کاهش گام به گام «سکه آتی»

دنیای اقتصاد

 کاهش گام به گام «سکه آتی»

بینا:قیمت‌های آتی سکه طی هفته گذشته، در حدود یک درصد کاهش یافت.

افت قیمت‌های آتی به آرامی و بیشتر تحت تاثیر نرخ دلار صورت گرفت و روند کلی آنها طی هفته گذشته تقریبا مشابه بود. افزایش قیمت اونس در روز سه‌شنبه باعث شد که با وجود کاهش نرخ دلار، قیمت‌ها در بازار آتی افزایش یابد. با این حال با ادامه روند کاهش نرخ دلار و قیمت اونس، تا انتهای هفته قیمت‌ها باز هم کاهش یافت. حجم معاملات آتی حدود 27 درصد نسبت به هفته ما قبل کمتر شد و همان‌طور که انتظار می‌رفت بیشترین حجم معاملات مربوط به روز چهارشنبه بود. در این هفته بازار جهانی طلا طی ساعات معاملاتی حرکت چشمگیری نداشت؛ در نتیجه بازار آتی نیز نوسان قابل توجهی نداشت و بیشترین بازه نوسان روزانه قیمت به 5 هزار تومان رسید که رقم ناچیزی است.
آیا کاهش قیمت‌های آتی تداوم خواهد یافت؟
کاهش قیمت‌ها طی هفته گذشته به آرامی صورت گرفت که بیشتر متاثر از کاهش نرخ دلار بود و بازار جهانی طلا طی ساعات معاملاتی نوسان چشمگیری نداشت؛ درحالی‌که در زمان تعطیلی بازار آتی بورس کالای ایران، بازار جهانی طلا ساعات پرهیجانی را گذراند. در روز جمعه، با باز شدن بازار آمریکا، شاهد سقوط قیمت جهانی طلا بودیم و در صورتی‌که تنش میان اوکراین و روسیه شدت نمی‌گرفت، قیمت جهانی طلا می‌توانست با ریزش بیشتری مواجه شود. گزارش انجمن جهانی طلا در هفته گذشته حاکی از کاهش 16 درصدی تقاضای جهانی خرید طلا در فصل دوم سال میلادی جاری است که بیشتر ناشی از کاهش تقاضا در چین و هند است. به گزارش بلومبرگ تنش‌های خاورمیانه و اروپای شرقی باعث شده است که قیمت جهانی طلا در سال جاری میلادی 6/8 درصد افزایش یابد؛ با این حال این افزایش قیمت نتوانسته سرمایه‌گذاران را به سوی خرید طلا جذب کند و تعداد موقعیت‌های باز خرید در معاملات آتی و اختیار خرید طلا در بورس نیویورک به پایین‌ترین میزان از سال 2009 رسیده است. در توجیه این امر می‌توان گفت که افزایش قیمت ناشی از تنش‌ها و جنگ موقتی است و همان‌طور که قبلا در بازار مشاهده کرده‌ایم، در بلندمدت اقتصاد آمریکا بیشترین تاثیر را بر قیمت جهانی طلا دارد. موسسه مالی گلدمن ساکس در گزارش 23 جولای، پیش‌بینی خود در مورد سقوط قیمت اونس به 1050 دلار تا پایان سال میلادی جاری را تصریح کرده و چشم انداز خود در مورد پیش‌بینی قیمت طلا را تغییر نداده است. با این اوصاف معامله‌گران آتی باید به بازه زمانی برای پیش‌بینی فوق توجه داشته باشند و با دقت شاخص‌های اقتصادی آمریکا، چین و اروپا را دنبال کنند.
کف جدید قیمت
با کاهش نرخ دلار و قیمت جهانی طلا، بازار آتی در دو روز ابتدایی هفته جاری در کلیه سررسیدها، شاهد کف قیمتی جدید بود. کاهش ناگهانی قیمت اونس در روز جمعه، کاهش پله به پله نرخ دلار و کمتر شدن فاصله تا پایان هر یک از سررسیدها، همگی در ظهور کف قیمتی جدید نقش داشتند. در هفته جدید قیمت نقدی سکه طلا به زیر 950 هزار تومان سقوط کرد و قیمت‌های معاملات آتی در دو سررسید نزدیک شهریور و آبان، به ترتیب زیر 960 هزار تومان و 991 هزار و 500 تومان بود. در ابتدای بازار دیروز نرخ غیر‌رسمی دلار به زیر 3110 تومان رسید و سه سررسید اول نزدیک قیمت کف باز شدند. حجم معاملات تا ساعت 13:00 روز یکشنبه نسبتا کم بود و دورترین سررسید بیشتر مورد توجه قرار گرفته و معاملات در سایر سررسیدها به کندی انجام می‌شد.

برچسب ها

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

تبیین چشم‌انداز همکاری مشترک صندوق قرض‌الحسنه شاهد و بانک رسالت

مدیرعامل صندوق قرض‌الحسنه شاهد، مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه رسالت، مدیرکل بنیاد شهید تهران بزرگ و جمعی از مدیران شاهد و بانک در نشست مشترکی پیرامون ارائه خدمات مطلوب و در خور شان ایثارگران گفتگو کردند.

 • 7

محرومیت‌های صادرکنندگان چک برگشتی در بانک رفاه کارگران اعلام شد

با اجرایی شدن قانون جدید صدور چک، بانک رفاه کارگران محرومیت های صادرکنندگان چک برگشتی را اعلام کرد.

