مهار تورم؛ نبرد بازها و فاخته‌ها - پویا جبل عاملی

دنیای اقتصاد

مهار تورم؛ نبرد بازها و فاخته‌ها - پویا جبل عاملی

آقای رئیس‌جمهور، تا زمانی که این تغییرات صورت نگیرد، تورم به‌طور پایدار کنترل نمی‌شود. تا ترکیب شورای پول و اعتبار که ذاتا با تورم همراهی می‌کنند و اصولا کار و توجهشان، تقسیم اعتبارات است همین است، تورم تک‌رقمی نمی‌شود.

آقای رئیس‌جمهور، دستاورد تورمی شما سه ماهی است متوقف شده است. این امر حداقل برای این روزنامه قابل‌پیش‌بینی بود و بارها و بارها نسبت به سیاست‌های اتخاذی دستگاه‌های ذی‌ربط و آثار تورمی آن، هشدار داده‌ایم. نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه حتی کمی بالاتر از انتظار و در کانال 14 درصد در حال درجا زدن است و هیچ یک از شاخص‌های پولی نشانی از قول دولت مبنی‌بر تداوم روند کاهشی تورم را در خود ندارند و به‌زودی تورم متوسط نیز از نفس خواهد افتاد. مشکل کجاست؟ مشکل اینجاست که شما برای عبور از این دیواره نفوذناپذیر و رسیدن به تورم تک‌رقمی نیازمند بازهای پولی (Monetary Hawks) هستید؛ آنانی که بزرگ‌ترین دشمن اقتصاد را تورم می‌دانند.
آنانی که می‌توانند بر فراز اقتصاد ایران پرواز کنند و در هر نقطه با چشمان تیزشان نشانه‌های تورم را دریابند و به آن حمله‌ور شوند. نیاز به آن دارید که در شورای پول و اعتبارتان باز‌ها را رها کنید و درها را ببندید و تنها چیزی که به آنان گزارش می‌کنید، آمار قیمتی باشد نه اینکه آمار دهید فلان کارخانه با چقدر ظرفیت کار می‌کند و فلان شرکت بزرگ در حال ورشکستگی است و فلان دستگاه نیازمند وام است و فلان گروه تسهیلات می‌خواهد. شما با این روند دیگر قادر نخواهید بود تورم را کنترل کنید. ساختار قانونی سیاست‌گذاری پولی به‌گونه‌ای است که هر باز ایرانی را تبدیل به فاخته پولی (Monetary Dove) می‌کند. آنان که چنان سر به زیر دارند که خیال می‌کنند مشکل تولید در اقتصاد ایران کمبود نقدینگی است. آنان که نمی‌دانند که هر فاخته‌ای از بانک‌های مرکزی دنیا اگر به شورای پول و اعتبار ما بیاید و تورم دورقمی را ببیند، خودبه‌خود چون یک باز قدرتمند عمل خواهد کرد و تا زمانی که تورم به سطوح نازل جهانی نرسد، همچنان ضدتورمی باقی خواهد ماند؛ اما ساختار فعلی از هیچ بازی حمایت
نمی‌کند.
راه‌حل مشخص است. تنها کافی است دولت نشان دهد به دنبال تغییر ساختار نهاد پولی است، همین کافی است تا تورم انتظاری کاهش یابد و بار دیگر روند افت تورم ادامه یابد. هرچند تحقق تغییر می‌تواند طولانی‌مدت باشد؛ اما پیشرفت در این مسیر خود برای اقتصاد ایران می‌تواند کافی باشد تا در نهایت ساختار تغییر کند.
آقای رئیس‌جمهور، تا زمانی که این تغییرات صورت نگیرد، تورم به‌طور پایدار کنترل نمی‌شود. تا ترکیب شورای پول و اعتبار که ذاتا با تورم همراهی می‌کنند و اصولا کار و توجهشان، تقسیم اعتبارات است همین است، تورم تک‌رقمی نمی‌شود. اصلاحات پولی گریزناپذیر است و تا زمانی که قانون از بازها حمایت کند، شما خود باید چنین کنید. ایمان داشته باشید در اقتصادی که تورم 14 درصدی دارد، نا‌اطمینانی در اقتصاد قابل‌مقایسه با زمانی که تورم مثلا 4 درصد باشد نیست. تورم 4 درصدی یعنی اقتصاد پایداری که آماده هر نوع سرمایه‌گذاری است و آن زمان است که چنان رشد اقتصادی حاصل می‌شود که شاید هیچ‌کدام از فاخته‌های ترسوی امروز در خواب هم آن را نبینند. آقای رئیس‌جمهور، برای تحقق قول خودتان هم که شده: «بازها را رها کنید.»

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

ساختمان جدید شعبه بلوار سجاد بانک کارآفرین در شهر مشهد افتتاح شد

ساختمان جدید شعبه بلوار سجاد (فردوسی سابق) بانک کارآفرین در شهر مشهد افتتاح شد.

 • 5

مناسب‌سازی خدمات بانکی برای توان یابان در بانک توسعه تعاون

رئیس اداره کل روابط عمومی بانک توسعه تعاون مناسب‌سازی خدمات بانکی برای توان یابان را در زمره مسئولیت‌های اجتماعی این بانک اعلام نمود.

 • 11

گام تازه پذیرش شرکت‌های استانی در تالار شیشه‌ای

عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، از آغاز عملیات اجرایی برای پذیرش شرکت‌های استانی در بورس و کشف قیمت دارایی آنها در آینده نزدیک خبر داد.

