بازارساز تغییر کانال را پذیرفت

بازارساز تغییر کانال را پذیرفت

دنیای‌اقتصاد : صرافی‌های بانکی که دو روز پیاپی در برابر نوسان دلار در کانال ۱۲ هزار تومانی مقاومت کرده بودند، روز سه‌شنبه قیمت فروش خود را تا ۱۲ هزار و ۳۰۰ تومان بالا بردند. به این ترتیب، بازارساز دیروز تغییر کانال شاخص ارزی را پذیرفت و سعی کرد با نزدیک کردن قیمت خود به بازار آزاد، از دامنه نوسانات غیرمنتظره بکاهد.

چهارشنبه 2 مرداد 1398 ساعت 1:55

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

بازارساز تغییر کانال را پذیرفت

دلار در روزهای یکشنبه و دوشنبه در بازار آزاد بالای مرز ۱۲ هزار تومانی نوسان کرده بود، ولی بازارساز همچنان قیمت فروش صرافی‌های بانکی را در کانال ۱۱ هزار تومانی نگه داشته بود. در اولین روز خردادماه، قیمت دلار در همان ابتدای روز به سرعت وارد محدوده ۱۲ هزار و ۴۰۰ تومانی شد. در این شرایط اگر بازارساز قیمت صرافی‌های بانکی را در محدوده ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومان نگه می‌داشت و بر حفظ مصنوعی کانال تاکید می‌کرد، تقاضای کاذب زیادی وارد بازار می‌شد و هزینه ارزی بازارساز بالا می‌رفت. دلیل ورود تقاضای کاذب به بازار فاصله قیمت صرافی‌های بانکی و بازار آزاد بود که موجب می‌شد به قصد کسب سود از این فاصله وارد بازار شوند. البته به‌رغم نزدیک شدن قیمت صرافی‌ها به بازار آزاد، قیمت دلار توانست دیروز از سطح مقاومتی اول یعنی عدد ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومانی عبور کند. ساعت ۴ بعدازظهر روز سه‌شنبه، رقم ۱۲ هزار و ۵۵۰ تومان برای فروش دلار به ثبت رسید که ۳۰۰ تومان بالاتر از روز دوشنبه بود.

عامل اصلی این عبور از نظر بیشتر فعالان، رشد نرخ حواله درهم و گذر از کانال ۳ هزار و ۴۰۰ تومانی بود. دیروز حواله درهم تا محدوده ۳ هزار و ۴۳۰ تومان افزایش قیمت داشت. در صورت عبور درهم از سطح ۳ هزار و ۵۰۰ تومانی می‌توان انتظار حرکت دلار به سوی سطح مقاومتی بعدی یعنی عدد ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومانی را داشت. بخشی از فعالان، باور دارند معامله‌گران بزرگ پس از بازگشت دلار از سطح ۱۱ هزار تومانی، به این اعتقاد رسیده‌اند که قیمت کف خود را پیدا کرده است و در حال حاضر تلاش می‌کنند که سقف بلندتری را برای دلار رقم بزنند. عددی که بازار از آن در اواخر تیرماه شروع به کاهش کرده بود، بالای محدوده ۱۲هزار و ۹۰۰ تومانی قرار داشت. اگر آنها بتوانند قیمت را به محدوده پیشین ببرند، حداقل ضرری را در اوج نوسانات کاهشی متحمل نشده‌اند، هر چند که ممکن است شانس خرید در قیمت‌های پایین‌تر را به‌دلیل نداشتن نقدینگی از دست داده باشند.

در روزی که دلار افزایشی بود، سکه تمام بهار آزادی نیز توانست ۱۳۰ هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کند و با عبور از کانال ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی به بهای ۴ میلیون و ۳۵۰ هزار تومانی برسد. این در حالی بود که در بازارهای جهانی، اونس نوسان قیمتی خاصی نداشت و در حالی که در ابتدای روز کاهشی بود، در اواسط روز به بالای محدوده هزار و ۴۲۰ دلاری بازگشت.

