جدال فنی - بنیادی بر سر روند بهای طلا

دنیای اقتصاد

 جدال فنی - بنیادی بر سر روند بهای طلا

بینا:نوسان‌های شدید طلا در هفته کاری گذشته در نهایت به 5 دلار کاهش اونس فلز زرد انجامید تا پیش‌بینی‌های افزایشی کارشناسان نادرست از آب درآید.

حالا کارشناسان در مورد روند طلا در هفته کاری جدید که از امروز-دوشنبه- آغاز شده دچار اختلاف شده‌اند تا ابهام درباره روند کوتاه‌مدت حتی بیشتر شود.
کارشناسان مورد مشاوره پایگاه اینترنتی کیتکو در نظرسنجی این هفته امری نادر را رقم زده‌اند. این هفته شمار کارشناسان هوادار افزایش و کاهش قیمت‌ها دقیقا برابر شده تا جدال تحلیلگران فنی بیشتر به چشم بیاید. در نظرسنجی این هفته کیتکو 20 کارشناس شرکت کرده‌اند که 8 نفر از آنها افزایش و 8 نفر از آنها کاهش قیمت‌های طلا را پیش‌بینی کرده‌اند. چهار نفر نیز از خنثی بودن یا نامشخص بودن روند طلا گفته‌اند. برآیند نظرسنجی قبلی کیتکو افزایش قیمت‌ها بود، اما در هفته گذشته طلای آنی 5 دلار و طلای آتی برای تحویل در ماه سپتامبر 6 دلار افت قیمت را تجربه کرد. اکنون کارشناسانی که افزایش قیمت‌ها را پیش‌بینی کرده‌اند، می‌گویند همچنان انتظار دارند طلا از سوی نگرانی‌های ژئوپلیتیک مورد حمایت باشد. آدریان دی، رئیس و مدیر اجرایی موسسه مدیریت دارایی Adrian Day می‌گوید: «گرچه در چند روز گذشته از شدت تنش‌های ژئوپلیتیک به‌گونه قابل‌توجهی کاسته شده، اما این تصور احمقانه خواهد بود که فکر کنیم در نقاط حساس دیگر تنشی رخ نخواهد داد.» با این حال کارشناسانی که کاهش قیمت‌ها را پیش‌بینی کرده‌اند، می‌گویند که کاهش تنش‌های ژئوپلیتیک و بهبود وضعیت اقتصاد آمریکا می‌تواند در روزهای پیش رو فشار بر طلا را افزایش دهد. فیل استرایبل، استراتژیست ارشد بازار در موسسه RJO می‌گوید: «روسیه تلاش می‌کند وضعیت صلح را تثبیت کند، عراق دچار تغییر رهبری شده و غزه هم شاهد آتش‌بس است. بنابراین خطرات ژئوپلیتیک در حال افت هستند و این امر بر قیمت‌های طلا فشار وارد خواهد کرد.» برخی دیگر از کارشناسان مشکل طلا در ثبت قیمت‌های بسیار بالاتر یا بسیار پایین‌تر از مرز 1300 دلار را متذکر می‌شوند. اوله هنسون، رئیس بخش استراتژی کالا در Saxo Bank می‌گوید: «طلا روز جمعه و در پی صعود شاخص‌های بازارهای سهام اروپایی که بیشترین صعود از میانه‌های ماه فوریه بود، به تقلا افتاد و 15 دلار سقوط کرد، اما قیمت دوباره بازگشت.» کارشناسانی که معتقد به خنثی ماندن قیمت طلا هستند نیز می‌گویند انتظار دارند طلا در بازه 1280 تا 1320 دلار محبوس بماند. به این ترتیب می‌توان دید که پیش‌بینی‌ها هم از تحلیل‌های فنی و هم از تحلیل‌های بنیادی اثر گرفته‌اند. همچنین این هفته نیز مانند همیشه اقتصاد در کنار سیاست مهم خواهد بود. در کنار توجه فعالان بازار به اخبار بحران‌های ژئوپلیتیک، اخبار مربوط به فدرال رزرو و اقتصاد اروپا نیز در کانون توجه‌ها خواهد بود. با این همه نباید این واقعیت را فراموش کرد که حجم معاملات احتمالا کم خواهد ماند، زیرا دو هفته آخر ماه آگوست زمان اوج سفرهای تابستانی در نیمکره شمالی است. 

برچسب ها

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

اسامی برندگان قرعه کشی "طرح امتیازی راه رفاه" بانک رفاه کارگران

مراسم قرعه کشی جوایز دوره نخست "طرح امتیازی راه رفاه" باشگاه مشتریان بانک رفاه کارگران برگزار و اسامی برندگان اعلام شد.

 • 18

حمایت بانک ملی ایران از دانش آموزان مناطق کم برخوردار

در راستای حمایت از دانش آموزان مناطق کم برخوردار تعداد ۲۰۰ دستگاه تبلت به دانش‌آموزان بی‌بضاعت این استان اهداء شد.

 • 12

اخذ گواهینامه ایزو۱۰۰۱۵ و۲۹۹۹۳ توسط اداره کل آموزش بانک ملی ایران

اداره کل آموزش بانک ملی ایران موفق به دریافت گواهینامه های استاندارد ایزو ۱۰۰۱۵ و ایزو ۲۹۹۹۳ شد.

 • 13

حمایت تخصصی ۴۵۴ هزار میلیاردی بانک کشاورزی از بخش کشاورزی

بانک کشاورزی در سال ۱۳۹۹ تا ابتدای دی ماه ۴۵۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات معادل ۸۸.۵ درصد از کل تسهیلات پرداختی خود را به صورت تخصصی به فعالان بخش کشاورزی پرداخت کرده است.

