اجرای سریع سیاست‌های خروج از رکود

در جلسه ویژه مدیران بورس چه گذشت؟

 در جلسه ویژه مدیران بورس چه گذشت؟

بینا:در نشست مشترک مدیران ارشد بازار سرمایه با کارگزاران بورس، درمورد شرایط کنونی بازار سرمایه و راهکارهای بهبود شرایط بحث و تبادل نظر و رفع ابهام صنایـع، تقویت نقدینگی بازار و اجرای سریع سیاست‌های خروج از رکود نیاز امروز بازار سرمایه عنوان شد.

در نشست مشترک رییس سازمان بورس، مدیرعامل بورس تهران، مدیرعامل فرابورس و جمعی از مدیران ارشد بازار سرمایه با کارگزاران بورس، درخصوص شرایط کنونی بازار سرمایه و راهکارهای بهبود شرایط بحث و تبادل نظر شد. در ابتدای این نشست که عصر روز گذشته، در محل بورس تهران برگزار شد، کارگزاران دیدگاههای خود را درخصوص علل افت بورس و راهکارهای خروج از شرایط کنونی بیان کردند.
اتخاذ راهکارهایی برای حل مشکل کمبود نقدینگی در بازار، ساماندهی نرخ سود بانکی و نظارت بر فعالیت مؤسسات پولی غیرمجاز، حل ابهام مالیاتی موجود درخصوص اعتبارات دریافتی کارگزاری ها و درنظر گرفتن هزینه های مالی این اعتبارات، به عنوان هزینه های قابل قبول مالیاتی، تسریع در تعیین تکلیف نرخ خوراک مایع پتروشیمی ها و فرمول کیفی سازی پالایشگاه ها، تقویت سازوکار اعطای مجوز سبدگرانی اختصاصی به شرکت های کارگزاری، فعال سازی بازار آتی سهام به منظور تنوع بخشی بیشتر به ابزارهای مدیریت ریسک در بازار، اجرای هرچه سریع تر سیاست های خروج از رکود از سوی دولت به منظور جلوگیری از رخوت بیش از حد در بازار، تسهیل برخی مقررات موجود در بازار، اعتمادبخشی به فعالان بازار و جلوگیری از ایجاد جو روانی منفی و در نهایت، شفاف سازی درخصوص نحوه اجرای سیاست دولت برای جلوگیری از بنگاهداری بانک ها و درنظر گرفتن ملاحظات مربوط به بازار سرمایه در این خصوص، عدم گره خوردن بیش از حد بازار به نتایج مذاکرات و گسترش صندوق های بازارگردانی اختصاصی، ازجمله پیشنهادات و راهکارهای مطرح شده از سوی کارگزاران در این نشست بود.ع
علی صالح آبادی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در این نشست اقدامات صورت گرفته از سوی سازمان در راستای بهبود شرایط بازار و رفع برخی ابهامات موجود را تشریح کرد و با اشاره به طرح دولت و مجلس برای دائمی کردن احکام بودجه، گفت: در طرح پیشنهادی، احکام مناسبی در مورد نرخ نفت خام پالایشگاه ها، نرخ گاز صنعت، معادن پیش بینی شده که درصورت تصویب نهایی در مجلس، آثار مناسبی بر بازار سرمایه خواهد داشت.
سخنگوی سازمان بورس همچنین از پیگیری جدی به منظور تعیین تکلیف نرخ خوراک مایع خبر داد و ابراز امیدواری کرد این موضوع، در تعامل با وزارت نفت، بزودی تعیین تکلیف شود.
وی همچنین به موضوع کیفی سازی پالایشگاه ها اشاره و خاطرنشان کرد: با همکاری خوب وزارت نفت، اعمال فرمول کیفی سازی در سال 92 منتفی شد، برای تعیین تکلیف این موضوع در سال 93 هم تاکنون چندین جلسه برگزار و فرمول اولیه پیشنهادی وزارت نفت، در تعامل با پالایشگاه ها تعدیل شده است و انتظار داریم بزودی، این موضوع تعیین تکلیف شود، به هر حال با توجه به اهمیت تعیین تکلیف پالایشگاهها، سازمان بصورت جدی در حال پیگیری این موضوع است.