 • 12

راه‌اندازی بورس بین‌الملل در انتظار موافقت شورای عالی بورس

نایب ‌رییس اتاق ایران با تاکید بر ضرورت جلب مشارکت بخش خصوصی در بورس بین‌الملل گفت: تمامی مدارک راه‌اندازی بورس بین‌الملل منطبق بر استانداردهای لازم تهیه‌شده و در انتظار موافقت شورای عالی بورس است.

 • 13

نقدینگی بالا مانع از افت شاخص است

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به تداوم ورود و حضور نقدینگی در تالار شیشه‌ای گفت: تا مادامی که نقدینگی در این بازار حضور داشته باشد، نباید منتظر افت شدید شاخص بورس و ریزش قیمت‌ها بود.

 • 12

اعلام جزییات عرضه اولیه ۲۰ درصدی سهام «ولپارس»

بورس اوراق بهادار تهران با صدور اطلاعیه‌ای، جزییات عرضه اولیه ۲۰ درصدی سهام «ولپارس» را اعلام کرد.

 • 12

بیانیه رسمی بانک ملی ایران درباره برخی فضاسازی های تخریبی

در پی برخی فضاسازی ها علیه بانک ملی ایران، این بانک بیانیه ای صادر کرد.

 • 15

بیانیه رسمی بانک ملی ایران درباره برخی فضاسازی های تخریبی

در پی برخی فضاسازی ها علیه بانک ملی ایران، این بانک بیانیه ای صادر کرد.

 • 21

اعلام برندگان "جشنواره همراه شهر" بانک شهر

نخستین "جشنواره همراه شهر" بانک شهر با هدف جلوگیری از شیوع ویروس" کرونا" و حفظ سلامت سرمایه های انسانی فعال در شعب و ترغیب مشتریان به استفاده از خدمات بانکداری الکترونیک، برگزار شد.

 • 13

اعلام برندگان "جشنواره همراه شهر" بانک شهر

نخستین "جشنواره همراه شهر" بانک شهر با هدف جلوگیری از شیوع ویروس" کرونا" و حفظ سلامت سرمایه های انسانی فعال در شعب و ترغیب مشتریان به استفاده از خدمات بانکداری الکترونیک، برگزار شد.

 • 21

روابط عمومی بانک توسعه تعاون در حوزه مسئولیت اجتماعی تقدیر شد

در چهارمین رخداد و جشنواره ملی بررسی مسائل و چالش‌های روابط عمومی با موضوع کرونا از روابط عمومی بانک توسعه تعاون در حوزه مسئولیت اجتماعی با اهدای لوح تقدیر شد.

 • 18

روابط عمومی بانک توسعه تعاون در حوزه مسئولیت اجتماعی تقدیر شد

در چهارمین رخداد و جشنواره ملی بررسی مسائل و چالش‌های روابط عمومی با موضوع کرونا از روابط عمومی بانک توسعه تعاون در حوزه مسئولیت اجتماعی با اهدای لوح تقدیر شد.

 • 16

تثبیت شاخص بورس در کانال ۱۶۰۰۰۰۰ واحدی

شاخص بورس در پایان داد و ستدهای روز جاری با افزایش بیش از ۳۴۰۰۰ واحدی به یک میلیون و ۶۵۵ هزار و ۴۰۸ واحد رسید.

 • 12

اعلام ساعات کاری شعب و ادارات مرکزی بانک آینده از ۱۵ تیر

بانک آینده هم‌گام با نهادهای دیگر کشور با هدف حفظ سلامتی کارکنان و مشتریان بانک، ساعات کاری شعب و ادارات مرکزی خود را اعلام کرد.

 • 12

پیام تبریک مدیرعامل بانک شهر، به مناسبت روز شهرداری ها و دهیاریها

مدیرعامل بانک شهر، فرارسیدن روز شهرداری ها و دهیاری ها را به شهرداران، دهیاران و تمامی کارکنان تلاشگر و خدوم در مدیریت شهری، تبریک گفت.

 • 13

‌بازدهی ٣٦٦ درصدی «وبصادر» در ٦٤ روز کاری بورس در سال ٩٩

نماد «وبصادر» در ٦٤ روز کاری بازار سرمایه و از ابتدای سال ٩٩ تا نیمه تیرماه سال جاری، بیش از ٣٦٦ درصد سود نصیب سهامداران کرد.

 • 15

اولین جلسه پایش عملکرد فصلی واحدهای ستادی بانک کارآفرین برگزار شد

اولین جلسه پایش عملکرد فصلی واحدهای ستادی بانک کارآفرین با موضوع تحقق برنامه‌های عملیاتی و توسعه‌ای، با هدف پاسخگویی واحدها در خصوص میزان تحقق اهداف تعیین شده در برنامه دوساله برگزار شد.

 • 16

رشد شاخص عامل تورم نیست، محصول تورم است

عضو شورای عالی بورس اظهار داشت: یکی از مهمترین دلایل رشد شاخص، افزایش حجم نقدینگی وارد شده به بازار سرمایه است و مردم به دنبال فرصت سرمایه‌گذاری برای حفظ ارزش پول در برابر تورم بودند.

 • 6

بانک صادرات بیش از ٢٨ هزار وام قرض‌الحسنه ازدواج پرداخت کرد

بانک صادرات ایران تا نیمه تیرماه ٩٩ با پرداخت بیش از ١٤ هزار میلیار ریال وام قرض‌الحسنه ازدواج و تهیه جهیزیه، زمینه ازدواج بیش از ٢٨ هزار نفر را فراهم کرد.

 • 16

آغاز دوره معاملاتی قرارداد اختیار معامله سهام بانک صادرات

با اعلام بورس اوراق بهادار تهران، دوره معاملاتی قرارداد اختیار معامله سهام بانک صادرات آغاز شد.

 • 18