بررسی اوضاع فعلی بنزین در کشور

حالا بنزین

مردم چشم انتظار تر از قبل

حالا بنزین

تصمیم گیری در مورد نرخ بنزین در کشور موج بزرگی از نگرانی و آشفتگی را در کشور به راه انداخته.مردم این روزها با دقت بیشتری خبرها را دنبال میکنند.

شنبه 14 اردیبهشت 1398 ساعت 16:7
امین فتحی

حالا بنزین...

 امین فتحی خبرگزاری بینا 


 

بنزین برشی از نفت  که بین ۷۰ تا ۱۷۵ درجه سانتی‌گراد تقطیر می‌شود.این سوخت را نخستین بار در آلمان به این اسم نامگذاری کردند.

این اسم میلیاردها بار در روز در بین تمامی مردم زمین گفته و شنیده می شود. امروزه اما در کشور ما ایران بیش از هر نقطه ی دیگری در جهان در مورد همین محلول بدست آمده از فرمول شیمی صحبت برای شنیدن یافت می شود. از دولت مردان و سیاست گذاران تا تحلیل گران سیاسی اقتصادی و حتی بیشتر از هر کس دیگر مردم قشر ضعیف جامعه همه و همه در میان جملات خود اسم بنزین را به لب میکشند.

قاچاق بنزین در سالهای اخیر باعث افزایش قیمت آن در کشور شد. انتشار یک خبر در تیرماه96  کافی بود تا فرصت طلبان بازهم قاچاق این سوخت فسیلی را از سر بگیرند:  بنزین ایران جزو ارزان ترین بنزین ها در جهان می باشد...

 

 محمدرضا منصوری با انتقاد از مصرف بالای سوخت در خودروهای داخلی نسبت به مشابه خارجی، گفت: قیمت بنزین در ایران نسبت به قیمت جهانی بسیار ارزان است به همین دلیل شرکت‌های خودروسازی داخلی دغدغه‌ای برای ساخت خودرو، با مصرف بنزین استاندارد ندارند.

 

 

نماینده مردم ساوه و زرندیه در خانه ملت افزود: مدیریت ترافیک یکی از مسائلی است که می‌تواند در میزان مصرف بنزین خودروها اثرگذار باشد؛ در حال حاضر خودروها مدت زیادی در ترافیک و پشت عوارضی‌ها روشن می‌مانند، این امر باعث افزایش مصرف سوخت می‌شود.

 

وی با بیان اینکه با افزایش مصرف بنزین مشکلاتی مانند آلودگی هوا دامن‌گیر جامعه می‌شود، اظهار کرد: خروجی مناسبی ازخودروسازان داخلی به دست نمی‌آید زیرا دولتی هستند. کاهش مصرف سوخت درگرو استفاده از تجربه و دانش روز دنیا است.

 

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه باید برای کاهش مصرف سوخت خودروها از موتورهای به روز استفاده کرد، یادآور شد: اگرچه استفاده از تکنولوژی روز در خودروهای تولید داخل مسئله چندان سختی نیست اما خودروسازی‌های دولتی اراده ای برای تحقق این مهم ندارند.

 

وی ادامه داد: در حال حاضر خودروسازان تکنولوژی‌های قدیمی دنیا را وارد می‌کنند، حتی بخش خصوصی نیز موتورهای از رده خارج شده دنیا را وارد کشور کرده، مونتاژ و استفاده می‌کنند. از آنجایی که قیمت بنزین در ایران نسبت به قیمت جهانی آن ناچیز است اراده‌ای برای سرمایه‌گذاری به منظور تولید موتورهای استاندارد وجود ندارد. خودروهایی که سایر کشورها به دلیل مصرف بیش از اندازه از فرآیند تولید خارج می‌کنند برای استفاده از خودروهای داخلی وارد ایران می‌شود.

 

این نماینده مردم در مجلس دهم اظهار کرد: مادامی که بازار خودرو کشور رقابتی نشود نمی‌توان انتظار بهبود شرایط را داشت؛ در وهله نخست باید انحصار این بازار از بین رود و از سوی دیگر نیز خودروسازی دولتی به بخش خصوصی سالم واگذار شود.

