آسیای مرکزی در میان آتش جنگ تجاری واشنگتن و پکن

آسیای مرکزی در میان آتش جنگ تجاری واشنگتن و پکن

تهران - ایرنا - کارشناسان می‌گویند تنش بین چین و آمریکا بخصوص در موضوع جنگ تجاری بر شریکان تجاری چین، از جمله کشورهای آسیای مرکزی شامل تاجیکستان ، ازبکستان ، ترکمنستان ، قرقیزستان و قزاقستان نیز تأثیر منفی‌ گذاشته است.

سه شنبه 18 دی 1397 ساعت 22:25

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از ایرنا 

به گزارش ایرنا، روابط تجاری و اقتصادی آمریکا و چین در یک سال گذشته مراحل دشواری را پشت سر گذاشته است. شعارهای انتخاباتی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا درباره سیاست ناعادلانه اقتصادی پکن در برابر واشنگتن با گذشت زمان به یک راهبرد ثابت به خاطر بازداشتن توسعه اقتصادی چین تبدیل شده است.
جنگ تجاری میان طرفین با ابتکار ترامپ آغاز یافت و پیامدش جاری کردن سه دور تحریم متقابل میان دو اقتصاد بزرگ جهان از راه افزایش تعرفه‌های گمرکی برای صدها نوع کالای تجاری بوده است.
تا ماه سپتامبر دو کشور آمریکا و چین یکدیگر را در حجم 106 میلیارد دلاری تعرفه‌های گمرکی محدود ساختند که سهم هر کدامشان از این مقدار 53 میلیارد دلار است. افزون بر این، آمریکا 24 سپتامبر سال گذشته تعرفه‌های 10 درصدی اضافه را برای واردات کالاهای چینی به ایالات متحده اعمال کرد که مبلغ کل 200 میلیارد دلار است.
ترامپ همچنین تهدید کرد که اگر پکن به این اقدامات واکنش نشان دهد امریکا تعرفه‌هایش را تا حجم 267 میلیارد دلار افزایش خواهد داد که این رقم تقریباً با کل ارزش واردات چین به ایالات متحده برابر است.

***تأثیر جنگ تجاری بر کشورهای آسیای مرکزی
کارشناسان می‌گویند تنش بین چین و آمریکا بخصوص در موضوع جنگ تجاری بر شریکان تجاری چین، از جمله کشورهای آسیا مرکزی نیز تأثیر‌ گذاشته است. آنها می‌گویند که اگر کمترین بخشی از واردات 50 میلیارد دلاری چین هم به بازار کشورهای آسیا مرکزی روانه شود، می‌تواند بر روی صنعت ضعیف این کشورها اثر جدی منفی گذارد.
«آندری کزنتسیف» مدیر مسائل آسیای مرکزی و افغانستان در پژوهشگاه بین‌المللی دانشگاه دولتی روابط بین‌المللی مسکو به رسانه های محلی می‌گوید، جنگ تجاری در کوتاه‌مدت تأثیر ژئوپلیتیکی و اقتصادی چین بر روی کشورهای منطقه که در طرح «راه جدید ابریشم» شریک هستند افزایش خواهد یافت.
این کارشناس هشدار می‌دهد که افزایش سرمایه‌گذاری و واردات کالاهای چینی به این کشورها می‌تواند مشکلاتی را برای صنعت آنها ایجاد کند. به تعبیر دیگر، این کشورها می‌توانند به منبع اشیای خام برای مناطق غربی چین تبدیل شوند.
وی درباره اقدامات اقتصادی این کشورها گفت که مقاومت در برابر سیاست چین، به‌ویژه برای کشورهایی که اقتصادشان در سخت‌ترین شرایط قرار دارد، بویژه برای تاجیکستان، قرقیزستان و ترکمنستان، بسیار دشوار خواهد بود. کزنتسیف باور دارد که قزاقستان و ازبکستان به دلیل گسترده بودن اقتصاد و کالاهایشان و روابط تجاری و اقتصادی با دیگر کشورها، می‌توانند با برخی از کالاهای چینی رقابت کنند.
نورگول اکیماوه، کارشناس امور اقتصادی از شهر بیشکک، هم احتمال تغییر مسیر واردات کالاهای چینی به بازارهای کشورهای آسیای مرکزی را رد می‌کند.
این اقتصاد دان می‌گوید در شرایطی که میزان مجموع تولید ناخالص داخلی کشورهای آسیای مرکزی 271 میلیارد دلار است نمی‌توان از تغییر مسیر صحبت کرد. در کل، فرهنگ مطالبات، ویژگی بازار و توان پرداخت مصرف کنندگان در کشورهای آسیای مرکزی با کشورهای دیگر تفاوت دارد.
نورگل اکیماوه معتقد است که با جابجا‌‌ کردن درست هدف‌های تاکتیکی، کشورهای منطقه آسیای مرکزی می‌توانند جایگزین بخش‌هایی شوند که در پی جنگ تجاری میان چین و آمریکا دچار ضعف شده‌اند.
این کارشناس می‌گوید: در مورد افزایش صادرات کالاهای تولیدشده در کشورهای آسیای مرکزی، مقامات باید تولیدکنندگان را موظف به افزایش حجم تولید محصولات غذایی کنند. چون ما قادر نیستیم که درزمینهٔ پژوهش‌های علمی و فناوری‌های پیشتاز تولیدی رقابت کنیم، باید هدف‌های راهبردی را درست تنظیم کنیم. مهم است که مقامات در سطح دولتی برای بستن قرارداد های فروش مواد خوراکی برای درازمدت به توافق برسند. چین قبلاً از امریکا 13 میلیارد دلار غلات و میوه وارد می‌کرد. این بازار برای کشورهای آسیای مرکزی بسیار جالب و جذاب است.
چین یکی از سه شریک اصلی تجارتی کشورهای آسیای مرکزی است. بنا بر آمار رسمی چین، در سال 2017 حجم مبادلات تجاری میان چین و کشورهای آسیای مرکزی در 25 سال گذشته 60 برابر بیشتر شده و از 500 میلیون به 30 میلیارد دلار رسیده است.
آساق**9473**1663**

