نبض بازار سرمایه در دست بانک‌ها

نماد بانک صادرات امروز یکی ار تاثیر گذار ترین نمادها در شاخص بورس بود؛ این سهم در دومین روز بازگشایی اش نیز با صف خرید مواجه شد. جدا از این موضوع مدتی است نرخ سود بدون ریسک در بازار پول در معاملات بازار سهام تاثیر گذار بوده است.

شنبه 26 اسفند 1396 ساعت 18:15

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" 

، هفته گذشته فعالان بازار سرمایه شاهد بازگشایی دو نماد بانکی که بیش از یک سال از توقف آن‌ها گذشته بود، بودند. این موضوع باعث شده توجه کل بازار بر این دو سهم مخصوصا سهام بانک صادرات معطوف شود و نوسان گیران بازار سهام با نگاه دقیق تری سهام این شرکت را تحت نظر قرار دهند و صف‌های طولانی برای خرید این سهم ایجاد شود.

چهارشنبه گذشته نماد بانک صادرات بعد از بیش از یک سال و نیم بازگشایی شد از آن آنجایی که صورت‌های مالی این بانک (و بسیاری از بانک‌های دیگر در ایران) زیانده هستند قیمت هر سهم این بانک تا نصف کاهش یافت و از آن جایی که قیمت به نصف قیمت اسمی رسید صف نوسان گیران بازار سهام طولانی شد و به میلیون ها نفر رسید. امروز نیز سهم بانک صادرات با صف خرید همراه بود. این سهم هم‌اینک نیز پایین‌تر از قیمت اسمی و به قیمت ۵۳ تومان و ۵ ریال رسیده است.

همچنین در هفته‌های گذشته به علت افزایش سود سپرده های بانکی نرخ سودهی بدون ریسک در اقتصاد ایران کاهش یافت  و بسیاری سرمایه‌گذاری در بانک ها را امن تر از بازار سرمایه دیدند و سرمایه خود را به بازار پول منتقل کردند حتی بسیاری که حساب بانکی با سود کمتر از ۱۵ درصد داشتند سرمایه خود را به حساب‌هایی با سود ۲۰ درصد بردند. این موضوعات توانست به نوبه خود ارزش معاملات در بورس را تا حدی دست خوش تغییر کند.

امروز اگر به شرکت بورس سری میزدیم می‌دیدیم که اشخاصی که به تالار حافظ مراجعه می‌کنند با این سوال نگهبانی و حراست شرکت بورس اوراق بهادار تهران مواجه شدند که چرا به تالار بورس آمده‌اند. همچنین از آنها خواسته می‌شد که کارت شناسایی ارایه دهند و نگهبانی کد ملی و نام و نام خانوادگی مراجعان را ثبت می کرد.

همچنین مدتی است که روابط عمومی شرکت بورس اعلام کرده اگر رسانه و خبرنگاری بخواهد با حاضران در تالار بورس مصاحبه‌ای انجام دهد باید از روابط عمومی اجازه بگیرد و در صورتی که روابط عمومی اجازه ندهد خبرنگار نمی‌تواند با حاضران در تالار بورس گفت‌وگویی کند.

در ماه‌های گذشته سهامداران زیان دیده شرکت کنتورسازی در اعتراض به عملکرد مسئولان بورس و آنچه که فساد در سازمان و شرکت بورس و نظام حسابرسی شرکت‌ها عنوان می‌کردند، بارها در تالار حافظ تجمع کرده و از رئیس شورای عالی و رئیس سازمان بورس خواستند که به مشکلاتشان رسیدگی کنند. این تجمع کنندگان می‌گفتند که به استناد گزارش هایی که سازمان بورس به عنوان نهاد ناظر، آن ها را تایید کرده اقدام به خرید سهام کردند ولی بعدها فهمیدند که سرشان کلاه رفته است. بعد از بارها تجمع و اعتراض بالاخره مسئولان مجبور شدند برای سهامداران فکری کنند و قرار بر این شد که سهامداران حقیقی بتوانند تعداد محدودی از سهام کنتور سازی خود را با قیمتی مشخص به فروش برسانند. این جنس تجمع‌ها می‌تواند یکی از عواملی باشد که شرکت بورس مانع حضور رسانه‌ها در تالار حافظ باشد.

