95 درصد مردم فرق تورم رو گرانی را نمی‌فهمند

95 درصد مردم فرق تورم رو گرانی را نمی‌فهمند

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: قسم می‌خورم ۹۵ درصد مردم معتقدند وقتی تورم پایین آمد یعنی قیمت‌ها باید پایین بیاید بلکه نرخ رشد پایین آمده است.

غلامرضا تاج‌گردون رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در همایش روز آمار و برنامه‌ریزی با اشاره به این که سرشماری عمومی بخش کشاورزی قطعا نکات خوبی را به همراه خواهد داشت اظهار کرد: خاطرم هست در دهه 70 این سرشماری به دلیل عدم هماهنگی تدوین پرسشنامه و خروجی اطلاعات نامناسب خوب از آن دفاع نشد و اطلاعات قابل توجیه نبود.

وی ادامه داد:‌در تهیه برنامه ششم سرشماری عمومی بخش کشاورزی نقش قابل توجه دارد که ضعف‌های آماری در این بخش را پوشش می‌دهد.تاج‌گردون با اشاره به اینکه آمارهای مختلف که افراد ارائه می‌دهند از منظر برنامه‌ریزی دچار اشتباه فاحش است تصریح کرد:‌برنامه‌ریزی بدون آمار راه رفتن در تاریکی و ارائه آمار غلط رفتن به پرتگاه است.

این نماینده مجلس تاکید کرد:‌ آمار درست می‌تواند ملاک خوبی برای هدایت در مسیر توسعه و رشد باشد.وی با تاکید بر اینکه چند موضوع باید در بحث ارائه آمار مشخص و شفاف باشد، عنوان کرد: چگونگی تهیه و این که چه کسی آمار را می‌دهد و نیز پردازش می‌کند و پس از آن منتشر کرده و چه کسانی استفاده می‌کنند بسیار حائز اهمیت است.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه افزود: در سه بخش اول مشکلی نداریم و خطاها فرآیندی و ریز است و گاهی اوقات در جامعه خطای جزء را می‌گیرند و کل آمار کنار گذاشته می‌شود.این نماینده مجلس با بیان اینکه نظام اجرایی کشور باید در رأس انتشار و استفاده از آمار پایبند قانون باشد گفت:‌قانون مشخص کرده آمار رسمی کشور باید توسط مرکز آمار ایران ارائه شود و برخی هر روز یک آماری ارائه می‌دهند که نظام آماری کشور را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

تاج‌گردون در خصوص اهداف استفاده از آمارها بیان داشت: آمار باید طبقه‌بندی داشته باشد زیرا کاربردهای کارشناسی و مدیریتی خواهد داشت و همچنین یکسری آمار جنبه قانونگذاری و برنامه‌ریزی دارد که باید با درصد دقت بالا باشد.

به گفته وی اینکه رئیس مرکز آمار غمگین و دلواپس است نباید اینگونه باشد و احتمال ایراد در سه مرحله اول وجود دارد اما وقتی آمار منتشر شده رسمی بوده و همه باید از آن دفاع کنند و برای اینکه تشویش نشود مرکز آمار باید طبقه‌بندی را اعلام کندو نیز از آمارها صیانت کند.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه برخی وقت‌ها از آمارها سوء استفاده می‌شود بیان داشت:‌برخی آمارها برای جامعه ملموس نیست و قرار نیست ملموس باشد قسم می‌خورم 95 درصد مردم معتقدند وقتی تورم پایین آمد یعنی قیمت‌ها باید پایین بیاید بلکه نرخ رشد پایین آمده و مردم چه می‌دانند تورم چیست که بخواهند بدانند تورم نقطه به نقطه چیست و به همین علت مردم دچار تناقض می‌شوند و از این موضوع نباید گلایه داشت وقتی رشد 4 درصد می‌شود باید درست بیان شود.وی ادامه داد: دلیل این مباحث عدم اطلاع‌رسانی و تحلیل توسط کارشناسان است.

تاج‌گردون تاکید کرد: مسئولان باید بدانند آمارها کجا و چه زمانی استفاده شود البته طبیعی است که برخی از دولت مجلس و افراد خوششان نیاید  اما وقتی آمار منتشر شد همه باید پای آن بایستند.

به گفته رئیس کمیسیون برنامه و مجلس فروض تهیه آمار در کشور خیلی مهم است در بحث شد اقتصادی با مسئولان بانک مرکزی جلسه داشتیم و ریز آن تهیه شد اما کسی نگفت که هنوز سه ماهه 93 نسبت به سه ماهه سال 90 کمتر بوده و به آن نرسیدیم آن آمار افسانه نیست و چیز خاصی ندارد. مردم اگر این موضوعات را بدانند توقعشان معقولانه خواهد شد.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

اتخاذ سیاست‌های انبساطی مالی در سال آینده

رییس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه سیاست‌های مالی سال آینده انبساطی خواهد بود، گفت: برای تحقق این سیاست و جهت‌گیری کلان بودجه سال آینده باید منابع پایدار درآمدی پیش‌بینی شود.

 • 8

بررسی طرح «جهش تولید دانش بنیان» در دولت

معاونت امور مجلس رییس جمهور طی پیشنهادی، خواستار بررسی و تصویب طرح «جهش تولید دانش بنیان» در کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست دولت شد.

 • 3

قیمت سبد نفتی اوپک از ۴۱ دلار گذشت

قیمت سبد نفتی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) از مرز ۴۱ دلار گذشت.

