از رشد اشتغال رسمی زنان تا ادامه حذف افراد از لیست یارانه

از رشد اشتغال رسمی زنان تا ادامه حذف افراد از لیست یارانه

ادامه حذف غیرنیازمندان از دریافت یارانه و واکنش وزیر کار نسبت به تجمیع بیمه درمان تامین اجتماعی از مهمترین اخبار حوزه کار و اشتغال در هفته جاری بود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی بانک و بیمه (بینا) ،  به نقل از ایسنا، این هفته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ادامه حذف غیرنیازمندان از لیست یارانه ‌ها خبر داد و گفت: وزارت کار در حال حذف افراد غیرنیازمند است و با روش اقدام و اصلاح آن را انجام می‌دهد.

ربیعی همچنین مسکن اجتماعی را یکی از برنامه‌های وزارت رفاه عنوان کرد و گفت: در این طرح سازمان تامین اجتماعی مشارکت دارد و دولت پس از ساماندهی مسکن مهر، پیگیری مسکن اجتماعی را در دستور کار قرار خواهد داد.

در هفته ‌ای که گذشت همچنین دویست و چهل و هشتمین جلسه شورای عالی کار با موضوع بررسی اصلاح آیین نامه انجمن‌های صنفی برگزار شد.

در این جلسه معاون روابط کار وزرات کار از افزایش قدرت تشکل‌های عالی کارگری و کارفرمایی از سطح استانی به کشوری، منطقه‌ای و بین المللی خبر داد.

به گفته وی، برای دسترسی به توسعه پایدار و متوازن و ایجاد اقتصاد رقابتی باید فضایی فراهم شود که همه نمایندگان کارگری و کارفرمایی درتصمیم گیریهای کلان کشور مداخله داشته باشند.

این هفته، معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده نیز به تبیین ارزش کار خانگی زنان و تاکید مقام معظم رهبری در این زمینه پرداخت و گفت: اگر ارزش و اهمیت کار خانگی زنان در توسعه کشور و اقتصاد خانواده و جامعه ارزیابی و اندازه‌ گیری شود، بسیاری از پیشنهادات و طرح‌ها نظیر بیمه زنان‌خانه‌دار با مقاومت‌ زیاد برای تصویب مواجه نمی شود.

به گفته شهیندخت مولاوردی، محاسبه ارزش کار خانگی موجب پرداخت حقوق و مستمری به زنان خانه‌دار نمی‌شود، بلکه منجر به تغییر بسیاری از مناسبات، مقررات و قوانین می شود.

دفاع جانانه وزیر کار از عدم تجمیع بیمه درمان صندوق تامین اجتماعی نیز یکی دیگر از اخباری بود که این هفته انتشار یافت.

موضوع ادغام بیمه درمان تامین اجتماعی با سایر بیمه‌ها از گذشته مورد مناقشه و چالش بسیار میان دو وزارتخانه کار و تعاون و بهداشت و درمان بوده و همواره واکنش جامعه کارگری و کارفرمایی را به دنبال داشته است.

کارگران، تامین اجتماعی را خط قرمز جامعه کارگری عنوان کرده و اجازه دست اندازی به منابع صندوق تامین اجتماعی را نمی‌دهند.آنها تاکید دارند که منابع سازمان تامین اجتماعی حاصل اندوخته‌های کارگران و کارفرمایان،‌ شاغلان و مستمری بگیران است و از آنجا که تامین اجتماعی سازمانی غیر دولتی و عمومی است ادغام آن فاقد توجیه است.

آنطور که دبیر کل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران کشور گفته است، کارگران 30 درصد حقوق خود را در بحث درمان و بیمه به سازمان تامین اجتماعی می‌پردازند و سرانه درمان آنها در مقابل بیمه‌هایی چون سلامت و روستاییان بالاتر است.

ارائه آموزشهای مهارتی به کارگران بسیجی خبر دیگری بود که معاون وزیر کار اعلام کرد.