  مدیریت نوسان مهم‌تر از کنترل قیمت است

دیروز بازارساز ارزی قیمت دلار را یک کانال بالا کشید؛ این در حالی بود که نوسان گیران باور داشتند، می‌توانند با بالا کشیدن قیمت دلار در بازار آزاد و ایجاد فاصله با صرافی‌های بانکی، زمینه ساز ورود تقاضای آربیتراژی به بازار شوند. اگر این تقاضا وارد بازار می‌شد، یک بار دیگر ذهن افراد عادی برای کسب سود راحت به سوی بازار ارز جلب می‌شد. با این حال، بازارساز ارزی در اقدامی که اجتناب ناپذیر به‌نظر می‌رسید، قیمت صرافی‌های بانکی را به بازار آزاد نزدیک کرد. این موضوع نشان می‌دهد که بازارساز حاضر نیست به بهای اصرار روی یک سطح قیمتی، آرامش بازار را برهم بزند، امری که در گذشته بارها زمینه ساز گسترش نوسانات بازار شده بود.

آنچه مسلم است پس از برخورد دلار به سطح ۱۱ هزار تومانی و خروج از مسیر نزولی، بخشی از معامله‌گران بزرگ در موقعیت خرید قرار گرفته‌اند و حداقل تلاش می‌کنند که دلار را به پیش از ورود به جاده نزولی بازگردانند. در این شرایط، بازارساز بهتر است تمام تلاش خود را برای مدیریت نوسانات و جلوگیری از افزایش هیجان در بازاربه کار ببندد. آنچه موجب شده بود دو ماه توجه معامله‌گران و افراد عادی از بازار ارز دور شود، نوسان محدود در دامنه ۱۲ هزار و ۷۰۰ تا ۱۳ هزار و ۷۰۰ تومان بود. از اواخر تیرماه شدت دامنه نوسانات نزولی زیاد شد و قیمت حتی به کانال ۱۱ هزار تومانی رفت. به‌نظر می‌رسد بخشی از بازار در روزهای اخیر به‌دنبال آن است که تا حدی خود را با اثرات کاهش پیشین تطبیق دهد و ضرر حاصل از کاهش شدید را به نوعی جبران کند.

  سکه بیش از ۱۰۰ هزار تومان گران شد

دیروز سکه تمام بهار آزادی همسو با افزایش قیمت دلار در مسیر افزایشی قرار گرفت و توانست از کانال ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی عبور کند. روز سه‌شنبه، فلز گرانبهای داخلی ۱۳۰ هزار تومان افزایش یافت و به بهای ۴ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان رسید. رشد بهای سکه در شرایطی رخ داد که بهای اونس در بازارهای جهانی، کشش زیادی را برای افزایش قیمت از خود نشان نداده بود و تنها در اواخر روز بود که به سطح هزار و ۴۲۰ دلاری بازگشت. اونس طلا که در انتهای هفته گذشته در محدوده هزار و ۴۲۰ دلاری به کار خود پایان داده بود، روز دوشنبه از این سطح پایین‌تر رفت و تا ساعت ۵ بعدازظهر روز سه‌شنبه با افزایش خریدها به بالای هزار و ۴۲۰ دلار بازگشت. این در حالی بود که در ابتدای چهارمین روز هفته روند بهای اونس تا حدی نزولی بود، فعالان بازار در مورد روند کاهشی اونس نظرات متفاوتی داشتند. به گزارش «ایسنا» بنیامین لو، تحلیلگر شرکت «فیلیپ فیوچرز»، اعتقاد داشت هفته گذشته صحبت‌های زیادی درباره کاهش نرخ‌های بهره ازسوی بانک مرکزی آمریکا مطرح شد و تقویت انتظارات بازار باعث شد قیمت طلا اندکی بیش از حد افزایش پیدا کند. انتظار می‌رود طلا اندکی کاهش پیدا کند اما به‌دلیل تداوم انتظارات برای کاهش نرخ‌های بهره، همچنان بالای مرز ۱۴۰۰ دلار خواهد ماند. از سوی دیگر، رشد شاخص دلار آمریکا که در برابر سبدی از ارزهای بزرگ ۲/ ۰ درصد افزایش پیدا کرد، به جذابیت خرید طلا لطمه زد. قیمت طلا هفته گذشته پس از اظهارات جان ویلیامز، رئیس بانک فدرال نیویورک که امیدها به کاهش چشمگیر نرخ‌های بهره آمریکا را تقویت کرده بود، برای مدت کوتاهی از مرز ۱۴۵۰ دلار عبور کرد که در بیش از ۶ سال گذشته بی‌سابقه بود.

