افزایش صادرات غیرنفتی از خوزستان

افزایش صادرات غیرنفتی از خوزستان

محمد علاف‌پور دنیای‌اقتصاد – اهواز : ناظر گمرکات خوزستان گفت: صادرات انواع کالاهای غیرنفتی از گمرکات استان در ۱۱ ماه منتهی به بهمن امسال به ۷ میلیارد و ۱۷۲میلیون و ۶۷۶هزار دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۱۲درصد افزایش نشان می‌دهد.غلامرضا بلوطی میرزا افزود: در این مدت ۱۵میلیون و ۹۲ هزار و ۴۲۹ تن به ارزش ۲۹۹هزار و ۹۹۷ میلیون و ۹۵۴ هزار ریال معادل ۷ میلیارد و ۱۶۲ میلیون و ۶۷۶ هزار دلار صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی ۱۱درصد کاهش و از نظر ارزشی ۱۲درصد افزایش داشته است.

دوشنبه 27 اسفند 1397 ساعت 13:30

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

افزایش صادرات غیرنفتی از خوزستان

وی شمش فولادی، پلی اتیلن، ریفرمیت، گاز پروپان، اسلب فولادی، محصولات نیمه‌تمام از آهن یا فولاد، پنتان، گاز بوتان، متانول، محصولات پتروشیمی و شیمیایی، میوه و تره‌بار و آبزیان را مهم‌ترین اقلام صادراتی از واحدهای گمرکی خوزستان اعلام کرد و افزود: این کالاهای غیرنفتی به کشورهای چین، عراق، هندوستان، امارات متحده عربی، تایلند، عمان، کویت، مصر و قطر صادر شده است.

ناظر گمرکات خوزستان اظهار کرد: درآمد عمومی گمرکات خوزستان در این مدت ۲۷ هزار و ۲۲ میلیارد و ۷۵۹ میلیون ریال بوده است.  بلوطی میرزا تصریح کرد: سهم پتروشیمی از کل صادرات واحدهای گمرکی استان از لحاظ دلاری (ارزشی) ۶۳ درصد، فلزات ۲۰ درصد، کشاورزی ۱۲درصد، معدنی سه درصد، گروه صنعتی ۲ درصد و صنایع دستی و فرش کمتر از یک درصد بوده است. ناظر گمرکات خوزستان گفت: در ۱۱ ماه امسال صادرات کالا به عراق از گمرکات استان ۲ میلیون و ۷۹۵ هزار و۲۳۱ تن به ارزش ۹۹۱ میلیون و ۶۳۹ هزار دلار بوده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی ۱۰درصد کاهش و از نظر ارزشی ۱۷درصد افزایش داشته است. بلوطی میرزا افزود: صادرات به عراق از طریق گمرکات استان با احتساب سایر گمرکات کشور در مجموع به وزن ۳ میلیون و ۹۵۹ هزار و ۸۳۲ تن و به ارزش ۲ میلیارد و ۱۳۸ میلیون و ۶۰۲ هزار دلار بوده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی ۷ درصد کاهش و از نظر ارزشی ۱۶درصد افزایش داشته است.  وی با اشاره به صادرات کالا به عراق از طریق بازارچه‌های مرزی چذابه، شلمچه و مرز دریایی خرمشهر افزود: میله‌های آهنی یا فولاد، میوه و تره‌بار، کلینکر، مصنوعات پلاستیکی، مصالح ساختمانی، صفحه‌های ورق، لبنیات و آبزیان دریایی وپرورشی از عمده‌ترین کالاهای صادراتی به عراق بوده است.

ناظر گمرکات خوزستان گفت: در ۱۱ ماه امسال در مجموع ۱۳ میلیون و ۷۷۶ هزار و ۹۳۶ تن کالا به ارزش۲۵۸ هزار و ۱۲۵ میلیارد و ۷۰۴ میلیون و۸۵۴ هزار ریال معادل ۶ میلیارد و ۱۸۹ میلیون و ۵۹۳ هزار دلار از طریق گمرکات خوزستان وارد کشور شده است.وی اظهار کرد: ذرت دامی، دانه روغنی سویا، کنجاله سویا، بنزین، روغن خام آفتابگردان، ماشین آلات وتجهیزات پتروشیمی، روغن پالم و ام‌دی‌اف خام مهم‌ترین اقلام وارداتی به کشور از گمرکات استان بوده است.

