سکون دلار، نارضایتی دلالان

دنیای اقتصاد

 سکون دلار، نارضایتی دلالان

بینا:روز گذشته قیمت دلار برای سومین روز کاری متوالی ثابت ماند. این ثبات و عدم نوسان قیمت دلار موجب نارضایتی اکثر فعالان غیر رسمی بازار شده است.

همچنین روز گذشته قیمت سکه در بازار کاهش یافت و بانک مرکزی نیز نرخ رسمی دلار را با یک ریال کاهش اعلام کرد. روز گذشته دلار با قیمت 3125 تومان کار خود را در هفته جاری آغاز کرد که نسبت به قیمت آخرین روز کاری هفته گذشته تغییری نداشت و ثابت باقی مانده بود. در ادامه قیمت دلار با کاهش‌های جزئی و پلکانی یک تا دو تومانی مواجه شد؛ اما در آخرین ساعات کاری بازار، دلار با همان قیمت 3125 تومان به کار خود پایان داد. به این ترتیب دلار از چهارشنبه هفته گذشته تا روز شنبه روی نرخ 3125 تومان ایستاده است. پس از تمدید مذاکرات هسته‌ای، قیمت دلار از 3125 تومان پایین‌تر نیامده و به‌نظر می‌رسد بازه قیمتی دلار محدود‌تر شده است. پس از تمدید مذاکرات، قیمت دلار در کمترین حالت به 3125 تومان و در بیشترین حالت به 3145© تومان رسیده است. تعداد معدودی از صرافی‌ها نیز قیمت دلار را بر تابلوی صرافی خود 3120 تومان درج کردند که اختلاف قیمتی 5 تومانی با نرخ غالب بازار داشت.
ثبات در بازار غیررسمی
روز گذشته دلار بین فعالان غیررسمی با قیمت 3118 تومان تا 3120 تومان به فروش می‌رسید. نکته حائز اهمیت این است که قیمت دلار در بین این دلالان نیز از هفته گذشته با نوسان زیادی روبه‌رو نشده است. با این وجود، گروهی از این معامله گران باور دارند قیمت دلار در هفته‌های آینده افزایش خواهد یافت. این دسته از فعالان تقاضای ارز برای واردات را مهم ترین علت برای افزایش قیمت عنوان می‌کنند. به اعتقاد آنها افزایش تقاضا و عدم وجود ارز کافی برای عرضه در بازار، سبب افزایش قیمت خواهد شد، اما گروهی دیگر از آنها اعتقاد دارند تقاضا در شهریورماه چندان افزایش نخواهد یافت و اگر هم این افزایش صورت بگیرد، ارز کافی برای عرضه وجود دارد. البته هر دو دسته در یک نکته توافق دارند که اگر قیمت دلار در شهریورماه افزایش پیدا نکند، تا آغاز دور بعدی مذاکرات هسته‌ای، قیمت دلار در بازار دارای نوسان‌های اندک و معدودی خواهد بود. در این میان تعدادی از دلالان عنوان می‌کنند که قیمت دلار به‌طور عادی در شهریورماه بالا خواهد رفت، اما از آنجا که احساس می‌کنند بازار از بیرون کنترل می‌شود، اقدام به خرید دلار نمی‌کنند. البته به گفته آنها قیمت دلار به زیر 3000 تومان هم نخواهد آمد. عدم نوسان قیمت دلار در روزهای اخیر موجب نارضایتی اکثر این دلالان شده است و مرتبا از وضعیت موجود در بازار گلایه می‌کنند.
اختلاف قیمتی سکه در بازار
روز گذشته هر سکه بهار آزادی طرح جدید(امامی) با قیمت 951 هزار تومان در بازار آزاد معامله شد که کاهشی 3هزار تومانی نسبت به روز پنج‌شنبه (23 مرداد) داشته است. فروشندگان سکه و طلا علت کاهش قیمت سکه در آغازین روز هفته جاری را افت بهای اونس جهانی در روزجمعه دانسته‌اند. روز گذشته در ساعات ابتدایی بازار قیمت سکه بر تابلوی اکثر فروشندگان سکه وطلا متفاوت بود. به‌نظر می‌رسید بین فروشندگان سکه و طلا توافقی درباره قیمت وجود نداشته است. روز گذشته قیمت سکه در ابتدای بازار در کمترین حالت 950 هزار تومان و در بیشترین حالت
958 هزار تومان بود. اما در ادامه این محدوده قیمتی بسته‌تر شد و به 950 هزار تومان تا
953 هزار تومان رسید. گروهی از فروشندگان سکه وطلا علت این تفاوت‌های قیمتی را وضعیت خود از لحاظ موجودی سکه می‌دانند. آنها عنوان می‌کنند اگر تعداد سکه زیادی داشته باشند، به دلیل رقابتی بودن بازار، سکه را با قیمت پایین‌تر به فروش می‌رسانند. از طرف دیگر اگر سکه‌های کمی داشته باشند، قیمت خرید سکه خود را پایین می‌آورند تا موجودی سکه خود را بالا ببرند.
افزایش نرخ رسمی یورو
روز گذشته بانک مرکزی نرخ رسمی دلار را با یک ریال کاهش نسبت به آخرین روز کاری هفته گذشته 26 هزار و 515 ریال اعلام کرد. همچنین بانک مرکزی نرخ رسمی یورو را 35 هزار و
529 ریال اعلام کرد که افزایشی 103 ریالی در مقایسه با پنج‌شنبه هفته گذشته داشته است. افزایش نرخ رسمی یورو را می‌توان ناشی از افزایش 005/0 برابری یورو در برابر دلار در روزهای جمعه و شنبه تلقی کرد.

