بدهی دولت به بانک‌ها در مسیر حسابرسی

بدهی دولت به بانک‌ها در مسیر حسابرسی

آخرین تراز نامه منتشره بانک مرکزی از بانکها و موسسات اعتباری نشان می دهد که بدهی بخش دولتی به این شبکه حدود 110 هزار میلیارد تومان است که از این رقم 107 هزار میلیارد تومان برای دولت و حدود 2900 میلیارد تومان دیگر به بدهی شرکت ها و موسسات دولتی اختصاص دارد.

دوشنبه 12 بهمن 1394 ساعت 12:1

به گزارش شبکه اطلاع رسانی بانک و بیمه ( بینا ) ، به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، بدهی بالغ بر 100 هزار میلیاردی دولت به بانکها؛ رقمی که "نوبخت" معتقد است مازاد بر 64 هزار میلیارد تومان آن جزو تعهدات دولت نیست اما "سیف" این گونه توضیح داده که 64 هزار میلیارد تومان میزان حسابرسی شده این بدهی است و باید مابقی نیز حسابرسی و تعین تکلیف شود.

بنابر آمارهای بانک مرکزی و آنطور که کمیجانی- قائم مقام بانک مرکزی - اعلام کرده است "در حال حاضر شبکه بانکی بالغ بر 110 هزار میلیارد تومان از دولت طلب دارد". بدهی هنگفتی که البته خود دولت هم اذعان دارد که با قفل کردن بخشی از منابع بانکها توان تسهیلات دهی آنها را کاهش داده است.

با این وجود این بدهی که در طول دوره‌های گذشته انباشت شده و اکنون مرز 100 هزار میلیارد تومان را هم پشت سرگذاشته، نه تنها تاکنون در شیب کاهشی نیفتاده بلکه به نظر می رسد توافق چندانی هم در مورد اعداد و ارقام آن وجود ندارد.

آخرین تراز نامه منتشره بانک مرکزی از بانکها و موسسات اعتباری نشان می دهد که بدهی بخش دولتی به این شبکه حدود 110 هزار میلیارد تومان است که از این رقم 107 هزار میلیارد تومان برای دولت و حدود 2900 میلیارد تومان دیگر به بدهی شرکت ها و موسسات دولتی اختصاص دارد.

این در حالی است که اخیرا نوبخت - رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی - در توضیح اقداماتی که برای تسویه بدهی دولت به بانکها در بودجه سال آینده و برنامه ششم توسعه در نظر گرفته شده به ارقام تازه ای در رابطه با این بدهی اشاره کرده است.

وی از تفاوت نظر بین سازمان مدیریت و برنامه ریزی و بانک مرکزی در مورد این بدهی سخن گفته و اعلام کرده که در تعاریف بدهی دولت به بانکها بین طرفین اختلاف نظر وجود دارد. توضیحات نوبخت، در این باره بیانگر این است که بر اساس محاسبات سازمان مدیریت و برنامه ریزی، بدهی دولت به بانک‌ها حدود 64 هزار میلیارد تومان است اما بانک مرکزی این طلب را در حد 100 هزار میلیارد تومان می‌داند که این رقم هم جزو طلب بانک مرکزی محسوب می‌شود.

نوبخت همچنین معتقد است که مازاد بر 64 هزار میلیارد تومان قانونا جزو تعهدات دولت نیست و می‌تواند به یک شرکت دولتی یا مواردی که لزوما دولت نباید آن را پرداخت کند، تعلق داشته باشد.

وی با بیان این‌که در حال حاضر بسیاری از شرکت‌های دولتی انتظار دارند که دولت بدهی‌ آنها را تقبل کند، عنوان کرد که در قانون رفع موانع تولید نیز اعلام شده که اگر شرکتی واگذار می‌شود اگر وزیر اقتصاد در رابطه با بدهی آن پیشنهاد و سازمان حسابررسی میزان آن را برآورد کند و بدهی مسجل تلقی شود، آنگاه می‌توان با مصوبه هیات وزیران به دولت منتقل شود.

توضیح سیف درباره اختلاف در بدهی دولت

در حالی با این اعلام رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی، بیش از 40 هزار میلیارد تومان از بدهی های دولت به بانکها در ابهام فرو می رود که رییس کل بانک مرکزی در این باره به ایسنا توضیح داد که تغییر ارقام به دلیل حسابرسی های انجام شده است.

