ایراد از نظام توزیع است نه ارز دولتی

ایراد از نظام توزیع است نه ارز دولتی

حذف یا اختصاص ارز 4200 تومانی یا همان ارز دولتی به کالاهای اساســی موضوعی است که بارها مورد چالش بســیاری از اقتصاددانان کشور قرار گرفته است؛ ارزی که سال گذشته نه تنها به کاهش بهای اقلام مورد نیاز و ضروری مــردم کمک نکرد بلکه بــا همان قیمتها یا قیمت‌هایی به نسبت بالاتر از نرخ دولتی اعلام شــده به دست مردم رسید.

سه شنبه 4 تیر 1398 ساعت 9:55

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از قدس آنلاین 

مهدی پازوکی اقتصاددان/

حذف یا اختصاص ارز 4200 تومانی یا همان ارز دولتی به کالاهای اساســی موضوعی است که بارها مورد چالش بســیاری از اقتصاددانان کشور قرار گرفته است؛ ارزی که سال گذشته نه تنها به کاهش بهای اقلام مورد نیاز و ضروری مــردم کمک نکرد بلکه بــا همان قیمتها یا قیمت‌هایی به نسبت بالاتر از نرخ دولتی اعلام شــده به دست مردم رسید.

 بنابراین نمیتوان گفت حذف ارز 4200 تومانی منجر به افزایش تورم میشــود، چرا که اختصاص ارز دولتی به برخی از کالاهای اساسی و راهبردی مورد نیاز مردم به قیمت مناسب و دولتی ختم نشده و همچنان با نرخ ارز نیمایی یا آزاد به دست مردم می‌رسند.

توجه به این نکته بسیار ضروری است که مهمترین موضوع امروز اقتصاد کشور اهتمام به سالمسازی اقتصاد است. تا زمانی که دولت سازوکار قابل قبول و علمی برای توزیع کالاهای اساسی نداشته باشد، هر گونه دستکاری در نرخ ارز یا حذف ارز دولتی منجر به کاهــش قیمت یا ایجــاد تعادل در قیمت‌ها نخواهد شد و مشکلات اقتصاد کشور و معیشــت مردم را حل نمی کند؛ کما اینکه ارز 4200 تومانی نیز نتوانست قیمت کالاهای اساسی را کاهش دهد.

 اتفاقی که سال گذشته و امسال در برخی از کالاهای اساسی همانند برنج، شکر و... افتاد و همچنان مردم کالاهای مورد نیازشان را با نرخ آزاد خریداری می‌کنند.

 بنابراین میتــوان گفت آنچــه در این میان مغفول مانده، مطالعه و بررســی دقیق جوانب امر و اهتمام در به کارگیری روشی کارشناسی با توجه تام به واکاوی تبعات همه‌جانبه هر گونه تصمیم‌گیری درباره ارز و تأثیر مستقیم آن بر معیشت و زندگی مردم است.

 یادمان باشد باید تا زمانی که دولت اهتمامی به بررســی همه جانبه و کارشناســی شــده تأثیرگذاری نرخ ارز بر کالاهای اساســی مورد نیاز مردم بخصوص طبقه آســیب‌پذیر جامعه نداشته باشد حذف یا بودن ارز دولتی چندان کمکی به حل مشــکلات معیشــتی جامعه نمیکند؛ به عبارت ســاده‌تر انتظــار می‌رود نظام کارشناســی اقتصاد کشور باید براساس مبانی علمی و کارشناســی به راه حل برسد و راه‌حل انتخاب شده را در اختیار مقامات کلان اقتصادی بگذارد تا آنها با توجه به منافع ملی تصمیم‌گیری نمایند.

 زمانــی محدودیت در اختصــاص ارز ایجاد و ارز سهمیه‌بندی میشود که کشور در شرایط خاص باشد. شرایطی که امروز تجربه میشود شرایط خاصی است که نظام سهمیه‌بندی باید به شــکل ویژهای به منظور کاهش فشــار به طبقات ضعیف و آسیب‌پذیر مورد مطالعه قرار داده شود.