برچسب ها

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

بانک رفاه کارگران قدرت خرید بازنشستگان را افزایش می‌دهد

بانک رفاه کارگران در ایفای مسئولیت قانونی و حرفه‌ای خود از بهبود معیشت بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی در سراسر ایران حمایت می‌کند.

 • 22

فرایند استعلام و تایید دریافت چک توسط ذی نفع اعلام شد

فرایند استعلام و تایید دریافت چک توسط ذینفع بر اساس قانون جدید صدور چک، اعلام شد.

 • 19

افزایش ۱۲۸۶ واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۱۲۸۶ واحدی معادل ۰.۱۰ درصد به یک میلیون و ۲۳۵ هزار و ۸۴۳ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۹۵ واحدی به ۱۸ هزار و ۲۰۲ واحد رسید.

 • 16

مشارکت بانک توسعه تعاون در نخستین جشنواره فیلم ۱۲۰ ثانیه‌ای

نخستین جلسه دبیرخانه اولین جشنواره فیلم ۱۲۰ ثانیه‌ای با موضوع تعاون و همدلی با همکاری بانک توسعه تعاون برگزار شد.

 • 16

افزایش ۵۴ درصدی پرداخت تسهیلات بانک صنعت و معدن

مدیرعامل بانک صنعت و معدن عنوان داشت: مجموع تسهیلات اعطایی بانک صنعت و معدن به واحدهای تولیدی در ۱۰ ماه نخست سال ۹۹ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به میزان ۵۴ درصد افزایش پیدا کرده است.

 • 17

پرداخت بیش از ۲۰ هزار و ۷۰۲ میلیاردریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج

به منظور ترویج سنت حسنه ازدواج جوانان، بانک رفاه کارگران تا پایان آذر ماه سال جاری بیش از ۲۰ هزار و ۷۰۲ میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج و تهیه جهیزیه پرداخت کرده است.

 • 18

نرخ حق‌الوکاله بانک توسعه صادرات ایران اعلام شد

هیات مدیره بانک توسعه صادرات ایران نرخ حق الوکاله به کارگیری سپرده های سرمایه گذاری برای سال مالی ۱۳۹۹ را معادل ۲.۵ درصد مصوب کرد.

 • 18

مهمترین عامل نوسان نرخ ارز، انتظارات بازار است

کارشناس ارشد پولی و بانکی می‌گوید به صورت بنیادی تغییر خاصی در بازار ارز به وجود نیامده و مهم ترین عامل نوسان نرخ ارز تنها به دلیل انتظارات بازار است و اتفاق خاصی در عرضه و تقاضا به وجود نیامده است.