صالح آبادی در ادامه، با اشاره به طی مراحل نهایی تدوین آیین نامه بهبود فضای کسب و کار در دولت، افزود در این آیین نامه پیش بینی شده است که دولت خسارت ناشی از قطع برق و گاز را به صنایع بپردازد که این موضوع، تأثیر مثبتی بر وضعیت صنایع خواهد داشت، ضمن اینکه انتظار می رود با راه اندازی فاز 12 پارس جنوبی در آینده نزدیک، مشکل قطع گاز صنایع بخصوص پتروشیمی ها تا حد زیادی برطرف شود.
رییس سازمان بورس به دغدغه کارگزاران درخصوص واگذاری اموال مازاد و خروج از بنگاهداری اشاره و تأکید کرد قطعا سهام بانک ها، با درنظر گرفتن شرایط بازار و بصورت تدریجی، در قالب عرضه های عمده انجام خواهد شد و از این بابت، نگرانی وجود ندارد، ضمن اینکه در این موضوع، طبیعتا واگذاری بنگاه های بورسی و املاک مازاد بانک ها در اولویت قرار خواهد داشت.
وی در ادامه، به نشست مشترک با مدیران عامل بانک ها، به منظور حل مشکلات این صنعت خبر داد و گفت: موارد و دغدغه های طرح شده از سوی بانک ها ازطریق بانک مرکزی و وزارت اقتصاد، در حال پیگیری است.
سخنگوی سازمان بورس در بخش دیگری از اظهارات خود، به بحث مقررات معاملاتی اشاره کرد و گفت بازنگری در حجم مبنا و دامنه نوسان فعلا از دستور کار خارج است و طبیعتا هرگونه تصمیم گیری در این خصوص، با درنظر گرفتن شرایط بازار صورت خواهد گرفت. 
صالح آبادی همچنین از برنامه جدی سازمان برای افزایش تعداد صندوق های اختصاصی بازارگردانی، به منظور افزایش نقدشوندگی در بازار خبر داد و گفت سازمان در این خصوص، آمادگی دارد با کارگزاران همکاری لازم را انجام دهد.
وی با اشاره به موضوع اعتبارات کارگزاری ها و دغدغه ایشان درخصوص درنظر گرفتن هزینه مالی این اعتبارات، به عنوان هزینه های قابل قبول مالیاتی، گفت: این موضوع، فقط خاص شرایط کنونی بازار نیست و ابهامی است که باید یک بار برای همیشه، برطرف شود، از این رو طی روزهای اخیر هماهنگی خوبی با سازمان امور مالیاتی انجام شده و امیدواریم این دغدغه کارگزاران، در اسرع وقت طی یکی دو روز آینده در تعامل با سازمان امور مالیاتی حل شود.
رییس سازمان بورس از شروع برنامه های آموزشی و فرهنگ سازی سازمان در رسانه ملی، با هدف معرفی سازکارهای سرمایه گذاری در بورس طی روزهای آینده خبر داد و تأکید کرد مناسب است کارگزاران نیز به عنوان نقطه تماس بازار سرمایه با سرمایه گذاران، فعالیت گسترده به منظور معرفی فرصت های سرمایه گذاری در این بازار انجام دهند، اگرچه قطعا هدف از اجرای این برنامه ها، تبلیغ نیست و فرصت ها، ریسک ها و ابزارهای موجود در بازار، باید همزمان و واقع بینانه برای سرمایه گذاران تشریح شود.
صالح آبادی در پایان، با تأکید بر اینکه سازمان همه اقدامات و پیگیری های لازم را به منظور بهبود شرایط بازار را انجام خواهد داد، تأکید کرد کارگزاران و سایر ذینفعان بازار نیز می توانند با ایفای نقش مؤثر در شرایط کنونی، به بهبود شرایط کمک کنند و سازمان و سایر ارکان نیز آمادگی همکاری لازم در این خصوص را دارند.