از این موضوعات که بگذریم امروز شنبه شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران ۵۱ واحد رشد کرد و به رقم ۹۵ هزار و ۵۷۷ رسید، اما شاخص کل هم‌وزن با ۴۶ واحد کاهش، عدد ۱۷ هزار و ۶۸ را تجربه کرد. شاخص بازار اول و بازار دوم نیز هر یک به ترتیب ۲۴ و ۱۷۱ واحد رشد کردند. آیفکس نیز با افت یک واحد مواجه شد و به رقم ۱۰۷۹.۶ رسید.

بانک ملت، بانک صادرات ایران، شرکت ارتباطات سیار ایران و گسترش نفت و گاز ایران چهار نمادی بودند که به ترتیب تاثیر ۴۰، ۳۶، ۲۹ و ۲۹ واحدی روی شاخص‌ها داشتند و سعی کردند نماد بازار را به سمت بالا هدایت کنند، اما در طرف مقابل پتروشیمی جم، توسعه معادن و فلزات و ایران خودرو، هر یک به ترتیب ۲۶، ۲۳ و ۱۹ واحد تاثیر کاهنده روی شاخص داشتند.

در گروه خودرو و ساخت قطعات امروز شاهد کاهش قیمت اکثر سهم‌ها بودیم و عمده شرکت‌های این گروه روی دماسنج بازار سرمایه تاثیر کاهنده داشتند. در این گروه ۱۴۴ میلیون سهم به ارزش ۱۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان دست به دست شدند.

در گروه استخراج کانه‌های فلزی نیز قیمت سهم‌ها عموما رو به کاهش بود. در گروه فلزات اساسی نیز قیمت سهام بسیاری از شرکت‌ها روندی کاهشی داشت و معدود نمادهایی رشد در قیمت پایانی را تجربه کردند.

در گروه فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای قیمت سهام شرکت‌ها غیر از پالایشگاه نفت تهران، نفت ایرانول و نفت پارس با کاهش مواجه شد.

ارزش معاملات بورس تهران به رقم ۲۹۲ میلیارد تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن یک میلیارد و ۳۵۵ میلیون سهم به اوراق مالی است.

انتهای پیام  

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

جزئیات بیمه کرونا برای اصناف متضرر از تعطیلی

رییس کل بیمه مرکزی گفت: صاحبان مشاغل و اصناف می‌توانند کسب و کارهای خود را در مقابل تعطیلی‌های کرونایی، بیمه کنند.

 • 8

نوبخت: در بودجه ۱۴۰۰ هیچ پولی از بانک مرکزی استقراض نکرده‌ایم

معاون رئیس‌جمهور درباره کسری بودجه گفت: آنچه درباره کسری بودجه نگران کننده است، استقراض از بانک مرکزی است اما در بودجه ارائه شده هیچ پولی از بانک مرکزی استقراض نمی‌کنیم.

 • 4

پرداخت ۴۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانک ملی به بنگاه های کوچک

بانک ملی ایران به منظور حمایت از گردش چرخ بنگاه های اقتصادی کوچک و متوسط به عنوان موتور محرکه صنعت کشور، بیش از ۴۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات به این بخش ها اعطا کرده است.

 • 161

یک گام مثبت برای مهار نقدینگی/ اثر ضدتورمی انتشار اوراق قرضه

یک کارشناس بانکی گام اول بانک مرکزی در راستای کاهش نقدینگی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: انتشار اوراق بدهی با مداخله بانک مرکزی در جهت تامین کسری بودجه دولت اثرگذاری بیشتر از استقراض دولت و چاپ پول دارد.

 • 169

اطلاعیه بانک سرمایه در خصوص تغییر ساعت کار شعبه ایلام

بانک سرمایه در اطلاعیه‌ای تغییر ساعت کار شعبه ایلام این بانک را اعلام نمود.

 • 147

احراز هویت غیرحضوری سجام در شعب منتخب بانک کارآفرین شهر تهران

احراز هویت غیرحضوری سامانه سجام در ده شعبه منتخب بانک کارآفرین در شهر تهران عملیاتی شد.

 • 160

آمادگی بانک توسعه تعاون به منظور حمایت از تعاونی‌های مسکن

جلسه‌ای با حضور اعضای هیات مدیره و تعدادی از مدیران بانک توسعه تعاون و مقامات مسئولی از سازمان بورس کالا به منظور هم‌اندیشی و بررسی راهکارهای ارائه تأمین مالی مسکن بر مبنای انتشار اوراق سلف برگزار شد.

