آتی سهام ابزاری برای کاهش ریسک

بینا:زمان سررسید معاملات قراردادهای آتی سهام در تاریخ های آینده است، اما در حال حاضر انجام می شود و بخشی از منابع که در حال حاضر 20 درصد کل ارزش معامله است را به عنوان تضمین نزد کارگزار می گذارند.

به گزارش فارس به نقل از سنا، در معاملات اوراق قراردادهای آتی سهام، خریدار تنها درصدی از پول را پرداخت می‌کند، اما کل منافع ناشی از معامله به وی تعلق می‌گیرد.

مدیر نظارت بر بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس با بیان این مطلب، گفت: قراردادهای آتی سهام از جمله ابزار مشتقه هستند که از معاملات اتی سهام مشتق می شوند و ابزاری برای مدیریت سرمایه گذاران به شمار می رود.

محمودرضا خواجه نصیری با اشاره به اینکه قراردادهای آتی سهام به صورت ساده تعهدی برای خرید و فروش سهام در آینده است، خاطرنشان کرد: به طور معمول در بسیاری از بورس های دنیا، این معاملات پررونق است و خریداران و فروشندگان به جای خرید و فروش سهام در بورس اوراق بهادار، متعهد می شوند که در تاریخی در آینده به قیمتی که امروز مشخص می‌کنند، سهم را مورد معامله قرار دهند.

وی ادامه داد: به این منظور و برای ایفای تعهد خودشان، درصدی از پول معامله را به عنوان تضمین نزد بورس قرار می دهند و در این حالت معامله و تعهد آنها انجام می شود.

خواجه نصیری با اشاره به نام قراردادهای آتی سهام، ابراز داشت: همان گونه که از نام این قرارداد پیدا ست، قراردادی در خصوص معاملات آینده است و یک اهرمی دارد که موجب افزایش جذابیت معاملات می شود.

مدیر نظارت بر بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس در مورد جذابیت این قرارداد تصریح کرد: در این نوع از معامله، خریدار تنها درصدی از پول را پرداخت می‌کند، اما کل منافع ناشی از معامله به وی تعلق می‌گیرد.

وی در پاسخ به این سوال که نحوه انجام این معاملات چگونه است، توضیح داد: همان طور که مشتریان بازار سرمایه برای خرید سهام به کارگزاری ها مراجعه کرده و درخواست خرید و فروش سهام را می‌دهند، می‌توانند درخواست خرید و فروش اوراق آتی سهام را به جای سهام بدهند.

خواجه نصیری ادامه داد: البته زمان سررسید این معاملات در تاریخ های آینده است، اما در حال حاضر انجام می شود و بخشی از منابع که در حال حاضر 20 درصد کل ارزش معامله است را به عنوان تضمین  نزد کارگزار می‌گذارند.

وی تاکید کرد: سرمایه گذاران در بازار قراردادهای آتی، چه در بازار رو به بالا و چه در بازار رو به پایین می توانند سود کسب کنند.

مدیر نظارت بر بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس گفت: اگر سرمایه گذاران اعتقاد دارند که قیمت سهام در آینده بالا می رود، می توانند در این بازار با تضمین گذاشتن 20 درصد ارزش معامله خرید کنند و اگر اعتقاد دارند که در آینده قیمت سهم نزولی است، می توانند فروش انجام دهند، به هر ترتیب، در هر دو جهت، امکان کسب سود در این بازار وجود دارد.

وی در پاسخ به این سوال که سازمان بورس چه اقداماتی برای توسعه این بازار انجام داده است، ابراز داشت: حدود دو سال است که بستر این معاملات آماده شده و در حال حاضر نیز، نرم افزار معاملاتی آن تسهیل و به روز رسانی شده است. به علاوه امکان معاملات آنلاین قراردادهای آتی سهام نیز ایجاد شده است.

خواجه نصیری ادامه داد: در عین حال، ابزارهای کاملی برای اطلاع یافتن مشتریان از موجودی هایشان و نحوه معاملات و گزارش دهی وجود دارد. در کنار آن کارمزد این معاملات نسبت به گذشته «یک پنجم» کاهش یافته و ارزانتر شده است.