با این حال بانک فدرال نیویورک اعلام کرد این اظهارات درباره اقدام احتمالی در نشست ماه جاری بانک مرکزی آمریکا نبوده است.انتظار می‌رود بانک مرکزی آمریکا در نشست ۳۱ ژوئیه خود نرخ‌های بهره را کاهش دهد؛ اما انتظارات برای کاهش ۵۰ واحدی نرخ‌های بهره تعدیل شده است. بازارها همچنین منتظر هستند بانک مرکزی اروپا در نشست سیاست پولی پنج‌شنبه هفته جاری، تسهیل سیاست پولی خود را اعلام کند. براساس گزارش رویترز، انتظارات برای تسهیل سیاست پولی ازسوی بانک‌های مرکزی بزرگ جهان، بازارهای سهام را تقویت کرده و تقاضا برای طلا را که دارایی بدون سوددهی به شمار می‌رود کاهش داده است. موجودی طلای «اس‌پی‌دی‌آر‌گلد تراست» که بزرگ‌ترین صندوق سرمایه ‌گذاری تحت‌پشتوانه طلا در جهان است، روز دوشنبه ۵۷/ ۰ درصد افزایش یافت و به ۱۸/ ۸۲۵ تن رسید. وانگ تائو، تحلیلگر فنی رویترز پیش بینی کرد هر اونس طلا ممکن است به محدوده ۱۴۰۱ تا ۱۴۰۹ دلار عقب نشینی کند؛ زیرا حمایت در سال ۱۴۲۲ دلار را شکسته است.این در حالی است که برخلاف پیش‌بینی‌ها در اواخر روز مقداری خرید طلا در بازارهای جهانی تا حدی افزایش یافت.

 

این مطلب برایم مفید است

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

طرح فروش اقساطی سهام در بازار سرمایه

مدیرعامل بورس تهران با بیان اینکه بازار سرمایه تنش‌ها را پشت سر گذاشت، درباره فروش اقساطی برخی از سهام در بازار سرمایه گفت: این برنامه برای فروش دارایی‌های دولت مطرح شده است.

 • 16

ساخت، تجهیز و توسعه بیمارستانها، مراکز درمانی و پایگاههای اورژانس

بانک رفاه به منزله بانک سلامت محور، در ساخت، تجهیز و توسعه بیمارستان ها، مراکز درمانی و پایگاه های اورژانس، در حیطه مسئولیت های اجتماعی، نقش بسزایی داشته است.

 • 18

ارکان برنامه راهبردی و مدل کسب و کار اگزیم بانک دیجیتال

بانک توسعه صادرات ایران استراتژی های متناسب با اهداف اگزیم بانک دیجیتال را در قالب برنامه توسعه بانکداری دیجیتال با رویکرد نوآوری باز و با همکاری شرکت های دانش بنیان را دردست اجرا دارد.

 • 18

۹۰ میلیارد دلار اندازه بازار اسباب‌بازی جهان

پژوهش‌های متعدد شاخص‌های مختلفی را برای انتخاب یک اسباب‌بازی خوب بیان کرده‌اند که در این گزارش به چند شاخص برای انتخاب اسباب‌بازی اشاره می‌شود.

 • 26

دعوت به شرکت در مراسم تشییع سردار سلیمانی

مدیرعامل بانک سپه همه همکاران خود در بانک سپه و بانک‌های ادغامی را به شرکت پرشور در مراسم تشییع و وداع با سردار محبوب اسلام دعوت کرد.

 • 10

راه‌اندازی سرویس دریافت رمز پویا از طریق پیامک

بانک مرکزی اعلام کرد جهت تسهیل استفاده از رمز دوم پویا، امکان دریافت این رمز از طریق پیامک را برای کاربران بانکی فراهم کرده است.

 • 13

راه‌اندازی سرویس دریافت رمز پویا از طریق پیامک

بانک مرکزی اعلام کرد از سه‌شنبه این امکان فراهم می‌شود تا مشتریان بانکی‌ در زمان خریدهای اینترنتی، درخواست خود را برای دریافت پیامکی رمز پویا به بانک صادرکننده کارت خود ارسال کنند.