eghtesadonline.com

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

پذیرش ۲۵۶ شرکت جدید در بورس

معاون طرح و برنامه وزارت صمت از آمادگی ۲۵۶ شرکت جدید برای پذیرش در بورس خبر داد.

 • 87

مجمع عمومی عادی سالانه بانک مسکن برگزار شد

جلسه مجمع عمومی عادی سالانه بانک مسکن با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی در محل این بانک برگزار شد.

 • 100

رتبه اول بانک پاسارگاد در خاورمیانه بر اساس معیار بازده سرمایه

در تازه ترین رتبه بندی موسسه بین المللی معتبر «بنکر»، بانک پاسارگاد، بر اساس معیار بازده سرمایه، رتبه اول را در میان بانک های خاورمیانه به خود اختصاص داده است.

 • 98

شاخص بورس۴۵۹۷ واحد کاهش یافت

شاخص بورس روز جاری باز هم با نوسان مواجه شد به طوری که با افت بیش از ۴۵۰۰ واحدی در پایان معاملات به یک میلیون و ۶۹۹ هزار و ۵۱۰ واحد رسید.

 • 41

تمدید مجدد پذیره‌نویسی واحدهای پالایشی یکم ازدرگاه‌های بانک تجارت

سازمان خصوصی‌سازی در اطلاعیه‌ای جدید مهلت پذیره‌نویسی واحد های پالایشی یکم را تا تاریخ یکشنبه سی‌ام شهریور ۹۹ تمدید کرد.

 • 38

افزایش سرمایه بانک کارآفرین به ۴۰ هزار میلیارد ریال تصویب شد

افزایش سرمایه بانک کارآفرین در مجمع عمومی فوق‌العاده بانک از ۸۵۰۰ میلیارد ریال به ۴۰ هزار میلیارد ریال به تصویب سهامداران رسید.

 • 45

عملیاتی شدن نخستین گام فروش شفاف املاک بانکی

مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالا از عملیاتی شدن و فروش موفقیت آمیز اموال غیرمنقول بانک‌ها در بورس کالا خبر داد.

 • 37

عرضه ۱۲ بنگاه در راه تالار شیشه‌ای

رییس سازمان خصوصی‌سازی از آماده‌سازی ورود ۱۲ بنگاه دیگر از جمله سه هلدینگ نیروگاهی در بورس خبر داد.

 • 37

اهداف بانک اقتصاد نوین از عرضه املاک مازاد در بورس کالا

اهداف بانک اقتصاد نوین از عرضه املاک مازاد در بورس کالا، افزایش شفافیت، تمرکز بر بانکداری حرفه‌ای، حرکت در چهارچوب استانداردهای صنعت بانکداری و مولد سازی دارایی‌های راکد است.

 • 39

اتخاذ سیاست‌های انبساطی مالی در سال آینده

رییس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه سیاست‌های مالی سال آینده انبساطی خواهد بود، گفت: برای تحقق این سیاست و جهت‌گیری کلان بودجه سال آینده باید منابع پایدار درآمدی پیش‌بینی شود.

 • 39

بررسی طرح «جهش تولید دانش بنیان» در دولت

معاونت امور مجلس رییس جمهور طی پیشنهادی، خواستار بررسی و تصویب طرح «جهش تولید دانش بنیان» در کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست دولت شد.

 • 16

قیمت سبد نفتی اوپک از ۴۱ دلار گذشت

قیمت سبد نفتی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) از مرز ۴۱ دلار گذشت.

 • 37

جزییات عرضه اوراق اختیار فروش تبعی سهام بانک ملت و پارسیان

بورس اوراق بهادار تهران با صدور اطلاعیه‌ای جزییات عرضه اوراق اختیار فروش تبعی سهام بانک ملت و بانک پارسیان را اعلام کرد.

 • 43

پرداخت بدهی‌های شهرداری اراک به بانک شهر طی یک ماه آینده

شهردار کلانشهر اراک از پرداخت بدهی‌های این شهرداری به بانک شهر طی یک ماه آینده خبر داد و افزود امیدواریم با تحقق این مهم بتوانیم بیش از پیش از ظرفیت‌های این بانک درتحقق اهداف مدیریت شهری استفاده کنیم.

 • 36

پشتیبانی بانک پارسیان از طرح‌های زیربنایی و مولد اقتصاد

در راستای توسعه همکاری های بانک پارسیان با واحدهای تولیدی، مدیرعامل و دیگر مدیران بانک پارسیان همزمان با سالروز تاسیس این بانک از شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران دیدن کردند.

 • 51

جشنواره قرعه‌کشی سپرده‌های قرض‌الحسنه ریالی صندوق پارسیان

جشنواره قرعه‌کشی سپرده‌های قرض‌الحسنه ریالی صندوق قرض الحسنه بانک پارسیان برگزار شد.

 • 47

آماده‌سازی ۱۲ بنگاه اقتصادی برای ورود به بورس

رییس سازمان خصوصی سازی از آماده سازی ۱۲ بنگاه اقتصادی برای ورود به بورس خبر داد.

 • 36

پیش‌بینی خروج ۲۰۰ میلیارد دلار پول از بورس‌های بین‌المللی

بانک جی‌پی مورگان آمریکا پیش بینی کرد، صندوق‌های بازنشستگی و صندوق‌های منابع ملی کشورها در سه ماه جاری ۲۰۰ میلیارد دلار پول خود را از بورس‌های بین‌المللی بیرون خواهند کشید.

 • 40

فروش اموال غیرمنقول بانک‌ها از طریق بورس کالا

مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالای ایران از فروش اموال غیر منقول بانک‌ها در بورس کالا خبر داد.

 • 38

آمادگی صندوق توسعه ملی برای حمایت از بازار سرمایه

صندوق توسعه ملی آمادگی خود را جهت سپرده‌گذاری در صندوق تثبیت بازار سرمایه اعلام کرد.

 • 16