 

وی بیان کرد: در حال حاضر خودروهای داخلی به ازای هر صد کیلومتر 8 تا 12 لیتر بنزین مصرف می‌کنند در حالی که در دنیا این مقدار به 5 لیتر نیز رسیده است در واقع مصرف بنزین در ایران دو برابر استاندارد سایر کشورها است.

 

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه مصرف بالای سوخت خودروهای داخلی هدررفت سرمایه ملی است، گفت: در صورتی که میزان مصرف بنزین کاهش پیدا کند می‌توان مازاد این محصول را صادر کرد.

طرح سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین از مدت ها قبل توسط دولت ارایه شده اما مجلس به دلایل انتخاباتی با آن موافقت نکرد. ولی حالا گفته شده که شورای عالی اقتصادی سران قوا با این طرح موافقت کرده است. شایعات مطرح شده در برخی از رسانه ها و فضای مجازی مبنی بر اجرای این طرح از ساعت ۲۴ امشب بود که وزارت نفت آن را رد کرد.

 

اگرچه وزارت نفت این شایعات را رد کرده اما گفته شده بود که قرار است با شروع ساعات پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۸، بنزین دولتی با همان قیمت ۱۰۰۰ تومان به صورت سهمیه ای ۶۰ لیتر برای هر متقاضی و بنزین آزاد با قیمت ۲۵۰۰ تومان و بنزین سوپر هم با قیمت ۳۰۰۰ تومان عرضه شود.

 

«زیبا اسماعیلی» سخنگوی شرکت ملی پالایش ‌و پخش فراورده های نفتی ایران، امروز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا تاکید کرد: مردم به شایعه ها و فضاسازی ها، به ویژه در فضای مجازی توجه نکنند.

 

سخنگوی شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی ایران گفت: پنجشنبه (دوازدهم اردیبهشت ماه) زمان اجرای طرح سهمیه بندی بنزین نیست.

 

این شایعه از چند روز گذشته در فضای مجازی پررنگ شد و از روز گذشته نیز برخی از رسانه ها بدون نام بردن از منبعی خاص این خبر رو منتشر کرده اند.

 

همین امر موجب ایجاد صف های طولانی از شب های گذشته در مقابل پمپ بنزین ها شده است.

 

اما در واکنش به این شایعه، نمایندگان مجلس شورای اسلامی اظهارات متفاوتی داشته اند.

«جلال میرزایی» در گفت و گویی  در مورد افزایش  قیمت حامل های انرژی گفت: مجلس در برنامه ششم توسعه این مجوز را به دولت داده است که قیمت حامل های انرژی را واقعی کند و دولت نیز در حال حاضر با توجه به مشکلاتی که هست تصمیم به افزایش قیمت بنزین گرفته است. اینکه مجلس چون سال انتخابات است و می خواهد رویکرد انتخاباتی داشته باشد و با این تصمیم دولت موافقت نداشته باشد موضوع دیگری است.

 

این عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: آنچه در برنامه ششم توسعه و قانون هدفمندسازی یارانه است آزادسازی قیمت حامل های انرژی است و اینکه جامعه کشش این افزایش قیمت را دارد بحث دیگری است. باید این مسئله را در نظر بگیریم که آیا دولت با شرایط به وجود آمده قادربه اداره جامعه است یا نه؟

 

وی ادامه داد: در حال حاضر همه اقلام و اجناس در جامعه گران شده است، قیمت خانه سه برابر شده است، قیمت ماشین چندین برابر شده است و با این افزایش قیمت بنزین همچنان با قیمت هزار تومان عرضه می شود که با این وضعیت قطعا پالایشگاهها و شرکت های وابسته به وزارت نفت به سمتی می روند که در آینده دچار مشکل می شوند.

 

میرزایی تصریح کرد: در حال حاضر ما با مشکلات اساسی در مورد مصرف بنزین و سوخت مواجه هستیم. بحث مصرف بی رویه بنزین است که از 65 میلیون لیتر در روز در سال 94 به 100 میلیون لیتر درروز در سال 97 رسیده است و همین آمار حکایت از مصرف بی رویه و بی ضابطه این سوخت در کشور است.

اما یک نماینده دیگر نظری مخالف جلال میرزایی داشته است.