به دنبال امضای تفاهم نامه همکاری میان سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور و سازمان بسیج کارگری، مقرر شد تا کار ارائه آموزشهای مهارتی به 500 هزار نفر از کارگران بسیجی طی چهار سال در دستور کار قرار گیرد.

هدف از امضای این تفاهم‌نامه، ارتقای بهر‌ه‌وری نیروهای شاغل در بخشهای صنعت و کشاورزی است تا کارگران شاغل در واحدهای تولیدی و صنعتی به ویژه کارگران بسیجی بتوانند دوره‌های آموزش مهارتی و فنی و حرفه ای را بگذرانند.

به گفته کوروش پرند‌ - معاون وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی هم اکنون بسیاری از کارگران از جمله کارگران بسیجی در بنگاههای اقتصادی و صنعتی مستعد آموزشهای مهارتی هستند و امضای تفاهم‌نامه مذکور، زمینه کارآفرینی و اشتغالزایی آنها از طریق آموزشهای مهارتی و کارآفرینی را در قالب تشکل‌های تعاونی فراهم می کند 

در هفته‌ گذشته وحیده نگین - مشاور امور زنان و خانواده وزیر کار - از افزایش نرخ اشتغال رسمی زنان طی سالهای 91 و 92 خبر داد.

آنطور که وی گفته در حالی که نرخ بیمه شدگان مرد سازمان تامین اجتماعی طی پنج سال اخیر، 4.4 درصد بوده این نرخ در بیمه شدگان زن به 15.5 درصد رسیده و رشد داشته است.ش

نگین 18 درصد از بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی در سال گذشته را زنان ذکر کرده و گفته است: تا پایان سال گذشته حدود 2.5 میلیون نفر بیمه شده زن تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی قرار داشتند و 28.5 درصد از بیمه شدگان جدید الورود سازمان تامین اجتماعی در سال 1393 را زنان تشکیل داده‌اند.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

قیمت دلار امروز ۱۵ اسفند ۹۸ به ۱۵ هزار و ۲۰۰ تومان رسید

قیمت هر دلار آمریکا (اسکناس) در جریان معاملات امروز دوشنبه، ۱۹ اسفند ۹۸ صرافی‌های بانکی به ۱۵۲۰۰ تومان رسید.

 • 125

سقف کارت به کارت ۱۰ میلیون تومان شد

مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی از افزایش سقف کارت به کارت به ۱۰ میلیون تومان در ابزارهای خودپرداز، کیوسک، اینترنت بانک و همراه بانک خبر داد.

 • 99

دادوستد ۱۵۱ هزار میلیارد تومانی بورس کالا در ۱۱ ماه

کارنامه عملکرد ۱۱ ماه گذشته بورس کالا در حالی منتشر شد که آمارها از ثبت ارزش معاملاتی بیش از ۱۵۱ هزار و ۹۳۰ میلیارد و ۵۹۲ میلیون تومان در بازارهای فیزیکی، مشتقه و نیز بازار مالی حکایت دارد.

 • 75

راه‌اندازی نسخه اول سامانه ماهرسان/ تشریح مشوق‌ها و دیگر امکانات

فرمانده قرارگاه مهارت آموزی کارکنان وظیفه ستاد کل نیروهای مسلح از راه‌اندازی نسخه اول این سامانه در روز ولادت امام علی (ع) خبر داد.

 • 274

ریزش ۱۰۰۰۰ واحدی شاخص بورس

شاخص بورس اوراق بهادار تهران با ریزشی بیش از ۱۰۰۰۰ واحدی به کانال ۵۳۸ واحدی عقبگرد کرد.

 • 75

معرفی برگزیدگان مسابقه اینستاگرامی بانک سرمایه

مسابقه اینستاگرامی «مهم‌ترین سرمایه شما چیست؟» با انتخاب ۱۴ برگزیده به پایان رسید.

 • 58

معرفی برگزیدگان مسابقه اینستاگرامی بانک سرمایه

مسابقه اینستاگرامی «مهم‌ترین سرمایه شما چیست؟» با انتخاب ۱۴ برگزیده به پایان رسید.

