راهکارهای افزایش درآمد دولت/ برقراری تعادل بین منابع و مصارف

راهکارهای افزایش درآمد دولت/ برقراری تعادل بین منابع و مصارف

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه درآمدهای دولت باید با مخارج آن توازن داشته باشد، گفت: یکی از زمینه‌های افزایش درآمد دولت، مالیات است.

پنجشنبه 29 مهر 1400 ساعت 2:5

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

مهدی پازوکی، کارشناس اقتصادی  در گفت‌ و گو با خبرنگار ایبِنا درباره راه‌های نگارش بودجه بدون کسری، گفت: زمانی که بین منابع درآمدی و مخارج دولت توازن برقرار باشد، این اتفاق خواهد افتاد. یعنی از یک طرف هزینه‌های غیرضرور دولت در بخش مخارج کاهش پیدا کند و از سوی دیگر درآمدهای واقعی افزایش یابد.  

وی درباره درآمدهای دولت ابراز کرد: یکی از منابع درآمدی دولت مالیات است که باید مورد توجه قرار گیرد. به این معنا؛ نرخ مالیات نباید افزایش یابد زیرا در این صورت رکود در اقتصاد تشدید خواهد شد، بلکه باید مانعی برای فرار مالیاتی به وجود آید و معافیت‌ها از بین برود، به عبارت ساده‌تر گستره مالیاتی افزایش پیدا کند.  

این کارشناس اقتصادی در این رابطه یادآور شد: مشکل فروش نفت باید برطرف شود. به عبارتی برجام به سرانجام برسد زیرا در صورت محقق شدن اتفاقی غیر از این فروش نفت با مشکل روبرو می‌شود و در نتیجه درآمدهای حاصل از آن تحقق پیدا نخواهد کرد. پس مذاکره را نباید تابو کرد.  

پازوکی در این خصوص تصریح کرد: یکی دیگر از منابع درآمدی دولت در واقع مولدسازی دارایی‌های دولت است، به این معنا که دولت دارایی‌های غیرضروری دارد که به عنوان رانت در اختیار عده‌ای قرار گرفته است. از جمله این موارد می‌توان به خانه‌های سازمانی در کلان شهرها که فروش آن‌ها از نگهداری‌شان بسیار مثمرثمرتر است و از ارقام بسیار بالایی هم برخوردار هستند، اشاره کرد. املاک غیرضروری که در اختیار برخی نهادها یا افراد خاص قرار دارد از همین دسته به شمار می‌رود. در تهران تمام استان‌داری‌ها مهمانسرا دارند و به عنوان نمونه ۳۱ مهمانسرا واقع شده یا تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی در تهران دارای دفتر مرکزی، خوابگاه و مهمانسرا هستند، باید برای موارد فکری کرد.  

وی در ادامه اظهار داشت: کسری بودجه باعث افزایش نقدینگی می‌شود و این کار یعنی رشد نرخ تورم و کاهش قدرت خرید توده‌های مردم که در نهایت هم به ضرر ضعفا و به نفع اغنیا و کلاهبرداران خواهد بود، بنابراین باید تلاش شود تا درآمدهای دولت با مخارج آن توازن داشته باشد. یک بودجه متوازن ضد تورمی هم خواهد بود و قدرت خرید مردم در نتیجه آن کاهش پیدا نمی‌کند.

این کارشناس اقتصادی در این رابطه تاکید کرد: تحقق بودجه بدون کسری بستگی به سیاست‌های دولت دارد، در صورتی که دولت با توجه به منافع ملی، از هر کسی که دارای درآمد است، مالیات بگیرد این کار محقق خواهد شد. اکنون ۵۰ درصد از اقتصاد ایران بابت پرداخت مالیات معاف است، در حالی که هر کسی که صاحب درآمد است باید بابت آن مالیات پرداخت کند و چنانچه فاقد درآمد باشد، از طریق تامین اجتماعی مورد حمایت قرار گیرد، بنابراین تناسب مخارج با درآمد نیاز به حساب می‌آید. تعداد دانشگاه‌های ایران در دوره دولت های گذشته سه برابر شد، معنای آن افزایش سه برابری علم نیست، فقط کارخانه مدرک‌سازی رشد پیدا کرد یا دانشگاه پیام نور نیاز به حضور فیزیکی ندارد، اینها می‌توانند ادغام شوند و مخارج دولت از این طریق کلی کاهش پیدا خواهد کرد.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

پرداخت سود سنواتی سهامداران ۷ شرکت با سجام

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) از پرداخت سود سنواتی سهامداران ۷ شرکت از طریق اطلاعات سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) خبر داد.

 • 2

تداوم روند مثبت بورس برای پنجمین هفته متوالی

فعالان بازار سهام در هفته ای که گذشت، شاهد ثبت بازدهی مثبت شاخص کل بورس بودند. روندی که برای پنجمین هفته متوالی تکرار شده است.

 • 2

رشد ۷۳ درصدی تسهیلات به مستاجرین در موسسه اعتباری ملل

موسسه اعتباری ملل در راستای حمایت از مستاجرین بر اساس دستورالعمل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نسبت به پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن به مستاجرین اقدام نمود.

 • 21

افت شاخص کل بورس در آخرین روز کاری هفته

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۱۱۰۴۶ واحدی معادل ۰.۶۹ درصد، به یک میلیون و ۵۹۴ هزار و ۹۷۷ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با کاهش ۴۵  واحدی به ۲۱ هزار و ۶۴۳ واحد رسید.

