ابزارهای مالی نوین در بورس

ابزارهای مالی نوین در بورس

بینا:معاون ناشران و اعضا شرکت بورس گفت: بورس تهران به منظور متنوع سازی ابزارهای مالی و نیز تقویت نظام تامین مالی، راه‌اندازی بازار ابزارهای جدید و نیز تقویت بازار ابزارهای موجود را در دستور کار دارد.

به گزارش تسنیم؛ امیر حمزه مالمیر گفت: یکی از فاکتورهای جذابیت بازار برای سرمایه‌گذاران و ناشران تنوع ابزارهای تامین مالی و نیز سرمایه‌گذاری  است. با توجه به این مهم، بورس اوراق بهادار تهران به منظور متنوع سازی ابزارهای مالی و نیز تقویت نظام تامین مالی، راه‌اندازی بازار ابزارهای جدید و نیز تقویت بازار ابزارهای موجود را در دستور کار دارد.
معاون ناشران و اعضا شرکت بورس افزود: در همین راستا، پذیرش تمام ابزارهای مالی نوین شامل اوراق مشارکت، گواهی سرمایه‌گذاری، انواع صکوک، صندوق‌های قابل معامله در بورس یا همان ETF، صندوق‌های زمین و ساختمان و نیز صندوق سرمایه‌گذاری در پروژه، و سایر ابزارهای جدیدی که با مجوز شورای عالی بورس قابلیت معامله دارند، در دستور کار قرار دارد. همچنین توسعه‌ی بازار صکوک به عنوان یکی از ابزارهای مالی اسلامی، مد نظر بورس تهران است که می‌تواند، وسیله‌ای مفید برای توسعه‌‌ی بازار سرمایه و نیز تامین مالی شرکت‌ها با هزینه‌ی پایین‌تر و ریسک کمتر باشد.
مالمیر به تاریخچه بازار اوراق بدهی اشاره کرد و اظهارداشت: بازار اوراق بدهی بورس، از سال 1390 و با انتشار اوراق مشارکت شهرداری شیراز راه‌اندازی شد، این بازار با پذیرش و انتشار اوراق مشارکت سایپا و سینا دارو در سال‌های بعد توسعه یافت. همچنین در سال 92 با پذیرش صندوق قابل معامله (ETF) سپهر اندیشه نوین، فاز جدیدی در پذیرش ابزارهای نوین در بورس آغاز شد .
معاون ناشران و اعضاء بورس تهران ادامه داد: در سال جاری هم پذیرش و انتشار گواهی سپرده لیزینگ رایان سایپا و اوراق اجاره‌ی فولاد کاوه جنوب کیش انجام شده است. صندوق شاخصی قابل معامله‌ی فیروزه آسیا و نیز صندوق زمین و ساختمان آویشن نیز در جریان پذیرش هستند و به زودی به محض نهایی شدن اقدامات باقیمانده، اخبار مربوطه در بازار منتشر خواهد شد.
مالمیر خاطرنشان کرد: انتشار اولین مورد صکوک اجاره با حجم قابل توجه 2.000 میلیارد ریال، گام بزرگی در راستای توسعه‌ی بازار ابزارهای مالی نوین بورس و تحقق راهبرد متنوع سازی ابزارهای تامین مالی و سرمایه‌گذاری بود و از کلیه‌ی شرکت ها انتظار می‌رود با عنایت به بازاری که سهامشان معامله می‌شود و نیز با لحاظ اشتهار و اعتبار خود نسبت به پذیرش اوراق در بورس اقدام نمایند.
وی تصریح کرد: در همین راستا بورس اوراق بهادار تهران ضمن اعلام آمادگی خود برای مذاکره در خصوص پذیرش انواع ابزارهای مالی نوین، آماده‌ی هرگونه همکاری و مساعدت در زمینه جذب و پذیرش ابزارها براساس تجربه چند ساله‌ی راه‌اندازی بازار ابزارهای نوین می باشد.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

مدیران جدید ریسک و حسابرسی داخلی بانک کارآفرین معرفی شدند

مراسم تودیع و معارفه مدیران مدیریت‌های امور ریسک و امور حسابرسی داخلی بانک کارآفرین برگزار شد.

 • 16

رونمایی از پروژه نظارت و بازرسی ریسک محور از شعب در بانک ملی

پروژه نظارت و بازرسی ریسک محور از شعب بر اساس شاخص های مبارزه با پولشویی در بانک ملی ایران رونمایی شد.

 • 16

بانک کشاورزی،کشاورزان را صاحب ماشین آلات کشاورزی کرد

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی گفت: بخش عمده ای از کشاورزان با دریافت تسهیلات از بانک کشاورزی صاحب ماشین آلات کشاورزی شده اند.

