۶.۹ درصد مردم بیمه نیستند/پول ندهیم زیرمیزی می گیرند

۶.۹ درصد مردم بیمه نیستند/پول ندهیم زیرمیزی می گیرند

وزیر بهداشت، گفت: در حال حاضر ۶.۹ درصد از افراد جامعه تحت پوشش هیچ بیمه ای نیستند، در حالی که ۱۰ میلیون نفر بیمه رایگان هستند.

یکشنبه 13 آبان 1397 ساعت 7:24

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از مهر 

به گزارش خبرنگار مهر، سید حسن هاشمی، در آئین نکوداشت روز ملی بیمه سلامت که صبح یکشنبه برگزار شد، افزود: دانشگاه ها و مراکز دولتی بیشترین تعاملات را در این دوره با سازمان بیمه سلامت داشته اند و معمولاً اگر حق هم با دانشگاه ها باشد ما باز هم طرف بیمه سلامت را می گیریم.

وی گفت: دولت و مجلس باید به بخش سلامت توجه ویژه ای داشته باشند و ملتی که گرفتار بیماری باشد و هزینه تامین آن را نداشته باشد، خوشبخت نیست و در این صورت دولت و حاکمیت هم خوب نیستند. امروزه دولتی خوب است که در کنار امنیت، به سلامت و آموزش مردم نیز بها دهد.

هاشمی اظهارداشت: در سال ۱۳۰۹ اولین بیمه درمانی در کشور شکل گرفت و ما ۹۰ سال فرصت داشتیم بیمه درمانی خوب و کارآمد و درستی را ایجاد کنیم. در حالی که این اتفاق رخ نداد و اینگونه نشد و به رغم اینکه ۲۳ سال قبل سازمان بیمه خدمات درمانی به وجود آمد، ولی باز هم یکی از ضعیف ترین بخش ها از نظر توجه همین بخش بوده است.

وی گفت: با گذشت ۵ سال از اجرایی شدن طرح تحول سلامت، باز هم مشکلاتی وجود دارد و بعضی ها قصد دارند ما را تخریب کنند.

هاشمی به تصمیم مجلس اشاره کرد و افزود: مجلس تصمیم گرفت بیمه سلامت تحت پوشش وزارت بهداشت قرار گیرد که از نظر بنده مهم نیست این بیمه کجا باشد و باید زیر نظر رئیس جمهور باشد. رفاه اجتماعی باید مهمترین دغدغه عالی ترین مقام مسئول کشور باشد.

وزیر بهداشت گفت: طرح تحول سلامت طی این مدت کارنامه قابل قبولی دارد و زیرساخت هایی ایجاد شده است که اگر حمایت شود، به جایگاه رفیع می رسد. ما باید در این راه از تجربیات کشورهای دیگر نیز استفاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات موجود پراکندگی بیمه ها در کشور است، ادامه داد: ۴۵ درصد از بیمه شدگان تحت پوشش بیمه سلامت، ۴۸ درصد تامین اجتماعی، یک درصد امداد، ۵۸ درصد نیز تحت پوشش نیروهای مسلح هستند در حالی که باید همه بیمه ها در یکجا جمع شوند چه از لحاظ اعتباری و چه از نظر مقررات و سیاست ها.

هاشمی تاکید کرد: در حال حاضر ۶.۹ درصد از افراد جامعه نیز تحت پوشش هیچ بیمه ای نیستند و به رغم اینکه ۱۰ میلیون نفر بیمه رایگان هستند، اما باز هم افراد فاقد بیمه داریم و از سوی دیگر ۸.۲ درصد نیز همپوشانی وجود دارد.

وزیر بهداشت گفت: قانون را به طور کامل اجرایی نکرده ایم و باید بیمه ها را در یک جا تجمیع و سیاست های آن را یکپارچه کنیم.

وی گفت: طرح تحول سلامت مهمترین طرح دولت بود که مخالفان از دید رقیب نگاه کردند و نه منافع ملی.

هاشمی تاکید کرد: با این طرح، پرداختی از جیب مردم از بیش از ۶۰ درصد به ۳۵ درصد کاهش یافته است در حالی که برای یک درصد آن باید بسیار پول هزینه می کردیم اما مگر دولت چقدر خرج کرده برای این کاهش و بعد اجتماعی آن بیشتر اهمیت دارد و هرچه ما سرمایه اجتماعی ایجاد کردیم، عده ای از سمت دیگر آن را نابود کردند.

وزیر بهداشت اظهارداشت: اجرایی شدن طرح تحول سلامت مستلزم پرداخت پول است و این پول حساب و کتاب دارد و بازرسی ها و دستگاه های مختلف نظارتی به این امر نظارت کافی را دارند.

وی با اشاره به اینکه رسالت بیمه این است که مانع از دسترسی مردم به خدمات به دلیل منابع نشود و اجازه ندهد مردم به این دلیل فقیرتر شوند، گفت: به نظر می رسد بیمه های تکمیلی نیز که در حال حاضر ۲۸ شرکت هستند، جایگاه درستی ندارند.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه در حال حاضر ۷۳۳ خدمت تحت پوشش بیمه نیستند، گفت: از ۱۲۳ خدمت نیز فقط ۲۶ خدمت تحت پوشش بیمه هستند که در بخشی مانند دندانپزشکی سهم مردم از جیب ۲۵ درصد است.

