سیاست‌های پولی نقطه آغاز حرکت

سیاست‌های پولی نقطه آغاز حرکت

مدیرعامل بانک صادرات ایران در هفتمین همایش سیاست‌های پولی و چالش‌های بانکداری، اجرای دقیق سیاست‌های پولی را شاه‌بیت ابزار مدیریتی بانک مرکزی عنوان کرد.

سه شنبه 8 اسفند 1396 ساعت 10:43

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" 

به نقل از روابط‌ عمومی بانک صادرات ایران، هفتمین همایش سیاست‌های پولی و چالش‌های بانکداری و تولید با حضور ولی‌اله سیف رییس کل بانک مرکزی، مسعود نیلی دستیار ویژه رییس‌جمهور در امور اقتصادی، حمید پورمحمدی معاون امور اقتصادی و هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه، حجت‌اله صیدی مدیرعامل بانک صادرات ایران و دیگر مدیران ارشد شبکه بانکی و کارشناسان، روز دوشنبه در محل هتل اسپیناس پلاس برگزار شد.

مدیرعامل بانک صادرات ایران در هفتمین همایش سیاست‌های پولی و چالش‌های بانکداری، اجرای دقیق سیاست‌های پولی را شاه‌بیت ابزار مدیریتی بانک مرکزی عنوان و تاکید کرد که این سیاست‌ها باید به عنوان متغیری مستقل مورد توجه قرار گیرد تا بتواند تاثیرگذاری مطلوبی داشته باشد.

در این همایش مسعود نیلی، با برشمردن نقطه ضعف‌های ساختار فعلی بانک مرکزی و نگاه سنتی دولت‌ها در تامین مالی از طریق این بانک، رویکردهای جدید دنیای مدرن به نقش بانک‌های مرکزی را مورد اشاره قرار داد و گفت: بانک‌های مرکزی در دنیای مدرن تنها نقش رگولاتوری ایفا می‌کنند و تامین مالی دولت از بانک مرکزی خط قرمز است که این روند به طور طبیعی این بانک، را به استقلال می‌رساند. وی تاکید کرد: امروزه استقراض از بانک مرکزی در دنیا یک ضد ارزش است.

در این همایش همچنین ولی اله سیف، رییس کل بانک مرکزی با ارائه آماری از عملکرد این بانک در خصوص روند تغییرات نرخ سود و دلایل افزایش نرخ آن گفت: چسبندگی نرخ سود مرتبط با هر دو گروه عوامل درون ساختاری ترازنامه‌ای و عوامل برون ساختاری بانک‌ها ارتباط دارد. عوامل درون ساختاری ترازنامه‌ای بانک‌ها عمدتا ناشی از کمبود شدید نقدینگی است که بخش قابل‌توجهی از آن ریشه در سلطه مالی دولت بر بانک‌ها و تحمیل تکالیف مختلف در ۳ دهه اخیر داشته است. عوامل برون سازمانی نیز غالبا نتیجه فعالیت موسسات اعتباری غیرمجاز، بالا بودن نرخ سود اوراق تامین مالی دولت و تامین مالی‌های موجود در زمینه پرداخت سود از سوی خودروسازان و پرداخت سود نامتعارف از سوی صندوق‌های سرمایه‌گذاری با نرخ ثابت بوده است.

وی وجود مشکلات در خصوص استانداردهای گزارشگری مالی بین المللی، مبادلات و تسویه حساب‌های مالی و صندوق ضمانت سپرده‌ها را از دیگر موانع تحقق ثبات مالی در ایران دانست.
حمید پورمحمدی، دیگر سخنران این همایش بود که ضرورت بهبود کفایت سرمایه و امکان افزایش توزیع مناسب ریسک سرمایه را در بانک‌ها را مورد اشاره قرار داد و طی سخنانی گفت: دولت باید ریسک سرمایه بانک‌های دولتی را تضمین کند. وی با بررسی تاریخچه بانکداری بدون ربا از کاهش سهم عقود مشارکتی در پرتفوی بانک‌ها انتقاد کرد.

مدیرعامل بانک صادرات ایران، در پنل تخصصی این همایش که با موضوع استقلال بانک مرکزی، انتظارات متقابل بانک‌ها و تولیدکنندگان در قانون جدید بانک مرکزی، برگزار شد، گفت: نقش بانک مرکزی به عنوان مرکز نظام مالی کشور، نقش حکمرانی است نه بنگاهداری. ازاین رو در اعمال نقش حاکمیتی برای انجام ٢ ماموریت اصلی خود که ثبات اقتصاد کلان و ثبات مالی هستند، از میان ابزارهای مدیریت نقدینگی، از طریق سیاست‌های پولی تنظیم مقررات و نظارت، قطعا سیاست‌های پولی کارآمدترین این ابزارها است و در واقع شاه بیت ابزارهای مدیریتی و حاکمیتی بانک مرکزی به حساب می‌آید و اتفاقا بحث استقلال بانک مرکزی نیز همین جا مطرح می‌شود.