 

«قاسم ساعدی» در گفت و گو با خبرنگاران در مورد افزایش قیمت بنزین گفت: مجلس موافق افزایش قیمت حامل های انرژی و به ویژه بنزین  نیست چرا که شرایط جامعه برای این افزایش قیمت مهیا نیست. شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه موافق افزایش قیمت سوخت نیست و در بودجه 98 نیز در مورد افزایش قیمت حامل های انرژی مجوزی به دولت داده نشد و دولت هم در لایحه پیشنهادی چنین پیشنهادی را مطرح نکرده است و همین نشان می دهد که دولت تمایلی به افزایش قیمت ها نداشته است.

 

این عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ما معتقدیم افزایش قیمت بنزین باعث افزایش قیمت سایر کالاها نیز می شود و به شدت قدرت خرید مردم را پایین می آورد، عرصه معیشتی مردم را تنگ می کند و آنها توانایی تهیه مایحتاج خود را نخواهند داشت و مجلس این موضوع را نمی پذیرد.

 

وی تصریح کرد: البته باید توجه داشت که ما در تولید بنزین به خودکفایی رسیده ایم و مازاد مصرف مان را صادر می کنیم. با توجه به خودکفایی در این بخش لزومی ندارد که قیمت را افزایش دهیم که جامعه ملتهب شود و استرس و اضطراب زیادی به مردم وارد شود.

 

نماینده مردم دشت آزادگان در مجلس شورای اسلامی در مورد برخی تحلیل ها مبنی اینکه با توجه به پیشرو بودن انتخابات مجلس ،نمایندگان با افزایش قیمت بنزین موافق نیستند، گفت: دلیل مخالفت نمایندگان موضوع انتخابات نیست بلکه ما معتقدیم شرایط جامعه برای شوک قیمتی جدید مهیا نیست و در حال حاضر در اتخاذ هر تصمیم جدید باید شرایط معیشتی مردم را در نظر گرفت.

 

مساله دیگر قابل توجه و تحت تاثیر قیمت بنزین، نرخ خودرو در ایران است که در خصوص چند و چون تاثیر این اقدام بر قیمت خودروها، یک فعال صنعتی نظر زیر را اعلام کرد.

«آرمان خالقی» در گفت و گو با خبرنگاران در خصوص تاثیر سهمیه بندی بنزین بر قیمت خودرو گفت: ما این تجربه را داشته ایم که وقتی بحث سهمیه بندی پیش آمد بر روی قیمت خودرو اثر گذاشت و آن را کاهش داد. اما در حال حاضر این بحث متفاوت است.

 

نایب رئیس خانه صنعت با تاکید براین نکته که این روزها سهمیه بندی بنزین تاثیر منفی بر قیمت خودرو نخواهد گذاشت، افزود: به این دلیل که امروز با سهمیه بندی، امکان خرید بنزین از میان نمی رود و اگر پول بدهید بنزین بیشتری می توانید مصرف کنید.

 

وی یادآور شد: اگر مانند دور اول سهمیه بندی، بنزین آزاد در کشور وجود نداشت این اقدام موجب ارزان شدن خودرو می شد اما حالا به دلیل وجود بنزین آزاد، باعث شکسته شدن قیمت خودرو نخواهد شد و روند رشد را کمی کاهش می دهد.

 

خالقی با یادآوری این نکته که این روزها موضوع خرید خودرو سرمایه ای است نه اینکه نیاز واقعی به خودرو وجود داشته باشد، گفت: مردم برای برای حفظ ارزش پولشان خودرو می خرند به همین دلیل گران شدن بنزین نرخ خودرو را کاهش نمی دهد.

 

نایب رئیس خانه صنعت در ادامه یارانه بنزین را در کشور ناعادلانه دانست و تاکید کرد: ما باید به این نقطه برسیم که بنزین با نرخ آزاد در اختیار همه باشد زیرا کسی که خودرو ندارد از این یارانه استفاده نمی کند.

 

 سهمیه بندی بنزین در دولت نهم اجرایی شد و تا سال ۱۳۹۴ نیز ادامه داشت که با اجرایی شدن برجام این طرح متوقف گردید و نرخ بنزین به صورت آزادی و بدون سهمیه بندی اعمال شد./

 

 

 

 

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

استفاده از ظرفیت بخش خصوصی با سکوی تجارت الکترونیک پست

عضو هیات مدیره شرکت ملی پست با اشاره به راه‌اندازی سکوی تجارت الکترونیک پست، گفت: با ستاپ، به جای این که شرکت پست، خودش مسئولیت صفر تا صد توسعه را در دست بگیرید، امکانات لجستیکی و نرم‌افزارهای بنیادی خود برای توسعه در اختیار بخش خصوصی می‌گذارد.

