شکست قیمت در غیاب تقاضای ارز

دنیای اقتصاد

 شکست قیمت در غیاب تقاضای ارز

بینا:روز گذشته قیمت دلار و سایر ارزهای شاخص بازار کاهش یافت. درحالی‌که در هفته‌های گذشته نوسانات قیمتی دلار حالت الاکلنگی داشت و قیمت این ارز با نوسانات 5 تومانی افزایش یا کاهش پیدا می‌کرد، روز گذشته قیمت دلار 15 تومان پایین آمد.

میزان نوسان و تغییر قیمتی روزانه دلار نسبت به روند دو هفته اخیر، 3 برابر و البته در جهت کاهشی بوده است. با کاهش قیمت دلار به 3110 تومان و روند کلی کاهشی آن از ابتدای هفته گذشته، عده‌ای از فعالان انتظار دارند قیمت این ارز در روزهای آینده از 3100 تومان (سطح حمایتی) پایین‌تر بیاید. دلار از اواخر فروردین‌ماه تنها یکبار به زیر 3100 تومان رسیده است، کاهشی که البته بیشتر از یک روز دوام نداشت. اما گروهی دیگر اعتقاد دارند بازار در برابر کاهش قیمت مقاومت نشان خواهد داد و قیمت دلار در روزهای آینده با افزایش مواجه خواهد شد. روز گذشته قیمت سکه نیز در بازار کاهش پیدا کرد.
افت 15 تومانی دلار، پوند و یورو
روز گذشته قیمت دلار در ساعات ابتدایی بازار با قیمت 3115 تومان کار خود را آغاز کرد که کاهشی 10 تومانی نسبت به روز شنبه داشت. در ادامه بازار قیمت دلار دوباره کاهش پیدا کرد و در ساعات انتهایی بازار قیمت فروش این ارز بر تابلوی اکثر صرافی‌ها 3110 تومان ثبت شد که کاهشی 15 تومانی نسبت به روز شنبه داشته است. به این ترتیب قیمت دلار پس از کاهش‌های 5 تومانی ابتدای هفته گذشته و ثبات در نرخ 3125 تومان در انتهای هفته گذشته، برای اولین بار پس از تمدید مذاکرات به زیر 3125 تومان رسید. همچنین دلار در بین فعالان غیررسمی با قیمت 3105 تومان معامله می‌شد که اختلاف قیمتی 5 تومانی با نرخ فعالان رسمی بازار داشت. روز گذشته قیمت سایر ارزهای شاخص بازار نیز کاهش یافت. بهای یورو با 15 تومان کاهش به 4180 تومان رسید. همچنین نرخ پوند هم به 5210 تومان افت کرد که کاهشی 15 تومانی نسبت به روز شنبه داشته است.
عوامل کاهش قیمت
عده زیادی از فعالان بازار کاهش قیمت دلار در روز گذشته را ناشی از کاهش تقاضا در بازار می‌دانند. به‌نظر می‌رسد برخلاف پیش‌بینی آنها مبنی‌بر افزایش تقاضا برای ارز با نزدیک شدن به شهریورماه، تقاضا در بازار کاهش پیدا کرده است. البته گروهی از آنها اعتقاد دارند این کاهش تقاضا موقتی است و در ادامه تقاضا در بازار افزایش خواهد یافت. گروهی دیگر از فعالان، کاهش قیمت را ناشی از عوامل روانی می‌دانند. به اعتقاد آنها حضور مدیرکل آژانس بین‌المللی اتمی و دیدار و گفت‌وگوهای وی با مسوولان کشور، تاثیر مثبت بر بازار داشته است. در بازار اما شایعات دیگری نیز وجود دارد. عده‌ای از فعالان بازار اظهار می‌کنند: «علت کاهش قیمت، تزریق ارز به بازار بوده است». به اعتقاد آنها بانک‌مرکزی به طور محسوسی نرخ دلار را کنترل می‌کند. دیروز کاهش قیمت دلار موجب شد تعدادی از معامله‌گران از ترس اینکه روند کاهش دلار ادامه‌دار باشد، اقدام به فروش دلارهای خود به سایر فعالان کنند. با وجود این، فعالانی که اقدام به خرید دلارهای دیگر فعالان می‌کردند، به افزایش قیمت دلار در آینده امیدوار هستند. به‌نظر می‌رسد خرید و فروش در بازار تا حدودی بین فعالان غیررسمی وجود دارد، ولی تقاضای واقعی برای دلار در بازار به چشم نمی‌خورد و معاملات عمدتا بین کسانی است که سعی می‌کنند از نوسانات قیمتی دلار کسب سود کنند. اما با همه این اوصاف، همچنان گروهی در بازار هستند که اعتقاد دارند قیمت دلار در شهریورماه افزایش پیدا خواهد کرد. یک فعال غیررسمی که خود را «کارمند سابق آموزش و پرورش» و در حال حاضر «صراف سیار» معرفی می‌کند، می‌گوید: «این روزها به دلیل کاهش نوسانات، دلار چندان سودی ندارد ولی به‌دلیل ماجراجویی و ریسکی بودن بازار، همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهم.» او با امیدواری می‌گوید: «به تجربه من، پشت هر ریزش قیمتی، یک جهش وجود خواهد داشت.»
دیروز بانک‌مرکزی نرخ رسمی دلار را به دلیل تعطیلی بازارهای جهانی، در روزهای یکشنبه مشابه ابتدای هفته و به میزان 26 هزار و 515 ریال اعلام کرد. روز گذشته هر سکه بهار آزادی طرح جدید (امامی) با قیمت 948 هزار تومان در بازار معامله شد که کاهشی 3 هزار تومانی نسبت به روز شنبه داشته است. فروشندگان سکه و طلا کاهش تقاضا و کاهش قیمت دلار در بازار را از عوامل اصلی کاهش قیمت سکه عنوان می‌کنند. 

