ابزارهای کاهش وابستگی به نفت/ درآمدها باید پایدار شود

ابزارهای کاهش وابستگی به نفت/ درآمدها باید پایدار شود

یک کارشناس امور اقتصادی گفت: امکان کاهش وابستگی بودجه به نفت در سال آینده وجود دارد و در این راستا با ابزارهای مختلفی می‌توان این مسیر را طی کرد.

سه شنبه 11 آذر 1399 ساعت 19:55

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

نرخ ارز در بودجه ۱۴۰۰ در محدوده ۱۱ هزار تومان حرکت خواهد کرد. به این معنا دولت میانگین نرخ ارز را کاهشی پیش‌بینی کرده و این موضوع سیگنال مهمی برای روند آتی بازار دلار است. از سوی دیگر دولت برای هر بشکه نفت ۴۰ دلار در نظر گرفته و بر عدم اتکا به نفت در بودجه سال آینده تاکید دارد.  

مهرداد لاهوتی، کارشناس امور اقتصادی و نماینده سابق مجلس در کمیسیون برنامه و بودجه در گفت‌وگو با خبرنگار ایبِنا نظر خود را درباره قیمت احتمالی نفت و دلار در بودجه ۱۴۰۰ چنین مطرح کرد: قیمت نفت و ارز نهایی نشده و بودجه هنوز درصحن هیات دولت در دست بررسی است. به طور کلی دولت معمولا در تعیین قیمت هر بشکه نفت تلاش خود را به کار می‌بندد تا آسیب‌ها به حداقل برسد. به این معنا چنانچه قیمت پایین‌تراز پیش‌بینی‌ها آید، به بودجه متضرر نشود. در واقع دولت سعی می‌کند تا بودجه واقعی شکل گیرد، برهمین اساس اعداد قابل تحقق را مورد توجه قرار می‌دهد.

این کارشناس امور اقتصادی در رابطه با قیمت ارز نیز تاکید کرد: قیمت ارز در فضای روانی جامعه می‌تواند تاثیر مثبت یا منفی برجا گذارد، ارز یک قیمت واقعی دارد که آن را با تورم باید مورد پیش‌بینی قرار داد، در کشور ما یک فضای روانی هم برای ارز باید در نظر گرفت که در آن قیمت واقعی خود را از دست می‌دهد. دولت در بودجه باید دقت فراوانی به کار برد زیرا می‌تواند در واقعی کردن نرخ ارز موثر واقع شود.

نماینده سابق مجلس در کمیسیون برنامه و بودجه درهمین خصوص اظهار داشت: امسال بستر واقعی کردن نرخ ارز وجود دارد و بهترین فرصت برای دولت است تا به ایجاد کنندگان فضای روانی ارز این پیام را انتقال دهد که بازار سروسامان پیدا کرده است.

لاهوتی درباره امکان‌پذیر بودن اتکا به نفت در بودجه ۱۴۰۰ تصریح کرد: سال ۹۹ در عمل اتکا دولت به نفت نزدیک به صفر بود و با توجه به شرایط سیاسی، در عمل عدد ناچیزی سهم بودجه شد، صندوق توسعه ملی هم کاهش وابستگی امسال را ۳۸ درصد اعلام کرد. بنابراین جهت‌گیری‌ها به خودی خود با توجه به اتفاقات روی داده، به این طرف است که منابع نفتی تاثیر زیادی بر بودجه نداشته باشد، پس دولت حداقل فروش را در نفت پیش‌بینی می‌کند تا چنانچه گشایشی ایجاد نشود، آسیبی هم به بودجه وارد نیاید.

وی در این رابطه که آیا دولت با این روش دچار کسری بودجه نخواهد شد، گفت: پنج بحث در اصلاح ساختار بودجه وجود دارد که دولت در تلاش است تا آن را عملی سازد. درآمد پایدار یکی از این موارد به حساب می‌آید. به این معنا اتکا به مالیات می‌تواند در هر صورت یکی از راه‌هایی باشد که به این موضوع کمک خواهد کرد. البته بحث مالیات هدف افزایش آن نیست، مالیات‌های معوقه مدنظر است.

نماینده سابق مجلس در کمیسیون برنامه و بودجه در این خصوص توضیح داد: حذف معافیت‌های مالیاتی نیز راه دیگری است که در پیش پای دولت قرار دارد. حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان در سال معافیت مالیاتی وجود دارد که مجلس و دولت با کمک به یکدیگر می‌توانند این مسئله را حذف کنند.