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

صادرات 8.3 میلیارد دلار بخش معدن و صنایع معدنی

تهران- ایرنا - عملکرد تجارت خارجی بخش معدن وصنایع معدنی در مدت 11 ماهه 97 نشان دهنده صادرات 51 میلیون و 770 هزار تن کالا به ارزش بیش از هشت میلیارد و 299 میلیون دلار است که نسبت به دوره مشابه از نظر وزنی 6 درصد و از نظر ارزشی سه دهم درصد کاهش داشته است.

 • 2

ضرر ۱ تریلیون دلاری آمریکا از تشدید جنگ تعرفه‌ای پکن-واشنگتن

مطالعه جدیدی در اتاق بازرگانی آمریکا نشان می‌دهد تشدید مناقشات بین دو اقتصاد بزرگ جهان، تاثیر منفی شدیدی بر اقتصاد آمریکا خواهد گذاشت.

 • 4

مبادلات تجاری ایران و عراق به ۲۰ میلیارد دلار افزایش می یابد

رییس دفتر رییس جمهور گفت: مبادلات تجاری ایران و عراق از ۱۲ میلیارد دلار به ۲۰ میلیارد دلار افزایش می یابد.

 • 4

هزینه برگزیت بر اقتصاد اسپانیا

بانک اسپانیا هزینه خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا برای اسپانیا را ۱۰ میلیارد یورو برآورد کرد.

 • 4

تولید دوچرخه برقی برای جاده‌های سنگلاخ

شرکت یاماها بعد از تولید میلیون‌ها دوچرخه برقی در ۲۵ سال گذشته، محصول پیشرفته‌ای تولید کرده که برای حرکت در مسیرهای سنگلاخ و شیبدار بسیار مناسب است.

 • 4

بزرگترین بانک اسلامی با تمرکز بر انرژی در قطر آغاز به کار می‌کند

بزرگترین بانک اسلامی که قرار است به طور تخصصی در بخش انرژی فعالیت کند، در سه ماهه چهارم سال جاری، در قطر آغاز به کار می‌کند.

 • 4

سرقت از صندوق امانات یک بانک/ اموال مشتریان از بانک خارج نشده است

یکی از بانکهای خصوصی کشور با صدور اطلاعیه‌ای درباره سرقت از صندوق امانات این بانک اعلام کرد هیچ یک از اموال امانی مشتریان از بانک خارج نشده است.

 • 6

عرضه ایرپادهای جدید اپل با قاب شارژ بی سیم و باتری قوی‌تر

اپل عرضه محصولات تازه خود را در هفته اخیر با رونمایی از نسل دوم هدفون بی سیم ایرپاد تکمیل کرده است. به نظر می‌رسد مهم‌ترین ویژگی این هدفون بهره مندی از یک قاب شارژ بی سیم باشد.

 • 4

مادورو، ترامپ را به سرقت ۵ میلیارد دلار از ونزوئلا متهم کرد

رئیس جمهور ونزوئلا دونالد ترامپ را به سرقت ۵ میلیارد دلار از این کشور آمریکایی جنوبی متهم کرد.

 • 4

کاهش مالیات بر نقل و انتقال سهام، بورس را رونق می‌دهد؟

در ماه‌های گذشته مقدار مالیات شرکت‌های بورسی از نیم به یک دهم درصد کاهش یافت که می‌تواند به افزایش معاملات در بازار سهام کمک کند.

 • 2

هیچ یک از اموال امانی مشتریان از بانک خارج نشده است

بانک اقتصادنوین در اطلاعیه درباره سرقت از صندوق امانات این بانک اعلام کرد هیچ یک از اموال امانی مشتریان از بانک خارج نشده است .

 • 5

مادورو: آمریکا ۵ میلیارد دلار بودجه داروییِ ما را دزدید

رئیس‌جمهوری ونزوئلا در اظهاراتی تصریح کرد: آمریکا ۵ میلیارد دلار بودجه داروییِ ما را دزدید.

 • 2

واکنش همتی به نامگذاری سال/شش راهبرد بانک مرکزی برای «رونق تولید»

رئیس کل بانک مرکزی در واکنش به نامگذاری امسال از سوی رهبر انقلاب، شش راهبرد نظام بانکی برای تحقق «رونق تولید» را اعلام کرد.

 • 4

مسئولیت بانک مرکزی و نظام بانکی مضاعف شد

همتی گفت نامگذاری سال ۹۸ با عنوان "رونق تولید" از سوی مقام معظم رهبری، مسئولیت بانک مرکزی و نظام بانکی کشور را مضاعف کرد.

 • 6

ماموریت ۶ گانه بانک مرکزی در سال رونق تولید

همتی گفت نامگذاری سال ۱۳۹۸ با عنوان "رونق تولید" از سوی مقام معظم رهبری، مسئولیت بانک مرکزی و نظام بانکی کشور را مضاعف کرد.

 • 4