سیف، درمورد اختلافی که نوبخت از آن در تعاریف بدهی های دولت به آن اشاره داشته گفت که بحث به این مربوط می شود که هر گاه قرار باشد که سازمان مدیریت و برنامه ریزی بدهی به بانک مرکزی بپردازد باید بر اساس حسابرسی باشد.

رییس کل بانک مرکزی این را هم گفت که این 64 هزار میلیاردی که آقای نوبخت اعلام کرده‌اند همان مبالغ حسابرسی شده است که اگر پرداخت شود به مرور می توان دریافت کرد.

سیف تاکید کرد که باید 40 هزار میلیارد تومان باقی مانده از مجموع طلب دولت به بانکها نیز حسابرسی شود.

عدم پرداخت بدهی های بانکها و انباشت چند ساله آن در شرایطی است که در کنار کارشناسان، مدیران شبکه بانکی و به ویژه رییس کل بانک مرکزی بارها درخواست تادیه این بدهی را مطرح کرده اند؛ به گونه که حتی سیف، در سال گذشته و در مجمع عمومی بانک مرکزی درخواست تسویه بدهی دولت به بانکها را در حضور رییس جمهور و در ادامه از نوبخت مطرح کرده است.

با وجود اینکه دولت در مدت گذشته در مواقعی به انتشار اوراق برای تسویه بدهی های خود دست زده اما هنوز نتیجه چندان موفقی در این رابطه نداشته است. با این حال بنابر آنچه در برنامه ششم توسعه و همچنین بودجه سال آینده گنجانده شده دولت تصمیم دارد در طول اجرای این برنامه کلیه بدهی های دولت به نظام بانکی را تسویه کند. راه‌اندازی بازار بدهی از جمله برنامه‌های دولت برای پرداخت بدهی‌ها به نظام بانکی است، به‌طوری که اوراق از سوی دولت به طور وثیقه در بانک مرکزی قرار گرفته تا بتواند نیاز مالی آن را تامین کند یا این‌که این اوراق در بازار سهام به فروش برسد. از سوی دیگر سود مطالبات دولت از شبکه بانکی نیز در بودجه سالانه تامین شده و به سیستم بانکی برگردد.

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

نظارت کافی بانک مرکزی بر شبکه بانکی/شرایط بانک ها رو به بهبود است

رئیس کل بانک مرکزی گفت: خوشبختانه به سمت بهبود در حرکت هستیم و شرایط بانک ها باثبات تر شده است و بانک مرکزی نیز نظارت و کنترل لازم را بر این نهادهای پولی اعمال می‌کند.

 • 2

150 نفر 4میلیارد دلار ارز به کشور برنگردانده اند اما آدرسی هم ندارند

عبدالناصرهمتی گفت: بانک مرکزی فهرست ۱۵۰ نفری از صادرکنندگانی که در مجموع حدود ۴ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات داشته اند و به کشور بازنگرداندند را به قوه قضاییه ارسال کرده است البته متاسفانه هیچ نشانی از این افراد به صورت صحیح موجود نیست.

 • 2

سومین افت سنگین بورس در سال ۹۸

شاخص کل بورس تهران امروز با ثبت بیشترین میزان افت از ۱۶ اردیبهشت ماه سال جاری مواجه شد و با کاهش ۷۰۳۵ واحدی (معادل ۲.۸ درصد) به کانال ۲۴۶ هزار واحدی سقوط کرد.

 • 3

قیمت سکه، طلا و ارز در روز سه‌شنبه

قیمت دلار در حالی امروز در بانک و صرافی‌های مجاز بانک مرکزی کاهش یافت و به زیر ۱۲ هزار تومان رسید که قیمت‌ طلا، سکه و ارز هم مثل روز گذشته روند کاهشی طی کرد.

 • 8

افتتاح هفتمین شعبه کارگزاری بورس بیمه ایران در شیراز

هفتمین شعبه کارگزاری بورس بیمه ایران با حضور مدیر عامل کارگزاری، عضو هیات مدیره و معاون توسعه و عملیات، جمعی از مدیران بیمه ایران استان فارس و رئیس انجمن صنفی استان، افتتاح شد.

 • 8

قیمت سکه امروز ۲۵ تیر ۱۳۹۸ وارد کانال ۳ میلیون تومانی شد

قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید بعد از ظهر امروز ۲۵ تیر ۹۸ به قیمت ۳ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان رسید.