وی تاکید کرد: در حال حاضر با اجرای طرح تحول سلامت به متوسط جهانی نزدیک می شویم و فقط باید بیمه تکمیلی در کشور اصلاح شود و بیمه سلامت را نیز باید برای افراد نیازمند داشته باشیم چرا که افرادی که توانایی پرداخت حق بیمه خود را دارند باید این کار را انجام دهند.

وی گفت: عدم اجرای قانون مهمترین مشکل سازمان بیمه سلامت است و بایستی صندوق های بیمه ای یکی باشند و حداقل اگر این اراده را نداریم، باید سیاست ها را یکی کنیم.

وزیر بهداشت گفت: بیمه ها باید در بیمه سلامت و صندوق واحدی یکپارچه شوند و بتوانیم با اعمال ضرورت و مدیریت، خرید خدمت داشته باشیم به طوری که اگر کسی ۱۰ ماه بدهی دارد از کجا می تواند خرید خدمت کند و رضایتمندی بیمه شدگان را همراه داشته باشد و این موضوع اول از همه اراده مجلس و دولت را می طلبد. اعتباری از یارانه ها به ما اختصاص پیدا می کند اما دیر این اعتبار را می دهند و در کشور ما تصمیم گیری می کنند اما این پروسه بسیار طولانی است.

وی گفت: تجمیع منابع سازمان های بیمه گر، بکارگیری منابع پایدار و... از جمله موضوعاتی است که باید مدنظر قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه مشکل منابع و مصارف برای یک بار باید حل شود گفت: اگر نمی خواهیم منابع کافی اختصاص دهیم وظایف را کم کنیم.

قاضی زاده هاشمی تاکید کرد: ۸۵ درصد تحت پوشش بیمه رایگان هستند که این افراد حدود ۴ میلیون نفر می شوند و کاش به جای یارانه نقدی مشکل سلامت مردم یک بار برای همیشه حل شود.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر که مواد پتروشیمی حدود ۱۵۰ درصد افزایش پیدا کرده (اقلامی که ما مصرف می کنیم) کاغذ، فولاد، چاپ و غیره نیز با افزایش روبرو بوده است گفت: ۱۳۰۰ میلیارد فقط از افزایش های قبلی و تورم در دانشگاه های دولتی کسری داریم و اگر هزینه نکنیم، کم فروشی، تقلب و با کاهش کیفیت روبرو خواهیم شد و این وضعیت در بخش خصوصی بسیار بدتر است.

وی گفت: قیمت خدمات درمانی را اول سال ثابت کردیم در حالی که آن موقع نرخ تورم تک رقمی بود و امروز شرایط فرق کرده است و در صورتی که نتوانیم به این وضعیت رسیدگی کنیم و اعتبارات لازم را پرداخت کنیم، خدمت ارائه نخواهد شد و یا اینکه خدمات قفل می شود و اینگونه است که ما عده ای را به تقلب و زیرمیزی وادار می کنیم و می گوییم اخلاق ندارند، در حالی که ما اخلاق نداریم و باید حق آنها را حساب کرده و پرداخت کنیم.

وزیر بهداشت به ۵۰۰ میلیون دلار اشاره کرد و اظهارداشت: این موضوع هنوز ابلاغ نشده و باید پیگیری شود که به حوزه بیمه وارد شود.

کد خبر 4443489
مهناز قربانی مقانکی

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

افراد مجهول‌الهویه هویت‌یابی می‌شوند

تهران- ایرنا- رئیس سازمان بهزیستی کشور از هویت‌یابی افراد مجهول‌الهویه خبر داد و گفت: دست کم 2 ماه زمان نیاز است تا هویت این افراد شناسایی یا با همکاری ثبت احوال برای آنان هویت جدیدی ایجاد شود.

 • 3

آمریکا سراغ ذخایر اضطراری نفتی رفت!

وزارت انرژی آمریکا ۴.۳۲ میلیون بشکه نفت شیرین از ذخایر نفت استراتژیک خود به ارزش بیش از ۲۸۵.۷ میلیون دلار که قیمت آن به طور میانگین ۶۶.۱۴ دلار در هر بشکه می‌شود را فروخته است.

 • 2

وزیر اسرائیلی به بحرین سفر می‌کند

یک نویسنده و تحلیلگر سیاسی اسرائیلی تاکید کرد که از وزیر اقتصاد و صنعت رژیم صهیونیستی برای سفر به یک کشور حاشیه خلیج فارس دعوت به عمل آمده است.

 • 3

وزیر اقتصاد: اگر شرایط فعلی اقتصاد مدیریت نشود وضع بدتر می‌شود/

فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص وضعیت اقتصادی ایران گفت: اقتصاد کشور البته نه به آن شدت که گفته می‌شود شرایط سختی دارد و این شرایط سخت اگر مدیریت نشود ممکن که مراتب سختی آن بیشتر شود.