بلوطی میرزا خاطرنشان کرد: این کالاها از برزیل، چین، اوکراین، آمریکا، آرژانتین، هندوستان، امارات متحده عربی، مالزی، تایلند و کره جنوبی وارد کشور شده است.همچنین معاون سرمایه‌گذاری و توسعه کسب و کار منطقه آزاد اروند گفت: طی ۱۱ ماه امسال بیش از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار کالای غیرنفتی از منطقه آزاد اروند صادر شد.سیدعلی موسوی اظهار کرد: از این میزان ۹۳۸ میلیون دلار کالای غیرنفتی از مرز تجاری شلمچه و مرز آبی خرمشهر به عراق صادر شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که ۷۶۳ میلیون دلار بوده از لحاظ ارزشی ۲۳ درصد رشد نشان می‌دهد.وی عمده صادرات کالا از مرز شلمچه و بندر خرمشهر را میوه و تره‌بار، محصولات شیمیایی، صیفی، محصولات فولادی و مصالح ساختمانی اعلام کرد.

موسوی صادرات کالا از بندر آبادان را ۹۳ میلیون دلار دانست و گفت: در این مدت ۹۳ میلیون دلار صادرات غیرنفتی کالا از بندر آبادان به کشورهای حوزه خلیج فارس صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته که ۴۸ میلیون دلار بوده، ۹۱ درصد افزایش داشته است. وی کالاهای صادر شده از طریق بندر آبادان را عمدتا به کشورهای هند، کویت و کشورهای اروپایی اعلام کرد و گفت: موادغذایی، خرما، خشکبار، پوشاک، قیر، محصولات صنایع پایین‌دستی پتروشیمی، فلزی، شیمیایی، برق و الکترونیک از عمده محصولات تولید شده در منطقه آزاد اروند بوده است.موسوی با اشاره به صادرات کالای تولید شده در منطقه آزاد اروند گفت: امسال ۲۰۰میلیون دلار کالای تولید شده در منطقه آزاد اروند به عراق صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۰ درصد افزایش نشان می‌دهد.وی میزان صادرات مجدد از منطقه آزاد اروند را ۳۶ میلیون دلار دانست و گفت: این میزان صادرات در سال گذشته ۱۸ میلیون دلار بوده که امسال رشد ۱۰۰ درصدی را نشان می‌دهد.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

تقدیر فرماندار لاهیجان از بانک پارسیان

در کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری شهرستان لاهیجان از بانک پارسیان تجلیل شد.

 • 19

افتتاح گاوداری۶هزاررأسی باحمایت ۳۸۵ میلیاردریالی بانک کشاورزی

گاوداری شیری ۶۰۰۰راسی شرکت شیر و دام دشت گل کردستان که با استفاده از تسهیلات بانک کشاورزی احداث شده است، روز سه شنبه ۲۳ دی ماه در مراسمی با حضور رییس بنیاد مستضعفان افتتاح و بهره برداری از آن آغاز شد.

 • 22

پرداخت بیش از ۱۸ هزار میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج

بانک کشاورزی از ابتدای سال ۱۳۹۹ تا پایان آذر ۱۸۶۴۱ میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج پرداخت کرده است.

 • 21

شاخص کل بورس به کانال یک میلیون و ۱۰۰ هزار واحد سقوط کرد

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۳۶۹۸۹ واحدی معادل ۳.۱۲ درصد به یک میلیون و ۱۴۹ هزار و ۷۲۱ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۴۲۲ واحدی به ۱۷ هزار و ۴۳۶ واحد رسید.

 • 21

مجوز موافقتنامه تجارت ترجیحی با دولت مالزی صادر شد

هیات وزیران با صدور مجوز به وزارت صنعت، معدن و تجارت برای انجام مذاکره، پاراف و امضای موقت موافقتنامه تجارت ترجیحی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت مالزی موافقت کرد.

 • 7

ثبت، تایید و انتقال چک در صیاد با استفاده از برنامک‌های موبایلی

صادرکنندگان و دریافت کنندگان چک می‌توانند فرآیند ثبت، تائید و انتقال چک در سامانه صیاد را از طریق برنامک‌های موبایلی و به صورت اختیاری انجام دهند.

 • 10

طرح تسهیلاتی "رفاه دانا" از سوی بانک رفاه کارگران ارائه شد

بانک رفاه کارگران در راستای تکمیل محصولات مورد نیاز بازارهای هدف و کسب رضایت حداکثری بازنشستگان معزز سازمان تأمین اجتماعی، طرح تسهیلاتی "رفاه دانا" را ارائه کرد.

