ایجاد شرایط رقابتی در اقتصاد

ایجاد شرایط رقابتی در اقتصاد

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: تک نرخی کردن ارز باعث ایجاد شرایط رقابتی در اقتصاد کشور خواهد شد.

پنجشنبه 31 مرداد 1398 ساعت 11:54

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

مهدی کریم‌آبادی در گفتگو با ایبِنا در خصوص اثر حذف ارز دولتی بر بازار سرمایه گفت : مولفه‌ای به نام ارز همواره برای صنایع و بنگاه‌های حاضر در بازار سهام موضوع با اهمیتی بوده و هست؛ چرا که برخی از شرکت‌ها صادرات‌محور هستند و هر افزایش نرخ ارز و نوسانی در این بازار می‌تواند سودآوری آنها را تحت تاثیر قرار داد. از سوی دیگر نوسانات نرخ ارز نیز بر قیمت تمام شده محصولات و مواد اولیه اثر مستقیم دارد و از این نظر هم تولید و سودآوری بنگاه‌ها تاثیر می‌پذیرد.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: بنابراین زمانی که از موضوعات مختلف از جمله حذف ارز دولتی صحبت می‌کنیم باید اثرات این موضوع را نیز بر بازار سرمایه و تغییر استراتژی سهامداران در نظر بگیریم.

وی اذعان داشت: یکی از اثرات برداشتن ارز دولتی این است که احتمال آزادسازی قیمت‌ کالاها در پی این رخداد افزایش پیدا می‌کند، از اینرو این موضوع به دلیل وابستگی شدید تولیدات برخی صنایع و شرکت‌ها از جمله گروه دارویی به واردات، بر قیمت تمام شده محصولات تولیدی اثر می‌گذارد.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: از سوی دیگر تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به برخی صنایع و گروه‌ها به عنوان نوعی مزیت برای بنگاه‌ها و شرکت‌های این گروه‌ها محسوب می‌شود و حذف این مزیت به طور قطع بر سودآوری آنها اثرگذار است.

وی اضافه کرد: چند نرخی بودن ارز همواره در سال‌های گذشته به عنوان یکی از مشکلات اصلی اقتصاد و بازار سرمایه بوده است، بر این اساس تا مادامی که ارز در کشور تک نرخی نشود مشکلات موجود در صنایع و اثر آن بر بازار سرمایه ادامه‌دار خواهد بود.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: باید به سمت و سویی پیش برویم که از یکسو هم ارز در کشور تک نرخی شود و هم اینکه با این کار موجب ایجاد شرایط رقابتی در اقتصاد کشور شویم. وی با تاکید بر اینکه باید در کنار اقداماتی همچون تک نرخی شدن ارز اجازه دهیم تا بخش خصوصی واقعی نیز در اقتصاد کشور عرض اندام کند، اظهار داشت: تا مادامی که از اقتصاد دولتی به سمت اقتصاد خصوصی گذر نکنیم، نمی‌توانیم انتظار داشتن اقتصادی آزاد داشته باشیم تا در پی آن بازار سرمایه نیز از این اتفاق تاثیر مثبت بپذیرد.

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

دومین جلسه دادگاه متهمان پرونده موسسه غیرمجاز حافظ برگزار شد

دومین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده موسسه غیرمجاز حافظ و شرکت کشاورزی خوشه طلایی مهر ماندگار، برگزار شد.

 • 2

انجام نسخه پیچی الکترونیکی در۵۰درصدموسسات طرف قرارداد بیمه سلامت

زنجان- مدیرکل بیمه سلامت استان زنجان گفت: ۵۰درصد موسسات طرف قرارداد بیمه سلامت استان شامل آزمایشگاه، مطب و داروخانه ها از نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیکی استفاده می کنند.

 • 3

افزایش مبادلات ایران و ترکیه با پول ملی

رئیس کل بانک مرکزی از بالا بردن حجم تجارت دو کشور ایران و ترکیه و حل و فصل مسائل بانکی به ویژه ارتباط بیشتر بین بانک‌های مرکزی برای پیگیری افزایش مبادلات بر اساس پول ملی دو کشور خبر داد.

 • 2

پیگیری ۷.۵ میلیارد دلار طرح حمل‌ونقل ریلی

شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت ۱۵ میلیارد دلار پروژه ماده ۱۲ (قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر) مصوب شورای اقتصاد در حال اجرا دارد که ۷.۵ میلیارد دلار آن مربوط به پروژه‌های حمل‌ونقل ریلی است.