 • 13

فعالیت مرکز نوآوری و توسعه تعاون برای تسهیل خدمات به تعاونگران

مدیرعامل بانک توسعه تعاون شکل‌گیری منتا (مرکز نوآوری و توسعه تعاون) را در راستای تسهیل خدمات به تعاون گران عنوان نمود.

 • 15

قیمت نفت به بالای ۵۶ دلار رسید

امید به افزایش حمایت مالی کرونایی با آمدن جو بایدن، کاهش تولید اوپک و پیش بینی کاهش ذخایر نفت خام آمریکا، قیمت نفت را به ۵۶.۳۴ دلار رساند.

 • 12

برنامه‌ریزی‌ برای تامین کالاهای اساسی ایام عید و ماه رمضان

معاون اول رییس جمهور بر لزوم تامین دارو و کالاهای اساسی مورد نیاز مردم به ویژه در ایام پایانی سال و شب عید تاکید کرد.

 • 13

شاخص بورس در آخرین روز هفته مثبت شد

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۳۳۲۳۰ واحدی معادل ۲.۸۹ درصد به یک میلیون و ۱۸۳ هزار و ۹۴۸ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۴۷۹ واحدی به ۱۸ هزار و ۱۰ واحد رسید.

 • 12

سرعت در انجام عملیات و ارتقاء کیفیت خدمات بانکی

مدیر امور شعبه مستقل تهران مرکزی بانک صنعت و معدن گفت: سرعت در انجام عملیات و ارتقاء کیفیت خدمات با رویکرد بانکداری شرکتی و دیجیتال عامل مهمی در جذب مشتریان جدید است.

 • 6

«وگردش» بانکی با تمرکز بر گردشگری

بانک گردشگری به‌عنوان یکی از بانک‌های نسبتا جوان در حوزه بانکداری کشور فعالیت خود را از سال ۱۳۸۹ با دریافت مجوز فعالیت از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران آغاز کرد.

 • 6

جایگاه بانک کشاورزی در تامین مالی بخش کشاورزی

مدیرعامل بانک کشاورزی گفت:۷۱ درصد اعتبارات پرداختی به بخش کشاورزی را بانک کشاورزی تامین می کند که این میزان پرداخت، اهمیت و جایگاه بانک کشاورزی را در تامین مالی این بخش به خوبی نشان می دهد.

 • 11

رییس سازمان بورس استعفا داد

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، برای دومین بار استعفای خود را به وزیر امور اقتصادی و دارایی ارائه کرد.

 • 21

شاخص کل بورس و فرابورس افزایشی شد

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۳۸۵ واحدی معادل ۰.۰۳ درصد به یک میلیون و ۱۵۰ هزار و ۶۱۰ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۹۴ واحدی به ۱۷ هزار و ۵۳۰ واحد رسید.

 • 22

مسابقات جذاب بانک ملی ایران در شبکه‌های اجتماعی

بانک ملی ایران در ادامه تعاملات خود با مخاطبان، مشتریان و کاربران فضای مجازی، دو مسابقه هیجان انگیز تازه را در شبکه اجتماعی اینستاگرام طراحی کرده است.

 • 23

مراحل ثبت، تائید و انتقال چک بر اساس طرح جدید بانک مرکزی

صادرکنندگان و دریافت‌کنندگان چک بنا بر اعلام بانک مرکزی از روز ۲۰ دی ۹۹ می‌توانند فرآیند ثبت، تائید و انتقال چک را در سامانه صیاد به‌صورت اختیاری انجام دهند.

 • 22

سقف فردی تسهیلات خرید و ساخت مسکن ایثارگران افزایش یافت

بانک مسکن در ابلاغیه‌ای از افزایش سقف تسهیلات فردی ساخت و خرید مسکن ایثارگران در سال جاری خبر داد.

 • 12

ساماندهی نیروی انسانی بانک‌های ادغامی

مدیرعامل بانک سپه با اشاره به پیچیدگی های فرآیند ادغام پنج بانک وابسته به نیروهای مسلح در بانک سپه، به تشریح اقدامات مهم این بانک در حوزه نیروی انسانی بانک‌های فوق پرداخت.

 • 20

یارانه ارزی باید در میانه مسیر تولید اختصاص یابد

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت:‌ در صورت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به نهاده دامی یارانه باید در میانه مسیر تولید و به ۱۵۰ کشتارگاه فعال کشور که کار توزیع عمده گوشت را برعهده دارند، اختصاص یابد.

 • 30

افزایش سرمایه ۳۶۵ درصدی بانک ملی

بانک ملی ایران افزایش سرمایه ۳۶۵ درصدی را در برنامه دارد.

 • 22

واحدهای تولیدی نباید تعطیل یا تملیک شوند

رییس کانون بانک‌ها و مؤسسات اعتباری خصوصی گفت: بانک‌ها خود را حامی تولید می‌دانند و بر این باورند که واحدهای تولیدی نباید تعطیل یا تملیک شوند.

 • 26

تقدیر فرماندار لاهیجان از بانک پارسیان

در کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری شهرستان لاهیجان از بانک پارسیان تجلیل شد.

 • 33

افتتاح گاوداری۶هزاررأسی باحمایت ۳۸۵ میلیاردریالی بانک کشاورزی

گاوداری شیری ۶۰۰۰راسی شرکت شیر و دام دشت گل کردستان که با استفاده از تسهیلات بانک کشاورزی احداث شده است، روز سه شنبه ۲۳ دی ماه در مراسمی با حضور رییس بنیاد مستضعفان افتتاح و بهره برداری از آن آغاز شد.

 • 42