صیدی افزود: به غیر از مباحث نظری که در خصوص استقلال بانک مرکزی مطرح می‌شود، در واکاوی استقلال به معنی عدم وابستگی، از جایگاه بانک مرکزی باید بررسی کرد که کدام اتفاق علت و کدام معلول است و در این میان باید سیاست‌های پولی را به عنوان یک متغیر مستقل تقویت کرد تا بتواند در بخش‌های مختلف نظام پولی کشور تاثیرگذار باشد.

وی گفت: تجربه کشورهای مختلف به ویژه در بحران سال ٢٠٠٨ نشان داد که سیاست‌های پولی به عنوان عامل اصلی و محرک برای نجات مالی نقش مهم خود را نشان داده است. وی با اشاره به نقش موثر سیاست‌های پولی از منظر اقتصاددانان جهان، تاکید کرد: اگر اشتغال می‌خواهیم اگر رونق می‌خواهیم و اگر رشد پایدار اقتصادی می‌خواهیم باید سراغ سیاست‌های پولی برویم. برای ثبات اقتصادی باید از همین سیاست‌ها شروع کنیم. این جاست که استقلال بانک مرکزی در عمل ظهور و بروز پیدا می‌کند. حتی نظارت‌های بانک مرکزی باید عمدتا متوجه سیاست‌های پولی باشد چرا که به طور مثال مچ‌گیری برای عدول از یک سیاست خاص، پایین‌ترین سطح نظارت است.

مدیرعامل بانک صادرات ایران در پایان سخنان خود با بیان اینکه در هیچ کجای دنیا استقلال به طور مطلق وجود ندارد، تاکید کرد: اگر می‌خواهیم استقلال بانک مرکزی را بالا ببریم، باید سیاستهای پولی را اولویت قرار بدهیم و همه نهادها و کسانی که در نظام مالی کشور موثرند، باید نقطه شروع و آغاز را اجرای دقیق این سیاست ها بدانند.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

کارمزدهای جدید برخی خدمات بانک رفاه کارگران اعلام شد

بانک رفاه کارگران بر اساس بخشنامه جدید بانک مرکزی، کارمزد های جدید برخی خدمات بانکی را اعلام کرد.

 • 17

خدمات جدید بانک رفاه کارگران در دوران کرونا اعلام شد

بانک رفاه کارگران به منظور پیشگیری از شیوع ویروس کرونا و تمرکز بر ارائه هر چه بیشتر خدمات غیر حضوری و الکترونیکی به مشتریان، خدمات جدید خود را اعلام کرد.

 • 13

پیام تبریک مدیر عامل بانک رفاه به مناسبت روز جهانی معلولان

اسماعیل لله گانی مدیر عامل بانک رفاه کارگران با صدور پیامی فرا رسیدن ۱۳ آذر ماه، روز جهانی معلولان را تبریک گفت.

 • 12

خدمت جدید بانک رفاه کارگران برای رفاه و سلامتی مشتریان

آیا می‌دانید با همراه بانک یا همان موبایل بانک رفاه کارگران می‌توانید بانک را در دستان بگیرید و با خیالی راحت هم کارهای بانکی‌تان را انجام دهید و هم به سلامتی خود، خانواده و مردم ایران کمک کنید.

 • 13

جزئیات بیمه کرونا برای اصناف متضرر از تعطیلی

رییس کل بیمه مرکزی گفت: صاحبان مشاغل و اصناف می‌توانند کسب و کارهای خود را در مقابل تعطیلی‌های کرونایی، بیمه کنند.

 • 13

نوبخت: در بودجه ۱۴۰۰ هیچ پولی از بانک مرکزی استقراض نکرده‌ایم

معاون رئیس‌جمهور درباره کسری بودجه گفت: آنچه درباره کسری بودجه نگران کننده است، استقراض از بانک مرکزی است اما در بودجه ارائه شده هیچ پولی از بانک مرکزی استقراض نمی‌کنیم.

 • 12

پرداخت ۴۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانک ملی به بنگاه های کوچک

بانک ملی ایران به منظور حمایت از گردش چرخ بنگاه های اقتصادی کوچک و متوسط به عنوان موتور محرکه صنعت کشور، بیش از ۴۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات به این بخش ها اعطا کرده است.

