ابلاغ معافیت مالیاتی سود تسعیر نرخ ارز برای انواع صادرات

ابلاغ معافیت مالیاتی سود تسعیر نرخ ارز برای انواع صادرات

سازمان امور مالیاتی در بخشنامه‌ای، معافیت مالیاتی سود ناشی از تسعیر نرخ ارز را در انواع صادرات ابلاغ کرد.

یکشنبه 11 اردیبهشت 1401 ساعت 15:35

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

، از دبیرخانه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی، با پیگیری‌های این دبیرخانه، کمیته حمایت از کسب و کار و همچنین نمایندگان دولت به ویژه در معاونت حقوقی ریاست جمهوری و وزارت امور اقتصادی و دارایی، سازمان امور مالیاتی با صدور بخشنامه شماره ۲۰۰/۱۴۰۱/۶ مورخ ۱۴۰۱.۰۲.۱۰ به ادارات مالیاتی سراسر کشور، معافیت سود تفاوت نرخ ارز حاصل از صادرات از هرگونه مالیات را ابلاغ کرد.

بر اساس این گزارش در ابلاغیه سازمان امور مالیاتی آمده است: از آنجا که سود تفاوت نرخ ارز حاصل از صادرات از هرگونه مالیات معاف است و قانون‌گذار هیچگونه حصر یا استثنای درآمدی را برای این معافیت در نظر نگرفته است؛ لذا سود تفاوت نرخ تسعیر ارز درآمدهای صادراتی با رعایت سایر مقررات مشمول حکم فوق بوده و با صدور این بخشنامه، بخشنامه شماره ۲۰۰/۱۴۰۰/۴۷ مورخ ۱۴۰۰.۰۶.۲۴ موضوع تنفیذ و ابلاغ صورتجلسه شماره ۱۵- ۲۰۱ مورخ ۱۴۰۰/۰۶/۰۹ شورای عالی مالیاتی بلااثر می‌شود.

گفتنی است به موجب بند (ب) ماده (۴۵) قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور مصوب ۱۳۹۵/۱۱/۱۰، سود تفاوت نرخ ارز ناشی از تسعیر ارز حاصل از صادرات از هرگونه مالیات معاف شده بود، اما با تصویب و ابلاغ قانون بودجه سال ۱۳۹۹ و برخی ابهامات در آن، سازمان امور مالیاتی اعلام نمود که درآمد ناشی از تسعیر ارز صادرات نیز به عنوان درآمد حاصل از صادرات بوده از این رو درآمد تسعیر ارز حاصل از صادرات در عملکرد سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ مشمول حکم جزء (۱) بند (ک) تبصره (۶) قانون بودجه سال ۱۳۹۹ است.

بر اساس این گزارش پس از این اقدام و ابلاغ بخشنامه‌های سازمان امور مالیاتی، فعالان اقتصادی به رویه سازمان اعتراض نمودند و معتقد بودند که استفاده از نرخ صفر مالیاتی و معافیت مالیاتی هیچگاه به کالا و خدمات معاف و غیر معاف تقسیم نشده است از این رو درخواست‌های مکرر فعالان بخش خصوصی، این موضوع در دستور کار بررسی توسط کمیته حمایت از کسب و کار (ماده ۱۲) در سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ قرار گرفت و پیرو جلسات کمیته، معاونت حقوقی ریاست جمهوری در دولت دوازدهم به سازمان امور مالیاتی اعلام نمود که همه اشخاصی که برابر قانون بودجه سال ۱۳۹۹ رفع تعهد ارزی نموده اند، مشمول معافیت مقرر در بند (ب) ماده (۴۵) قانون حکام دائمی کشور می‌شوند. با توجه به اجرا نشدن نظریه معاونت حقوقی ریاست جمهوری توسط سازمان امور مالیاتی، موضوع دوباره در جلسات شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی دولت سیزدهم در سال ۱۴۰۰ بررسی و مقرر شد معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی نیز در این خصوص نظریه مشورتی صادر نماید.

معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی نیز اعلام نمود که معافیت مالیاتی سود تفاوت نرخ ارز ناشی از تسعیر ارز حاصل از صادرات، به طور عام شامل ارز حاصل از همه انواع صادرات است و محدود نمودن آن به ارز حاصل از صادرات کالاهایی که مشول معافیت مالیاتی مقرر در ماده (۱۴۱) اصلاحی قانون مالیات‌های مستقیم هستند، فاقد دلیل و وجاهت قانونی است.

با ابلاغ این نظریه، شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی دوباره مصوب نمود که معافیت مالیاتی سود تفاوت نرخ ارز ناشی از تسعیر ارز حاصل از صادرات به طور عام شامل ارز حاصل از همه انواع صادرات است و محدود نمودن آن به ارز حاصل از صادرات کالاهایی که مشمول معافیت مالیاتی مقرر در ماده (۱۴۱) اصلاحی قانون مالیات‌های مستقیم هستند فاقد دلیل و وجاهت قانونی است از این رو همه صادرکنندگانی که رفع تعهد ارزی نموده اند مشمول معافیت مقرر در بند (ب) ماده (۴۵) قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور می‌شوند.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

مقابله با ترفندهای کلاهبرداران برای سرقت اطلاعات حساب بانکی

مجرمان سایبری با ترفندهای گوناگونی چون خرید شارژ ارزان قیمت، برنده شدن در قرعه‌کشی، نصب نرم افزارهای موبایلی و... در پی دستیابی به اطلاعات حساب بانکی افراد هستند.

 • 1

۴ اقدام مهم برای موفقیت در طرح اصلاح یارانه‌ها

نماینده سابق مجلس گفت: اکنون که دولت اصلاح نظام یارانه‌ها را کلید زده، باید مورد حمایت قرار گیرد تا راه شروع شده بدون کمترین مشکل به سرمنزل مقصود برسد.

 • 2

اعتبار کارت‌های نقدی بانک‌پاسارگاد (با تاریخ انقضای خرداد ماه۱۴۰۱) تمدید شد

در راستای رفاه حال مشتریان و کاهش مراجعه حضوری به شعبه‌ها، کارت‌های نقدی بانک‌پاسارگاد که تاریخ انقضای آن‌ها از ابتدا تا انتهای خرداد ماه سال ۱۴۰۱ است، به‌مدت یک سال تمدید شد.

 • 2

تشریح بخش تسهیلات سامانه بانکداری الکترونیک بانک توسعه صادرات ایران

بخش تسهیلات در سامانه بانکداری الکترونیک بانک توسعه صادرات به منظور آگاهی و آشنایی مشتریان با امکانات متنوع آن تشریح شد

 • 2

شاخص کل بورس قرمزپوش شد

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۲۵۰۱۰ واحدی معادل ۱.۵۸  درصد، به یک میلیون و ۵۵۷ هزار و ۲۱۲ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با کاهش ۲۴۳ واحدی به ۲۱ هزار و ۳۱۷ واحد رسید.

 • 2

برخورداری از معافیت و مشوق‌های مالیاتی منوط به ارائه الکترونیکی اظهارنامه در موعد مقرر

بنا به اعلام سازمان امور مالیاتی کشور، برخورداری از هر نوع معافیت با نرخ صفر و مشوق مالیاتی، منوط به ارائه الکترونیکی اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر قانونی است.

 • 3

نقش کلیدی کنترل تورم در بهبود ارزش پول ملی

احیای ارزش پول ملی، بدون سیاست‌های کنترل تورم و خشکاندن ریشه‌های آن امکان‌پذیر نیست.

 • 2

تقویت شاخص کل بورس در اولین روز خرداد

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۲۴۵۴ واحدی معادل ۰.۱۶ درصد، به یک میلیون و ۵۸۲ هزار و ۱۴۲ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افزایش ۲۷ واحدی به ۲۱ هزار و ۵۶۵ واحد رسید.