 • 8

وام ۲ میلیارد دلاری ترامپ از دویچه بانک

یک روزنامه آمریکایی به اسنادی دست یافته است که نشان می‌دهد ترامپ تا پیش از رسیدن به ریاست جمهوری آمریکا دو میلیارد دلار از دویچه بانک آلمان وام دریافت کرده است.

 • 9

وضعیت اشتغال به کمک دلار آمد

با انتشار آمار مثبت از روند اشتغال زایی در آمریکا، دلار دست به پیشروی از سطوح پایین روز قبل خود زد.

 • 9

صرافی‌های منتخب بانکی از فردا خدمات ارزی ارائه می‌دهند

بانک مرکزی اعلام کرد که صرافی‌های بانکی منتخب از روز شنبه، سوم فروردین ماه، فعال خواهند بود.

 • 10

قیمت طلا نزدیک به رکورد ۳ هفته‌ای باقی ماند/ پالادیوم در اوج

قیمت طلا در یک جلسه پرنوسان به رکورد ۳ هفته‌ای رسید و پس از این‌که گزارشات اقتصادی آمریکا دلار را بالا برد، قیمت طلا اندکی کاهش یافت. اما پالادیوم با نگرانی از عرضه، رکورد قیمتی تاریخی زد.

 • 9

قیمت ال‌ان‌جی اروپا و آسیا به زیر ۵ دلار سقوط کرد

قیمت ال‌ان‌جی، این هفته پس از ۱۳ هفته متوالی افت، به علت عدم رشد تقاضا و نبود اختلال قابل‌توجه، به کمتر از ۵ دلار برای هر یک میلیون واحد حرارتی انگلیسی (ام‌ام‌بی‌تی‌یو)، سقوط کرد.

 • 10

صادرات 8.3 میلیارد دلار بخش معدن و صنایع معدنی

تهران- ایرنا - عملکرد تجارت خارجی بخش معدن وصنایع معدنی در مدت 11 ماهه 97 نشان دهنده صادرات 51 میلیون و 770 هزار تن کالا به ارزش بیش از هشت میلیارد و 299 میلیون دلار است که نسبت به دوره مشابه از نظر وزنی 6 درصد و از نظر ارزشی سه دهم درصد کاهش داشته است.

 • 7

ضرر ۱ تریلیون دلاری آمریکا از تشدید جنگ تعرفه‌ای پکن-واشنگتن

مطالعه جدیدی در اتاق بازرگانی آمریکا نشان می‌دهد تشدید مناقشات بین دو اقتصاد بزرگ جهان، تاثیر منفی شدیدی بر اقتصاد آمریکا خواهد گذاشت.

 • 10

مبادلات تجاری ایران و عراق به ۲۰ میلیارد دلار افزایش می یابد

رییس دفتر رییس جمهور گفت: مبادلات تجاری ایران و عراق از ۱۲ میلیارد دلار به ۲۰ میلیارد دلار افزایش می یابد.

 • 9

هزینه برگزیت بر اقتصاد اسپانیا

بانک اسپانیا هزینه خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا برای اسپانیا را ۱۰ میلیارد یورو برآورد کرد.

 • 9

تولید دوچرخه برقی برای جاده‌های سنگلاخ

شرکت یاماها بعد از تولید میلیون‌ها دوچرخه برقی در ۲۵ سال گذشته، محصول پیشرفته‌ای تولید کرده که برای حرکت در مسیرهای سنگلاخ و شیبدار بسیار مناسب است.

 • 10

بزرگترین بانک اسلامی با تمرکز بر انرژی در قطر آغاز به کار می‌کند

بزرگترین بانک اسلامی که قرار است به طور تخصصی در بخش انرژی فعالیت کند، در سه ماهه چهارم سال جاری، در قطر آغاز به کار می‌کند.

 • 9

سرقت از صندوق امانات یک بانک/ اموال مشتریان از بانک خارج نشده است

یکی از بانکهای خصوصی کشور با صدور اطلاعیه‌ای درباره سرقت از صندوق امانات این بانک اعلام کرد هیچ یک از اموال امانی مشتریان از بانک خارج نشده است.

 • 12

عرضه ایرپادهای جدید اپل با قاب شارژ بی سیم و باتری قوی‌تر

اپل عرضه محصولات تازه خود را در هفته اخیر با رونمایی از نسل دوم هدفون بی سیم ایرپاد تکمیل کرده است. به نظر می‌رسد مهم‌ترین ویژگی این هدفون بهره مندی از یک قاب شارژ بی سیم باشد.

 • 11

مادورو، ترامپ را به سرقت ۵ میلیارد دلار از ونزوئلا متهم کرد

رئیس جمهور ونزوئلا دونالد ترامپ را به سرقت ۵ میلیارد دلار از این کشور آمریکایی جنوبی متهم کرد.

 • 9

کاهش مالیات بر نقل و انتقال سهام، بورس را رونق می‌دهد؟

در ماه‌های گذشته مقدار مالیات شرکت‌های بورسی از نیم به یک دهم درصد کاهش یافت که می‌تواند به افزایش معاملات در بازار سهام کمک کند.

 • 5