لیست بدهکاران بانکی به سرنوشت لیست مفسدان اقتصادی دچار نشود

لیست بدهکاران بانکی به سرنوشت لیست مفسدان اقتصادی دچار نشود

ببنا:یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد که بخش اعظمی از مشکلات کنونی کشور مربوط به ضعف و نبود نظارت کافی بر سیستم بانکی و اشتغال است.

به گزارش ایسنا حجت‌الاسلام روح‌الله بیگی در جلسه علنی یکشنبه با تبریک هفته دولت و روز پزشک در تذکری شفاهی به وزرای اقتصاد، دادگستری و کار و رییس بانک مرکزی گفت: باید به صراحت و صداقت موضوع بدهکاران بانکی را با مردم در میان بگذارید، نکند لیست این افراد نیز به سرنوشت لیست مفسدان اقتصادی دچار شده باشد.وی ادامه داد: چطور فردی 6500 میلیارد تومان از بانک‌های مثلا مجوزدار وام می‌گیرد اما تولیدکنندگان و جوانان برای وام چند میلیونی با وثائق معتبر باید سرگردان شوند؟

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه میزان اراده مدیران بانک مرکزی برای نظارت بر بانک‌ها و موسسات مالی را برای مردم توضیح دهید، گفت: علت اختلاس‌ها و تخلفات بانکی و نحوه عملکرد بانک مرکزی و علت اجرا نکردن صحیح قانون بانکداری بدون ربا را برای مردم توضیح دهید.

بیگی با تاکید بر لزوم توضیح در مورد علت وجود تخلفات گسترده در سیستم‌های بانکی و عملکرد ضعیف بانک مرکزی گفت: در چنین شرایطی برای اشتغال جوانان و حل مشکل بیکاری جوانان چه کاری کرده‌اید؟ بخش اعظمی از مشکلات کنونی کشور مربوط به ضعف و نبود نظارت کافی بر سیستم بانکی و اشتغال است.وی با بیان اینکه نظام بانکی، اقتصاد، تولید و اشتغال را زمین‌گیر کرده است افزود: نظام بانکی از بخش تولید سود بالای 24 درصدی را طلب می‌کند و به بنگاه‌داری بزرگ و فربه تبدیل شده است؛ به طوری که انواع اختلاس‌ها و بی‌قانونی‌ها و تخلفات بدون بستن فضاها و خلا‌ها صورت می‌گیرد.

بیگی ادامه داد: در شرایطی که حجم سپرده‌های قانونی بانکی 89 هزار میلیارد تومان و حجم بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی 85 هزار میلیارد تومان است، چرا بانک مرکزی در پی فرافکنی است و به جای نظارت مداوم گاهی تحریم‌ها و گاهی موسسات غیرمجاز را عامل آشوب در سیستم بانکی می‌داند حال اینکه به ادعای آن‌ها 20 درصد از منابع بانکی در اختیار موسسات است.وی خاطر نشان کرد: آیا حواستان به آن 80 درصد منابع در اختیار بانک‌های مثلا مجوزدار است؟ 7000 موسسه در کشور وجود دارد که علت تاسیس و رشد آن‌ها به عملکرد نامناسب بانک‌ها و بانک مرکزی در ارائه خدمات شایسته و کامل به همه قشرها و سازمان‌هاست.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: چرا تنها کمتر از یک درصد موسسات سازمان‌دهی شده‌اند؟ چرا موسسات که با 400 یا 500 شعبه و با میلیون‌ها سپرده‌گذار در 15 سال‌ گذشته و در مقاطعی تحت نظارت بانک مرکزی فعالیت داشته‌اند سامان‌دهی و مجوزدار نمی‌شوند؟ بی‌تردید برخی‌ها تحت تاثیر باندهای خصوصی سازی هستند.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

کاهش ۲۰ هزار و ۹۴۷ واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۲۰ هزار و ۹۴۷ واحدی معادل ۱.۷۰ درصد به یک میلیون و ۲۱۴ هزار و ۸۳۵ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۳۰۷ واحدی به ۱۷ هزار و ۸۹۴ واحد رسید.

 • 12

بازدید اعضای هیات مدیره بانک ملی از اداره کل مدیریت ریسک

اعضای هیات مدیره بانک ملی ایران از اداره کل مدیریت ریسک بازدید و با همکاران این اداره کل دیدار و گفت و گو کردند.

 • 12

رشد ۱۴۲ درصدی گشایش اعتبارات اسنادی ریالی در بانک صنعت و معدن

عضو هیأت مدیره بانک صنعت و معدن اعلام کرد: میزان گشایش اعتبارات اسنادی ریالی در بانک صنعت و معدن در ۱۰ ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۱۴۲ درصد افزایش داشته است.

 • 13

تجارت ۵۹ میلیارد دلاری ایران در ۱۰ ماهه امسال

رئیس کل گمرک ایران از تجارت ۵۹ میلیارد دلاری ایران در ۱۰ ماهه امسال خبر داد و گفت: سیر تجارت ایران در شرایط تحریم صعودی است.

 • 10

عملکرد نماگرهای پست‌بانک، بیانگر تضمین سودآوری آن در سال جاری است

مدیرعامل پست بانک گفت: عملکرد مناسب نماگرها نشان‌دهنده وضعیت مالی مطلوب و تضمین سودآوری بانک در سالجاری است که نتیجه اهتمام کارکنان و کارگزاران و استفاده بهینه از ظرفیت باجه‌های بانکی روستایی است.