 • 15

راه‌اندازی بورس املاک با سرمایه اولیه ۵ هزار میلیارد تومانی

نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران می‌گوید شرکت بورس املاک و مستغلات قرار است با سرمایه اولیه ۵ هزار میلیارد تومان کار خود را آغاز کند که ۵۰ درصد این سرمایه به صورت پذیره‌نویسی در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

 • 10

اسنپی ها تسهیلات خرد می گیرند

بانک قرض الحسنه رسالت و شرکت اسنپ به منظور تأمین مالی پایدار برای حمایت دائمی از رانندگان این شرکت تفاهم‌نامه‌ همکاری امضا کردند.

 • 13

روز متعادل تالار شیشه‌ای

شاخص بورس در پایان داد و ستدهای روز جاری با افزایش ۵۹۰۰ واحدی به یک میلیون و ۶۱۸ هزار و ۸۳۰ واحد رسید.

 • 12

پرداخت تسهیلات بانک توسعه تعاون تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان

بانک توسعه تعاون در راستای حمایت از فرهیختگان تسهیلات تا سقف یکصد میلیون تومان پرداخت می‌نماید.

 • 11

طرح "پیوند رفاه" از سوی بانک رفاه ارائه شد

بانک رفاه در راستای ایفای مسئولیت های اجتماعی و ترویج سنت حسنه ازدواج طرح "پیوند رفاه" را ارائه کرد.

 • 13

تغییر زمان معاملات «سیتا» در بورس

بورس اوراق بهادار تهران با صدور اطلاعیه‌ای زمان معاملات شرکت تازه عرضه اولیه شده «سیتا» را اعلام کرد.

 • 16

سازمان بورس برای رفع اختلال خدمات کارگزاری‌ها وارد عمل شود

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس اعلام کرد: ایرادات فنی سامانه‌ کارگزاری‌ها، سرمایه‌گذاری مردم در بورس را دلسرد و اطمینان آنها را از بین می‌برد و بر همین اساس سازمان بورس باید وارد عمل شود.

 • 13

تمدید مهلت پرداخت تسهیلات بازسازی توسط بانک مسکن

رییس اداره کل اعتبارات و تامین مالی بانک مسکن از تمدید دوره پرداخت تسهیلات بازسازی به آسیب دیدگان حوادث غیرمترقبه سال ۹۸ تا «پایان تیرماه امسال» خبر داد.

 • 14

خط مشی جدید شرکت های تابعه گروه مالی بانک مسکن

سرپرست بانک مسکن دو مدیر عامل جدید دو شرکت زیرمجموعه گروه مالی بانک مسکن را معرفی کرد.

 • 16

فرصت دوباره برای بدهکاران بانک مسکن/ بخشودگی جرایم تمدید شد

بانک مسکن زمان اجرای طرح «میثاق» که با هدف بخشودگی جرایم بانکی مشتریان اجرا می‌شود را تمدید کرد.

 • 16

بخشنامه جدید بیمه مرکزی در خصوص افزایش ارزش وسیله نقلیه

بیمه مرکزی در بخشنامه جدیدی که برای شرکت‌های بیمه فرستاده شرایط پوشش تکمیلی افزایش ارزش وسیله نقلیه به دلیل نوسان قیمت در بیمه‌نامه بدنه خودرو از روز ۱۵ تیرماه را اعلام کرد.

 • 16

کلینیک سینا مهر تحت پوشش بیمه آتش سوزی بیمه آسیا قرار دارد

بیمه آسیا خسارت آتش سوزی ساختمان، تاسیسات و تجهیزات اداری و پزشکی کلینیک سینا مهر را تا سقف تعهدات بیمه نامه پرداخت می‌کند.

 • 24

دسترسی مجدد به مرکز ارتباط با مشتریان بانک رفاه کارگران برقرار شد

دسترسی مجدد مشتریان به مرکز ارتباط با مشتریان این بانک فراهم شده و مشتریان می توانند خدمات خود را دریافت کنند.

 • 21

سامانه کارت پرداخت بانک رفاه کارگران در روز جمعه ارتقا می یابد

روابط عمومی بانک رفاه کارگران از ارتقای سامانه کارت پرداخت به منظور افزایش ظرفیت سامانه در روز جمعه خبر داد.

 • 24

تجارت خارجی ایران با اوراسیا به بیش از ۲.۴ میلیارد دلار رسید

میزان تجارت خارجی ایران با اتحادیه اوراسیا با اجرای موافقت نامه تجارت ترجیحی تا پایان خرداد از حیث ارزش به دو میلیارد و۴۱۷ میلیون و۸۳۰ هزارو ۳۲ دلار و از لحاظ وزنی به۶میلیون و ۸۷۳ هزار و ۵۹۲ تن رسید.

 • 25

جزییات پیاده‌سازی گمرک هوشمند

رییس کل گمرک ایران جزییاتی از برنامه گمرک الکترونیک و پیاده سازی گمرک هوشمند را تشریح کرد.

 • 5

اطلاعیه مهم درباره تغییر دامنه نوسان صندوق ETF‌ها

دامنه نوسان روزانه صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله سهامی و مختلط در بورس تهران از روز دوشنبه ۱۳۹۹/۰۴/۱۶ به ۱۰ درصد کاهش می‌یابد.

 • 27