سیاست‌های انقباضی به رکود بورس دامن زد

سیاست‌های انقباضی به رکود بورس دامن زد

بینا:کارشناس بازار سرمایه یکی از مهمترین دلایل رکود بورس را اعمال سیاست‌های انقباضی دانست و گفت: به لحاظ تئوریک کاهش نرخ سود بانکی باید منجر به بهبود اوضاع بازار سرمایه شود، اما متاسفانه در روزهای اخیر بسیاری از اتفاقاتی که به لحاظ منطقی توانایی کمک به بازار و تغییر روند آن را داشتند، آنگونه که باید بر بازار تاثیر نگذاشتند که دلیل آن فضای بدبینی حاکم بر بازار سرمایه است.

حامد ستاک در گفتگو با مهر در مورد دلایل افت های پیاپی بورس در روزهای اخیر با اشاره به این مطلب که معمولا بورس ها نشان دهنده وضعیت اقتصادی کشورها هستند، تصریح کرد: اما در برخی اوقات با دستکاری در بازارهای کم عمق این وظیفه به خوبی انجام نمی شود. 

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه سیاست های رکودی و انقباضی طی چند ماه اخیر بر بورس و وضعیت شرکتها تاثیر گذاشته است و موجبات رکورد در بورس را فراهم آورده است، از جمله این سیاست های انقباضی را بالابردن هزینه یا بهای تمام شده شرکت ها و عدم اجازه برای افزایش قیمت محصولات ذکر کرد.

وی اضافه کرد: این رکورد ایجاد شده در صنایع باعث شد تا گزارشات و رشدی که سهامداران انتظار آن را داشتند، محقق نشود و همین فضای بدبینی باعث فزونی عرضه بر تقاضا گردید و از سوی دیگر کمبود نقدینگی به واسطه اعمال سیاست های انقباضی مزید بر علت شده و هر روز باعث کاهش قیمت سهام می شود و در بسیاری از موارد سهم ها کمتر از قیمت و ارزش ذاتی خود در حال معامله در بورس هستند.

ستاک در پاسخ به این سئوال که آیا در این شرایط دولت باید از بازار سرمایه حمایت کند و یا اینکه بازار طبق شرایط خود به پیش برود؟ عنوان کرد: با توجه به نوپا بودن بازار سرمایه کشورمان، اینکه به صورت مطلق گفته شود که هیچ حمایتی نباید از بازار سرمایه صورت گیرد و یا باید در بازار دستکاری شود، صحیح نیست.

کارشناس ارشد بازار سرمایه کشورمان گفت: نهادهای قانونگذار در اینگونه موارد با بهره گیری از بازارگردان های متعهد و دارای صلاحیت به گونه ای بازار را باید مدیریت کنند به نحویکه در شرایط پررونق بازار، تقاضای خریداران را پاسخگو بوده و در موارد رکود مثل ماه های اخیر اقدام به حمایت از سهم و عدم اجازه به کاهش بیش از اندازه قیمت سهم کنند.

وی همچنین در پاسخ به این سئوال که آیا کاهش نرخ سود بانکی که قرار است در شورای پول و اعتبار به زودی در مورد آن تصمیم گیری شود به بهبود وضعیت بازار سهام کشور کمک می کند؟ اظهارداشت: به لحاظ تئوریک کاهش نرخ سود بانکی باید منجر به بهبود اوضاع بازار سرمایه شود، اما متاسفانه در روزهای اخیر بسیاری از اتفاقاتی که به لحاظ منطقی توانایی کمک به بازار و تغییر روند بازار را داشتند، آنگونه که باید و شاید بر بازار تاثیر نگذاشتند. 

ستاک دلیل عمده این موضوع را فضای بدبینی حاکم بر بازار سرمایه دانست و افزود: کاهش نرخ سود بانکی هم باید باعث رونق بازار سهام شود و تمام فعالان امیدوار هستند که این اتفاق رخ دهد.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

پذیرش ۲۵۶ شرکت جدید در بورس

معاون طرح و برنامه وزارت صمت از آمادگی ۲۵۶ شرکت جدید برای پذیرش در بورس خبر داد.

 • 87

مجمع عمومی عادی سالانه بانک مسکن برگزار شد

جلسه مجمع عمومی عادی سالانه بانک مسکن با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی در محل این بانک برگزار شد.

 • 101

رتبه اول بانک پاسارگاد در خاورمیانه بر اساس معیار بازده سرمایه

در تازه ترین رتبه بندی موسسه بین المللی معتبر «بنکر»، بانک پاسارگاد، بر اساس معیار بازده سرمایه، رتبه اول را در میان بانک های خاورمیانه به خود اختصاص داده است.

 • 98

شاخص بورس۴۵۹۷ واحد کاهش یافت

شاخص بورس روز جاری باز هم با نوسان مواجه شد به طوری که با افت بیش از ۴۵۰۰ واحدی در پایان معاملات به یک میلیون و ۶۹۹ هزار و ۵۱۰ واحد رسید.