برچسب ها

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

احراز هویت در سامانه های بین بانکی اجرا می شود

بانک مرکزی اعلام کرد از روز یکشنبه ۵ بهمن ماه هیچ تراکنش بانکی بدون کد ملی یا شناسه ملی انجام نمی شود. این قانون بلافاصله در سامانه‌های بین بانکی و درون بانکی اجرا می شود.

 • 30

ادامه روند نزولی دلار

بانک مرکزی اروپا در پایان نشست خود اعلام کرد قرار نیست نرخ بهره تغییری پیدا کند. روند نزولی دلار برای سومین روز متوالی ادامه یافت.

 • 30

محدودیت های کرونایی در چین قیمت نفت را کاهش داد

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۶۱ سنت معادل ۱.۰۹ درصد افت به ۵۵ دلار و ۴۹ سنت رسید.

 • 14

تبیین چشم‌انداز همکاری مشترک صندوق قرض‌الحسنه شاهد و بانک رسالت

مدیرعامل صندوق قرض‌الحسنه شاهد، مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه رسالت، مدیرکل بنیاد شهید تهران بزرگ و جمعی از مدیران شاهد و بانک در نشست مشترکی پیرامون ارائه خدمات مطلوب و در خور شان ایثارگران گفتگو کردند.

 • 58

محرومیت‌های صادرکنندگان چک برگشتی در بانک رفاه کارگران اعلام شد

با اجرایی شدن قانون جدید صدور چک، بانک رفاه کارگران محرومیت های صادرکنندگان چک برگشتی را اعلام کرد.

 • 34

فعالیت مرکز نوآوری و توسعه تعاون برای تسهیل خدمات به تعاونگران

مدیرعامل بانک توسعه تعاون شکل‌گیری منتا (مرکز نوآوری و توسعه تعاون) را در راستای تسهیل خدمات به تعاون گران عنوان نمود.

 • 65

قیمت نفت به بالای ۵۶ دلار رسید

امید به افزایش حمایت مالی کرونایی با آمدن جو بایدن، کاهش تولید اوپک و پیش بینی کاهش ذخایر نفت خام آمریکا، قیمت نفت را به ۵۶.۳۴ دلار رساند.

