انقباض سرمایه‌گذاری در جهان

انقباض سرمایه‌گذاری در جهان

دنیای اقتصاد : «کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (آنکتاد)» تازه‌ترین گزارش جریان سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی خود را برای ۲۰۱۹ منتشر کرد. به گزارش این سازمان، روند نزولی جریان سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در سال ۲۰۱۸ نیز ادامه یافت و با کاهشی ۱۳درصدی به سطح ۳/ ۱ هزار میلیارد دلار رسید. دلیل اصلی این کاهش که برای سومین سال پیاپی بود اتفاق می‌افتاد، بازگشت گسترده سود تجمیع‌شده شرکت‌های چندملیتی آمریکا در دو فصل نخست ۲۰۱۸ بود، بازگشتی که در پی اصلاحات مالیات دولت اواخر ۲۰۱۷ این کشور صورت می‌گرفت.

چهارشنبه 29 خرداد 1398 ساعت 14:19

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

<a href='http://www.bina.ir/%D8%B3%D8%B2%D9%85%D8%A7%DB%8C%D9%87-%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%B3%D9%88%D8%AF-%D8%A8%D8%A7%D9%84%D8%A7'> انقباض سرمایه </a>‌گذاری در جهان

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد»، آنکتاد اعلام کرد که در سال ۲۰۱۸، جریان سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی اقتصادهای توسعه‌یافته با کاهشی ۲۷ درصدی به پایین‌ترین سطح از سال ۲۰۱۴ رسید. در این سال جریان ورودی سرمایه به اروپا نصف شد و به کمتر از ۲۰۰ میلیارد دلار کاهش یافت. این کاهش عمدتا به خاطر جریان منفی ناشی از بازگشت سرمایه اقتصادهای اصلی و همچنین کاهش چشمگیر ورودی سرمایه به انگلیس بود. در ۲۰۱۸، جریان ورودی سرمایه به آمریکا نیز روندی نزولی داشت و با کاهش ۹ درصدی به سطح ۲۵۲ میلیارد دلار رسید. البته جریان ورود سرمایه به کشورهای درحال توسعه سال گذشته روندی باثبات را تجربه کرد و افزایشی ۲ درصدی یافت. در نتیجه این افزایش و کاهش غیرمنتظره سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی کشورهای توسعه‌یافته، سهم اقتصادهای توسعه‌یافته از سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی جهانی به رکورد ۵۴ درصد رسید. از دیگر آمارهای ارائه شده در گزارش «آنکتاد»، عملکرد سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی به تفکیک کشورها است که آمارهای مربوط به ایران در جدول آمده است.  به گزارش «آنکتاد» جریان ورودی سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی به آفریقا، به‌رغم کاهش جریان ورود به برخی اقتصادهای بزرگ این قاره، با افزایشی ۱۱ درصدی به سطح ۴۶ میلیارد دلار رسید. دلیل اصلی این افزایش ناشی از سرمایه‌گذاری‌های جست‌وجوی منابع، ایجاد برخی تنوع‌ها در مدل‌های سرمایه‌گذاری و بهبود سرمایه‌گذاری در آفریقای جنوبی پس از چندین سال سطح سرمایه‌گذاری حداقلی بود. جریان سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی به کشورهای آسیایی درحال توسعه، بزرگ‌ترین منطقه جذب‌کننده سرمایه جهانی نیز سال گذشته افزایشی ۴ درصدی یافت. ارزش پروژه‌های سرمایه‌گذاری‌های حوزه سبز این منطقه پس از وقفه در سال ۲۰۱۷، سال گذشته افزایشی دو برابری را تجربه کرد. سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی آمریکای لاتین و حوزه دریای کارائیب البته نتوانست روند مثبت ۲۰۱۷ خود را حفظ کند و سال گذشته ۶ درصد کاهش یافت. بر این اساس سطح سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی این منطقه هنوز نیز ۲۷ درصد پایین‌تر از اوجی است که در دوره رونق کالایی تجربه شد و در نهایت سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی کشورهای از لحاظ ساختاری ضعیف و در معرض آسیب سال گذشته همچنان در سطح کمتر از ۳ درصد مجموع جهانی باقی ماند. البته روند نزولی جریان ورودی سرمایه به کشورهای کمتر توسعه‌یافته سال گذشته معکوس شد و به سطح ۲۴ میلیارد دلار رسید، سطحی که معادل میانگین یک دهه‌ای این منطقه است.