وی با اشاره به اینکه کارگزاران زیادی به این نرم افزار مجهز شده اند، اظهار داشت: سازمان بورس و اوراق بهادار به دنبال توسعه بیشتر این معاملات است و امید می رود با فرهنگ سازی بیشتر، زمینه برای توسعه این بازار نیز فراهم شود.

مدیر نظارت بر بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس به تشکیل کارگروه های تخصصی در حوزه کارگزاران اشاره کرد و گفت: می توان از این ابزار برای کنترل ریسک و کاهش مخاطرات سرمایه گذاران استفاده کرد.

مدیر نظارت بر بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس در پایان با اشاره به اینکه هر بازاری ابزارهای مخصوص به خود را دارد، خاطرنشان کرد: بورس هم یک بازار تخصصی است و دارایی هایی در آن خرید و فروش می شود و سرمایه گذاران می توانند با ابزارهایی مانند اوراق آتی، اختیار معامله یا سایر ابزارها، ریسک خود را مدیریت کنند. این در حالی است که اگر سرمایه گذاری، به صورت تخصصی وارد بازار سرمایه شود، می تواند با ابزارهای کاهش ریسک، ریسک خود را کاهش دهد.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

عرضه سهام یکی از بزرگترین گروه‌های مالی کشور در بورس

مدیرعامل بانک ملت از تصمیم این بانک برای عرضه سهام گروه مالی ملت و سرمایه‌گذاری توسعه معین ملت در بورس طی ماه‌های آینده خبر داد.

 • 10

موزه بانک ملی ایران سه ساله شد

۲۱ تیرماه سالروز تاسیس موزه بانک ملی ایران است و این گنجینه فاخر و میراث ماندگار ملی طی سه سال گذشته، میزبان علاقه مندان به تاریخ، هنر و تاریخچه پولی و بانکی کشور بوده است.

 • 11

افت ۱۲۳۴۷ واحدی شاخص بورس

شاخص بورس روز جاری با افت بیش از ۱۲ هزار واحدی در پایان معاملات به یک میلیون و ۷۴۱ هزار و ۲۹۶ واحد رسید.

 • 9

بانک پاسارگاد برای مقابله با کرونا سنگ تمام گذاشت

بانک‌پاسارگاد با انجام اقدامات متعددی در حوزه‌های اطلاع‌رسانی، پیشگیری و مقابله با کرونا در سطح کشور سنگ تمام گذاشت.

 • 13

پاسخگویی ۲۴ ساعته مرکز ارتباط با مشتریان بانک‌پاسارگاد (CRM)

مشتریان بانک پاسارگاد می‌توانند موارد پیشنهاد، انتقاد، مغایرت، سؤال و شکایت خود را از طریق سامانه (CRM) ثبت و از نتیجه آن آگاه شوند.

 • 11

سقف انتقال وجه، از طریق بانکداری مجازی بانک‌پاسارگاد افزایش یافت

بانک‌پاسارگاد جهت رفاه حال مشتریان، سقف پیش‌فرض برای انتقال وجه به سایر حساب‌ها و یا حواله بین بانکی را برای تمام کاربران اینترنت بانک با رمز ثابت و دوعاملی، به مبلغ۵۰ میلیون ریال افزایش داد.

 • 10

آگهی پرداخت سود سهام بانک کارآفرین

با توجه به برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه بانک کارآفرین (شرکت سهامی عام) در تاریخ ۳۱ تیر ماه، سود سهام عملکرد سال مالی ۱۳۹۸ از روز شنبه ۱۱ مرداد ماه به شرح ذیل واریز خواهد شد:

 • 11

آگهی دعوت به مجمع عمومی فوق‌العاده بانک کارآفرین

جلسه مجمع عمومی فوق‌العاده بانک کارآفرین در تاریخ ۳۱ تیر ماه برگزار خواهد شد.

