چهار نکته از هفته متلاطم طلا

دنیای اقتصاد

 چهار نکته از هفته متلاطم طلا

بینا:اونس طلا در کل هفته کاری گذشته 5 دلار افت قیمت را تجربه کرد.

طلا در هفته پیش‌بینی‌های افزایشی با کاهش روبه‌رو شد؛ اما این تنها نکته روند طلا در هفته کاری گذشته نیست. نکته دوم اینکه طلا در پنج روز کاری این هفته به‌رغم مخابره اخبار مختلف از حوزه سیاست و اقتصاد و با وجود تمام نوسان‌ها روندی به نسبت آرام داشت. سومین نکته اینکه اونس طلا باز هم مانند تمام هفته‌های گذشته با مرز 1300 دلار بازی کرد. نکته‌ای که باید به این نکات اضافه کرد، آرامش حاصل از افزایش مسافرت‌های تابستانی در بازار طلا است. افزایش تعداد مسافرت‌های تابستانی در واقع به خنثی شدن اخبار سیاسی و اقتصادی دیگر توسط یکدیگر کمک کرده است.
این چهار نکته را می‌توان در مرور وضعیت بازار در روزهای گذشته پی گرفت.
دوشنبه روز ثبات نسبی بود، روزی که در آن اونس طلا 2 دلار افت کرد. اونس طلا که دو هفته پیش روی قیمت 1309 دلار ایستاده بود، در نخستین روز کاری هفته گذشته به قیمت 1307 دلار رسید. در حالی که فعالان بازار در این روز به اخبار بحران‌های ژئوپلیتیک بی‌توجه بودند، هیچ آمار مهمی نیز از اقتصاد آمریکا منتشر نشد. مهم‌ترین خبر اقتصادی روز، اعلام ادامه کند شدن رشد اقتصاد آلمان بود که در روزهای بعدی هفته به دیگر اخبار بد از اقتصاد اروپا اضافه شد.
سه‌شنبه نیز بازار طلا شاهد ثبات نسبی بود تا اونس فلز زرد با تنها یک دلار افزایش به قیمت 1308 دلار برسد. صبح سه‌شنبه به وقت نیویورک طلا با رشد مواجه شد، اما این رشد در نهایت پایدار نماند. افزایش خرید طلا به‌عنوان سرمایه امن در این روز با سودگیری معامله‌گران خنثی شد. آخر وقت سه‌شنبه، شاخص انتظارات اقتصادی ZEW آلمان نیز منتشر شد که برای ماه آگوست
6/8 واحد اعلام شد. این رقم در ماه جولای 1/27 واحد بود. این برای هشتمین ماه پیاپی است که این رقم با کاهش مواجه شده است.
با ادامه خنثی شدن اخبار توسط یکدیگر، قیمت اونس طلا در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه روی عدد 1312 دلار ثابت ماند. چهارشنبه داده‌های اقتصادی از ایالات‌متحده کمی بدتر از انتظارها بود که باعث شد قیمت اونس طلا دراین روز با رشد مواجه شود. با وجود این، با توجه به ادامه احیای اقتصاد آمریکا و ادامه تقویت دلار جلوی رشد زیاد قیمت‌ها گرفته شد.
مهم‌ترین آمار اقتصادی موثر بر بازار روز چهارشنبه آمار خرده‌فروشی ایالات‌متحده بود که نشانه 2/0 درصد رشد درماه ژوئن بود. آخر وقت چهارشنبه همچنین آمار تولید اتحادیه اروپا منتشر شد که نشان‌دهنده 3/0 درصد افت در ماه ژوئن نسبت به ماه مه بود.
پنج‌شنبه نیز قیمت اونس طلا افت و خیز بسیاری داشت، اما قیمت این فلز گرانبها در نهایت ثابت ماند. در این روز آمار میزان مطالبات حقوق بیکاری آمریکا منتشر شد که نشان‌دهنده افزایشی غیرقابل انتظار بود و در شروع به کار بازار نیویورک باعث افزایش قیمت طلا شد.
قیمت آنی اونس حتی به 1319 دلار نیز رسید، اما تمام این رشد در نهایت تحت تاثیر عواملی مانند قوت دلار از دست رفت. روز جمعه نیز روز نوسان‌های شدید بود، اما قیمت هفتگی در پایان روی 1304 دلار متوقف شد. در این روز با انتشار داده‌های شاخص بهای تولید‌کننده و همچنین اعلام میزان تولید صنعتی آمریکا که حاوی اطلاعات خوبی بودند، قیمت طلا تا 1294 دلار نیز سقوط کرد، اما با رسیدن اخبار جدید از تنش‌های اوکراین این روند تا حدی معکوس شد. به این ترتیب اونس طلا در کل هفته کاری گذشته 5 دلار افت قیمت را تجربه کرد. 

