آسیب‌شناسی اقتصاد ایران

آسیب‌شناسی اقتصاد ایران

یک اقتصاددان گفت: تا زمانی که مشکلات اقتصادی را اصلاح نکنیم و تحریم‌ها نیز مانع ورود آسان ذخائر ارزی و طلای ایران به اقتصاد شود، همچنان شاهد تشدید فشارها بر بازار ارز خواهیم بود.

سه شنبه 11 آذر 1399 ساعت 20:0

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

علی مروی در گفت‌وگو با خبرنگار ایبِنا در پاسخ به این پرسش که چقدر از نوسانات فعلی اقتصاد و بحرانی که در آن قرار داریم مربوط به مسائل داخلی و چه مواردی نشات گرفته از محدودیت‌ها و تحریم های خارج از ایران است؟ اظهار کرد: برای در نظرگرفتن سهم داخل و خارج در نوسانات اقتصادی فعلی، نمی‌توان نسبت دقیق ارائه داد چرا که امری کارشناسی و علمی نیست و هرفردی بنا به دیدگاه خود دراین باره نظر می‌دهد. به نظر من هم بیش از ۷۰درصد ریشه مشکلات اقتصاد ما، داخلی است.

وی تصریح کرد: تصور کنید همه محدودیت‌ها و تحریم‌های ایران لغو شود، آیا بانک‌های بین‌المللی حاضر هستند با این وضعیت ترازنامه بانک‌ها و مدیریت ریسک و گزارشگری در نظام بانکی، با بانک‌های ما کار کنند؟ به جز بانک‌های کوچک و غیرمطرحی که ریسک بالایی هم دارند و هزینه مبادله را نیز افزایش می‌دهند، بانک های دیگر حاضر به همکاری با ایران نیستند.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: متاسفانه کماکان در این شرایط تحریمی بسیاری از منابع ارزی را به بدترین شکل ممکن در قالب ارز ۴۲۰۰ تومانی هدر می‌دهیم یا اینکه دولت مابه التفاوت ارز ۴۲۰۰ تومانی و نیمایی را از بانک مرکزی استقراض می‌کند که تورم‌زاست. بماند که تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی نیز باعث ایجاد فسادهای گسترده‌ای در اقتصاد شد که ورود دستگاه‌های نظارتی را می‌طلبد و ورود این دستگاه‌ها نیز باعث می‌شود بخش بزرگی از ظرفیت نهادهای نظارتی و امنیتی ما مصروف این نظارت‌ها شود.

وی با بیان اینکه این فرآیندهای نظارتی، بال و پر کسب‌وکارهای سالم و خوب ما را گرفته و به محیط کسب‌وکار هم آسیب زده است، ادامه داد: به عنوان نمونه تشریفات گمرکی که می‌توانست در حالت عادی ساده و سهل باشد، در حال حاضر بسیار پیچیده است. فعالان اقتصادی بسیاری هستند که کالاهایشان ماه‌ها پشت گمرک مانده و راهی برایشان نمانده جز اینکه از طریق مسیرهای غیرمرسوم و غیرقانونی نسبت به ترخیص کالاهای خود اقدام کنند!

این اقتصاددان گفت: نمونه دیگر یارانه انرژی است که سالانه میزان زیادی ارائه می‌شود و تصمیم درستی برای اقتصاد نبوده و نیست؛ بنابراین همه این شرایط است که به اقتصاد ایران آسیب زده و خواهد زد.

به گفته مروی، تا زمانی که این مشکلات را اصلاح نکنیم و از سوی دیگر تحریم‌ها مانع ورود آسان ذخائر ارزی و طلای ایران به اقتصاد شود، همچنان شاهد تشدید فشارها بر بازار ارز خواهیم بود. برهمین اساس،‌ هم عدم اعمال اصلاحات کلیدی و هم تحریم‌ها،‌ چشم‌انداز نه چندان روشنی را پیش روی کشور قرار داده است که اتوماتیک بر بازارها نیز اثرگذار خواهد بود.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی تاکید کرد: در نتیجه بخش قابل توجهی از مشکلات ریشه داخلی دارد و البته این به آن معنا نیست که برای رفع تحریم‌ها نباید تلاش کنیم. اگر همه اصلاحات داخلی را هم انجام دهیم آسیبی که از سمت تحریم‌ها به کشور می‌رسد را نمی‌توان منکر شد چراکه به هر حال هزینه مبادلات بین المللی کشور را بسیار افزایش داده است.

او در پایان اظهار کرد: بماند که بخش قبل توجهی از عدم انجام اصلاحات اساسی اقتصادی را هم دولت‌ها به دلیل شرایط تحریمی و ترسی که دارند عقب می‌اندازند چرا که انجام اصلاحات ریسک دارد و این در حالی است که در شرایط تحریمی قدرت ریسک پذیری دولت‌ها نیز به شدت کاهش می‌یابد.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

توجه به خواسته‌های مشتریان بسیار مهم و حیاتی است

دکتربهزاد شیری مدیرعامل پست بانک ایران، گفت: توجه به خواسته‌های مشتریان و همسویی با ترجیحات آنها، برای جذب و نگهداری مشتریان وفادار بسیار مهم وحیاتی است.

 • 16

«همراه بام» به روز شد

نسخه اندروید اپلیکیشن همراه بام بانک ملی ایران به روزرسانی شد.

 • 18

رشد ۳۸ هزار واحدی شاخص کل بورس در شروع هفته

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۳۸۰۹۲ واحدی معادل ۳.۲۲ درصد به یک میلیون و ۲۲۲ هزار و ۷۰ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۴۳۷ واحدی به ۱۸ هزار و ۴۴۷ واحد رسید.