 • 2

تحقق کارآفرینی اجتماعی با بهره ­مندی از ظرفیت قرض ­الحسنه و همیار

مدیرعامل بانک قرض­ الحسنه رسالت گفت: با بهره­ مندی از ظرفیت قرض­ الحسنه و همیاری اجتماعی می­ توان کارآفرینی اجتماعی را محقق کرد.

 • 4

پایداری فعالیت توام با توسعه پایدار

بررسی ترازنامه بانک قرض الحسنه مهر ایران در ماههای اخیر نشان میدهد که این بانک در سالهای گذشته نه تنها توانست بحران اقتصادی و التهابات بانکها رامدیریت کند بلکه به نحو چشمگیری فعالیتهای خود را بسط داد.

 • 6

نسخه نویسی الکترونیک، خطای دارویی را کاهش می دهد

مازندران- مدیرکل بیمه سلامت مازندران گفت: نسخه نویسی الکترونیک خطاهای دارویی را کاهش می دهد.

 • 2

عضویت درطرح خریدآنلاین اقساطی بانک‌پاسارگاد

تولیدکنندگان بزرگ و فروشگاه‌های آنلاین معتبر با عضویت در طرح خلاقانه‌ی «خرید آنلاین اقساطی بانک‌پاسارگاد» می‌توانند تولیدات و محصولات خود را با تضمین و بدون ریسک به فروش برسانند.

 • 8

ادامه روند نزولی قیمت‌ها در بازار ارز

مردم با کاهش ارز توقع کاهش قیمت را دارند، دیگر دلال‌ها و اتفاقات نابسامان سیاسی نیز تأثیر بر قیمت ارز ندارد، تنها بانک مرکزی سیاست‌گذار اصلی ارز می‌باشد.

 • 2

رونق تولید داخلی از مسیر ارزش آفرینی و تولید ثروت

مدیرعامل گروه اقتصادی کرمان خودرو با اشاره به ظرفیت های قابل توجه بازار سرمایه از برنامه ریزی برای بهره گیری از پتانسیل این بازار در راستای ایجاد ارزش و تولید ثروت خبرداد.

 • 2

قیمت سکه طرح جدید امروز ۲۵ تیر ۱۳۹۸ به ۴میلیون و ۴۰هزارتومان رسید

قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز ۲۵ تیر ۹۸ به مرز ۴ میلیون تومان رسید و به نرخ ۴ میلیون و ۴۰ هزار تومان معامله شد.

 • 2

روایتی از نرخ‌گذاری‌های عجیب در بازار کاغذ

یک مقام مسئول گفت: نرخ کاغذ با دلار ۱۳ هزار تومانی اکنون با احتساب همه هزینه‌ها ۳۳۰ هزار تومان است، در حالیکه با دلار ۴۲۰۰ تومانی به نرخ ۵۵۰ هزار تومان در بازار به فروش می‌رسد.

 • 1

ریزش ۷۰۰۰ واحدی شاخص بورس

معاملات تالار شیشه‌ای روز جاری با ریزش بیش از ۷۰۰۰ واحدی شاخص کل بورس و رسیدن این متغیر به ۲۴۶ هزار و ۲۷۰ واحد به پایان رسید.

 • 3

بیمه ملت به ازای هر سهم ۲۵۰ ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بیمه ملت برگزار شد و طی آن تقسیم سود ۲۵۰ ریالی بین سهامداران به تصویب رسید.

 • 3

دلار به کانال ۱۱,۰۰۰ تومان برگشت

قیمت دلار در بانک و صرافی‌های مجاز بانک مرکزی کاهش یافت و به زیر ۱۲ هزار تومان رسید.

 • 4

حمایت از رونق تولید و مدیریت نقدینگی اهداف اصلی بانک مرکزی است

رئیس کل بانک مرکزی گفت: کنترل نقدینگی امسال همچون سال گذشته از اهداف اصلی این بانک است و با این سیاست امیدواریم شاهد کاهش آثار تورمی و کنترل نوسان نرخ ارز باشیم

 • 2

پیام مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران خطاب به همکاران

مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران طی پیامی ضمن تقدیر از زحمات و تلاش های همکاران در سال ۱۳۹۷، بر استمرار حرکت جمعی همکاران به منظور تحقق اهداف سال جاری تاکید کرد.

 • 4

سقوط آزاد ارزش پول انگلیس

پوند انگلیس از ابتدای امسال تاکنون بیش از ۹ درصد ارزش خود را از دست داده است.

 • 6