اکونومیک تایمز: آمریکا به دنبال لغو تخفیف های تجاری با هند است

اکونومیک تایمز: آمریکا به دنبال لغو تخفیف های تجاری با هند است

دهلی نو- ایرنا - نشریه 'اکونومیک تایمز' به نقل از مقامات آگاه اعلام کردند که در میان افزایش اختلافات تجاری میان هند و آمریکا، واشنگتن قصد دارد تخفیف های تجاری با هند تحت سیستم عمومی ترجیحی یا 'جی اس پی' را لغو کند.

شنبه 20 بهمن 1397 ساعت 19:0

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از ایرنا 

به گزارش ایرنا، نشریه اکونومیک تایمز نوشت: هند با استفاده از سیستم عمومی ترجیحی آمریکا می تواند صادرات بدون گمرک به ارزش 5.6 میلیارد دلار با این کشور داشته باشد.
خروج هند از این سیستم که از سال 1970 تاکنون در حال اجرا است، شدیدترین اقدام 'دونالد ترامپ' رییس جمهوری آمریکا برای کاهش کسری تجاری با اقتصادهای بزرگ محسوب می شود.
ترامپ، هند را متهم به اعمال صددرصد تعرفه گمرکی بر روی محصولات آمریکایی کرده است. وی در موارد مختلف هند را در دسته کشورهایی قرار داده که در گذشته به طور مکرر از آمریکا سوء استفاده کرده اند.
'نارندرا مودی' نخست وزیر هند در سیاست های خود به دنبال جذب بیشتر سرمایه گذاری خارجی جهت تبدیل کردن این کشور به مرکز تولید در جهان و همچنین اشتغال زایی برای میلیون ها هندی بوده است. ترامپ نیز به نوبه خود به دنبال احیای قدرت اقتصادی آمریکا بوده که به گفته او توسط کشورهایی چون چین و هند صدمه دیده است.
هند اخیرا قوانینی تصویب کرده که بر اساس آنها، فعالیت شرکت های دیجیتالی مانند 'آمازون' و 'والمارت' آمریکا در این کشور محدود می شود. دهلی نو همچنین از شرکت های جهانی کارت های اعتباری مانند 'مستر کارت' و 'ویزا' درخواست کرده تا داده های خود را به هند منتقل کنند. از سوی دیگر هند تعرفه های بالاتری برای واردات کالاهای الکترونیکی و گوشی های همراه از آمریکا وضع کرده است.
یک مقام هندی در این ارتباط به نشریه اکونومیک تایمز گفت: آمریکا به صورت رسمی اعلام نکرده که قصد دارد هند را از سیستم عمومی ترجیحی خارج کند. این سیستم یک امتیاز یک جانبه از سوی آمریکا است.
پیش از این آمریکا برای واردات کالاهای هندی به ارزش 75 میلیون دلار تعرفه گمرکی وضع کرده بود. این کالاها شامل ابزار موسیقی، چرم، پارچه، لبنیات و مواد شیمیایی می شود.
این مقام دولتی هندی که به نام وی اشاره نشده، افزود: کسری تجاری آمریکا با هند در حال کاهش است. این کسری تجاری یک مساله نگران کننده برای واشنگتن بوده، اما کسری تجاری این کشور با هند در سال 2017 حدود 22 میلیارد دلار بود که این یک کاهش 6.1 درصدی را در مقایسه با سال 2016 نشان می دهد.
هند پیش از این به آمریکا اعلام کرده بود که تصمیم برای تجدید نظر عضویت دهلی نو در سیستم عمومی ترجیحی یک اقدام تبعیض آمیز، خودسرانه و مضر است.
علاوه بر آمریکا، کشورهای دیگر مانند کانادا، استرالیا و اتحادیه اروپا به کشور های در حال توسعه تخفیف های گمرکی ارائه می کنند.
مازاد تجاری هند با آمریکا در سال مالی 2017-18 حدود 21.27 میلیارد دلار بوده است.
هند قصد دارد از طریق افزایش واردات انرژی و خرید هواپیما از آمریکا، کسری تجاری خود با این کشور را کاهش دهد. به گفته وزارت بازرگانی هند، انتظار می رود پس از دریافت هواپیماهای آمریکایی، مازاد تجاری دهلی نو با این کشور به 7 میلیارد دلار کاهش یابد.
آساق**267**1651

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

باکنلون بانک چین: به همکاری با ایران ادامه می دهیم

تهران-ایرنا- باکنلون بانک چین اعلام کرد که به همکاری خود با بانکهای ایرانی غیرتحریمِی برای معاملات و پرداختهای مربوط به کالاهای غیرتحریمی ادامه خواهند داد.

 • 8

بار مالی ۲۰۰۰ میلیاردی رشد تعرفه‌های پزشکی برای بیمه سلامت

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت با بیان اینکه اعلام کردیم، افزایش تعرفه‌های سال ۱۳۹۸ موکول به تامین اعتبار است، گفت: افزایش ۱۰ درصدی تعرفه‌ها، حدود  ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰ میلیارد تومان بار مالی برایمان به همراه دارد.

 • 5

پروژه سیاسی یا نظریه اقتصادی؟

جیمز مکینتاش/ وال استریت ژورنال ...

 • 15

کمک ۳ میلیارد دلاری عربستان و امارات به سودان

در پی سقوط حکومت عمر البشیر در سودان که حدود ۳۰ سال قدرت را در اختیار داشت، عربستان و امارات امروز (یک‌شنبه) اعلام کردند که سه میلیارد دلار کمک مالی در اختیار این کشور می‌گذارند.