 • 12

آگهی دعوت به مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام بانک کارآفرین

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام بانک کارآفرین روز سه‌شنبه ۳۱ تیر ماه برگزار خواهد شد.

 • 11

بانک ملی ایران به فکر سلامتی شماست

بانک ملی ایران به همه مشتریان خود توصیه می کند در صورت ضرورت مراجعه حضوری به واحدها، رعایت پروتکل های بهداشتی را در اولویت قرار دهند.

 • 13

آمادگی بانک توسعه صادرات برای خرید اسکناس ارز صادرکنندگان

مدیرعامل بانک توسعه صادرات با تاکید بر لزوم حمایت از بازگشت ارز به کشور، گفت: آمادگی داریم تمام اسکناس ارز صادرکنندگان را خریداری و به نرخ روز به آنها پرداخت کنیم.

 • 13

برگزاری آنلاین مجامع عمومی عادی سالانه و فوق العاده بانک پارسیان

مجامع عمومی عادی سالانه و فوق العاده بانک پارسیان روز سه شنبه۳۱ تیرماه ۱۳۹۹ برگزار می شود و مراسم آن به صورت آنلاین پخش می شود.

 • 11

گردهمایی مسئولان حراست بانک های غیردولتی به میزبانی بانک گردشگری

نخستین گردهمایی مسئولان حراست بانک های غیردولتی و موسسات مالی غیراعتباری (تحت پوشش حراست بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران) به میزبانی بانک گردشگری در تهران برگزار شد.

 • 12

تهاتر مطالبات و بدهی‌های بانک ملت با بدهی شرکت نیروی برق حرارتی

مصوبه مربوط به تهاتر مطالبات و بدهی‌های بانک ملت با بدهی شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی به سازمان امور مالیاتی کشور ابلاغ شد.

 • 12

بهره برداری ازطرح توسعه ذوب آهن پاسارگاد بااعتبار بانک صنعت ومعدن

فاز اول طرح توسعه مجتمع صنعتی ذوب آهن پاسارگاد با اعتبارات بانک صنعت و معدن در شهرستان کوار به دستور رییس جمهور و از طریق ویدئو کنفرانس به بهره برداری رسید.

 • 16

تمدید بدهی واحدهای پرورش مرغ گوشتی آسیب دیده از کرونا

بانک کشاورزی به واحدهای پرورش مرغ گوشتی و مرغ مادرگوشتی آسیب دیده از کرونا که سررسید اقساط آنان اسفند۱۳۹۸ و فروردین ۱۳۹۹ است،برای یک دوره تولید و حد اکثر یکسال مهلت داد.

 • 14

اعلام زمان برگزاری مجمع ۵ بانک بورسی

جزییات و زمان برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه و فوق‌العاده صاحبان سهام ۵ بانک مشخص و اعلام شد.

 • 17

گزارش فصلی اقتصاد ایران در زمستان ۹۹ منتشر شد

گزارش فصلی اقتصاد ایران در زمستان ١٣٩٨ منتشر شد که بر این اساس رشد اقتصادی بدون نفت منفی ۲.۵ درصد، نرخ تورم ۳۴.۸ درصد و حجم نقدینگی بیش از ۲۴۰۰ میلیارد تومان بوده است.

 • 16

کاهش ۴.۵ درصدی فروش بیمه‌های زندگی در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱

جدیدترین گزارش موسسه سوئیس‌ری (گزارش سیگما) با اشاره به تاثیر بحران ویروس کرونا و رکود اقتصادی جهانی پیش‌بینی کرده که حق بیمه تولیدی رشته زندگی در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ معادل ۴.۵ درصد کاهش یابد.

 • 19

آغاز دوره معاملاتی قرارداد اختیار معامله سهام بانک تجارت

بورس اوراق بهادار تهران با صدور اطلاعیه‌ای از آغاز دوره معاملاتی قراردادهای اختیار معامله خرید و فروش سهام بانک تجارت خبر داد.

 • 17