 • 9

جزییات عرضه اوراق اختیار فروش تبعی سهام بانک ملت و پارسیان

بورس اوراق بهادار تهران با صدور اطلاعیه‌ای جزییات عرضه اوراق اختیار فروش تبعی سهام بانک ملت و بانک پارسیان را اعلام کرد.

 • 11

پرداخت بدهی‌های شهرداری اراک به بانک شهر طی یک ماه آینده

شهردار کلانشهر اراک از پرداخت بدهی‌های این شهرداری به بانک شهر طی یک ماه آینده خبر داد و افزود امیدواریم با تحقق این مهم بتوانیم بیش از پیش از ظرفیت‌های این بانک درتحقق اهداف مدیریت شهری استفاده کنیم.

 • 8

پشتیبانی بانک پارسیان از طرح‌های زیربنایی و مولد اقتصاد

در راستای توسعه همکاری های بانک پارسیان با واحدهای تولیدی، مدیرعامل و دیگر مدیران بانک پارسیان همزمان با سالروز تاسیس این بانک از شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران دیدن کردند.

 • 24

جشنواره قرعه‌کشی سپرده‌های قرض‌الحسنه ریالی صندوق پارسیان

جشنواره قرعه‌کشی سپرده‌های قرض‌الحسنه ریالی صندوق قرض الحسنه بانک پارسیان برگزار شد.

 • 19

آماده‌سازی ۱۲ بنگاه اقتصادی برای ورود به بورس

رییس سازمان خصوصی سازی از آماده سازی ۱۲ بنگاه اقتصادی برای ورود به بورس خبر داد.

 • 15

پیش‌بینی خروج ۲۰۰ میلیارد دلار پول از بورس‌های بین‌المللی

بانک جی‌پی مورگان آمریکا پیش بینی کرد، صندوق‌های بازنشستگی و صندوق‌های منابع ملی کشورها در سه ماه جاری ۲۰۰ میلیارد دلار پول خود را از بورس‌های بین‌المللی بیرون خواهند کشید.

 • 18

فروش اموال غیرمنقول بانک‌ها از طریق بورس کالا

مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالای ایران از فروش اموال غیر منقول بانک‌ها در بورس کالا خبر داد.

 • 12

آمادگی صندوق توسعه ملی برای حمایت از بازار سرمایه

صندوق توسعه ملی آمادگی خود را جهت سپرده‌گذاری در صندوق تثبیت بازار سرمایه اعلام کرد.

 • 6

بازدید مدیرعامل بانک کارآفرین از شرکت صرافی کارآفرین

بهره‌گیری از فرایندهای گردش کار الکترونیک، حذف بوروکراسی اداری و کاهش فرایندهای کاری به حداقل زمان ممکن، در دستور کار بانک کارآفرین قرار دارد.

 • 25

دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه زودتر از موعد

بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در چارچوب طرح حمایتی فرد حقیقی امکان دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه را زودتر از موعد مقرر برای مشتریان خود فراهم کرده است.

 • 24

تفاهمنامه بانک کشاورزی و معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری

بانک کشاورزی و معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری برای پرداخت تسهیلات قرض الحسنه در مناطق روستایی تفاهمنامه همکاری امضا کردند.

 • 20

استفاده از مزیت هر استان بهترین راهکار برای توسعه است

معاون امور شعب و بازاریابی بانک توسعه تعاون استفاده از مزیت هر استان را بهترین راهکار برای توسعه خواند.

 • 18

بازگشت شاخص بورس به کانال ۱۷۰۰۰۰۰ واحدی

شاخص بورس در پایان داد و ستدهای روز جاری با رشد بیش از ۳۹۰۰۰ واحدی بعد از چند هفته دوباره به کانال ۱۷۰۰۰۰۰ واحدی به یک میلیون و ۷۰۴ هزار و ۹۸ واحد رسید.

 • 19

شاخص کانال ۱۷۰۰۰۰۰ واحدی را پس گرفت

شاخص بورس در پایان داد و ستدهای روز جاری با رشد بیش از ۳۹۰۰۰ واحدی بعد از چند هفته دوباره به کانال ۱۷۰۰۰۰۰ واحدی رسید و به یک میلیون و ۷۰۴ هزار و ۹۸ واحد دست پیدا کرد.

 • 24

شاخص بورس کانال ۱۷۰۰۰۰۰ واحدی را پس گرفت

شاخص بورس در پایان داد و ستدهای روز جاری با رشد بیش از ۳۹۰۰۰ واحدی بعد از چند هفته دوباره به کانال ۱۷۰۰۰۰۰ واحدی رسید و به یک میلیون و ۷۰۴ هزار و ۹۸ واحد دست پیدا کرد.

 • 23

اصلاح مصوبه افزایش سهم شناور آزاد شرکت‌های دولتی در بازار سرمایه

مصوبه افزایش سهم شناور آزاد شرکت‌های تابع دستگاه‌های اجرایی در بازار سرمایه توسط هیات دولت اصلاح شد.

 • 21

پرداخت ۲۰۸۳ فقره تسهیلات حمایتی در بانک آینده

بانک آینده، از کسب‌وکارهایی که به‌ دلیل شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا در فعالیت اقتصادی خود، آسیب دیده‌اند، با اعطای تسهیلات، از آنها حمایت کرد.

 • 17