 • 18

تثبیت اشتغال ۹۱ هزار نفر با تسهیلات بانک تجارت

بانک تجارت تا پایان دی‌ماه امسال، با اعطای ۴۱ هزارو۲۷۱ فقره تسهیلات جمعا به‌مبلغ بیش از ۲۰ میلیارد ریال به صاحبان کسب‌وکارهای آسیب‌دیده از شیوع کرونا اشتغال ۹۱ هزار و ۹۱۲ نفر را تثبیت کرد.

 • 16

تأمین سرمایه در گردش طرح‌های توسعه‌ای خراسان جنوبی

رئیس هیئت‌مدیره بانک توسعه تعاون از تأمین سرمایه در گردش پروژه‌ها و طرح‌های توسعه‌ای خراسان جنوبی توسط این بانک خبر داد.

 • 30

پرداخت بالغ بر ۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات توسط بانک توسعه تعاون

معاون امور استان‌ها و بازاریابی بانک توسعه تعاون، گفت: بانک در ۹ ماهه نخست سال بیش از ۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شد.

 • 24

ادامه روند صعودی شاخص کل بورس در کانال یک میلیون و ۲۰۰

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۱۲۵۷۲ واحدی معادل ۱.۰۳ درصد به یک میلیون و ۲۳۴ هزار و ۶۴۳ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۱۴۹ واحدی به ۱۸ هزار و ۲۹۷ واحد رسید.

 • 26

همه برای تعادل بازار ارز در چارچوب سیاست‌های بانک مرکزی کمک کنند

رییس جمهور گفت: همه باید کمک کنند که بازارهای حساس نظیر ارز در چارچوب سیاست‌هایی که بانک مرکزی اعمال می‌کند، مدیریت و به تعادل برسد.

 • 26

بانک سپه از تمام ظرفیت‌هایش در اجرای پروژه بید بلند استفاده کرد

مدیرعامل بانک سپه در آیین بهره‌برداری از پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس گفت: این بانک برای عملیاتی کردن پروژه پالایش گاز بیدبلند و رفع مشکلات مربوط به حوزه ارتباطات بین‌المللی از تمام ظرفیت‌هایش استفاده کرد.

 • 22

استفاده از تمام ظرفیت‌های بانک سپه در اجرای پروژه بید بلند

بزرگ‌ترین طرح غرب آسیا و سومین ابر پروژه جهان در سال ۲۰۲۰ میلادی با تشکیل کنسرسیوم بانک‌ها و عاملیت بانک سپه از محل منابع ارزی صندوق توسعه ملی تأمین مالی و توسط رئیس محترم جمهوری افتتاح شد.

 • 24

اطلاعیه بانک سرمایه در خصوص اصلاحات قانون جدید صدور چک

پیرو اطلاعیه قبلی بانک سرمایه در خصوص اصلاح قانون صدور چک، آخرین اصلاحات قانون جدید چک مربوط به سال ۱۳۹۹، از سوی بانک مرکزی اعلام شده و از تاریخ ۲۰ آذر سال جاری در شبکه بانکی کشور عملیاتی شده است.

 • 15

ایجاد ۱۰۰۰ فرصت شغلی با اجرای طرح‌های توسعه فولاد بناب

مدیرعامل مجتمع فولاد صنعت بناب اعلام کرد: با اجرای طرح‌های توسعه‌ای این مجتمع، حداقل یک هزار فرصت شغلی در سال‌های پیش رو برای نیروهای بومی ایجاد خواهد شد.

 • 14

سناریوهای مختلف مجلس برای افزایش یارانه نقدی

عضو کمیسیون تلفیق مجلس با اشاره به سناریوهای مجلس برای افزایش یارانه نقدی، گفت: افزایش یارانه نقدی در ابتدا ممکن است افزایش قیمتی در برخی از کالاها ایجاد کند، اما در میان‌مدت این افزایش کنترل می‌شود.

 • 18

روابط عمومی، نقش مهمی در تحقق اهداف سازمانی دارد

در شرایط کنونی نقش روابط عمومی سازمان ها در انعکاس فعالیت ها و تحقق اهداف سازمانی، بسیار مهم و حیاتی است.

 • 16

تامین مالی ۴۰۰ میلیون دلاری در پروژه ملی پالایش گاز بید بلند

در مراسم آغاز بهره برداری از طرح عظیم پالایشگاه گاز بیدبلند، از تلاش بانک ها و بانک پارسیان در تامین مالی این پروژه قدردانی شد.

 • 21