در حذف ارز 4200 تومانی میتوان با استفاده از ســازوکارهای بهروز مانند کوپن الکترونیکی از طریق کد ملی افراد مانع ایجاد تورم شد و به خانواده‌های نیازمند کمک کرد؛ اما اگر ارز دولتی تنها به دســت واسطه‌گران و دلالان برســد بی‌تردید ســر مــردم بی‌کلاه میماند.

 برخورد هیئتی با اقتصاد مســئله‌ای است که زیان‌های بی‌شــماری بر اقتصاد کشــور وارد کرده اســت. این نوع برخورد در همه حوزه‌ها آسیب‌زاست و در شرایط کنونی در بخش ارز و اختصاص آن به کالاهای اساسی نیز بسیار زیان‌آور اســت؛ ارز نباید به صورت دستوری کاهش یا افزایش قیمت داشــته باشــد.

در شــرایط خاص محدودیت امــروز، در صورت حــذف ارز دولتی به کارگیری ســازوکارهای حمایتی از طریق دولت بدون واســطه بسیار ضروری اســت، چرا که در شــرایط تحریمی دولت باید توزیع‌کننده کالاهای اساســی به مردم باشــد تا مانع ایجاد هــر گونه تورم یا رانت‌خواری و سوءاســتفاده از اموال عمومی شــود؛ این مسئله در شــرایط عادی متفاوت است و بازار، خود راه تعادل و تعدیل قیمت‌ها را پیدا خواهد کرد.

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

ثبات و کنترل بازار ارز بدون از دست دادن ذخایر ارزی

رئیس کل بانک مرکزی گفت: جلوگیری از خروج سرمایه و توجه به عوامل بنیادی شکل دهنده نرخ ارز دو راهبرد اصلی بانک مرکزی در مقابله با تحریم ها بوده است.

 • 56

رئیس کل بانک مرکزی فردا به آذربایجان غربی سفر می کند

ارومیه - عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی فردا جمعه به آذربایجان غربی سفر می کند.

 • 61

ابلاغ مصوبات جدید بازارپایه فرابورس

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس از ابلاغ مصوبات جدید با موضوع بازار پایه فرابورس خبر داد.

 • 65

انجام عملیات تخصصی بانکداری در ۴۵۰ واحد بانکی

مدیرعامل بانک توسعه تعاون عنوان کرد: ۴۵۰ واحد بانکی در استان‌های سراسر کشور با انجام عملیات تخصصی بانکداری مجموعه فعالیت توسعه‌ای بانک توسعه تعاون را ساماندهی می‌کنند.

 • 63

برنامه جدید ایران و چین برای همکاری‌های گمرکی و تسهیل تجارت

برنامه جدید ایران و چین برای گسترش همکاری‌های گمرکی و تسهیل تجارت در دیدار سفیر چین در تهران با رییس کل گمرک ایران بررسی و سفیر چین در تهران تاکید کرد که چین خواستار گسترش مناسبات تجاری است.

 • 45

تغییرات نرخ رسمی ۴۷ واحد پولی/ دلار ثابت ماند

بر اساس آخرین تغییرات نرخ رسمی ارز، نرخ ۲۸ ارز نسبت به روز گذشته افزایش و قیمت ۹ واحد پولی دیگر کاهش یافت. نرخ دلار و ۹ ارز دیگر نیز ثابت ماند.

 • 54

تغییرات نرخ رسمی ۴۷ واحد پولی/ دلار ثابت ماند

بر اساس آخرین تغییرات نرخ رسمی ارز، نرخ ۲۸ ارز نسبت به روز گذشته افزایش و قیمت ۹ واحد پولی دیگر کاهش یافت. نرخ دلار و ۹ ارز دیگر نیز ثابت ماند.

 • 46

برترین بانک‌های سوئیسی کدامند؟

سوئیس یکی از اصلی‌ترین قطب‌های بانکی جهان محسوب می‌شود. جایی که محل ذخیره‌سازی بسیاری از سرمایه‌های کلان است.

