پژوهشکده بیمه پاسخ گوی سوالات صنعت بیمه

پژوهشکده بیمه پاسخ گوی سوالات صنعت بیمه

بینا:وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس کل بیمه مرکزی، روز گذشته با حضور در مجمع عمومی سالانه بیمه مرکزی، وضعیت فعلی و چشم انداز آینده این صنعت را بررسی کردند.

علی طیب نیا با اشاره به اینکه «ماموریت اصلی صنعت بیمه کاهش تقویت اطمینان برای کاهش ریسک است»، این موضوع را عاملی برای تقویت سرمایه گذاری در کشور عنوان کرد.
طیب نیا در ادامه با اشاره به امکان حضور صنعت بیمه در سرمایه گذاری، اظهار کرد: «در صورت وجود ذخایر قابل ملاحظه در شرکت های بیمه، می توان در تامین مالی نقش موثری ایفا کرد.» محمدابراهیم امین، رئیس کل بیمه مرکزی نیز در این مراسم با بیان اینکه «بیمه در دنیا یکی از بازیگران اصلی اقتصاد است و سرمایه گذاری صنعت بیمه در کشورها از محل ذخایر بیمه ای صورت می گیرد»، تاکید کرد: «شرکت های بیمه باید منابع خود را در حوزه هایی سرمایه گذاری کنند که قابلیت نقدشوندگی داشته باشد.» امین همچنین با اشاره به این نکته که «شرکت های بیمه در حال حاضر مانند رودخانه ای هستند که هر چه به آن وارد می شود، از مسیر دیگری خارج می شود»، گفت: «با این شرایط وجوهی برای سرمایه گذاری باقی نمی ماند.»
ایفای نقش صنعت بیمه در تامین مالی
علی طیب نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس مجمع عمومی بیمه مرکزی، در این جلسه با اشاره به نقش صنعت بیمه در اقتصاد کشور بر برنامه ریزی لازم برای هدایت و نظارت بیشتر بیمه مرکزی بر عملکرد صنعت بیمه کشور تاکید کرد. وی با بیان اینکه ماموریت اصلی صنعت بیمه کشور تامین اطمینان و آرامش و کاهش عدم قطعیت ها است تا با استفاده از آن بتوان ریسک فعالیت های اقتصادی را به حداقل رساند، اظهار کرد: نقش بیمه مرکزی سیاست گذاری، هدایت و نظارت است و در این راستا باید عدم اطمینان های صنعت بیمه را به حداقل ممکن برساند تا بتواند اقتصاد کشور را بیمه کند. طیب نیا با اشاره به ضرورت «افزایش توان تولید و ثروت آفرینی» به عنوان اولویت راهبردی اساسی اقتصاد کشور گفت: «اگر صنعت بیمه کشور بتواند اعتماد و اطمینان را در بین سرمایه گذاران اقتصادی ایجاد کند، به مهم ترین هدف خود دست پیدا کرده است.» وزیر امور اقتصادی و دارایی با تاکید بر این نکته که «صنعت بیمه کشور نیز مانند بسیاری از بخش های اقتصادی توسعه کافی پیدا نکرده است»، گفت: بیمه مرکزی با برنامه ریزی های انجام شده در این مسیر حرکت کرده و در این زمینه از راهنمایی ها و رهنمودهای اعضای مجمع و اعضای شورای عالی بیمه نیز استفاده می کند.» وی با اعلام این نکته که هدف اصلی صنعت بیمه سرمایه گذاری نیست، تصریح کرد: «در صورت وجود ذخایر قابل ملاحظه در شرکت های بیمه، می توان در تامین مالی نقش موثری ایفا کرد.» طیب نیا از نظارت به عنوان یکی از وظایف مهم بیمه مرکزی یاد کرد و گفت: «اگر نظارت موثری بر فعالیت های بیمه گری صورت نپذیرد، شرکت های بیمه نمی توانند خسارت های بیمه گذاران را به موقع پرداخت کنند.»
رئیس مجمع عمومی بیمه مرکزی از نظارت بر احراز صلاحیت متقاضیان تاسیس شرکت های بیمه به عنوان یکی از اهرم های اصلی نظارت نام برد و اضافه کرد: «با وجود اینکه بیمه مرکزی در این زمینه تلاش های خوبی داشته است، اما صنعت بیمه راه طولانی برای تحقق این اهداف در پیش دارد.» طیب نیا با اشاره به عوارض 32 درصدی بر حق بیمه های دریافتی به عنوان یکی از دغدغه های صنعت بیمه، تصریح کرد: «بیمه مرکزی در دوره اخیر تلاش کرده است نقش خود را به عنوان رقیب شرکت های بیمه رقیق کرده و نقش سیاست گذاری، هدایت و نظارت را پررنگ تر کند و در این مسیر حرکت های مثبتی انجام داده و در آینده بهتر خواهد شد و در این زمینه نیازمند همکاری سایر دستگاه ها و نهادهای دیگر است.»
وجوهی برای سرمایه گذاری باقی نمی ماند
رئیس کل بیمه مرکزی نیز در این مجمع اظهار کرد: «بیمه در دنیا یکی از بازیگران اصلی اقتصاد است و سرمایه گذاری صنعت بیمه کشور از محل ذخایر بیمه ای شرکت های بیمه صورت می گیرد.» محمد ابراهیم امین افزود: «سرمایه گذاری در صنعت بیمه کشور در چارچوب قوانین و مقررات تدوین شده در شورای عالی بیمه صورت می گیرد و بر این اساس شرکت های بیمه باید سرمایه های خود را در حوزه هایی سرمایه گذاری کنند که قابلیت نقدشوندگی داشته باشد.» رئیس کل بیمه مرکزی با تاکید بر عوارض تحمیل شده بر صنعت بیمه کشور گفت: «شرکت های بیمه اجازه ارزیابی ریسک ندارند.» وی با اشاره به پرداخت 10 هزار میلیارد تومان خسارت در سال 1392، از افزایش 34 درصدی این شاخص در صنعت بیمه خبر داد و گفت: «شرکت های بیمه در سال 92 به 16 میلیون و 700 هزار پرونده خسارت رسیدگی و پرداخت کرده اند.» امین با اشاره به این نکته که شرکت های بیمه در حال حاضر مانند رودخانه ای هستند که هر چه به آن وارد می شود از مسیر دیگری خارج می شود، گفت: «با این شرایط وجوهی برای سرمایه گذاری باقی نمی ماند.» وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تغییر ماموریت پژوهشکده بیمه گفت: «پژوهشکده بیمه با انجام مطالعات تطبیقی و تعریف پروژه های کاربردی توانسته است پاسخگوی بسیاری از سوالات و مشکلات گریبانگیر صنعت بیمه باشد.»

