بازارساز تغییر کانال را پذیرفت

بازارساز تغییر کانال را پذیرفت

دنیای‌اقتصاد : صرافی‌های بانکی که دو روز پیاپی در برابر نوسان دلار در کانال ۱۲ هزار تومانی مقاومت کرده بودند، روز سه‌شنبه قیمت فروش خود را تا ۱۲ هزار و ۳۰۰ تومان بالا بردند. به این ترتیب، بازارساز دیروز تغییر کانال شاخص ارزی را پذیرفت و سعی کرد با نزدیک کردن قیمت خود به بازار آزاد، از دامنه نوسانات غیرمنتظره بکاهد.

چهارشنبه 2 مرداد 1398 ساعت 1:55

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

بازارساز تغییر کانال را پذیرفت

دلار در روزهای یکشنبه و دوشنبه در بازار آزاد بالای مرز ۱۲ هزار تومانی نوسان کرده بود، ولی بازارساز همچنان قیمت فروش صرافی‌های بانکی را در کانال ۱۱ هزار تومانی نگه داشته بود. در اولین روز خردادماه، قیمت دلار در همان ابتدای روز به سرعت وارد محدوده ۱۲ هزار و ۴۰۰ تومانی شد. در این شرایط اگر بازارساز قیمت صرافی‌های بانکی را در محدوده ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومان نگه می‌داشت و بر حفظ مصنوعی کانال تاکید می‌کرد، تقاضای کاذب زیادی وارد بازار می‌شد و هزینه ارزی بازارساز بالا می‌رفت. دلیل ورود تقاضای کاذب به بازار فاصله قیمت صرافی‌های بانکی و بازار آزاد بود که موجب می‌شد به قصد کسب سود از این فاصله وارد بازار شوند. البته به‌رغم نزدیک شدن قیمت صرافی‌ها به بازار آزاد، قیمت دلار توانست دیروز از سطح مقاومتی اول یعنی عدد ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومانی عبور کند. ساعت ۴ بعدازظهر روز سه‌شنبه، رقم ۱۲ هزار و ۵۵۰ تومان برای فروش دلار به ثبت رسید که ۳۰۰ تومان بالاتر از روز دوشنبه بود.

عامل اصلی این عبور از نظر بیشتر فعالان، رشد نرخ حواله درهم و گذر از کانال ۳ هزار و ۴۰۰ تومانی بود. دیروز حواله درهم تا محدوده ۳ هزار و ۴۳۰ تومان افزایش قیمت داشت. در صورت عبور درهم از سطح ۳ هزار و ۵۰۰ تومانی می‌توان انتظار حرکت دلار به سوی سطح مقاومتی بعدی یعنی عدد ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومانی را داشت. بخشی از فعالان، باور دارند معامله‌گران بزرگ پس از بازگشت دلار از سطح ۱۱ هزار تومانی، به این اعتقاد رسیده‌اند که قیمت کف خود را پیدا کرده است و در حال حاضر تلاش می‌کنند که سقف بلندتری را برای دلار رقم بزنند. عددی که بازار از آن در اواخر تیرماه شروع به کاهش کرده بود، بالای محدوده ۱۲هزار و ۹۰۰ تومانی قرار داشت. اگر آنها بتوانند قیمت را به محدوده پیشین ببرند، حداقل ضرری را در اوج نوسانات کاهشی متحمل نشده‌اند، هر چند که ممکن است شانس خرید در قیمت‌های پایین‌تر را به‌دلیل نداشتن نقدینگی از دست داده باشند.

در روزی که دلار افزایشی بود، سکه تمام بهار آزادی نیز توانست ۱۳۰ هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کند و با عبور از کانال ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی به بهای ۴ میلیون و ۳۵۰ هزار تومانی برسد. این در حالی بود که در بازارهای جهانی، اونس نوسان قیمتی خاصی نداشت و در حالی که در ابتدای روز کاهشی بود، در اواسط روز به بالای محدوده هزار و ۴۲۰ دلاری بازگشت.