 • 12

نرخ حق الوکاله بانک سپه برای سال ۱۴۰۰ سه درصد تعیین شد

با مصوبه هیئت عامل و هیئت مدیره نرخ حق‌الوکاله بکارگیری سپرده‌های سرمایه گذاری مدت‌دار بانک سپه در سال مالی ۱۴۰۰ سه درصد تعیین شد.

 • 12

بانک رفاه کارگران قدرت خرید بازنشستگان را افزایش می‌دهد

بانک رفاه کارگران در ایفای مسئولیت قانونی و حرفه‌ای خود از بهبود معیشت بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی در سراسر ایران حمایت می‌کند.

 • 30

فرایند استعلام و تایید دریافت چک توسط ذی نفع اعلام شد

فرایند استعلام و تایید دریافت چک توسط ذینفع بر اساس قانون جدید صدور چک، اعلام شد.

 • 26

افزایش ۱۲۸۶ واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۱۲۸۶ واحدی معادل ۰.۱۰ درصد به یک میلیون و ۲۳۵ هزار و ۸۴۳ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۹۵ واحدی به ۱۸ هزار و ۲۰۲ واحد رسید.

 • 23

مشارکت بانک توسعه تعاون در نخستین جشنواره فیلم ۱۲۰ ثانیه‌ای

نخستین جلسه دبیرخانه اولین جشنواره فیلم ۱۲۰ ثانیه‌ای با موضوع تعاون و همدلی با همکاری بانک توسعه تعاون برگزار شد.

 • 22

افزایش ۵۴ درصدی پرداخت تسهیلات بانک صنعت و معدن

مدیرعامل بانک صنعت و معدن عنوان داشت: مجموع تسهیلات اعطایی بانک صنعت و معدن به واحدهای تولیدی در ۱۰ ماه نخست سال ۹۹ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به میزان ۵۴ درصد افزایش پیدا کرده است.

 • 22

پرداخت بیش از ۲۰ هزار و ۷۰۲ میلیاردریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج

به منظور ترویج سنت حسنه ازدواج جوانان، بانک رفاه کارگران تا پایان آذر ماه سال جاری بیش از ۲۰ هزار و ۷۰۲ میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج و تهیه جهیزیه پرداخت کرده است.

 • 20

نرخ حق‌الوکاله بانک توسعه صادرات ایران اعلام شد

هیات مدیره بانک توسعه صادرات ایران نرخ حق الوکاله به کارگیری سپرده های سرمایه گذاری برای سال مالی ۱۳۹۹ را معادل ۲.۵ درصد مصوب کرد.

 • 20

مهمترین عامل نوسان نرخ ارز، انتظارات بازار است

کارشناس ارشد پولی و بانکی می‌گوید به صورت بنیادی تغییر خاصی در بازار ارز به وجود نیامده و مهم ترین عامل نوسان نرخ ارز تنها به دلیل انتظارات بازار است و اتفاق خاصی در عرضه و تقاضا به وجود نیامده است.

 • 21

تثبیت اشتغال ۹۱ هزار نفر با تسهیلات بانک تجارت

بانک تجارت تا پایان دی‌ماه امسال، با اعطای ۴۱ هزارو۲۷۱ فقره تسهیلات جمعا به‌مبلغ بیش از ۲۰ میلیارد ریال به صاحبان کسب‌وکارهای آسیب‌دیده از شیوع کرونا اشتغال ۹۱ هزار و ۹۱۲ نفر را تثبیت کرد.

 • 18

تأمین سرمایه در گردش طرح‌های توسعه‌ای خراسان جنوبی

رئیس هیئت‌مدیره بانک توسعه تعاون از تأمین سرمایه در گردش پروژه‌ها و طرح‌های توسعه‌ای خراسان جنوبی توسط این بانک خبر داد.

 • 31

پرداخت بالغ بر ۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات توسط بانک توسعه تعاون

معاون امور استان‌ها و بازاریابی بانک توسعه تعاون، گفت: بانک در ۹ ماهه نخست سال بیش از ۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شد.

 • 25

ادامه روند صعودی شاخص کل بورس در کانال یک میلیون و ۲۰۰

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۱۲۵۷۲ واحدی معادل ۱.۰۳ درصد به یک میلیون و ۲۳۴ هزار و ۶۴۳ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۱۴۹ واحدی به ۱۸ هزار و ۲۹۷ واحد رسید.

 • 29

همه برای تعادل بازار ارز در چارچوب سیاست‌های بانک مرکزی کمک کنند

رییس جمهور گفت: همه باید کمک کنند که بازارهای حساس نظیر ارز در چارچوب سیاست‌هایی که بانک مرکزی اعمال می‌کند، مدیریت و به تعادل برسد.

 • 28

بانک سپه از تمام ظرفیت‌هایش در اجرای پروژه بید بلند استفاده کرد

مدیرعامل بانک سپه در آیین بهره‌برداری از پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس گفت: این بانک برای عملیاتی کردن پروژه پالایش گاز بیدبلند و رفع مشکلات مربوط به حوزه ارتباطات بین‌المللی از تمام ظرفیت‌هایش استفاده کرد.

 • 25