 • 24

خرید و فروش ارز خارج از صرافی‌ مشمول مالیات بر درآمد است

سازمان امور مالیاتی اعلام کرد: خرید و فروش ارز خارج از شبکه بانکی یا صرافی‌ها، مشمول پرداخت مالیات بر درآمد است.

 • 10

شاخص کل بورس به کانال بالاتر صعود کرد

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۲۲۲۲۵ واحدی معادل ۱.۴۰ درصد، به یک میلیون و ۶۰۶ هزار و ۲۵ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افزایش ۶۹  واحدی به ۲۱ هزار و ۶۸۹ واحد رسید.

 • 23

صندوق توسعه ملی را به سمت بنگاهداری سوق ندهیم

بذرپاش گفت: اصلاح اساسنامه در حوزه اعطای منابع صندوق توسعه باید در دستور کار قرار گیرد که هرچند تصمیماتی در حال اتخاذ است اما این روند باید تسریع شود.

 • 10

روابط عمومی نقش تعیین کننده ای در اعتمادسازی و آگاهی بخشی ایفا می کند

دکتر اسماعیل لـله گانی مدیر عامل بانک رفاه کارگران طی پیامی فرا رسیدن 27 اردیبهشت ماه روز روابط عمومی و هفته روابط عمومی و ارتباطات را تبریک گفت.

 • 3

شاخص کل بورس مثبت بسته شد

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۱۰۸۲۰ واحدی معادل ۰.۶۹ درصد، به یک میلیون و ۵۸۳ هزار و ۸۰۰ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افزایش ۱۳۰ واحدی به ۲۱ هزار و ۶۲۰ واحد رسید.

 • 23

یارانه کمک‌معیشتی ماه اول به حساب معترضان حذف یارانه واریز شد

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از واریز یارانه کمک‌معیشتی ماه اول به حساب همه افرادی که نسبت به حذف یارانه خود اعتراض کرده‌اند، خبر داد.

 • 3

کمک معیشتی ماه اول به حساب همه مشمولان قبلی که متقاضی تجدیدنظر، واریز شود

رئیس جمهور به سازمان برنامه و بودجه و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دستور داد، کمک معیشتی ماه اول به حساب تمامی افرادی که تا ماه قبل مشمول دریافت یارانه بوده اما در این مرحله کمک معیشتی دریافت نکرده‌اند و متقاضی تجدیدنظر در دهک‌بندی فعلی هستند، واریز شود.

 • 21

کاهش ۵ هزار واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بازار بورس تهران پس از پایان معاملات امروز ۵ هزار و ۴۳۱ واحد کاهش یافت و به عدد یک میلیون ۵۷۲ هزار واحد رسید.

 • 8

رسیدگی فوری به شکایات مردم درباره دهک‌بندی یارانه‌ای

رئیس مجلس شورای اسلامی بر رسیدگی فوری و دقیق به شکایات مردم درباره یارانه معیشتی و دهک‌های بندی یارانه‌ای تاکید کرد.

 • 3

شرکت‌های تابعه «وبانک» در جنگ اقتصادی میدان‌داری کنند/مدیران متخلف فورا برکنار می‌شوند

سرپرست گروه توسعه ملی گفت: مدیران گروه توسعه ملی و شرکتهای زیرمجموعه باید رفع مشکلات مردم را یک تکلیف بدانند و از هیچ تلاشی برای رفع موانع تولید دریغ نکنند.

 • 21

بازدهی بیش از ۲ درصدی شاخص کل بورس

فعالان بازار سهام در هفته‌ای که گذشت شاهد تداوم روند مثبت شاخص کل بورس در کانال یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحدی بودند.

 • 8

افرادی که یارانه نگرفتند، ۳ ماه فرصت اعلام دارند

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: هر فردی به هر دلیلی مشمول دریافت یارانه نشده است، ۳ ماه فرصت دارد تا اعلام کند.

 • 21

مردم با یارانه جدید در مصرف کالاهای اساسی، مبلغی را اضافه می‌آورند/ امکان تغییر شاخص‌های تعیین مشمولان یارانه

مقام مسئول اقتصادی وزارت اقتصاد اظهار داشت: خانوارها برای مصرف کالاهایی که ارز ترجیحی آن حذف شده با یارانه نقدی جدید مبلغی را هم اضافه می‌آورند اما هدف دولت حمایت از خانوار بوده چراکه این اقدام تورم غیر مستقیمی هم خواهد داشت.

 • 6

۲۳ هزار میلیارد از یارانه جدید آزاد شد

با صدور مجوز برداشت یارانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومانی که اخیرا به حساب خانوارها واریز و از شب گذشته قابل برداشت شد، در مجموع حدود ۲۳ هزار میلیارد تومان آزاد و در اختیار دارندگان این حساب قرار گرفت.

 • 3

مجمع پرداخت الکترونیک پاسارگاد برگزار شد

مجمع عمومی عادی سالیانه پرداخت الکترونیک پاسارگاد برگزار شد و این شرکت به ازای هر سهم، ۴۶۰ ریال سود تقسیم کرد.

 • 3

افزایش قیمت کالاها از محل یارانه‌ها جبران می‌شود

نماینده سابق مجلس گفت: آثار تورمی بهینه سازی پرداخت یارانه ها نیاز به هماهنگی و آماده کردن تمام زیرساخت ها و اقناع افکار عمومی دارد. مردم باید بپذیرند، درصورتیکه یکسری افزایش قیمت در برخی کالاها رخ دهد از محل یارانه ها جبران خواهد شد.

 • 25