 • 168

یک گام مثبت برای مهار نقدینگی/ اثر ضدتورمی انتشار اوراق قرضه

یک کارشناس بانکی گام اول بانک مرکزی در راستای کاهش نقدینگی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: انتشار اوراق بدهی با مداخله بانک مرکزی در جهت تامین کسری بودجه دولت اثرگذاری بیشتر از استقراض دولت و چاپ پول دارد.

 • 173

اطلاعیه بانک سرمایه در خصوص تغییر ساعت کار شعبه ایلام

بانک سرمایه در اطلاعیه‌ای تغییر ساعت کار شعبه ایلام این بانک را اعلام نمود.

 • 150

احراز هویت غیرحضوری سجام در شعب منتخب بانک کارآفرین شهر تهران

احراز هویت غیرحضوری سامانه سجام در ده شعبه منتخب بانک کارآفرین در شهر تهران عملیاتی شد.

 • 164

آمادگی بانک توسعه تعاون به منظور حمایت از تعاونی‌های مسکن

جلسه‌ای با حضور اعضای هیات مدیره و تعدادی از مدیران بانک توسعه تعاون و مقامات مسئولی از سازمان بورس کالا به منظور هم‌اندیشی و بررسی راهکارهای ارائه تأمین مالی مسکن بر مبنای انتشار اوراق سلف برگزار شد.

 • 50

ارتباط مستقیم تلفنی معاون اجرایی بانک رفاه کارگران با مشتریان

به منظور تکریم، افزایش رضایتمندی و پاسخگویی به سوالات مشتریان، ارتباط مستقیم تلفنی معاون مدیرعامل در امور اجرایی بانک رفاه کارگران با مشتریان فراهم شده است.

 • 49

ارائه خدمات مطلوب به کارگران جزو برنامه های اصلی بانک رفاه

بانک رفاه کارگران همواره تلاش می کند تا خدمات مطلوب تری به جامعه کارگری کشور ارائه دهد و امضای این تفاهم نامه زمینه خدمات رسانی بهتر را فراهم می کند.

 • 43

حمایت بانک توسعه تعاون از فعالان گردشگری و صنایع‌دستی استان البرز

بانک توسعه تعاون در راستای حمایت از هنرمندان صنایع‌دستی و همچنین سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در حوزه گردشگری، تفاهم‌نامه‌ای با اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان البرز منعقد کرد.

 • 28

واریز ماهانه مبالغ خرد و دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه

بانک قرض‌الحسنه مهر ایران این امکان را فراهم کرده تا با واریزهای مستمر ماهانه، پس از مدت مشخصی بتوانید تسهیلات قرض‌الحسنه دریافت کنید.

 • 42

روز سبز شاخص کل بورس در کانال یک میلیون و ۲۰۰

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار با افزایش ۹۷۱۷ واحدی معادل ۰.۷۸ درصد به رقم یک میلیون و ۲۵۷ هزار و ۳۶۷ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۴۴ واحدی به رقم ۱۶ هزار و ۳۹ واحد رسید.

 • 32

بازدید معاون اعتبارات و راهبری شعب بانک صنعت و معدن استان فارس

عبدالرضا ولی الهی عضو هیأت عامل و معاون اعتبارات و راهبری شعب به همراه سید مهدی صدری رییس اداره بازاریابی و بانکداری شرکتی بانک صنعت و معدن از سه واحد تولیدی بزرگ در استان فارس بازدید نمود.

 • 39

افزایش تولید و صادرات فولاد بناب در سال ۹۹

با حمایت گروه مالی گردشگری و بانک گردشگری، افزایش تولید و صادرات فولاد بناب در سال ۹۹ محقق شد.

 • 20

ابراز رضایت برندگان یکصدمیلیون ریالی جشنواره همراه بانک پارسیان

طی مراسمی با حضور مدیران روابط عمومی و سیستم های نرم افزاری و اطلاعاتی بانک پارسیان، دو برنده یکصدمیلیون ریالی جشنواره همراه بانک پارسیان، جوایز خود را دریافت کردند.

 • 31

صورت‌های مالی سال ۹۸ بانک سپه با حضور وزیر اقتصاد تصویب شد

مدیذعامل بانک سپه با اشاره به اینکه سال گذشته سال ماموریت‌های بزرگ برای بانک سپه بود، افزود: بانک سپه با ظرفیت‌های قوی تر نقش آفرین در عرصه کلان اقتصادی خواهد بود.

 • 32