وی سومین راه برای جبران کسری بودجه را چنین معرفی کرد: اوراق مشارکت راه دیگری است که باید به آن مثبت نگریست. به جرات می‌توان گفت دولت تاکنون یک ریال معوقه پرداخت نشده بابت اوراق مشارکت نداشته است. یعنی تمام اوراق پخش شده، سرموقع  اصل و سود آن پرداخت شده، پس اوراق گذشته از اینکه می‌تواند کسری بودجه دولت را مورد تامین قرار دهد، در نقدینگی جامعه هم موثر واقع می‌شود. به این معنا که یکسری افراد زیاد یا کم پول دارند، با همین پول در ساخت آزادراه یا کارهای عمرانی مشارکت می‌کنند.

این کارشناس امور اقتصادی در ادامه گفت: نکته بعدی هم واگذاری پروژه‌های عمرانی به غیردولت است. به این معنا یکسری از پروژه‌ها در دولت موجود است که امکان واگذاری آنها به بخش خصوصی وجود دارد به این معنا چنانچه در سال آینده قوانین محکم‌تری در بودجه مصوب شود، می‌توان بخش خصوصی را در این پروژه‌ها دخیل کرد.

لاهوتی در ادامه اضافه کرد: مولدسازی اموال و دارایی‌های مازاد دولت نیز مورد دیگری است که باید در کانون توجه قرر گیرد. دولت اموال و دارایی مازاد بسیار هنگفت دارد و بنا به اظهارات آقای دژپسند ۷ هزار هزار میلیارد تومان اموال مازاد متعلق به دولت است. به این معنا دارایی‌های مازاد سال‌ها می‌تواند نیاز دولت را به لحاظ کسری بودجه تامین کند.

وی در ادامه بیان کرد: امکان کاهش وابستگی به نفت وجود دارد و در این راستا ابزارهای مختلفی موجودند که می‌تواند این مسیر را طی کند به گونه‌ای که هم کشور به خوبی اداره شود و هم وابستگی به نفت کاهش یابد.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

اعطای دسته چک به دارندگان چک برگشتی ممنوع است

بر اساس جزییات تازه از قانون جدید صدور چک، دارندگان چک برگشتی علاوه بر محرومیت از دریافت دسته چک جدید، از طیف گسترده‌ای از خدمات در شبکه بانکی محروم خواهند بود.

 • 6

کاهش ۲۰ هزار و ۹۴۷ واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۲۰ هزار و ۹۴۷ واحدی معادل ۱.۷۰ درصد به یک میلیون و ۲۱۴ هزار و ۸۳۵ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۳۰۷ واحدی به ۱۷ هزار و ۸۹۴ واحد رسید.

 • 19

بازدید اعضای هیات مدیره بانک ملی از اداره کل مدیریت ریسک

اعضای هیات مدیره بانک ملی ایران از اداره کل مدیریت ریسک بازدید و با همکاران این اداره کل دیدار و گفت و گو کردند.

 • 19

رشد ۱۴۲ درصدی گشایش اعتبارات اسنادی ریالی در بانک صنعت و معدن

عضو هیأت مدیره بانک صنعت و معدن اعلام کرد: میزان گشایش اعتبارات اسنادی ریالی در بانک صنعت و معدن در ۱۰ ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۱۴۲ درصد افزایش داشته است.

 • 20

تجارت ۵۹ میلیارد دلاری ایران در ۱۰ ماهه امسال

رئیس کل گمرک ایران از تجارت ۵۹ میلیارد دلاری ایران در ۱۰ ماهه امسال خبر داد و گفت: سیر تجارت ایران در شرایط تحریم صعودی است.

 • 17

عملکرد نماگرهای پست‌بانک، بیانگر تضمین سودآوری آن در سال جاری است

مدیرعامل پست بانک گفت: عملکرد مناسب نماگرها نشان‌دهنده وضعیت مالی مطلوب و تضمین سودآوری بانک در سالجاری است که نتیجه اهتمام کارکنان و کارگزاران و استفاده بهینه از ظرفیت باجه‌های بانکی روستایی است.

 • 17

نرخ حق الوکاله بانک سپه برای سال ۱۴۰۰ سه درصد تعیین شد

با مصوبه هیئت عامل و هیئت مدیره نرخ حق‌الوکاله بکارگیری سپرده‌های سرمایه گذاری مدت‌دار بانک سپه در سال مالی ۱۴۰۰ سه درصد تعیین شد.