منبع:پژوهشکده بیمه

 

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

احراز هویت در سامانه های بین بانکی اجرا می شود

بانک مرکزی اعلام کرد از روز یکشنبه ۵ بهمن ماه هیچ تراکنش بانکی بدون کد ملی یا شناسه ملی انجام نمی شود. این قانون بلافاصله در سامانه‌های بین بانکی و درون بانکی اجرا می شود.

 • 31

ادامه روند نزولی دلار

بانک مرکزی اروپا در پایان نشست خود اعلام کرد قرار نیست نرخ بهره تغییری پیدا کند. روند نزولی دلار برای سومین روز متوالی ادامه یافت.

 • 31

محدودیت های کرونایی در چین قیمت نفت را کاهش داد

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۶۱ سنت معادل ۱.۰۹ درصد افت به ۵۵ دلار و ۴۹ سنت رسید.

 • 14

تبیین چشم‌انداز همکاری مشترک صندوق قرض‌الحسنه شاهد و بانک رسالت

مدیرعامل صندوق قرض‌الحسنه شاهد، مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه رسالت، مدیرکل بنیاد شهید تهران بزرگ و جمعی از مدیران شاهد و بانک در نشست مشترکی پیرامون ارائه خدمات مطلوب و در خور شان ایثارگران گفتگو کردند.

 • 60

محرومیت‌های صادرکنندگان چک برگشتی در بانک رفاه کارگران اعلام شد

با اجرایی شدن قانون جدید صدور چک، بانک رفاه کارگران محرومیت های صادرکنندگان چک برگشتی را اعلام کرد.

 • 35

فعالیت مرکز نوآوری و توسعه تعاون برای تسهیل خدمات به تعاونگران

مدیرعامل بانک توسعه تعاون شکل‌گیری منتا (مرکز نوآوری و توسعه تعاون) را در راستای تسهیل خدمات به تعاون گران عنوان نمود.