سال گذشته روند نزولی جریان سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی اقتصادهای در حال گذار ادامه یافت و با کاهش ۲۸ درصدی به ۳۴ میلیارد دلار رسید، روندی که عمدتا ناشی از کاهش ۴۹ درصدی ورود سرمایه به اقتصاد روسیه بود. در آمریکا اما کاهش جریان سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی ناشی از اصلاحات مالیاتی، به واسطه رونق فعالیت‌های بازرگانی در نیمه دوم ۲۰۱۸ جبران شد. در این باره ارزش سیاست‌های ادغام و تملک شرکت‌های خارجی آمریکا سال گذشته افزایشی ۱۸ درصدی یافت، امری که به واسطه استفاده شعب خارجی شرکت‌های چندملیتی این کشور از نقدینگی معاف از تعهدات مالیاتی تقویت شد.  در این رابطه انتظار می‌رود در ۲۰۱۹ با محو شدن اثرات اصلاحات مالیاتی، جریان سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی اقتصادهای توسعه‌یافته روندی رو به بهبود یابد. طرح‌های سرمایه‌گذاری پروژه‌های سبز نیز که نشان از مخارج آینده دارد روندی افزایشی خواهد یافت، همان‌طور که سال گذشته نسبت به سطوح پایین ۲۰۱۷ افزایش ۴۱ درصدی را تجربه کرد. به‌رغم این پیش‌بینی‌ها البته برآورد جریان سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی جهانی تنها نشان از بهبود ۱۰ درصدی دارد، بهبودی که این سرمایه‌گذاری‌ها را به سطح حدود ۵/ ۱ هزار میلیارد دلار خواهد رساند (پایین‌تر از میانگین یک دهه اخیر). در این رابطه روندهای اصلی سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی همچنان در موضع ضعف قرار خواهند داشت. به‌علاوه تنش‌های تجاری ریسک‌های منفی را برای جریان سرمایه ۲۰۱۹ و سال‌های بعد از آن روایت می‌کنند. در این رابطه از ۲۰۰۸، روندهای اصلی جریان سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی، رشد ضعیف داشته است. در یک دهه اخیر جریان سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی تک‌عاملی همچون اصلاحات مالیاتی و جریان‌های مالی پرنوسان به‌طور میانگین سالانه تنها رشد یک درصدی را به ثبت رسانده است، نرخی که در بازه سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۷ حدود ۸ درصد و پیش از سال ۲۰۰۰ بیش از ۲۰ درصد بود. نرخ‌های کاهشی بازدهی سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی، روی آوردن به مدل‌های سرمایه‌گذاری کمتر سرمایه‌بر و محیط سیاستی نامطلوب برای سرمایه‌گذاری شاید از جمله عوامل توضیح‌دهنده این نرخ پایین باشند. روند نزولی کاهش سرمایه‌گذاری‌های حوزه سبز بخش تولیدی در ۲۰۱۸ متوقف شد. در این رابطه سال گذشته مجموع ارزش سرمایه‌گذاری در این پروژه‌ها نسبت به سطح حداقلی ۲۰۱۷ افزایش ۳۵ درصدی را تجربه کرد. در میان کشورهای درحال ‌توسعه – جایی که سرمایه‌گذاری بخش تولیدی برای توسعه صنعتی حیاتی است – رشد این نوع سرمایه‌گذاری‌ها در اقتصادهای آسیایی و همچنین در پروژه‌های حوزه منابع طبیعی متمرکز بوده است.