 • 14

بانک رفاه کارگران قدرت خرید بازنشستگان را افزایش می‌دهد

بانک رفاه کارگران در ایفای مسئولیت قانونی و حرفه‌ای خود از بهبود معیشت بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی در سراسر ایران حمایت می‌کند.

 • 33

فرایند استعلام و تایید دریافت چک توسط ذی نفع اعلام شد

فرایند استعلام و تایید دریافت چک توسط ذینفع بر اساس قانون جدید صدور چک، اعلام شد.

 • 29

افزایش ۱۲۸۶ واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۱۲۸۶ واحدی معادل ۰.۱۰ درصد به یک میلیون و ۲۳۵ هزار و ۸۴۳ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۹۵ واحدی به ۱۸ هزار و ۲۰۲ واحد رسید.

 • 26

مشارکت بانک توسعه تعاون در نخستین جشنواره فیلم ۱۲۰ ثانیه‌ای

نخستین جلسه دبیرخانه اولین جشنواره فیلم ۱۲۰ ثانیه‌ای با موضوع تعاون و همدلی با همکاری بانک توسعه تعاون برگزار شد.

 • 24

افزایش ۵۴ درصدی پرداخت تسهیلات بانک صنعت و معدن

مدیرعامل بانک صنعت و معدن عنوان داشت: مجموع تسهیلات اعطایی بانک صنعت و معدن به واحدهای تولیدی در ۱۰ ماه نخست سال ۹۹ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به میزان ۵۴ درصد افزایش پیدا کرده است.

 • 24

پرداخت بیش از ۲۰ هزار و ۷۰۲ میلیاردریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج

به منظور ترویج سنت حسنه ازدواج جوانان، بانک رفاه کارگران تا پایان آذر ماه سال جاری بیش از ۲۰ هزار و ۷۰۲ میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج و تهیه جهیزیه پرداخت کرده است.

 • 21

نرخ حق‌الوکاله بانک توسعه صادرات ایران اعلام شد

هیات مدیره بانک توسعه صادرات ایران نرخ حق الوکاله به کارگیری سپرده های سرمایه گذاری برای سال مالی ۱۳۹۹ را معادل ۲.۵ درصد مصوب کرد.

 • 22

مهمترین عامل نوسان نرخ ارز، انتظارات بازار است

کارشناس ارشد پولی و بانکی می‌گوید به صورت بنیادی تغییر خاصی در بازار ارز به وجود نیامده و مهم ترین عامل نوسان نرخ ارز تنها به دلیل انتظارات بازار است و اتفاق خاصی در عرضه و تقاضا به وجود نیامده است.

 • 23

تثبیت اشتغال ۹۱ هزار نفر با تسهیلات بانک تجارت

بانک تجارت تا پایان دی‌ماه امسال، با اعطای ۴۱ هزارو۲۷۱ فقره تسهیلات جمعا به‌مبلغ بیش از ۲۰ میلیارد ریال به صاحبان کسب‌وکارهای آسیب‌دیده از شیوع کرونا اشتغال ۹۱ هزار و ۹۱۲ نفر را تثبیت کرد.

 • 20

تأمین سرمایه در گردش طرح‌های توسعه‌ای خراسان جنوبی

رئیس هیئت‌مدیره بانک توسعه تعاون از تأمین سرمایه در گردش پروژه‌ها و طرح‌های توسعه‌ای خراسان جنوبی توسط این بانک خبر داد.

 • 31

پرداخت بالغ بر ۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات توسط بانک توسعه تعاون

معاون امور استان‌ها و بازاریابی بانک توسعه تعاون، گفت: بانک در ۹ ماهه نخست سال بیش از ۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شد.

 • 25

ادامه روند صعودی شاخص کل بورس در کانال یک میلیون و ۲۰۰

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۱۲۵۷۲ واحدی معادل ۱.۰۳ درصد به یک میلیون و ۲۳۴ هزار و ۶۴۳ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۱۴۹ واحدی به ۱۸ هزار و ۲۹۷ واحد رسید.

 • 32

همه برای تعادل بازار ارز در چارچوب سیاست‌های بانک مرکزی کمک کنند

رییس جمهور گفت: همه باید کمک کنند که بازارهای حساس نظیر ارز در چارچوب سیاست‌هایی که بانک مرکزی اعمال می‌کند، مدیریت و به تعادل برسد.

 • 30