 • 66

قیمت نفت به بالای ۵۶ دلار رسید

امید به افزایش حمایت مالی کرونایی با آمدن جو بایدن، کاهش تولید اوپک و پیش بینی کاهش ذخایر نفت خام آمریکا، قیمت نفت را به ۵۶.۳۴ دلار رساند.

 • 51

برنامه‌ریزی‌ برای تامین کالاهای اساسی ایام عید و ماه رمضان

معاون اول رییس جمهور بر لزوم تامین دارو و کالاهای اساسی مورد نیاز مردم به ویژه در ایام پایانی سال و شب عید تاکید کرد.

 • 52

شاخص بورس در آخرین روز هفته مثبت شد

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۳۳۲۳۰ واحدی معادل ۲.۸۹ درصد به یک میلیون و ۱۸۳ هزار و ۹۴۸ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۴۷۹ واحدی به ۱۸ هزار و ۱۰ واحد رسید.

 • 60

سرعت در انجام عملیات و ارتقاء کیفیت خدمات بانکی

مدیر امور شعبه مستقل تهران مرکزی بانک صنعت و معدن گفت: سرعت در انجام عملیات و ارتقاء کیفیت خدمات با رویکرد بانکداری شرکتی و دیجیتال عامل مهمی در جذب مشتریان جدید است.

 • 28

«وگردش» بانکی با تمرکز بر گردشگری

بانک گردشگری به‌عنوان یکی از بانک‌های نسبتا جوان در حوزه بانکداری کشور فعالیت خود را از سال ۱۳۸۹ با دریافت مجوز فعالیت از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران آغاز کرد.

 • 27

جایگاه بانک کشاورزی در تامین مالی بخش کشاورزی

مدیرعامل بانک کشاورزی گفت:۷۱ درصد اعتبارات پرداختی به بخش کشاورزی را بانک کشاورزی تامین می کند که این میزان پرداخت، اهمیت و جایگاه بانک کشاورزی را در تامین مالی این بخش به خوبی نشان می دهد.

 • 33

رییس سازمان بورس استعفا داد

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، برای دومین بار استعفای خود را به وزیر امور اقتصادی و دارایی ارائه کرد.

 • 45

شاخص کل بورس و فرابورس افزایشی شد

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۳۸۵ واحدی معادل ۰.۰۳ درصد به یک میلیون و ۱۵۰ هزار و ۶۱۰ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۹۴ واحدی به ۱۷ هزار و ۵۳۰ واحد رسید.

 • 44

مسابقات جذاب بانک ملی ایران در شبکه‌های اجتماعی

بانک ملی ایران در ادامه تعاملات خود با مخاطبان، مشتریان و کاربران فضای مجازی، دو مسابقه هیجان انگیز تازه را در شبکه اجتماعی اینستاگرام طراحی کرده است.

 • 35

مراحل ثبت، تائید و انتقال چک بر اساس طرح جدید بانک مرکزی

صادرکنندگان و دریافت‌کنندگان چک بنا بر اعلام بانک مرکزی از روز ۲۰ دی ۹۹ می‌توانند فرآیند ثبت، تائید و انتقال چک را در سامانه صیاد به‌صورت اختیاری انجام دهند.

 • 34

سقف فردی تسهیلات خرید و ساخت مسکن ایثارگران افزایش یافت

بانک مسکن در ابلاغیه‌ای از افزایش سقف تسهیلات فردی ساخت و خرید مسکن ایثارگران در سال جاری خبر داد.

 • 23

ساماندهی نیروی انسانی بانک‌های ادغامی

مدیرعامل بانک سپه با اشاره به پیچیدگی های فرآیند ادغام پنج بانک وابسته به نیروهای مسلح در بانک سپه، به تشریح اقدامات مهم این بانک در حوزه نیروی انسانی بانک‌های فوق پرداخت.

 • 31

یارانه ارزی باید در میانه مسیر تولید اختصاص یابد

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت:‌ در صورت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به نهاده دامی یارانه باید در میانه مسیر تولید و به ۱۵۰ کشتارگاه فعال کشور که کار توزیع عمده گوشت را برعهده دارند، اختصاص یابد.

 • 52

افزایش سرمایه ۳۶۵ درصدی بانک ملی

بانک ملی ایران افزایش سرمایه ۳۶۵ درصدی را در برنامه دارد.

 • 32