آن ماه های خرداد و تیر نیز شاهد واردات ۳.۹ میلیارد دلاری بوده اند.

از نظر وزنی نیز بالاترین رقم صادرات ایران مربوط به آذرماه با ۱۱.۷ میلیون تن و بعد از آن ماه های بهمن با ۱۱ میلیون تن و اردیبهشت با ۱۰.۹ میلیون تن بوده اند.

از طرف دیگر بالاترین رقم واردات کشور از نظر وزنی نیز مربوط به اردیبهشت ماه با ۳.۷ میلیون تن و بعد از آن ماه های تیر با ۳.۲ میلیون تن و بهمن با ۲.۹ میلیون تن گزارش شده است.

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

مستخدم بانک قبل از فرار با پول ها دستگیر شد

تهران- ایرنا- رئیس پلیس پیشگیری تهران بزرگ گفت: نیروی خدماتی یک بانک که با همدستی یکی از دوستانش اقدام به سرقت از صندوق امانات بانک کرده بود، قبل از فرار دستگیر شد.

 • 3

اتحادیه اروپا گوگل را جریمه کرد

تهران - ایرنا - تارنمای شبکه خبری سی ان ان امروز (چهارشنبه) گزارش داد: اتحادیه اروپا غول فناوری آمریکایی 'گوگل' را به دلیل انحصارطلبی یک میلیارد و 700 میلیون دلار جریمه کرد.

 • 4

دستگیری دزدان میلیاردی صندوق امانات بانک

رئیس پلیس پیشگیری تهران بزرگ از دستگیری دو متهم سرقت از صندوق امانات یکی از شعبات بانک به ارزش بیش از دو هزار میلیارد تومان، با اقدام به موقع ماموران گشت انتظامی نوروزی در پایتخت خبر داد.

 • 4

شرکت ایرانی متناظر با اینستکس به ثبت رسید

سازوکار تجارت و تأمین مالی ایران و اروپا (STFI) به عنوان نهاد ایرانی متناظر با اینستکس اروپایی به ثبت رسید.

 • 4

به روز شدن لپ تای های انوی با خدمات الکسا و ارتقای حریم شخصی

شرکت اچ پی لپ تاپ‌های سری انوی خود را با نصب پردازنده‌های جدید و افزودن سوئیچ جدیدی به وب کم برای حفاظت از حریم شخصی کاربران به روز کرده است.

 • 4

عرضه رایانه هوش مصنوعی ان ویدیا به قیمت ۹۹ دلار

شرکت ان ویدیا یک رایانه هوش مصنوعی ارزان قیمت را برای استفاده برنامه نویسان، توسعه دهندگان و محققان به قیمت تنها ۹۹ دلار طراحی و عرضه کرده است.

 • 4

حرکت رو به بالای دلار جهانی

با افزایش تنش‌های بین چین و آمریکا، ارزش دلار در برابر بسیاری از همتایانش تقویت شد.

 • 4

بازدید بازرسان بیمه سلامت از مراکز درمانی/با ۱۶۶۶ تماس بگیرید

مدیرکل دفتر ارزیابی عملکرد بازرسی و رسیدگی به شکایات سازمان بیمه سلامت ایران گفت: بازرسان بیمه سلامت در ایام نوروز به صورت میدانی از مراکز ارائه خدمت بازدید خواهند کرد.

 • 3

توضیحات همتی درباره ساز وکار تجارت ایران و اروپا

تهران-ایرنا-رییس کل بانک مرکزی از ثبت ساز و کار تجارت و تامین مالی ایران و اروپا ( STFI ) به عنوان نهاد ایرانی متناظر با اینستکس اروپایی خبر داد.

 • 7

یک مقام سوری:گردشگری سوریه 50 میلیارد دلار خسارت دیده است

تهران – ایرنا – 'محمدرامی مرتینی' وزیر گردشگری سوریه گفت: از سال 2011 تاکنون 50 میلیارد دلار به بخش گردشگری کشور خسارت وارد شده است.

 • 5

ساز و کار تجارت و تأمین مالی ایران و اروپا به ثبت رسید

ساز و کار تجارت و تأمین مالی ایران و اروپا ( STFI )به عنوان نهاد ایرانی متناظر با اینستکس اروپایی به ثبت رسید.

 • 6

کشف چمدان مشکوک در سعادت آباد

مأموران پلیس پایتخت یک عدد چمدان مشکوک را که در میدان کاج سعادت آباد رها شده بود کشف کردند.

 • 5