 • 2

نرخ رسمی ۲۶ ارز کاهش یافت

بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را اعلام کرد که بر اساس آن بهای ۱۱ ارز افزایش، ۱۰ ارز ثابت و ۲۶ واحد پولی دیگر کاهش یافت.

 • 7

اقدامات در حوزه نفت منطبق با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی

معاون اول رییس جمهور گفت: اقدامات انجام شده در حوزه نفت کاملا منطبق با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بوده و باید با جدیت تداوم یابد.

 • 1

وضعیت معاملات ارزی/ ارز مسافرتی ۲۵۰ تومان ارزان شد

امروز قیمت‌ها در معاملات بازار ارز به مانند روزهای اخیر نوسان چندانی نداشت و بازار آرام بود.

 • 2

پناهندگان جهت دریافت دفترچه بیمه سلامت به دفاتر پیشخوان مراجعه کنند

مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی وزارت کشور از ادامه مرحله پنجم طرح بیمه سلامت پناهندگان خبر داد و گفت: تمامی پناهندگان می‌توانند جهت ثبت نام به یکی از دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کرده و دفترچه خود را دریافت کنند.

 • 3

قیمت سکه طرح جدید ۲۵ شهریور ۹۸ به ۴ میلیون و ۲۵ هزار تومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید ۲۵ شهریور ۹۸ به ۴ میلیون و ۲۵ هزار تومان رسید.

 • 2

پرداخت ۲۰۰ میلیارد تومان وام اشتغال به مددجویان امداد

با امضای تفاهم‌‌نامه میان کمیته امداد و بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، این بانک متعهد شد امسال مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه اشتغال به مددجویان امداد ارائه دهد.

 • 4

طیب نیا با اقتصاد ایران چه کرد؟ / آقای ضد تورم خیر؛ وزیر زمینه ساز بحران اقتصادی بله/ عاقبت کنترل دستوری قیمت ارز، مسکن و تورم چه شد؟

حکایت دوغ و دوشاب حکایت وزیری است که در دولت یازدهم سکان اقتصاد را در دست داشت، حالا روزنامه شرق و برخی رسانه ها از او با تعابیری چون "آقای ضد تورم" و "رکورد دار رای اعتماد مجلس" یاد کرده اند.این تعریف و تمجیدها ظاهراً به دلیل انتصاب دکتر طیب نیا به سمت رئیس کمیته اقتصاد وزارت آموزش‌و‌پرورش می باشد ...

 • 3

موتورولا تلویزیون اندرویدی به بازار عرضه می کند

شاخه شرکت موتورولا در هند با همکاری یک شرکت تجارت آنلاین تلویزیون های هوشمندی را در این کشور عرضه می کند که مجهز به اندروید۹ هستند.

 • 2

قیمت دلار آمریکا امروز دوشنبه ۲۵ شهریور ۹۸ به ۱۱۳۵۰ تومان رسید

قیمت دلار آمریکا امروز دوشنبه ۲۵ شهریور ۹۸ در صرافی‌های بانکی به ۱۱۳۵۰ تومان رسید.

 • 2

دستور جهانگیری به وزارت اقتصاد، سازمان بودجه و صندوق توسعه ملی

معاون اول رئیس جمهور از وزارت اقتصاد و دارایی، سازمان برنامه و بودجه و صندوق توسعه ملی خواست تا از بخش نفت و گاز حمایت های لازم را انجام دهند.

 • 1

پرداخت بیش از ۶۵۳ میلیارد ریال خسارت از سوی تجارت‌نو به سیل‌زدگان

نهمین چک از سوی بیمه تجارت نو در ادامه پرداخت خسارات ناشی از سیل، به مبلغ ۲۰۰ میلیارد ریال در وجه کمیته امداد امام خمینی (ره) صادر شد.

 • 3

بهبود ساختار صادراتی با تقویت بانک توسعه صادرات

معاون اقتصادی وزارت امور خارجه بر ضرورت بهبود ساختار صادراتی با تقویت بانک توسعه صادرات تاکید کرد.

 • 2

بهبود ساختار صادراتی با تقویت بانک توسعه صادرات

معاون اقتصادی وزارت امور خارجه بر ضرورت بهبود ساختار صادراتی با تقویت بانک توسعه صادرات تاکید کرد.

 • 3

رشد ۳۵۲۲ واحدی شاخص بورس

شاخص بورس روز جاری با رشد ۳۵۲۲ واحدی در پایان معاملات به ۳۰۵ هزار و ۹۱۸ واحد رسید.

 • 3