سال گذشته تعداد شرکت‌های چندملیتی دولتی تقریبا بدون تغییر ماند، درحالی‌که پروژه‌های ادغام و خرید این شرکت‌ها روندی نزولی داشت و کاهشی ۴ درصدی را تجربه کرد، کاهشی که به‌دنبال روند نزولی به‌طور میانگین ۱۰ درصدی سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳ اتفاق افتاد. همانند ۲۰۱۷، درحال‌حاضر نزدیک به هزار و ۵۰۰ شرکت چندملیتی دولتی در جهان وجود دارد. از طرفی حضور این شرکت‌ها در فهرست ۱۰۰ شرکت برتر جهانی از یک شرکت به ۱۶ مورد افزایش یافته است. به گزارش «آنکتاد»، البته رونق تولیدات بین‌المللی در سال گذشته تداوم داشت، روندی که دلیل آن عمدتا نامعلوم بوده است. در این رابطه مدل‌های غیرسهامی تولیدات بین‌المللی سریع‌تر از سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی درحال رشد هستند. رتبه‌بندی ۱۰۰ شرکت برتر چندملیتی جهان در ۲۰۱۸ تایید می‌کند که چندملیتی‌های صنعتی درحال نزول در این فهرست هستند، درحالی‌که برخی نیز از این فهرست خارج شده‌اند. به‌علاوه شرکت‌های چندملیتی حاضر در فهرست ۱۰۰ شرکت برتر جهانی، سهمی بیش از یک‌سومی در هزینه‌های تحقیق‌وتوسعه کسب‌وکارهای جهان دارند. بر این اساس شرکت‌های چندملیتی فعال درحوزه‌های تکنولوژی، صنعت دارو و خودروسازی بیشترین مخارج را در زمینه تحقیق‌وتوسعه دارند. البته هزینه تحقیق‌وتوسعه شرکت‌های برتر اقتصادهای درحال‌توسعه به‌طور قابل‌توجهی پایین‌تر است.

تحولات سیاست‌های سرمایه‌گذاری

اقدامات جدید سیاست‌های حوزه سرمایه‌گذاری نشان از تمرکز بیشتر دولت‌ها بر سرمایه‌گذاری‌های خارجی دارد. در ۲۰۱۸، حدود ۵۵ اقتصاد دنیا حداقل ۱۱۲ سیاست اثرگذار بر سرمایه‌گذاری را اجرا کردند. بیش از یک‌سوم از این اقدامات، محدودیت‌ها یا مقررات جدید برای سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی ایجاد کرده‌اند، رقمی که برای دو دهه اخیر بی‌سابقه بوده است. چنین سیاست‌هایی عمدتا نشان از نگرانی‌های امنیت ملی دولت‌ها دارد، به خصوص پیرامون تملک زیرساخت‌های حیاتی، ‌تکنولوژی‌های مهم و سایر‌ کسب‌وکارهای حساس توسط خارجی‌ها. در این رابطه سال گذشته حدود ۲۲ معامله بزرگ ادغام و تملک به بهانه‌های مقرراتی یا سیاستی لغو شد، رقمی که نسبت به ۲۰۱۷ افزایشی دو برابری یافت.

 

05-02

این مطلب برایم مفید است

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

ثبات و کنترل بازار ارز بدون از دست دادن ذخایر ارزی

رئیس کل بانک مرکزی گفت: جلوگیری از خروج سرمایه و توجه به عوامل بنیادی شکل دهنده نرخ ارز دو راهبرد اصلی بانک مرکزی در مقابله با تحریم ها بوده است.

 • 56

رئیس کل بانک مرکزی فردا به آذربایجان غربی سفر می کند

ارومیه - عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی فردا جمعه به آذربایجان غربی سفر می کند.

 • 61

ابلاغ مصوبات جدید بازارپایه فرابورس

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس از ابلاغ مصوبات جدید با موضوع بازار پایه فرابورس خبر داد.

 • 65

انجام عملیات تخصصی بانکداری در ۴۵۰ واحد بانکی

مدیرعامل بانک توسعه تعاون عنوان کرد: ۴۵۰ واحد بانکی در استان‌های سراسر کشور با انجام عملیات تخصصی بانکداری مجموعه فعالیت توسعه‌ای بانک توسعه تعاون را ساماندهی می‌کنند.

 • 63

برنامه جدید ایران و چین برای همکاری‌های گمرکی و تسهیل تجارت

برنامه جدید ایران و چین برای گسترش همکاری‌های گمرکی و تسهیل تجارت در دیدار سفیر چین در تهران با رییس کل گمرک ایران بررسی و سفیر چین در تهران تاکید کرد که چین خواستار گسترش مناسبات تجاری است.

 • 45

تغییرات نرخ رسمی ۴۷ واحد پولی/ دلار ثابت ماند

بر اساس آخرین تغییرات نرخ رسمی ارز، نرخ ۲۸ ارز نسبت به روز گذشته افزایش و قیمت ۹ واحد پولی دیگر کاهش یافت. نرخ دلار و ۹ ارز دیگر نیز ثابت ماند.