 • 47

ارتباط مستقیم تلفنی معاون اجرایی بانک رفاه کارگران با مشتریان

به منظور تکریم، افزایش رضایتمندی و پاسخگویی به سوالات مشتریان، ارتباط مستقیم تلفنی معاون مدیرعامل در امور اجرایی بانک رفاه کارگران با مشتریان فراهم شده است.

 • 45

ارائه خدمات مطلوب به کارگران جزو برنامه های اصلی بانک رفاه

بانک رفاه کارگران همواره تلاش می کند تا خدمات مطلوب تری به جامعه کارگری کشور ارائه دهد و امضای این تفاهم نامه زمینه خدمات رسانی بهتر را فراهم می کند.

 • 41

حمایت بانک توسعه تعاون از فعالان گردشگری و صنایع‌دستی استان البرز

بانک توسعه تعاون در راستای حمایت از هنرمندان صنایع‌دستی و همچنین سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در حوزه گردشگری، تفاهم‌نامه‌ای با اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان البرز منعقد کرد.

 • 27

واریز ماهانه مبالغ خرد و دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه

بانک قرض‌الحسنه مهر ایران این امکان را فراهم کرده تا با واریزهای مستمر ماهانه، پس از مدت مشخصی بتوانید تسهیلات قرض‌الحسنه دریافت کنید.

 • 39

روز سبز شاخص کل بورس در کانال یک میلیون و ۲۰۰

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار با افزایش ۹۷۱۷ واحدی معادل ۰.۷۸ درصد به رقم یک میلیون و ۲۵۷ هزار و ۳۶۷ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۴۴ واحدی به رقم ۱۶ هزار و ۳۹ واحد رسید.

 • 31

بازدید معاون اعتبارات و راهبری شعب بانک صنعت و معدن استان فارس

عبدالرضا ولی الهی عضو هیأت عامل و معاون اعتبارات و راهبری شعب به همراه سید مهدی صدری رییس اداره بازاریابی و بانکداری شرکتی بانک صنعت و معدن از سه واحد تولیدی بزرگ در استان فارس بازدید نمود.

 • 37

افزایش تولید و صادرات فولاد بناب در سال ۹۹

با حمایت گروه مالی گردشگری و بانک گردشگری، افزایش تولید و صادرات فولاد بناب در سال ۹۹ محقق شد.

 • 19

ابراز رضایت برندگان یکصدمیلیون ریالی جشنواره همراه بانک پارسیان

طی مراسمی با حضور مدیران روابط عمومی و سیستم های نرم افزاری و اطلاعاتی بانک پارسیان، دو برنده یکصدمیلیون ریالی جشنواره همراه بانک پارسیان، جوایز خود را دریافت کردند.

 • 30

صورت‌های مالی سال ۹۸ بانک سپه با حضور وزیر اقتصاد تصویب شد

مدیذعامل بانک سپه با اشاره به اینکه سال گذشته سال ماموریت‌های بزرگ برای بانک سپه بود، افزود: بانک سپه با ظرفیت‌های قوی تر نقش آفرین در عرصه کلان اقتصادی خواهد بود.

 • 30

بانک‌پاسارگاد به فعالان بخش کشاورزی، تسهیلات اعطا می‌کند

بانک‌پاسارگاد در راستای برنامه پنج‌ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ج.ا.ا و با هدف حمایت از بخش کشاورزی، اقدام به اعطای تسهیلات به فعالان بخش کشاورزی می‌کند.

 • 33

پرداخت تسهیلات اشتغال آفرین بانک توسعه تعاون در خراسان رضوی

بانک توسعه تعاون در قالب تفاهم‌نامه‌ای سه‌جانبه به ایجاد و تقویت کسب‌وکارهای خرد در شهرستان تاریخی باخرز خراسان رضوی کمک می‌کند.

 • 34

از هیچ کمکی در راستای حمایت از تولیدکنندگان دریغ نخواهیم کرد

مدیر عامل بانک صنعت و معدن در بازدید از گروه صنعتی زر اعلام کرد: در سال جهش تولید از هیچ کمکی در راستای حمایت از تولیدکنندگان و کارآفرینان دریغ نخواهیم کرد.

 • 31

تقویت ۲۶۵۱۶ واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار با افزایش ۲۶۵۱۶ واحدی معادل ۲.۱۷ درصد به رقم یک میلیون و ۲۴۷ هزار و ۵۹۱ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۳۹۹ واحدی به رقم ۱۵ هزار و ۹۹۴ واحد رسید

 • 39