آسیای مرکزی در میان آتش جنگ تجاری واشنگتن و پکن

آسیای مرکزی در میان آتش جنگ تجاری واشنگتن و پکن

تهران - ایرنا - کارشناسان می‌گویند تنش بین چین و آمریکا بخصوص در موضوع جنگ تجاری بر شریکان تجاری چین، از جمله کشورهای آسیای مرکزی شامل تاجیکستان ، ازبکستان ، ترکمنستان ، قرقیزستان و قزاقستان نیز تأثیر منفی‌ گذاشته است.

سه شنبه 18 دی 1397 ساعت 22:25

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از ایرنا 

به گزارش ایرنا، روابط تجاری و اقتصادی آمریکا و چین در یک سال گذشته مراحل دشواری را پشت سر گذاشته است. شعارهای انتخاباتی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا درباره سیاست ناعادلانه اقتصادی پکن در برابر واشنگتن با گذشت زمان به یک راهبرد ثابت به خاطر بازداشتن توسعه اقتصادی چین تبدیل شده است.
جنگ تجاری میان طرفین با ابتکار ترامپ آغاز یافت و پیامدش جاری کردن سه دور تحریم متقابل میان دو اقتصاد بزرگ جهان از راه افزایش تعرفه‌های گمرکی برای صدها نوع کالای تجاری بوده است.
تا ماه سپتامبر دو کشور آمریکا و چین یکدیگر را در حجم 106 میلیارد دلاری تعرفه‌های گمرکی محدود ساختند که سهم هر کدامشان از این مقدار 53 میلیارد دلار است. افزون بر این، آمریکا 24 سپتامبر سال گذشته تعرفه‌های 10 درصدی اضافه را برای واردات کالاهای چینی به ایالات متحده اعمال کرد که مبلغ کل 200 میلیارد دلار است.
ترامپ همچنین تهدید کرد که اگر پکن به این اقدامات واکنش نشان دهد امریکا تعرفه‌هایش را تا حجم 267 میلیارد دلار افزایش خواهد داد که این رقم تقریباً با کل ارزش واردات چین به ایالات متحده برابر است.

***تأثیر جنگ تجاری بر کشورهای آسیای مرکزی
کارشناسان می‌گویند تنش بین چین و آمریکا بخصوص در موضوع جنگ تجاری بر شریکان تجاری چین، از جمله کشورهای آسیا مرکزی نیز تأثیر‌ گذاشته است. آنها می‌گویند که اگر کمترین بخشی از واردات 50 میلیارد دلاری چین هم به بازار کشورهای آسیا مرکزی روانه شود، می‌تواند بر روی صنعت ضعیف این کشورها اثر جدی منفی گذارد.
«آندری کزنتسیف» مدیر مسائل آسیای مرکزی و افغانستان در پژوهشگاه بین‌المللی دانشگاه دولتی روابط بین‌المللی مسکو به رسانه های محلی می‌گوید، جنگ تجاری در کوتاه‌مدت تأثیر ژئوپلیتیکی و اقتصادی چین بر روی کشورهای منطقه که در طرح «راه جدید ابریشم» شریک هستند افزایش خواهد یافت.
این کارشناس هشدار می‌دهد که افزایش سرمایه‌گذاری و واردات کالاهای چینی به این کشورها می‌تواند مشکلاتی را برای صنعت آنها ایجاد کند. به تعبیر دیگر، این کشورها می‌توانند به منبع اشیای خام برای مناطق غربی چین تبدیل شوند.
وی درباره اقدامات اقتصادی این کشورها گفت که مقاومت در برابر سیاست چین، به‌ویژه برای کشورهایی که اقتصادشان در سخت‌ترین شرایط قرار دارد، بویژه برای تاجیکستان، قرقیزستان و ترکمنستان، بسیار دشوار خواهد بود. کزنتسیف باور دارد که قزاقستان و ازبکستان به دلیل گسترده بودن اقتصاد و کالاهایشان و روابط تجاری و اقتصادی با دیگر کشورها، می‌توانند با برخی از کالاهای چینی رقابت کنند.
نورگول اکیماوه، کارشناس امور اقتصادی از شهر بیشکک، هم احتمال تغییر مسیر واردات کالاهای چینی به بازارهای کشورهای آسیای مرکزی را رد می‌کند.
این اقتصاد دان می‌گوید در شرایطی که میزان مجموع تولید ناخالص داخلی کشورهای آسیای مرکزی 271 میلیارد دلار است نمی‌توان از تغییر مسیر صحبت کرد. در کل، فرهنگ مطالبات، ویژگی بازار و توان پرداخت مصرف کنندگان در کشورهای آسیای مرکزی با کشورهای دیگر تفاوت دارد.
نورگل اکیماوه معتقد است که با جابجا‌‌ کردن درست هدف‌های تاکتیکی، کشورهای منطقه آسیای مرکزی می‌توانند جایگزین بخش‌هایی شوند که در پی جنگ تجاری میان چین و آمریکا دچار ضعف شده‌اند.
این کارشناس می‌گوید: در مورد افزایش صادرات کالاهای تولیدشده در کشورهای آسیای مرکزی، مقامات باید تولیدکنندگان را موظف به افزایش حجم تولید محصولات غذایی کنند. چون ما قادر نیستیم که درزمینهٔ پژوهش‌های علمی و فناوری‌های پیشتاز تولیدی رقابت کنیم، باید هدف‌های راهبردی را درست تنظیم کنیم. مهم است که مقامات در سطح دولتی برای بستن قرارداد های فروش مواد خوراکی برای درازمدت به توافق برسند. چین قبلاً از امریکا 13 میلیارد دلار غلات و میوه وارد می‌کرد. این بازار برای کشورهای آسیای مرکزی بسیار جالب و جذاب است.
چین یکی از سه شریک اصلی تجارتی کشورهای آسیای مرکزی است. بنا بر آمار رسمی چین، در سال 2017 حجم مبادلات تجاری میان چین و کشورهای آسیای مرکزی در 25 سال گذشته 60 برابر بیشتر شده و از 500 میلیون به 30 میلیارد دلار رسیده است.
آساق**9473**1663**

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

رشد پله‌ای در بازار ارز

دنیای اقتصاد : ...