 • 41

تمدید مجدد پذیره‌نویسی واحدهای پالایشی یکم ازدرگاه‌های بانک تجارت

سازمان خصوصی‌سازی در اطلاعیه‌ای جدید مهلت پذیره‌نویسی واحد های پالایشی یکم را تا تاریخ یکشنبه سی‌ام شهریور ۹۹ تمدید کرد.

 • 38

افزایش سرمایه بانک کارآفرین به ۴۰ هزار میلیارد ریال تصویب شد

افزایش سرمایه بانک کارآفرین در مجمع عمومی فوق‌العاده بانک از ۸۵۰۰ میلیارد ریال به ۴۰ هزار میلیارد ریال به تصویب سهامداران رسید.

 • 45

عملیاتی شدن نخستین گام فروش شفاف املاک بانکی

مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالا از عملیاتی شدن و فروش موفقیت آمیز اموال غیرمنقول بانک‌ها در بورس کالا خبر داد.

 • 38

عرضه ۱۲ بنگاه در راه تالار شیشه‌ای

رییس سازمان خصوصی‌سازی از آماده‌سازی ورود ۱۲ بنگاه دیگر از جمله سه هلدینگ نیروگاهی در بورس خبر داد.

 • 38

اهداف بانک اقتصاد نوین از عرضه املاک مازاد در بورس کالا

اهداف بانک اقتصاد نوین از عرضه املاک مازاد در بورس کالا، افزایش شفافیت، تمرکز بر بانکداری حرفه‌ای، حرکت در چهارچوب استانداردهای صنعت بانکداری و مولد سازی دارایی‌های راکد است.

 • 39

اتخاذ سیاست‌های انبساطی مالی در سال آینده

رییس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه سیاست‌های مالی سال آینده انبساطی خواهد بود، گفت: برای تحقق این سیاست و جهت‌گیری کلان بودجه سال آینده باید منابع پایدار درآمدی پیش‌بینی شود.

 • 40

بررسی طرح «جهش تولید دانش بنیان» در دولت

معاونت امور مجلس رییس جمهور طی پیشنهادی، خواستار بررسی و تصویب طرح «جهش تولید دانش بنیان» در کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست دولت شد.

 • 17

قیمت سبد نفتی اوپک از ۴۱ دلار گذشت

قیمت سبد نفتی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) از مرز ۴۱ دلار گذشت.

 • 37

جزییات عرضه اوراق اختیار فروش تبعی سهام بانک ملت و پارسیان

بورس اوراق بهادار تهران با صدور اطلاعیه‌ای جزییات عرضه اوراق اختیار فروش تبعی سهام بانک ملت و بانک پارسیان را اعلام کرد.

 • 43

پرداخت بدهی‌های شهرداری اراک به بانک شهر طی یک ماه آینده

شهردار کلانشهر اراک از پرداخت بدهی‌های این شهرداری به بانک شهر طی یک ماه آینده خبر داد و افزود امیدواریم با تحقق این مهم بتوانیم بیش از پیش از ظرفیت‌های این بانک درتحقق اهداف مدیریت شهری استفاده کنیم.

 • 36

پشتیبانی بانک پارسیان از طرح‌های زیربنایی و مولد اقتصاد

در راستای توسعه همکاری های بانک پارسیان با واحدهای تولیدی، مدیرعامل و دیگر مدیران بانک پارسیان همزمان با سالروز تاسیس این بانک از شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران دیدن کردند.

 • 51

جشنواره قرعه‌کشی سپرده‌های قرض‌الحسنه ریالی صندوق پارسیان

جشنواره قرعه‌کشی سپرده‌های قرض‌الحسنه ریالی صندوق قرض الحسنه بانک پارسیان برگزار شد.

 • 47

آماده‌سازی ۱۲ بنگاه اقتصادی برای ورود به بورس

رییس سازمان خصوصی سازی از آماده سازی ۱۲ بنگاه اقتصادی برای ورود به بورس خبر داد.

 • 38

پیش‌بینی خروج ۲۰۰ میلیارد دلار پول از بورس‌های بین‌المللی

بانک جی‌پی مورگان آمریکا پیش بینی کرد، صندوق‌های بازنشستگی و صندوق‌های منابع ملی کشورها در سه ماه جاری ۲۰۰ میلیارد دلار پول خود را از بورس‌های بین‌المللی بیرون خواهند کشید.

 • 40

فروش اموال غیرمنقول بانک‌ها از طریق بورس کالا

مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالای ایران از فروش اموال غیر منقول بانک‌ها در بورس کالا خبر داد.

 • 38

آمادگی صندوق توسعه ملی برای حمایت از بازار سرمایه

صندوق توسعه ملی آمادگی خود را جهت سپرده‌گذاری در صندوق تثبیت بازار سرمایه اعلام کرد.

 • 16