 • 50

برنامه‌ریزی‌ برای تامین کالاهای اساسی ایام عید و ماه رمضان

معاون اول رییس جمهور بر لزوم تامین دارو و کالاهای اساسی مورد نیاز مردم به ویژه در ایام پایانی سال و شب عید تاکید کرد.

 • 52

شاخص بورس در آخرین روز هفته مثبت شد

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۳۳۲۳۰ واحدی معادل ۲.۸۹ درصد به یک میلیون و ۱۸۳ هزار و ۹۴۸ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۴۷۹ واحدی به ۱۸ هزار و ۱۰ واحد رسید.

 • 59

سرعت در انجام عملیات و ارتقاء کیفیت خدمات بانکی

مدیر امور شعبه مستقل تهران مرکزی بانک صنعت و معدن گفت: سرعت در انجام عملیات و ارتقاء کیفیت خدمات با رویکرد بانکداری شرکتی و دیجیتال عامل مهمی در جذب مشتریان جدید است.

 • 27

«وگردش» بانکی با تمرکز بر گردشگری

بانک گردشگری به‌عنوان یکی از بانک‌های نسبتا جوان در حوزه بانکداری کشور فعالیت خود را از سال ۱۳۸۹ با دریافت مجوز فعالیت از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران آغاز کرد.

 • 26

جایگاه بانک کشاورزی در تامین مالی بخش کشاورزی

مدیرعامل بانک کشاورزی گفت:۷۱ درصد اعتبارات پرداختی به بخش کشاورزی را بانک کشاورزی تامین می کند که این میزان پرداخت، اهمیت و جایگاه بانک کشاورزی را در تامین مالی این بخش به خوبی نشان می دهد.

 • 32

رییس سازمان بورس استعفا داد

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، برای دومین بار استعفای خود را به وزیر امور اقتصادی و دارایی ارائه کرد.

 • 44

شاخص کل بورس و فرابورس افزایشی شد

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۳۸۵ واحدی معادل ۰.۰۳ درصد به یک میلیون و ۱۵۰ هزار و ۶۱۰ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۹۴ واحدی به ۱۷ هزار و ۵۳۰ واحد رسید.

 • 43

مسابقات جذاب بانک ملی ایران در شبکه‌های اجتماعی

بانک ملی ایران در ادامه تعاملات خود با مخاطبان، مشتریان و کاربران فضای مجازی، دو مسابقه هیجان انگیز تازه را در شبکه اجتماعی اینستاگرام طراحی کرده است.

 • 35

مراحل ثبت، تائید و انتقال چک بر اساس طرح جدید بانک مرکزی

صادرکنندگان و دریافت‌کنندگان چک بنا بر اعلام بانک مرکزی از روز ۲۰ دی ۹۹ می‌توانند فرآیند ثبت، تائید و انتقال چک را در سامانه صیاد به‌صورت اختیاری انجام دهند.

 • 34

سقف فردی تسهیلات خرید و ساخت مسکن ایثارگران افزایش یافت

بانک مسکن در ابلاغیه‌ای از افزایش سقف تسهیلات فردی ساخت و خرید مسکن ایثارگران در سال جاری خبر داد.

 • 23

ساماندهی نیروی انسانی بانک‌های ادغامی

مدیرعامل بانک سپه با اشاره به پیچیدگی های فرآیند ادغام پنج بانک وابسته به نیروهای مسلح در بانک سپه، به تشریح اقدامات مهم این بانک در حوزه نیروی انسانی بانک‌های فوق پرداخت.

 • 31

یارانه ارزی باید در میانه مسیر تولید اختصاص یابد

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت:‌ در صورت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به نهاده دامی یارانه باید در میانه مسیر تولید و به ۱۵۰ کشتارگاه فعال کشور که کار توزیع عمده گوشت را برعهده دارند، اختصاص یابد.

 • 52

افزایش سرمایه ۳۶۵ درصدی بانک ملی

بانک ملی ایران افزایش سرمایه ۳۶۵ درصدی را در برنامه دارد.

 • 32