 • 21

هدیه بانک سرمایه به دانش‌آموزان مناطق محروم

همزمان با پانزدهمین سالگرد تاسیس بانک سرمایه، هدایای بهداشتی ـ آموزشی این بانک به دانش‌آموزان یک مدرسه ابتدایی در بیرجند اهدا شد.

 • 15

اعمال نرخ صفر مالیاتی منوط به برگشت ارز حاصل از صادرات

معاون حقوقی سازمان مالیاتی کشور گفت: اعمال نرخ صفر مالیاتی به درآمد حاصل از صادرات کالا و خدمات، منوط به برگشت ارز حاصل از صادرات طبق مقررات اعلامی بانک مرکزی به چرخه اقتصادی کشور است.

 • 17

رشد ۱۰۰ درصدی تسهیلات اعطایی به دانش بنیان‌ها

براساس گزارش اداره صادرات کالای بانک توسعه صادرات ایران تسهیلات اعطایی بانک توسعه صادرات ایران در بخش دانش بنیان ها در سال جاری نسبت به سال قبل افزایش ۱۰۰ درصدی داشته است.

 • 14

هزار میلیارد ریال تسهیلات بانک ملی به بنگاه‌های اقتصادی اعطا شد

در ۹ ماه ابتدای سال جاری سهم بخش های مختلف اقتصادی و بنگاه ها از سبد اعتباری بانک ملی ایران بیش از یک هزار و ۱۱۶ میلیارد ریال بوده است.

 • 11

جلوگیری از نرخ‌گذاری در کانال‌های غیررسمی ارز

عضو کمیسیون بودجه و بودجه مجلس با اشاره به اقدامات بانک مرکزی که مانع از رشد حباب گونه ارز شده است، گفت:‌ باید جلوی نرخ‌گذاری در کانال‌های غیررسمی گرفته شود.

 • 19

جذب ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه توسط مناطق آزاد

معاون اقتصادی دبیر شورای عالی مناطق ویژه اقتصادی گفت: سال گذشته بیش از ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه توسط مناطق آزاد جذب شد.

 • 18

افزایش واحدهای صنعتی مناطق آزاد به ۲۲۰۰ واحد

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: از ابتدای دولت تدبیر و امید تعداد واحدهای تولیدی، صنعتی و معدنی از هزار واحد به دو هزار و ۲۰۰ واحد رسیده است.

 • 32

برنامه بانک مرکزی برای تقویت ارزش پول ملی

دکتر همتی رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی نوشت: بانک مرکزی در طول دو سال و نیم گذشته تلاش کرده است با برنامه و تدبیر، تمام توان خود را برای تقویت ارزش پول ملی بکار بگیرد.» 

 • 40

جشنواره انتخاب نام مناسب برای محصولات و شرکت تابعه بانک رفاه

بانک رفاه کارگران به منظور انتخاب نام مناسب برای برخی محصولات خود و یکی از شرکت های تابعه، از صاحب نظران دعوت به مشارکت می کند.

 • 36

مشارکت بانک کشاورزی در تامین مالی سدگرین نهاوند

بانک های کشاورزی ، صادرات و تجارت با امضای تفاهم نامه ای برای تامین مالی ۱۷۲۲ میلیارد ریالی پروژه تکمیل سد مخزنی گرین در شهرستان نهاوند استان همدان با عاملیت بانک کشاورزی همکاری خواهند کرد.

 • 43

ساخت شناورصیادی فانوس ماهیان

بانک کشاورزی استان بوشهر در راستای حمایت از بخش شیلات ، با پرداخت ۵۰ میلیارد ریال تسهیلات برای ساخت کشتی صیادی فانوس ماهیان ،بار دیگر به توسعه فعالیت های صید و صیادی کمک کرد.

 • 31

کاهش ۴۳ هزار واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۴۳۰۴۳ واحدی معادل ۳.۵۰ درصد به یک میلیون و ۱۸۶ هزار و ۷۹۲ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۴۶۱  واحدی به ۱۷ هزار و ۸۵۹  واحد رسید.

 • 25

دستورالعمل اجرایی ماده (۶) اصلاحی قانون صدور چک

بانک رفاه کارگران دستورالعمل اجرایی ماده (۶) اصلاحی قانون صدور چک و مهلت اجرای برخی از موارد آن را ابلاغ کرد.

 • 22