 • 11

رتبه برتر بانک کشاورزی در تعداد مقالات پژوهشی نوشته شده کشور

بانک کشاورزی بر اساس تحلیل و آنالیز حجم عظیمی از محتوای علمی و دانشگاهی کشور، از نظر تعداد مقالات پژوهشی نوشته شده یکی از رتبه های برتر نظام بانکی کشور را به خود اختصاص داده است.

 • 12

ادامه روند سقوط شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۳۰۸۴۳ واحدی معادل ۲.۴۵ درصد به یک میلیون و ۲۲۹ هزار و ۸۷۹ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۳۸۱ واحدی به ۱۸ هزار و ۳۲۰ واحد رسید.

 • 9

در سایت بانک ملی ایران پاسخگوی شما هستیم

صفحه پاسخ به سوالات متداول سایت بانک ملی ایران به پرسش‌های شما پاسخ می‌دهد.

 • 15

نحوه رفع سوءاثر از چک برگشتی اعلام شد

نحوه رفع سوء اثر از چک برگشتی در سامانه یکپارچه بانک مرکزی، بر اساس «قانون اصلاح قانون صدور چک»، اعلام شد.

 • 20

سامانه "پیچک" برای فرایند ثبت و انتقال چک مشتریان بانک گردشگری

مشتریان بانک گردشگری برای فرآیند ثبت، تایید و انتقال چک خود می توانند به صورت اختیاری از سامانه "پیچک" استفاده کنند.

 • 12

ارز باید تک نرخی شود

یک نماینده مجلس تاکید کرد: موثرترین روش برای کنترل بازار ارز و تامین درست کالاهای اساسی تک نرخی شدن ارز است.

 • 22

اعطای تسهیلات خرید مسکن بدون سپرده

مدیرعامل بانک مسکن از اضافه شدن دریافت وام خرید مسکن بدون نیاز به «خرید اوراق تسهیلات» و «سپرده گذاری» از فردا تا ۲۲ بهمن خبر داد.

 • 35

هم‌افزایی نهادهای توسعه‌ای موجب ارتقای سطح اقتصاد استان‌ها می‌شود

مدیرعامل بانک توسعه تعاون بر لزوم همکاری و هم‌افزایی میان نهادهای توسعه‌ای در جهت ارتقای سطح اقتصاد استان‌ها تأکید کرد.

 • 31

ریزش بیش از ۴۰ هزار واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۴۰۶۲۷ واحدی معادل ۳.۱۲ درصد به یک میلیون و ۲۶۰ هزار و ۶۹۷ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۴۷۳ واحدی به ۱۸ هزار و ۷۰۱ واحد رسید.

 • 26

اولویت بانک گردشگری در دهه آینده

مدیرعامل بانک گردشگری در آیین آغاز دومین دهه فعالیت این بانک اعلام کرد: توسعه بانکداری الکترونیک و بانکداری دیجیتال، محوری‌ترین برنامه بانک گردشگری است.

 • 30

کدام نرخ ارز در بودجه ۱۴۰۰ مناسب‌تر است؟

با وجود کرونا، فشار تحریم‌ها و مشکلات معیشتی مردم؛ مجلس باید نگاه ویژه‌ای به بودجه ۱۴۰۰ داشته باشد و یکی از مهم‌ترین تصمیماتی که اثر مستقیم بر اقتصاد خواهد داشت، نرخ ارز در بودجه خواهد بود.

 • 20

نشست مشترک مدیرعامل پست‌بانک‌ با رئیس مرکز بازرسی وزارت ارتباطات

دکتر بهزاد شیری مدیرعامل پست‌بانک‌ایران نشست مشترکی را با حمیدرضا رضوانی پور رئیس مرکز بازرسی وزارت ارتباطات با هدف بررسی عملکرد این بانک در زمینه بازرسی و پاسخ‌گویی به شکایات برگزار کرد.

 • 18

صدور مجوز فعالیت رسمی ۸۳۴ باجه‌ بانکی روستایی پست‌ بانک‌

مدیر امور استان‌ها و بازاریابی پست‌بانک‌ایران، اعلام کرد: مجوز رسمی فعالیت ۸۳۴ باجه روستایی پس از صدور موافقت اصولی فعالیت باجه‌های بانکی روستایی از سوی بانک مرکزی صادر شد.

 • 28

افزایش ۶۶ درصدی تسهیلات پرداختی پست بانک

رییس اداره‌کل روابط عمومی بانک اعلام کرد: مجموع تسهیلات پرداختی طی سال جاری نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۸ حدود ۶۶ درصد رشد داشته و ارزش فعالیت‌های ارزی نیز ۷۲۷ میلیون یورو بوده که دارای ۲۱ درصد رشد می باشد.

 • 28

پاسخ به ابهامات درخصوص قانون جدید چک

با توجه به تصویب قانون جدید چک و اجرایی شدن آن در آینده نزدیک، مجموعه سوالات قانون جدید صدور چک در پایگاه اطلاع‌رسانی بانک مرکزی، به روزرسانی شده است.

 • 25

تحقق ۱۰۰ درصدی برنامه تعهدی تجهیزمنابع بانک کشاورزی

برنامه تعهدی تجهیزمنابع بانک کشاورزی در حالی ۱۰۰ درصد تحقق یافته که سه ماه تا پایان سال جاری باقی مانده و همچنین افزایش سهم منابع ارزان قیمت در دستورکار این بانک قرار داشته است.

 • 23