 • 61

ارزهای مجازی با سقوط نفت ۲۱میلیارد دلار از ارزش خود را از دست داد

بازار ارز مجازی به دنبال سقوط قیمت نفت و سقوط سهام فرو ریخت و باعث شد ۲۱.۵۸ میلیارد دلار از ارزش ارزهای مجازی تنها ظرف چند ساعت بر باد برود.

 • 202

با «نشان پرداخت» مقابل کرونا بایستید!

در روزهایی که ویروس کرونا به شدت سلامت عموم مردم را تهدید می کند، لمس کردن اشیای آلوده از جمله کارت های بانکی و دستگاه های کارتخوان می تواند یکی از ساده ترین عوامل انتقال این ویروس باشد.

 • 176

پیام تبریک مدیرعامل پست‌بانک‌ به مناسبت ولادت حضرت علی‌ (ع)

مدیرعامل پست‌بانک‌ ولادت با سعادت امیرمؤمنان حضرت علی‌ (ع) و روزمرد را تبریک گفت.

 • 94

۲۰ میلیون بسته دستکش در مرحله ترخیص از گمرک/ ۳۳۰ هزار دلار مواد ضدعفونی وارد شد

ناظر گمرکات استان هرمزگان از طی شدن فرایند ترخیص ۲۰ میلیون دستکش و نیز مواد ضدعفونی کننده از گمرک استان خبر داد.

 • 79

قیمت سکه طرح جدید ۱۷ اسفند ۹۸ به ۵ میلیون و ۹۸۰ هزارتومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۸ در جریان معاملات بازار آزاد تهران به ۵ میلیون و ۹۸۰ هزارتومان رسید.

 • 200

توصیه‌های بانک رفاه برای مقابله با ویروس کرونا

پزشک معتمد بانک رفاه کارگران در پاسخ به پرسش هایی مبنی بر اینکه علائم ویروس کرونا چیست و چگونه باید با آن مقابله کنیم گفت: علائم ویروس کرونا بسیار شبیه به سرماخوردگی و آنفلوانزا است.

 • 68

تداوم رشد بانکداری اسلامی در عربستان

ارزش کل دارایی‌های بانکداری اسلامی عربستان سعودی در پایان سه ماهه سوم سال ۲۰۱۹ به ۱۷۶ میلیارد دلار رسیده که نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد ۶٫۵ درصدی را تجربه نموده است.

 • 61

روسیه توافق کاهش تولید اوپک را رد کرد/ قیمت نفت ۳ درصد سقوط کرد

پس از گزارشاتی که نشان داد روسیه توافق اوپک برای کاهش بیشتر تولید نفت را رد کرده است، قیمت نفت تا ۳ درصد سقوط کرد.

 • 93

عرضه صکوک اجاره ۷۵۰۰ میلیارد ریالی

با مجوز سازمان بورس، صکوک اجاره ۷,۵۰۰ میلیارد ریالی منتشر می شود.

 • 63

دو میلیون تن ذرت در بنادر، چشم انتظار تأمین ارز برای ترخیص

دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور گفت: ۲ میلیون تن ذرت به منظور تأمین نیاز صنایع وابسته، وارد کشورشده؛ اما به دلیل عدم تأمین ارز در بنادر رسوب شده اند.

 • 70

جزییات عرضه بلوک ۱۷ درصدی بیمه البرز در بورس

بلوک ۱۷.۳۴ درصدی بیمه البرز به قیمت پایه هر سهم ۵۲۱۷ ریال، فردا (چهارشنبه ۱۴ اسفند ماه ۹۸) در بورس اوراق بهادار عرضه می‌شود.

 • 78

ساعت معاملات بورس کالا تغییر کرد

بورس کالا با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: ساعت خاتمه معاملات گواهی سپرده کالایی، صندوق‌ها، قراردادهای آتی و اختیار معامله تا اطلاع ثانوی تغییر کرد.

 • 65