اهمیت حرکت نقدینگی به سمت بازار سرمایه

اهمیت حرکت نقدینگی به سمت بازار سرمایه

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به این که ماهیت بازار سرمایه تامین مالی بنگاه‌ها و صنایع مختلف است، گفت: باید تلاش شود با توجه به رکود حاکم بر اقتصاد نقدینگی به سمت بازار سهام حرکت کند.

دوشنبه 6 خرداد 1398 ساعت 10:55

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

رضا رحمتی در گفتگو با ایبِنا با اشاره به اشباع قیمت‌ها در بازارهای مختلف از جمله مسکن، خودرو، ارز و طلا گفت: در یکی دو سال گذشته شاهد افزایش بیش از حد قیمت‌ها و در نتیجه تورم چشمگیر در اقتصاد کشور بوده‌ایم که بخشی از این تورم، هیجانی و کاذب است.

این کارشناس بازار سرمایه افزود : بر این اساس نگاهی به دوران رکودی اقتصاد کشور بویژه در بازارهایی همچون مسکن، خودرو، ارز و طلا نشان می‌دهد پس از یک دوره تورم شدید، رکود سنگینی بر این بازارها حاکم می‌شود؛ از این رو با توجه به تورمی که در سال گذشته و ابتدای امسال به اقتصاد کشور تحمیل شد، بنابراین باید بازارهای مختلف خود را برای ورود به شرایط رکودی آماده کنند.

وی در خصوص تاثیرپذیری بازار سرمایه از این شرایط رکودی نیز اظهار داشت: بدون شک بازار سرمایه تافته جدابافته‌ای از اقتصاد کشور نیست و رکود حاکم بر سایر بازارها نیز بر بازار سهام اثرگذار خواهد بود. با این حال نکته قابل توجه در این زمینه این است که ماهیت بازار سرمایه با بازارهایی از جمله مسکن، ارز و خودرو متفاوت است.

این کارشناس بازار سرمایه توضیح داد: به عنوان مثال سرمایه‌هایی که به سمت این بازارها می‌آیند عمدتا با هدف کسب سود هزینه می‌شوند؛ ضمن این که بازارهایی همچون سکه، ارز، خودرو و مسکن به حداقل دانش سرمایه‌گذاری نیاز دارد و به همین دلیل است که درصد قابل توجهی از افراد جامعه در این بازارها حضور پیدا می‌کنند و بخشی از عملکردشان نیز هیجانی است.

وی گفت: این در شرایطی است که بازار سرمایه بازار تخصصی است و سرمایه‌گذاری در آن و دادوستد سهام در این بازار به دانش زیاد و رصد خبرهای مختلف نیازمند است، به همین دلیل اقشار کمتری از جامعه در آن حضور دارند.

رحمتی اضافه کرد: از سوی دیگر ماهیت بازار سرمایه تامین مالی بنگاه‌ها و صنایع مختلف است و به همین جهت نیز بسته به سودآوری و تولید و هزینه تمام شده محصولات در شرکت‌های مختلف، شاهد رشد یا کاهش قیمت سهام هستیم.

وی اذعان داشت: از این رو باید تلاش کنیم تا با توجه به رکود حاکم بر اقتصاد کشور و رکودی شدن بازارهایی از جمله مسکن، ارز، طلا و خودرو، نقدینگی به سمت بازار سهام حرکت کرده و بدین وسیله نقدینگی و سرمایه در خدمت تولید باشد.

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

پرداخت بیمه بیکاری به ۲۵۰ هزار نفر/ راههای خروج از بحران نقدینگی

سرپرست سابق سازمان تأمین اجتماعی گفت: در حال حاضر ۲۵۰ هزار نفر بیمه بیکاری می‌گیرند که ۳۵۰ میلیارد تومان هر ماه بدین منظور پرداخت می‌شود.

 • 14

مدیرعامل بانک ایران زمین: امکان رقابت جدی بانکها با بانکداری دیجیتال

یکی از تهدیدهای امروز صنعت بانکداری کشور این است که بانکها به بانکداری باز روی نیاورند. اگر اینگونه باشد دیگر پاسخگوی هزینه‌های خود نخواهیم بود. مشتریان ناراضی خواهند بود و بانکها از رقابت باز خواهند ماند.

 • 25

کامپیوتر پیشرفته ۳۵ دلاری

دنیای اقتصاد : ...

 • 16
 • 9

قطب بعدی اقتصاد جهان

دنیای اقتصاد : ...

 • 4

رکورد ۶ ساله اونس شکست

دنیای اقتصاد : ...

 • 17

نخستین فرش یکپارچه دنیا در تبریز بافته شد

تبریز – نخستین فرش یکپارچه دنیا در ۶۰۰ متر مربع در طول ۶ سال برای اولین بار در شهر تبریز بافته شد.

 • 18

کم‌کاری بانک‌ها در پرداخت تسهیلات ساخت مسکن مناطق سیل‌زده لرستان

خرم‌آباد- معاون عمرانی استانداری لرستان با تشریح روند پرداخت تسهیلات ساخت مسکن در مناطق سیل‌زده این استان، از کم‌کاری و عملکرد ضعیف بانک‌ها در این زمینه انتقاد کرد.

 • 23

پرداخت بیمه بیکاری به ۲۵۰ هزار نفر / راههای خروج از بحران نقدینگی

سرپرست سابق سازمان تأمین اجتماعی گفت: در حال حاضر ۲۵۰ هزار نفر بیمه بیکاری می‌گیرند که ۳۵۰ میلیارد تومان هر ماه بدین منظور پرداخت می‌شود.

 • 23

مبلغ تراکنش‌های بین بانکی در سال گذشته ۱۰ برابر حجم نقدینگی بود

رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد: در سال ۱۳۹۷ جمع مبلغ تراکنش‌های بین بانکی بیش از ۲۱ میلیون میلیارد تومان بوده است که ده برابر بیشتر از حجم نقدینگی در همان سال است.

 • 26

مشکلات تولید کنندگان همچنان به قوت خود باقی است

نائب رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران گفت: چندین سال است که تولیدکنندگان با مسائلی در نظام بانکی، امور مالیاتی و بیمه تأمین اجتماعی و مانند آنها مواجه هستند که این مشکلات همچنان به قوت خود باقی است.

 • 10

مذاکره دوباره با کیپ‌تاون جواب نداد/ ماجرای پاتوسی و استقلال تمام شد

با این حال باشگاه کیپ‌تاون سیتی مبلغ ۹۰۰ هزار دلار را برای رضایت‌نامه پاتوسی تعیین کرده و با این اوصاف استقلالی‌ها از خرید این بازیکن منصرف شدند.

 • 29

امکان فَک رهن ملک در تسهیلات مسکن/دو روش خروج سند از رهن بانک

مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن با اعلام امکان تعویض وثیقه تسهیلات مسکن برای تسهیلات گیرنده ها شرایط تعویض وثیقه را اعلام کرد.

 • 27

افزایش ۶۰ درصدی سرمایه‌گذاری داخلی در مناطق آزاد

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: سرمایه‌گذاری داخلی در مناطق آزاد از سال ۹۶ تا ۹۷ معادل ۶۰ درصد رشد داشته و از حدود ۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان به ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

 • 37