  مدیریت نوسان مهم‌تر از کنترل قیمت است

دیروز بازارساز ارزی قیمت دلار را یک کانال بالا کشید؛ این در حالی بود که نوسان گیران باور داشتند، می‌توانند با بالا کشیدن قیمت دلار در بازار آزاد و ایجاد فاصله با صرافی‌های بانکی، زمینه ساز ورود تقاضای آربیتراژی به بازار شوند. اگر این تقاضا وارد بازار می‌شد، یک بار دیگر ذهن افراد عادی برای کسب سود راحت به سوی بازار ارز جلب می‌شد. با این حال، بازارساز ارزی در اقدامی که اجتناب ناپذیر به‌نظر می‌رسید، قیمت صرافی‌های بانکی را به بازار آزاد نزدیک کرد. این موضوع نشان می‌دهد که بازارساز حاضر نیست به بهای اصرار روی یک سطح قیمتی، آرامش بازار را برهم بزند، امری که در گذشته بارها زمینه ساز گسترش نوسانات بازار شده بود.

آنچه مسلم است پس از برخورد دلار به سطح ۱۱ هزار تومانی و خروج از مسیر نزولی، بخشی از معامله‌گران بزرگ در موقعیت خرید قرار گرفته‌اند و حداقل تلاش می‌کنند که دلار را به پیش از ورود به جاده نزولی بازگردانند. در این شرایط، بازارساز بهتر است تمام تلاش خود را برای مدیریت نوسانات و جلوگیری از افزایش هیجان در بازاربه کار ببندد. آنچه موجب شده بود دو ماه توجه معامله‌گران و افراد عادی از بازار ارز دور شود، نوسان محدود در دامنه ۱۲ هزار و ۷۰۰ تا ۱۳ هزار و ۷۰۰ تومان بود. از اواخر تیرماه شدت دامنه نوسانات نزولی زیاد شد و قیمت حتی به کانال ۱۱ هزار تومانی رفت. به‌نظر می‌رسد بخشی از بازار در روزهای اخیر به‌دنبال آن است که تا حدی خود را با اثرات کاهش پیشین تطبیق دهد و ضرر حاصل از کاهش شدید را به نوعی جبران کند.

  سکه بیش از ۱۰۰ هزار تومان گران شد

دیروز سکه تمام بهار آزادی همسو با افزایش قیمت دلار در مسیر افزایشی قرار گرفت و توانست از کانال ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی عبور کند. روز سه‌شنبه، فلز گرانبهای داخلی ۱۳۰ هزار تومان افزایش یافت و به بهای ۴ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان رسید. رشد بهای سکه در شرایطی رخ داد که بهای اونس در بازارهای جهانی، کشش زیادی را برای افزایش قیمت از خود نشان نداده بود و تنها در اواخر روز بود که به سطح هزار و ۴۲۰ دلاری بازگشت. اونس طلا که در انتهای هفته گذشته در محدوده هزار و ۴۲۰ دلاری به کار خود پایان داده بود، روز دوشنبه از این سطح پایین‌تر رفت و تا ساعت ۵ بعدازظهر روز سه‌شنبه با افزایش خریدها به بالای هزار و ۴۲۰ دلار بازگشت. این در حالی بود که در ابتدای چهارمین روز هفته روند بهای اونس تا حدی نزولی بود، فعالان بازار در مورد روند کاهشی اونس نظرات متفاوتی داشتند. به گزارش «ایسنا» بنیامین لو، تحلیلگر شرکت «فیلیپ فیوچرز»، اعتقاد داشت هفته گذشته صحبت‌های زیادی درباره کاهش نرخ‌های بهره ازسوی بانک مرکزی آمریکا مطرح شد و تقویت انتظارات بازار باعث شد قیمت طلا اندکی بیش از حد افزایش پیدا کند. انتظار می‌رود طلا اندکی کاهش پیدا کند اما به‌دلیل تداوم انتظارات برای کاهش نرخ‌های بهره، همچنان بالای مرز ۱۴۰۰ دلار خواهد ماند. از سوی دیگر، رشد شاخص دلار آمریکا که در برابر سبدی از ارزهای بزرگ ۲/ ۰ درصد افزایش پیدا کرد، به جذابیت خرید طلا لطمه زد. قیمت طلا هفته گذشته پس از اظهارات جان ویلیامز، رئیس بانک فدرال نیویورک که امیدها به کاهش چشمگیر نرخ‌های بهره آمریکا را تقویت کرده بود، برای مدت کوتاهی از مرز ۱۴۵۰ دلار عبور کرد که در بیش از ۶ سال گذشته بی‌سابقه بود.