 • 23

مروری بر تجارب جهانی

میثم رادپور /کارشناس اقتصادی ...

 • 28

ظهور قدرت‌های انحصاری؟

دکتر سجاد برخورداری/ هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران ...

 • 31

الزامات موفقیت

موسی شهبازی غیاثی/ کارشناس اقتصادی ...

 • 28

مسیر سرمایه گذاری کشور برای پژوهش نادرست است

کاشان - معاون علم و فناوری رئیس جمهور با بیان اینکه مسیر سرمایه گذاری کشور بر روی پژوهش نادرست است، گفت: تکنولوژی با پول به دست نمی آید.

 • 7

رفع مشکلات ۱۳۰ واحد صنعتی کرمان/ به دنبال توسعه پتروشیمی هستیم

کرمان - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: وضعیت ۱۳۰ واحد صنعتی در حال رصد است و به دنبال رفع مشکلات آنها هستیم.

 • 6

دیدار مدیرعامل بانک توسعه تعاون با استاندار خراسان جنوبی

مدیرعامل بانک توسعه تعاون در سفر به استان خراسان جنوبی با استاندار دیدار و گفتگو کرد

 • 33

تذکر مجدد نماینده اهواز در خصوص مسکن کارکنان لوله‌سازی اهواز

نماینده مردم اهواز در مجلس در خصوص وضعیت مسکن کارکنان لوله‌سازی اهواز با بیان اینکه «منازل کارکنان لوله سازی هنوز در ملکیت بانک است» مجدادا به وزیر اقتصاد تذکر داد.

 • 32

«بانک آفیسر» جایگزین سرویس‌های بانکداری سنتی می‌شود

مدیرعامل بانک ملی ایران با بیان اینکه این بانک برای نخستین بار سیستم یکپارچه بانکی معروف به سیبا و خدمات بانکی آنلاین را در نظام بانکی کشور پیاده سازی کرد، گفت: سیبا جایگزین روش‌های سنتی بانکداری شد.

 • 31

«بانک آفیسر» جایگزین سرویس‌های بانکداری سنتی می‌شود

مدیرعامل بانک ملی ایران با بیان اینکه این بانک برای نخستین بار سیستم یکپارچه بانکی معروف به سیبا و خدمات بانکی آنلاین را در نظام بانکی کشور پیاده سازی کرد، گفت: سیبا جایگزین روش‌های سنتی بانکداری شد.

 • 30

دستورالعمل مالیاتی خریداران سکه ابلاغ شد

دستورالعمل سازمان امور مالیاتی موضوع مالیات عملکرد دریافت کنندگان سکه از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از سوی رئیس کل سازما مالیاتی ابلاغ شد.

 • 29

تنش‌ بین آمریکا و ایران قیمت نفت را افزایش داد

قیمت نفت در بازارهای جهانی به علت تنش‌های آمریکا و ایران در خلیج فارس با 43 سنت افزایش 65.63 دلار معامله شد.

 • 36

مطالباتِ داروخانه ها پرداخت می شود

قزوین_ مدیرکل بیمه سلامت استان قزوین گفت: مطالباتِ اردیبهشت ماه داروخانه ها پرداخت می شود.

 • 29

پرسپولیس و ذوب آهن جریمه شدند/ تیم برانکو اخطار گرفت

کنفدراسیون فوتبال آسیا آرای انضباطی خود را منتشر کرد که بر این اساس پرسپولیس و ذوب آهن جریمه شدند.

 • 31

هر پزشک باید برای ویزیت بیمار چند دقیقه وقت بگذارد؟

مدیرکل بیمه سلامت استان هرمزگان با بیان اینکه بیمه‌شدگان روستایی و کمیته امداد برای کاهش هزینه‌های درمان ملزم به رعایت سیستم ارجاع هستند، گفت: هر پزشک متخصص باید درازای دریافت ویزیت ۲۰ دقیقه به بیماران خدمات‌رسانی کنند و بیماران باید به حقوق خود واقف بوده و مطالبه گر باشند.

 • 28

رشد ۵۱۰۰ واحدی شاخص کل/ جابجایی ۳.۵میلیارد برگه بهادار در بورس

شاخص بورس روز جاری با رشد ۵۱۰۸ واحدی در پایان معاملات به ۲۴۲ هزار و ۵۶۷ واحد رسید.

 • 35

تسهیلات ۱۴۰۰ میلیارد ریال بانک توسعه تعاون در خراسان جنوبی

مدیرعامل بانک توسعه تعاون از پرداخت ۱۹۰۰ میلیارد ریال تسهیلات از ابتدای دولت یازدهم و دوازدهم و پرداخت ۱۴۰۰میلیارد ریال در سال ۹۷ در استان خراسان جنوبی خبر داد و عملکرد این استان را مثبت ارزیابی نمود.

 • 40

تسهیلات ۱۴۰۰ میلیارد ریال بانک توسعه تعاون در خراسان جنوبی

مدیرعامل بانک توسعه تعاون از پرداخت ۱۹۰۰ میلیارد ریال تسهیلات از ابتدای دولت یازدهم و دوازدهم و پرداخت ۱۴۰۰میلیارد ریال در سال ۹۷ در استان خراسان جنوبی خبر داد و عملکرد این استان را مثبت ارزیابی نمود.

 • 32