 • 16

آمار تجارت خارجی به دفتر آمار و پردازش اطلاعات گمرکی سپرده شد

سخنگوی گمرک گفت: به دلیل اهمیت آمار تجارت خارجی، دفتر آمار و پردازش اطلاعات گمرکی از اول بهمن ماه، فعال شد.

 • 4

تبیین چگونگی به سرانجام رسیدن ابر پروژه و ماموریت ملی ادغام

جلسه بررسی ابعاد و آخرین اقدامات بانک سپه در پروژه ملی ادغام بانک‌های نیروهای مسلح با حضور اعضای کمیسیون اقتصادی و مرکز پژوهش‌های مجلس و مدیرعامل بانک سپه برگزار شد.

 • 18

حرکت به سمت بانکداری دیجیتال بان توسعه صادرات ایران

مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک توسعه صادرات ایران و مدیرعامل شرکت توسعه فناوری اطلاعات آرمان در خصوص محورهای عملیاتی بانک جهت اتصال مکانیزه بازار پول و سرمایه بر بستر بانکداری باز گفتگو کردند.

 • 12

یارانه‌های رانتی باید از اقتصاد حذف شود

یک نماینده مجلس با بیان اینکه دولت یارانه کلانی را به نام اقشار مستحق اما به کام برخی رانت‌خواران پرداخت می‌کند، گفت: اقتصاد باید به معنای واقعی آزاد باشد و ارز تک نرخی شود.

 • 8

اصلاح بودجه به شاکله لایحه آسیبی وارد نخواهد کرد

عضو کمیسیون برنامه و بودجه گفت: کمیسیون تلفیق تلاش می‌کند که اصلاحات لازم در لایحه بودجه صورت گیرد، بدون آن که به شاکله اصلی لایحه آسیبی وارد شود.

 • 18

نبود سامانه نظارت عامل گرانی کالاها است

یک استاد دانشگاه گفت: نبود سامانه نظارت و سیستم جامع تجارت که همان شبکه توزیع در کشور است، عامل اصلی گرانی کالاها با ارز ترجیحی است.

 • 11

احراز هویت در سامانه های بین بانکی اجرا می شود

بانک مرکزی اعلام کرد از روز یکشنبه ۵ بهمن ماه هیچ تراکنش بانکی بدون کد ملی یا شناسه ملی انجام نمی شود. این قانون بلافاصله در سامانه‌های بین بانکی و درون بانکی اجرا می شود.

 • 40

ادامه روند نزولی دلار

بانک مرکزی اروپا در پایان نشست خود اعلام کرد قرار نیست نرخ بهره تغییری پیدا کند. روند نزولی دلار برای سومین روز متوالی ادامه یافت.

 • 38

محدودیت های کرونایی در چین قیمت نفت را کاهش داد

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۶۱ سنت معادل ۱.۰۹ درصد افت به ۵۵ دلار و ۴۹ سنت رسید.

 • 20

تبیین چشم‌انداز همکاری مشترک صندوق قرض‌الحسنه شاهد و بانک رسالت

مدیرعامل صندوق قرض‌الحسنه شاهد، مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه رسالت، مدیرکل بنیاد شهید تهران بزرگ و جمعی از مدیران شاهد و بانک در نشست مشترکی پیرامون ارائه خدمات مطلوب و در خور شان ایثارگران گفتگو کردند.

 • 68

محرومیت‌های صادرکنندگان چک برگشتی در بانک رفاه کارگران اعلام شد

با اجرایی شدن قانون جدید صدور چک، بانک رفاه کارگران محرومیت های صادرکنندگان چک برگشتی را اعلام کرد.

 • 39

فعالیت مرکز نوآوری و توسعه تعاون برای تسهیل خدمات به تعاونگران

مدیرعامل بانک توسعه تعاون شکل‌گیری منتا (مرکز نوآوری و توسعه تعاون) را در راستای تسهیل خدمات به تعاون گران عنوان نمود.

 • 72

قیمت نفت به بالای ۵۶ دلار رسید

امید به افزایش حمایت مالی کرونایی با آمدن جو بایدن، کاهش تولید اوپک و پیش بینی کاهش ذخایر نفت خام آمریکا، قیمت نفت را به ۵۶.۳۴ دلار رساند.

 • 57

برنامه‌ریزی‌ برای تامین کالاهای اساسی ایام عید و ماه رمضان

معاون اول رییس جمهور بر لزوم تامین دارو و کالاهای اساسی مورد نیاز مردم به ویژه در ایام پایانی سال و شب عید تاکید کرد.

 • 59

شاخص بورس در آخرین روز هفته مثبت شد

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۳۳۲۳۰ واحدی معادل ۲.۸۹ درصد به یک میلیون و ۱۸۳ هزار و ۹۴۸ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۴۷۹ واحدی به ۱۸ هزار و ۱۰ واحد رسید.

 • 67

سرعت در انجام عملیات و ارتقاء کیفیت خدمات بانکی

مدیر امور شعبه مستقل تهران مرکزی بانک صنعت و معدن گفت: سرعت در انجام عملیات و ارتقاء کیفیت خدمات با رویکرد بانکداری شرکتی و دیجیتال عامل مهمی در جذب مشتریان جدید است.

 • 30

«وگردش» بانکی با تمرکز بر گردشگری

بانک گردشگری به‌عنوان یکی از بانک‌های نسبتا جوان در حوزه بانکداری کشور فعالیت خود را از سال ۱۳۸۹ با دریافت مجوز فعالیت از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران آغاز کرد.

 • 29