با این حال بانک فدرال نیویورک اعلام کرد این اظهارات درباره اقدام احتمالی در نشست ماه جاری بانک مرکزی آمریکا نبوده است.انتظار می‌رود بانک مرکزی آمریکا در نشست ۳۱ ژوئیه خود نرخ‌های بهره را کاهش دهد؛ اما انتظارات برای کاهش ۵۰ واحدی نرخ‌های بهره تعدیل شده است. بازارها همچنین منتظر هستند بانک مرکزی اروپا در نشست سیاست پولی پنج‌شنبه هفته جاری، تسهیل سیاست پولی خود را اعلام کند. براساس گزارش رویترز، انتظارات برای تسهیل سیاست پولی ازسوی بانک‌های مرکزی بزرگ جهان، بازارهای سهام را تقویت کرده و تقاضا برای طلا را که دارایی بدون سوددهی به شمار می‌رود کاهش داده است. موجودی طلای «اس‌پی‌دی‌آر‌گلد تراست» که بزرگ‌ترین صندوق سرمایه ‌گذاری تحت‌پشتوانه طلا در جهان است، روز دوشنبه ۵۷/ ۰ درصد افزایش یافت و به ۱۸/ ۸۲۵ تن رسید. وانگ تائو، تحلیلگر فنی رویترز پیش بینی کرد هر اونس طلا ممکن است به محدوده ۱۴۰۱ تا ۱۴۰۹ دلار عقب نشینی کند؛ زیرا حمایت در سال ۱۴۲۲ دلار را شکسته است.این در حالی است که برخلاف پیش‌بینی‌ها در اواخر روز مقداری خرید طلا در بازارهای جهانی تا حدی افزایش یافت.

 

این مطلب برایم مفید است

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

ارایه تسهیلات با سود کم اشتغال و توسعه اقتصادی را به دنبال دارد

اراک- نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان درمجلس گفت: اگر در فعالیت های اقتصادی تسهیلات با نرخ سود پایین در اختیار مردم قرار گیرد، آثار آن در افزایش تولید، اشتغال و رشد اقتصادی نمایان می شود.

 • 2

بانک ها با پرداخت وام های خُرد و کم سود به اقشار ضعیف کمک کنند

اراک- استاندار مرکزی گفت: امروز اقشار کم درآمد جامعه نیازمند وام های خُرد با نرخ سود پایین هستند و بانک ها بایستی با پرداخت وام های خرد به این اقشار کمک کنند.

 • 2

نرخ یوآن در برابر دلار به پایین‌ترین سطح تاریخ سقوط کرد

نرخ برابری یوآن در برابر دلار در معاملات امروز بدلیل تشدید تنش‌های تجاری بین آمریکا و چین، در بازارهای داخلی چین به پایین‌ترین سطح ۱۱ ساله و در بازار خارجی به پایین‌ترین سطح تاریخ برسد.

 • 2

قیمت سکه طرح جدید ۴ شهریور ۹۸ به ۴ میلیون و ۶۰ هزار تومان رسید

قیمت سکه طرح جدید، امروز دوشنبه ۴ شهریور ۹۸ به ۴ میلیون و ۶۰ هزار تومان رسید.

 • 2

ورود یورو به کانال ۱۲ هزار تومانی/نرخ دلار به ۱۱۳۰۰ تومان رسید

قیمت دلار در جریان معاملات امروز دوشنبه ۴ شهریورماه سال ۹۸ برای خرید ۱۱۲۵۰ تومان و برای فروش ۱۱۳۰۰ تومان است؛ ضمن اینکه یورو هم به کانال ۱۲ هزار تومانی وارد شد.

 • 2

تسهیلات مسکن بانک ملی ایران، امید تازه مستاجران

با ابتکار بانک ملی ایران، اکنون کسانی که متقاضی دریافت تسهیلات مسکن هستند، می توانند علاوه بر بانک ارائه دهنده تسهیلات، نوع تسهیلات دریافتی را نیز به سلیقه خودشان انتخاب کنند.

 • 3

سوت‌زن‌ها مفسدان را بی خواب می‌کنند

در کشورهای پیشرفته برای مبارزه با فساد روشی را در پیش گرفته اند که متاسفانه نه تنها در ایران وجود ندارد بلکه آگاهی لازم از نتایج آن نیز حداقلی است، این روش سوت زنی نام دارد.

 • 3

جریان‌هایی خواستار تخریب اعتماد جامعه به پزشکان هستند

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت بر لزوم تقویت اعتماد عمومی به جامعه پزشکی تاکید کرد و گفت: معتقدم جریان‌هایی قصد تخریب این اعتماد عمومی را دارند.