 • 2

تکذیب آتش سوزی صرافی بانک صادرات

بانک صادرات اعلام کرد : در حادثه آتش سوزی در میدان حسن آباد تهران، بانک صادرات در آن محل فاقد صرافی بوده و آتش‌سوزی صرافی تکذیب می‌شود.

 • 6

این نوع مدیریت را مادربزرگ من هم بلد بود

فیفا در پایان هر فصل فوتبالی با سیلی از شکایت‌های بازیکنان و مربیان خارجی از تیم‌های ایرانی روبرو می‌شود. شکایت‌هایی که در بسیاری از آنها ایرانی‌ها محکوم و مجبور می‌شوند، با زور فیفا بدهی خود را به صورت دلار به طرف مقابل پرداخت کنند.

 • 9

دلار در کانال سرازیر ۱۱ تومانی/قیمت انواع سکه و ارز در بازار تهران

امروز در تهران هر دلار آمریکا با قیمت ۱۱ هزار و ۴۹۰ تومان، یورو با قیمت ۱۳ هزار و ۳۹۷ تومان و درهم امارات با نرخ ۳ هزار و ۲۹۲ تومان عرضه شد.

 • 7

سکه طرح جدید امروز ۲۷ تیر ۹۸ به ۴ میلیون و ۴۵ هزار تومان رسید

سکه طرح جدید امروز ۲۷ تیر ۹۸ در معاملات بازار آزاد تهران به ۴ میلیون و ۴۵ هزار تومان رسید.

 • 7

مجمع پست بانک هم لغو شد

مجمع عمومی شرکت پست بانک برای سال (دوره) مالی منتهی به ۲۹ اسفند ماه سال ۹۷ لغو شد.

 • 8

روسیه به فروش اوراق قرضه آمریکا ادامه داد

روسیه که زمانی بیش از ۱۷۰ میلیارد دلار از اوراق قرضه آمریکا را در اختیار داشت، در ماه می، به کاهش دارایی خود از این اوراق ادامه داده و میزان آن را به حدود ۱۲ میلیارد دلار رسانده است.

 • 8

اپل "MacBook Pro" و "​​MacBook Air" را برای دانش آموزان ارتقا می دهد

اپل یک تازه سازی شگفت آور را به نمایش گذاشته است،این شرکت در حالی که قیمت این دستگاه ها را کاهش داده مک بوک پرو 13 و مک بوک ایر را نیز به روز رسانی کرده و نسخه مک بوک 12 اینچی را حذف کرده است.

 • 6

سقف یک گنبد میراثی دور میدان حسن آباد از بین رفت

معاون خدمات شهری منطقه ۱۱ گفت: بر اثر آتش سوزی شب گذشته، سقف گنبد میراثی واقع در ضلع شمال غربی میدان از بین رفت.

 • 8

همتی وارد آنکارا شد/مذاکرات پولی و بانکی ایران و ترکیه

رئیس کل بانک مرکزی برای افزایش روابط پولی و بانکی ایران و ترکیه به آنکارا رفت.

 • 9

سازمان جهانی بهداشت: در ژوئن بیش از ۵۶۰ فلسطینی در غزه زخمی شدند

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد، در ماه ژوئن گذشته ۵۶۱ فلسطینی ساکن غزه زخمی شدند.

 • 9

واردات ۲۲ درصد کم شد

وزیر صنعت، معدن و تجارت اشاره به روند صعودی بیکاری، بر اهمیت رونق تولید در رفع مشکلات بیکاری و معیشت تاکید کرد و از کاهش ۲۲ درصدی واردات در سال گذشته خبر داد.

 • 2

شفاف سازی صورت های مالی بیمه میهن

صورت های مالی دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹ اسفند ماه ۹۷ بیمه میهن شفاف شد.

 • 9

لغو دعوت به مجمع بانک دی

مجمع عمومی شرکت بانک دی برای سال (دوره) مالی منتهی به ۲۹ اسفند ماه سال ۹۷ لغو شد.

 • 9