برچسب ها

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

اسامی برندگان قرعه کشی "طرح امتیازی راه رفاه" بانک رفاه کارگران

مراسم قرعه کشی جوایز دوره نخست "طرح امتیازی راه رفاه" باشگاه مشتریان بانک رفاه کارگران برگزار و اسامی برندگان اعلام شد.

 • 24

حمایت بانک ملی ایران از دانش آموزان مناطق کم برخوردار

در راستای حمایت از دانش آموزان مناطق کم برخوردار تعداد ۲۰۰ دستگاه تبلت به دانش‌آموزان بی‌بضاعت این استان اهداء شد.

 • 12

اخذ گواهینامه ایزو۱۰۰۱۵ و۲۹۹۹۳ توسط اداره کل آموزش بانک ملی ایران

اداره کل آموزش بانک ملی ایران موفق به دریافت گواهینامه های استاندارد ایزو ۱۰۰۱۵ و ایزو ۲۹۹۹۳ شد.

 • 20

حمایت تخصصی ۴۵۴ هزار میلیاردی بانک کشاورزی از بخش کشاورزی

بانک کشاورزی در سال ۱۳۹۹ تا ابتدای دی ماه ۴۵۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات معادل ۸۸.۵ درصد از کل تسهیلات پرداختی خود را به صورت تخصصی به فعالان بخش کشاورزی پرداخت کرده است.

 • 11

رتبه برتر بانک کشاورزی در تعداد مقالات پژوهشی نوشته شده کشور

بانک کشاورزی بر اساس تحلیل و آنالیز حجم عظیمی از محتوای علمی و دانشگاهی کشور، از نظر تعداد مقالات پژوهشی نوشته شده یکی از رتبه های برتر نظام بانکی کشور را به خود اختصاص داده است.

 • 12

ادامه روند سقوط شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۳۰۸۴۳ واحدی معادل ۲.۴۵ درصد به یک میلیون و ۲۲۹ هزار و ۸۷۹ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۳۸۱ واحدی به ۱۸ هزار و ۳۲۰ واحد رسید.

 • 10

در سایت بانک ملی ایران پاسخگوی شما هستیم

صفحه پاسخ به سوالات متداول سایت بانک ملی ایران به پرسش‌های شما پاسخ می‌دهد.

 • 18

نحوه رفع سوءاثر از چک برگشتی اعلام شد

نحوه رفع سوء اثر از چک برگشتی در سامانه یکپارچه بانک مرکزی، بر اساس «قانون اصلاح قانون صدور چک»، اعلام شد.

 • 25

سامانه "پیچک" برای فرایند ثبت و انتقال چک مشتریان بانک گردشگری

مشتریان بانک گردشگری برای فرآیند ثبت، تایید و انتقال چک خود می توانند به صورت اختیاری از سامانه "پیچک" استفاده کنند.

 • 12

ارز باید تک نرخی شود

یک نماینده مجلس تاکید کرد: موثرترین روش برای کنترل بازار ارز و تامین درست کالاهای اساسی تک نرخی شدن ارز است.