 • 3

کدام شرکت‌ها می‌توانند در بازار برتر عرضه شوند؟

این طور که از اظهارات مسئولان سازمان بورس برمی‌آید، احتمال رونمایی از بازار برتر جدی‌تر شده و قرار است سهام شرکت‌هایی که شفاف‌تر هستند در این بازار عرضه شوند تا بتوانند نوسان قیمت بیشتری هم داشته باشند.

 • 3

پیام تبریک مدیرعامل و اعضای هیات مدیره بانک قرض الحسنه مهر ایران

مدیرعامل و اعضای هیات مدیره بانک قرض الحسنه مهر ایران طی پیامی فرا رسیدن هفته دولت و روز کارمند را تبریک گفتند.

 • 3

راه اندازی سامانه رسیدگی الکترونیکی بستری(رٌز) در بیمارستان رازی بیرجند / بیمارهای قلبی رکورد دار مرگ ها

اربابی با بیان اینکه سامانه رسیدگی الکترونیکی بستری برای اولین بار در استان در بیمارستان رازی راه اندازی شده است تصریح کرد: این سامانه برای اولین بار در اصفهان راه اندازی شده است.

 • 2

بانک صادرات ٣٠ میلیارد ریال در مصرف انرژی صرفه‌جویی کرد

مدیر امور خدمات و پشتیبانی بانک صادرات ایران گفت: بانک صادرات ایران در یک سال اخیر موفق به صرفه‌جویی ٣٠ میلیارد ریالی هزینه‌های انرژی شده است.

 • 2

١۴٨ هزار دانش‌آموز کارت «سپهر دانش» بانک صادرات را دریافت کرده اند

١۴٨ هزار دانش‌آموزان کشور تاکنون کارت «سپهر دانش» بانک صادرات ایران دریافت کرده‌اند.

 • 2

کاهش نرخ رسمی یورو و پوند/ قیمت ۹ ارز ثابت ماند

بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۲۳ ارز همانند یورو و پوند کاهش و قیمت ۱۵ ارز دیگر افزایش یافت. نرخ دلار و ۸ ارز دیگر ثابت ماند.

 • 3

بنگاهداری بانک ملت در ۵۶ شرکت و هلدینگ بزرگ اقتصادی!

متاسفانه با اینکه بانک‌های کشور مکلف به ترک بنگاه‌داری شده‌اند اما همچنان با بی‌توجهی به این امر، با قدرت شرکتداری می‌کنند و بانک مرکزی نیز فقط نظاره‌گر موضوع است!

 • 3

جایزه ۳۰ هزار دلاری برای کشف باگ در «کرومیوم ادج»

مایکروسافت برنامه جدیدی اعلام کرده و طبق آن جایزه ای هزارتا ۳۰ هزار دلاری برای کشف باگ های مرورگر جدید«کرومیوم ادج» تعیین کرده است.

 • 2

پرداخت وجوه غیرقانونی از سوی «جهانبانی» به فرزندان مسئولان

قاضی مسعودی‌مقام خطاب به متهم جهانبانی گفت: شما به فرزندان مسئولان وجوه غیرقانونی می‌دادید و آنها را به شرکت‌های خود می‌بردید تا در آینده از آنها سوءاستفاده کنید؛ این چه نوع وارداتی است؟

 • 6

قیمت جهانی نفت امروز ۱۳۹۸/۰۶/۰۴

به دنبال تشدید تنش های تجاری قیمت نفت برنت امروز تا رقم ۵۸ دلار و ۲۴ سنت یعنی کمترین رقم از ۱۵ اوت تاکنون پایین رفت، اما بعدا با اندکی ترمیم و ۶۳ سنت، معادل ۱.۱ درصد افت نسبت به رقم پایانی جلسه قبل به ۵۸ دلار و ۷۱ سنت رسید.

 • 3

عرضه ۷۵ هزار تُن فرآورده نفتی در بورس انرژی

با صدور یک اطلاعیه، بورس انرژی اعلام کرد که طی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه هفته جاری ۷۵ هزار تُن فرآورده‌های نفتی در رینگ صادراتی عرضه می‌شود.

 • 3

پیام مدیرعامل بانک صنعت و معدن به مناسبت هفته دولت و روز کارمند

حسین مهری رئیس هیات مدیره و مدیرعامل بانک صنعت و معدن به مناسبت هفته دولت و روز کارمند پیامی صادر کرد.

 • 4