 • 49

انتصاب اعضای هیات عامل بانک صنعت ومعدن درراستای اجرا حاکمیت شرکتی

دو تن از اعضای هیات عامل بانک صنعت و معدن در راستای اجرای حاکمیت شرکتی با احکامی از سوی مدیرعامل این بانک منصوب شدند.

 • 50

اعلام اسامی شعب کشیک بانک کارآفرین در شهر تهران در روز دوشنبه ۱۶

شعب کشیک بانک کارآفرین در شهر تهران، در روز دوشنبه ۱۶ دی ماه آماده خدمت‌رسانی به مشتریان هستند.

 • 94

قیمت سکه طرح جدید ۱۵ دی ۹۸ به ۴ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز یکشنبه ۱۵ دی ۹۸ در معاملات بازار آزاد تهران به ۴ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان رسید.

 • 17

دعوت چقازردی به شرکت همکاران درمراسم تشییع ووداع باسردار سلیمانی

مدیرعامل بانک سپه همه همکاران خود در این بانک و بانکهای ادغامی را به حضور پر شور در مراسم تشییع و وداع با پیکر سردار رشید اسلام سپهبد قاسم سلیمانی و دیگر هم رزمان آن شهید دعوت کرد.

 • 11

حضور مدیرعامل و عضو هیئت مدیره بانک سپه در منزل شهید زمانی نیا

مدیرعامل و عضو هیئت مدیره بانک سپه با حضور در منزل پاسدار شهید مدافع حرم وحید زمانی نیا، همراه و همرزم سردار  شهید قاسم سلیمانی، شهادت وی را  به خانواده اش تبریک و تسلیت گفتند.

 • 11

تقاضای القایی منجر به چالش‌اقتصادی در نظام‌ بیمه ای می‌شود

مدیرکل بیمه سلامت استان تهران گفت: پدیده تقاضای القایی یکی از چالش‌های نظام سلامت همه کشورها است که باعث افزایش سهم مردم از هزینه‌های سلامت می‌شود.

 • 39

حقوقی‌های بورس ۴ هزار میلیارد تومان از سهام حقیقی‌ها را خریدند

مدیر نظارت بر بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس، از خرید ۴هزارمیلیارد تومان سهام متعلق به سهامداران حقیقی از سوی شرکت‌های حقوقی خبر داد و گفت:صندوق‌های«تثبیت بازار»و«توسعه بازار» پای کار آمدند.

 • 42

هموارسازی محیط کسب و کار با تسهیلات مضاربه بانک ملی ایران

تسهیلات مضاربه بانک ملی ایران فرصتی ارزشمند برای اشخاص حقیقی و حقوقی است تا سرمایه مورد نیاز خود را جهت توسعه و رونق کسب و کار و تجارت شان تامین کنند.

 • 48

رونمایی از نمایشگر قدرتمند بازی‌های ویدئویی

یک شرکت تجاری از عرضه نمایشگری جدید و قدرتمند برای اجرای بازی‌های ویدئویی با نرخ تازه سازی صفحه ۲۴۰ هرتز خبر داده است.

 • 12

افزایش پوشش بیمه‌ای با همکاری و تدبیر پزشکان محقق می‌شود

مشاور سازمان بیمه سلامت ایران گفت: در شرایط اقتصادی موجود، افزایش پوشش بیمه ای با همکاری و تدبیر پزشکان محقق می‌شود.

 • 43

کاهش حقوق تیم کوک به علت ضعف عملکرد اپل

حقوق دریافتی تیم کوک مدیرعامل اپل در سال جاری میلادی در مقایسه با سال ۲۰۱۸ کاهش می‌یابد و علت این امر کاهش درآمد اپل است.

 • 14

کارت هایتان را به راحتی در اپلیکیشن ۶۰ اضافه کنید

مشتریان بانک ملی ایران می توانند به راحتی کارت های بانکی خود را در سامانه رمز یکبار مصرف حذف یا اضافه کنند.

 • 38

قیمت دلار کاهش یافت/نرخ به ۱۳۳۳۰ تومان رسید

قیمت دلار آمریکا(اسکناس)، امروز یکشنبه ۱۵ دی ۹۸ در صرافی‌های بانکی با ۵۰ تومان کاهش نسبت به دیروز به ۱۳۳۳۰ تومان رسید.

 • 36