 • 54

تغییرات نرخ رسمی ۴۷ واحد پولی/ دلار ثابت ماند

بر اساس آخرین تغییرات نرخ رسمی ارز، نرخ ۲۸ ارز نسبت به روز گذشته افزایش و قیمت ۹ واحد پولی دیگر کاهش یافت. نرخ دلار و ۹ ارز دیگر نیز ثابت ماند.

 • 46

برترین بانک‌های سوئیسی کدامند؟

سوئیس یکی از اصلی‌ترین قطب‌های بانکی جهان محسوب می‌شود. جایی که محل ذخیره‌سازی بسیاری از سرمایه‌های کلان است.

 • 57

تاکید سرپرست بیمه ایران بر حداکثر تلاش در خدمت‌رسانی به زائران

سرپرست بیمه ایران بر حداکثر تلاش در خدمت‌رسانی به زائران اربعین حسینی (ع) تاکید کرد.

 • 58

آینه تعاملی برای تمرینات ورزشی و ارتباط با مربی

یک شرکت تجاری آینه ای تعاملی تولید کرده که مجهز به نمایشگر ال سی دی است و برای مشاهده و برنامه ریزی تمرینات ورزشی و ارتباط با مربی قابل استفاده است.

 • 51

بیشترین حجم ضمانت‌نامه‌ها صادره بانک توسعه تعاون مربوط به خوزستان

رییس هیات مدیره و مدیرعامل بانک توسعه تعاون: بیشترین حجم ضمانت‌نامه‌های صادره بانک توسعه تعاون مربوط به استان خوزستان است.

 • 53

دلیل ثبات نرخ ارز در بازار از زبان همتی

رئیس کل بانک مرکزی گفت: یکی از دلایلی که می‌بینید در بازار ارز ثبات نسبی فراهم شده است، برگشت ارز صادرکنندگان و سامانه نیما است امروز هم اعلام شد که ۱۹ میلیارد دلار در شش ماهه اول امسال ارز تخصیص داده‌ایم.

 • 49

ادغام بانک های نیروهای مسلح تا آذرماه نهایی می شود

رئیس کل بانک مرکزی در مورد ادغام بانک های وابسته به نیروهای مسلح گفت: این امر روند خوبی دارد تا پایان آذرماه باید ادغام بانکها نهایی شود.

 • 57

افزایش منابع بانک،توان حمایت از رونق تولیدرا ارتقا می‌دهد

در شرایطی که فعالان اقتصادی انتظار دارندتا تسهیلات ریالی به تناسب افزایش نرخ ارز افزایش پیدا کند،لذا افزایش منابع بانک توسعه صادرات می‌تواند توان حمایتی بانک ازصادرکنندگان ورونق تولیدرا افزایش دهد.

 • 53

توافق روسیه و ترکیه برای حذف تدریجی دلار

مسکو و آنکارا بر سر جایگزین کردن دلار با روبل و لیر توافق کردند.

 • 52

اعطای تسهیلات ویژه بانک شهر به تمامی صنوف

بانک شهر با هدف حمایت از فعالیت های اقتصادی و بخش های اثرگذار در جامعه، تسهیلات ویژه ای در قالب طرح "شهریار" به فعالان بخش اقتصادی دو گروه پزشکی و غیر پزشکی ارائه می کند.

 • 53

قیمت خرید تضمینی گندم با توجه به شرایط اقتصادی کشور تعیین شد

وزیر جهاد کشاورزی گفت: شورای اقتصاد برای تعیین قیمت تضمینی گندم مسائل اقتصادی کنونی کشور را مد نظر قرار داده است.

 • 91

۳ کارگزاری بانکی در جمع برترین‌های بورس انرژی

آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد در ۶ ماهه نخست سال جاری، ۳ کارگزاری بانکی از نظر ارزش کل معاملات از مجموع ۷۰ شرکت کارگزاری بورس انرژی، در میان برترین کارگزاری‌ها قرار داشته‌اند.

 • 61

مکزیک و ویتنام بزرگترین برندگان جنگ تجاری آمریکا و چین

واردات آمریکا از بزرگترین تامین‌کننده خود، چین، بدلیل جنگ تجاری به شدت کاهش یافته است و فعلا مکزیک و ویتنام این جای خالی را با وارد کردن خیل عظیمی از کالا به آمریکا پر کرده‌اند.

 • 56

پولدارترین زنان جهان را بشناسید

۱۵زن ثروتمند آمریکایی در مجموع ۲۶۲.۴میلیارد دلار ثروت دارند.

 • 56