 • 15

تسویه کامل سود سهام عدالت همه مشمولان تا چند روز دیگر

سازمان خصوصی سازی اعلام کرد:‌ پرداخت سود سهام عدالت عملکرد سال ۹۶ مشمولان سهام عدالت طی روزهای جاری خاتمه می یابد.

 • 19

کمک مالی عربستان و امارات به سودان با وجود مخالفت انقلابیون

خبرگزاری رسمی عربستان از بسته کمک مالی این کشور و امارات به سودان به ارزش ۳ میلیارد دلار خبر داد.

 • 16

تسهیل قوانین و مقررات کسب وکار، محقق کننده شعار سال است

تهران- ایرنا- عضو هیات مدیره کنفدراسیون صنعت ایران گفت: حمایت‌های دولت و همکاری نهادهای بانکی، مالیاتی و بیمه‌ای برای عبور از موانع تولید و تسهیل قوانین و مقررات کسب وکار می تواند بخش مهمی از محدودیت های تولید را کاهش دهد و مسیر دستیابی به شعار سال را تسهیل کند.

 • 6

افزایش نرخ تورم ژاپن

هر چند تورم سومین اقتصاد بزرگ جهان در ماه مارس افزایش یافت اما کماکان نسبت به سطح هدف‌گذاری شده توسط بانک مرکزی این کشور فاصله دارد.

 • 22

زور دلالان از دلار هم بیشتر است

افزایش قیمت برخی اقلام اساسی در کشور که تولید آنها کمترین ارتباط را با قیمت ارز دارد مساله‌ای است که درماه‌های گذشته باعث ایجاد سختی‌هایی در تامین معاش مردم شده است؛ امری که به نظر می‌رسد برای بررسی آن باید به عملکرد دستگاه‌های داخلی پرداخته شود.

 • 17

ارزش صادرات گیاهان دارویی به 520 میلیون دلار رسید

تهران- ایرنا- مجری طرح گیاهان دارویی کشور، گفت: بر اساس آمار 11 ماهه (از فروردین تا بهمن ماه) سال 97، 336 هزار و 836 تن انواع گیاهان دارویی به ارزش 520 میلیون دلار به کشورهای مختلف دنیا صادر شده است.

 • 16

ارزش صادرات گیاهان دارویی به 520 میلیون دلار رسید

تهران- ایرنا- مجری طرح گیاهان دارویی کشور، گفت: بر اساس آمار 11 ماهه (از فروردین تا بهمن ماه) سال 97، 336 هزار و 836 تن انواع گیاهان دارویی به ارزش 520 میلیون دلار به کشورهای مختلف دنیا صادر شده است.

 • 17

چگونه دوبی از فرایند نرخ گذاری دلار تهران حذف می‌شود؟

کارشناسان اقتصادی کشور معتقدند بازار متشکل ارزی به تدریج نرخ گذاری دلار تهران را از دوبی به داخل کشور منتقل می‌کند.

 • 21

مهار نوسان های نرخ ارز با راه اندازی بازار متشکل ارزی

تهران- ایرنا- یک کارشناس امور بانکی با بیان اینکه بازار متشکل ارزی می‌تواند التهاب و نوسان نرخ ارز را کاهش دهد، گفت: به دلیل اینکه معاملات این بازار، شفاف است و خریداران و فروشندگان می توانند در شرایط رقابتی درخواست‌های خود را ارائه کنند، نوسان های آن نسبت به بازار غیرشفاف کمتر خواهد بود.

 • 20

تبانی بزرگترین بانک ایتالیابرای اخلال در بازار اوراق قرضه اروپایی

کمیسیون اروپا اعلام کرد که بزرگترین بانک ایتالیا به علت نقش مهم خود در تبانی ۸ بانک برای از بین بردن رقابت‌پذیری در خرید و فروش اوراق قرضه اروپایی، احتمالا با جریمه‌ای سنگین روبرو خواهد شد.

 • 23

اهدا۲۰هزاربسته آموزشی بهداشتی به سیل زدگان لرستان توسط بانک آینده

تهران- بانک آینده با همکاری جمعیت هلال احمر ۲۰هزار بسته کمک آموزشی و بهداشتی به دانش ‌آموزان سیل‌ زده لرستان اهدا کرد .

 • 25

نقره داغ شدن فدراسیون فوتبال ایران، ذوب‌آهن، سایپا و اوکتاویو توسط AFC

فدراسیون فوتبال ایران، دو باشگاه ذوب‌آهن و سایپا و سرمربی تیم ملی فوتبال ساحلی ایران، توسط بالاترین نهاد فوتبال در قاره آسیا نقره‌داغ شدند.

 • 17

نقره داغ شدن فدراسیون فوتبال ایران، ذوب‌آهن، سایپا و اوکتاویو توسط AFC

فدراسیون فوتبال ایران، دو باشگاه ذوب‌آهن و سایپا و سرمربی تیم ملی فوتبال ساحلی ایران، توسط بالاترین نهاد فوتبال در قاره آسیا نقره‌داغ شدند.

 • 16

حمایت مالی حفتر توسط عربستان تا چه زمان ادامه خواهد داشت

تهران- ایرنا- نیروهای نظامی حفتر بدون برخورداری از پشتیبانی مالی واقتصادی روز به روز رو به ضعف خواهند گذاشت و این واقعیت وابستگی حفتر به پشتیبانی وکمک های خارجی بویژه عربستان را نشان می دهد.

 • 21

بازار متشکل ارزی چیست؟ چه نفعی برای صرافی‌ها دارد؟

بازار متشکل ارزی به اعتقاد کارشناسان می‌تواند منجر به سامان یافتن بازار ارز کشور شود. دکتر مجید شاکری، تحلیلگر اقتصادی در گفتگو با مهر درباره نحوه کار این بازار توضیح داده است.

 • 19