 • 23

اعطای تسهیلات خرید مسکن بدون سپرده

مدیرعامل بانک مسکن از اضافه شدن دریافت وام خرید مسکن بدون نیاز به «خرید اوراق تسهیلات» و «سپرده گذاری» از فردا تا ۲۲ بهمن خبر داد.

 • 35

هم‌افزایی نهادهای توسعه‌ای موجب ارتقای سطح اقتصاد استان‌ها می‌شود

مدیرعامل بانک توسعه تعاون بر لزوم همکاری و هم‌افزایی میان نهادهای توسعه‌ای در جهت ارتقای سطح اقتصاد استان‌ها تأکید کرد.

 • 31

ریزش بیش از ۴۰ هزار واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۴۰۶۲۷ واحدی معادل ۳.۱۲ درصد به یک میلیون و ۲۶۰ هزار و ۶۹۷ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۴۷۳ واحدی به ۱۸ هزار و ۷۰۱ واحد رسید.

 • 27

اولویت بانک گردشگری در دهه آینده

مدیرعامل بانک گردشگری در آیین آغاز دومین دهه فعالیت این بانک اعلام کرد: توسعه بانکداری الکترونیک و بانکداری دیجیتال، محوری‌ترین برنامه بانک گردشگری است.

 • 30

کدام نرخ ارز در بودجه ۱۴۰۰ مناسب‌تر است؟

با وجود کرونا، فشار تحریم‌ها و مشکلات معیشتی مردم؛ مجلس باید نگاه ویژه‌ای به بودجه ۱۴۰۰ داشته باشد و یکی از مهم‌ترین تصمیماتی که اثر مستقیم بر اقتصاد خواهد داشت، نرخ ارز در بودجه خواهد بود.

 • 23

نشست مشترک مدیرعامل پست‌بانک‌ با رئیس مرکز بازرسی وزارت ارتباطات

دکتر بهزاد شیری مدیرعامل پست‌بانک‌ایران نشست مشترکی را با حمیدرضا رضوانی پور رئیس مرکز بازرسی وزارت ارتباطات با هدف بررسی عملکرد این بانک در زمینه بازرسی و پاسخ‌گویی به شکایات برگزار کرد.

 • 19

صدور مجوز فعالیت رسمی ۸۳۴ باجه‌ بانکی روستایی پست‌ بانک‌

مدیر امور استان‌ها و بازاریابی پست‌بانک‌ایران، اعلام کرد: مجوز رسمی فعالیت ۸۳۴ باجه روستایی پس از صدور موافقت اصولی فعالیت باجه‌های بانکی روستایی از سوی بانک مرکزی صادر شد.

 • 32

افزایش ۶۶ درصدی تسهیلات پرداختی پست بانک

رییس اداره‌کل روابط عمومی بانک اعلام کرد: مجموع تسهیلات پرداختی طی سال جاری نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۸ حدود ۶۶ درصد رشد داشته و ارزش فعالیت‌های ارزی نیز ۷۲۷ میلیون یورو بوده که دارای ۲۱ درصد رشد می باشد.

 • 28

پاسخ به ابهامات درخصوص قانون جدید چک

با توجه به تصویب قانون جدید چک و اجرایی شدن آن در آینده نزدیک، مجموعه سوالات قانون جدید صدور چک در پایگاه اطلاع‌رسانی بانک مرکزی، به روزرسانی شده است.

 • 25

تحقق ۱۰۰ درصدی برنامه تعهدی تجهیزمنابع بانک کشاورزی

برنامه تعهدی تجهیزمنابع بانک کشاورزی در حالی ۱۰۰ درصد تحقق یافته که سه ماه تا پایان سال جاری باقی مانده و همچنین افزایش سهم منابع ارزان قیمت در دستورکار این بانک قرار داشته است.

 • 23