 • 57

تاکید سرپرست بیمه ایران بر حداکثر تلاش در خدمت‌رسانی به زائران

سرپرست بیمه ایران بر حداکثر تلاش در خدمت‌رسانی به زائران اربعین حسینی (ع) تاکید کرد.

 • 58

آینه تعاملی برای تمرینات ورزشی و ارتباط با مربی

یک شرکت تجاری آینه ای تعاملی تولید کرده که مجهز به نمایشگر ال سی دی است و برای مشاهده و برنامه ریزی تمرینات ورزشی و ارتباط با مربی قابل استفاده است.

 • 51

بیشترین حجم ضمانت‌نامه‌ها صادره بانک توسعه تعاون مربوط به خوزستان

رییس هیات مدیره و مدیرعامل بانک توسعه تعاون: بیشترین حجم ضمانت‌نامه‌های صادره بانک توسعه تعاون مربوط به استان خوزستان است.

 • 53

دلیل ثبات نرخ ارز در بازار از زبان همتی

رئیس کل بانک مرکزی گفت: یکی از دلایلی که می‌بینید در بازار ارز ثبات نسبی فراهم شده است، برگشت ارز صادرکنندگان و سامانه نیما است امروز هم اعلام شد که ۱۹ میلیارد دلار در شش ماهه اول امسال ارز تخصیص داده‌ایم.

 • 49

ادغام بانک های نیروهای مسلح تا آذرماه نهایی می شود

رئیس کل بانک مرکزی در مورد ادغام بانک های وابسته به نیروهای مسلح گفت: این امر روند خوبی دارد تا پایان آذرماه باید ادغام بانکها نهایی شود.

 • 57

افزایش منابع بانک،توان حمایت از رونق تولیدرا ارتقا می‌دهد

در شرایطی که فعالان اقتصادی انتظار دارندتا تسهیلات ریالی به تناسب افزایش نرخ ارز افزایش پیدا کند،لذا افزایش منابع بانک توسعه صادرات می‌تواند توان حمایتی بانک ازصادرکنندگان ورونق تولیدرا افزایش دهد.

 • 53

توافق روسیه و ترکیه برای حذف تدریجی دلار

مسکو و آنکارا بر سر جایگزین کردن دلار با روبل و لیر توافق کردند.

 • 52

اعطای تسهیلات ویژه بانک شهر به تمامی صنوف

بانک شهر با هدف حمایت از فعالیت های اقتصادی و بخش های اثرگذار در جامعه، تسهیلات ویژه ای در قالب طرح "شهریار" به فعالان بخش اقتصادی دو گروه پزشکی و غیر پزشکی ارائه می کند.

 • 53

قیمت خرید تضمینی گندم با توجه به شرایط اقتصادی کشور تعیین شد

وزیر جهاد کشاورزی گفت: شورای اقتصاد برای تعیین قیمت تضمینی گندم مسائل اقتصادی کنونی کشور را مد نظر قرار داده است.

 • 91

۳ کارگزاری بانکی در جمع برترین‌های بورس انرژی

آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد در ۶ ماهه نخست سال جاری، ۳ کارگزاری بانکی از نظر ارزش کل معاملات از مجموع ۷۰ شرکت کارگزاری بورس انرژی، در میان برترین کارگزاری‌ها قرار داشته‌اند.

 • 61

مکزیک و ویتنام بزرگترین برندگان جنگ تجاری آمریکا و چین

واردات آمریکا از بزرگترین تامین‌کننده خود، چین، بدلیل جنگ تجاری به شدت کاهش یافته است و فعلا مکزیک و ویتنام این جای خالی را با وارد کردن خیل عظیمی از کالا به آمریکا پر کرده‌اند.

 • 56

پولدارترین زنان جهان را بشناسید

۱۵زن ثروتمند آمریکایی در مجموع ۲۶۲.۴میلیارد دلار ثروت دارند.

 • 56