 • 3

راهبرد جدید «وبانک»؛ تغییر رویکرد از بنگاه‌داری به سهام‌داری و توسعه کسب‌وکار دانش‌بنیان

عضو هیئت مدیره و سرپرست شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی گفت: تغییر رویکرد از بنگاه‌داری به سهام‌داری و توسعه کسب و کار دانش بنیان راهبرد جدید «وبانک» است.

 • 2

۴.۵ میلیون نفر درخواست بازنگری قطع یارانه را ثبت کردند

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضمن اشاره به اینکه از حدود ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار نفری که یارانه آن‌ها قطع شده، چهار میلیون و ۵۰۰ هزار نفر درخواست بازنگری اطلاعات خود را ثبت کرده اند، گفت: در مجموع برای ۷۳ میلیون و سیصد هزار نفر در دور اول براساس اسناد و مدارک یارانه واریز شده است.

 • 2

دریافتی و ارتقای مدیران براساس بهره‌وری انجام شود

رئیس سازمان ملی بهره‌وری تأکید کرد برای حل مشکل بهره‌وری بویژه در دستگاه‌های دولتی باید مواردی همچون تخصیص منابع، حقوق و دستمزد و انتصاب و ارتقای مدیران بر اساس بهره‌وری انجام شود.

 • 2

کاهش ۱۵ هزار واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۱۵۲۸۶ واحدی معادل ۰.۹۶ درصد، به یک میلیون و ۵۷۹ هزار و ۶۹۱ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با کاهش ۱۰۴ واحدی به ۲۱ هزار و ۵۳۹  واحد رسید.

 • 2

پرداخت سود سنواتی سهامداران ۷ شرکت با سجام

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) از پرداخت سود سنواتی سهامداران ۷ شرکت از طریق اطلاعات سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) خبر داد.

 • 3

تداوم روند مثبت بورس برای پنجمین هفته متوالی

فعالان بازار سهام در هفته ای که گذشت، شاهد ثبت بازدهی مثبت شاخص کل بورس بودند. روندی که برای پنجمین هفته متوالی تکرار شده است.

 • 4

بهینه‌سازی یارانه‌ها در بلندمدت شرایط خوبی را رقم می‌زند

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی گفت: سیاست بهینه سازی پرداخت یارانه ها در بلند مدت شرایط خوبی را برای کشور رقم می زند، اما برای کوتاه مدت حتما حمایت از مصرف و تولید کننده هر دو با هم باید صورت گیرد.

 • 2

رشد ۷۳ درصدی تسهیلات به مستاجرین در موسسه اعتباری ملل

موسسه اعتباری ملل در راستای حمایت از مستاجرین بر اساس دستورالعمل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نسبت به پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن به مستاجرین اقدام نمود.

 • 22

افت شاخص کل بورس در آخرین روز کاری هفته

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۱۱۰۴۶ واحدی معادل ۰.۶۹ درصد، به یک میلیون و ۵۹۴ هزار و ۹۷۷ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با کاهش ۴۵  واحدی به ۲۱ هزار و ۶۴۳ واحد رسید.

 • 25

خرید و فروش ارز خارج از صرافی‌ مشمول مالیات بر درآمد است

سازمان امور مالیاتی اعلام کرد: خرید و فروش ارز خارج از شبکه بانکی یا صرافی‌ها، مشمول پرداخت مالیات بر درآمد است.

 • 2

خرید و فروش ارز خارج از صرافی‌ مشمول مالیات بر درآمد است

سازمان امور مالیاتی اعلام کرد: خرید و فروش ارز خارج از شبکه بانکی یا صرافی‌ها، مشمول پرداخت مالیات بر درآمد است.

 • 11

شاخص کل بورس به کانال بالاتر صعود کرد

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۲۲۲۲۵ واحدی معادل ۱.۴۰ درصد، به یک میلیون و ۶۰۶ هزار و ۲۵ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افزایش ۶۹  واحدی به ۲۱ هزار و ۶۸۹ واحد رسید.

 • 2