پوشش بیمه ای به کمک چشم پزشکی آمد

پوشش بیمه ای به کمک چشم پزشکی آمد

مدیر برنامه پیشگیری از نابینایی وزارت بهداشت با بیان اینکه بعد از اجرای طرح تحول نظام سلامت، خدمات چشم پزشکی تحت پوشش بیمه‌ای گسترده‌ای قرار گرفته است، افزود: ما یکی از بهترین پوشش‌های دنیا را در بحث اعمال جراحی ضروری داریم و کمتر کشوری این میزان پوشش بیمه‌ای را در طیف جراحی چشم دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی بانک و بیمه ( بینا ) ، به نقل از ایسنا، دکتر فرزاد محمدی درخصوص مجموعه اقداماتی که برای سلامت بینایی در کشور تا سن نوجوانی انجام می‌شود، گفت: غربالگری بینایی کودکان زیر شش سال یکی از فعالیت‌های ما در طرح تحول نظام بهداشت است که به صورت پراکنده در برخی مراکز بهداشتی و درمانی انجام می‌شود و طبق آن رفتارهای بینایی کودک بررسی می‌شود.

وی با بیان اینکه قرار است بسته سلامت کودکان زیر شش سال بازنگری شود، ادامه داد: در این بازنگری اجزای سوالات و مشاهداتی که باید در رابطه با رفتارهای بینایی صورت گیرد را با دیدگاه بهداشتی و عملگرایانه بازنگری کردیم. دور جدید این غربالگری در خانه‌های بهداشت از ماه آینده به صورت پایلوت انجام می‌شود. سلامت بینایی درسنین مدرسه نیز برعهده وزارت آموزش و پرورش است.

وی در خصوص برنامه وزارت بهداشت برای غربالگری بینایی نوزادان نیز گفت: ما دو دسته برنامه نیز برای نوزادان تازه متولد شده نارس و معمولی داریم اما هیچکدام فراگیر نیستند. برنامه مراقبت بینایی از نوزادان نارس توسط چند دانشگاه علوم پزشکی اجرا می‌شود که پرستاران ‌NICU و متخصصان اطفال آموزش‌هایی را دراین زمینه دیده‌اند. طبق این برنامه نوزادان نارس چهارهفته بعد از تولد باید توسط چشم پزشک و متخصص شبکیه معاینه شوند.

محمدی همچنین درباره برنامه غربالگری بیماری‌های چشم نوزادان معمولی و سالم نیز گفت: این گروه از نوزادان توسط متخصصین اطفال از نظر سلامت اندام‌های مختلف از جمله چشم برای دو بیماری مهم مثل آب مروارید مادرزادی و کدورت سطح قرنیه مثل آب سیاه غربال می‌شوند.

به گفته مدیربرنامه پیشگیری از نابینایی وزارت بهداشت، غربالگری تنبلی چشم در گروه سنی زیر شش سال توسط وزارت رفاه و سازمان بهزیستی در فصل پاییز و برای گروه سنی پیش دبستانی انجام می‌شود.

سطح ارجاع برای خدمات چشم پزشکی در نظام سلامت تعریف نشده است

مدیر برنامه پیشگیری از نابینایی وزارت بهداشت همچنین از تعریف نشدن سطح ارجاع برای خدمات چشم پزشکی در نظام سلامت انتقاد کرد و گفت: ایراد بزرگی که در بحث ساختاری خدمات چشم پزشکی در نظام سلامت وجود دارد این است که سطح ارجاع در خود نظام سلامت تعریف نشده است. ارجاعات چشم پزشکی بعد ازمعاینه نباید به مطب‌های چشم پزشکان، اپتومتریست‌ها یا پزشکان داوطلب اپتومتریست باشد.همچنین نباید مستقیما به مراکز دولتی سطح سه و بیمارستانی ارجاع صورت بگیرد.

وی به بازپرداخت به‌روز نشده بیمه‌ها برای تجویز عینک (خطای انکساری چشم) نیز اشاره کرد و افزود: این محصول به هیچ عنوان لوکس نیست و بسیار پایه‌ای است. بازپرداخت بیمه‌ها برای فریم و شیشه عینک به روز نشده و دفعات آن هم کافی نیست.

وی افزود: درحال حاضرغربالگری تنبلی چشم صورت می‌گیرد، ولی ارجاع آن به همکاران داوطلب و مقطعی و همچنین پزشکان اپتومتریستی است که با بهزیستی قرارداد دارند. ما می‌توانیم برای اپتومتریست‌ها نقشی مانند ماماها برای خدمت زنان تعریف کنیم. البته این ارجاعات باید توسط سیستم بهداشتی پوشش داده شود اما فعلا صورت نگرفته است.

محمدی ضمن بیان اینکه اینکه طراحی نشدن این مسیر ارجاع برای خدمات چشم پزشکی، باعث عدم موفقیت برنامه غربالگری بینایی می‌شود، درعین حال تاکید کرد: شرایط ما از نظر ارائه خدمات چشم پزشکی بسیار خوب است و خدمت رسانی قابل توجهی را در سطح تخصص و فوق تخصصی و خدمات اولیه چشم داریم، اما از نظر جمع‌آوری اطلاعات پایش و پوشش آن خدمات، کاستی داریم.

پوشش بیمه‌ای گسترده خدمات چشم پزشکی بعد از اجرای طرح تحول نظام سلامت

مدیر برنامه پیشگیری از نابینایی وزارت بهداشت در ادامه با بیان اینکه پوشش خدمات بیمه‌ای در زمینه جراحی‌های توسعه یافته و ضروری چشم بعد از تحول نظام سلامت بسیار گسترده شده است، ادامه داد: پیش از اجرای طرح، جراحی بیماری آب سیاه که شامل کار گذاشتن برخی کاشتنی‌ها است، جزو پوشش بیمه‌ای نبود و بسیاری از بیماران فکر نمی‌کردند که این خدمت برای آنها انجام شود، ولی در حال حاضر این خدمت اضافه شده است.

وی اظهار کرد: در حوزه کاهش هزینه‌های عمل جراحی آب مروارید و مداخلاتی که برای تنظیم بازار برای هزینه‌های لنز داخل چشمی انجام گرفته، اتفاقات مثبتی ایجاد شده و دسترسی مردم به عمل‌های جراحی آسان‌تر شده است. ما یکی از بهترین پوشش‌های دنیا را در بحث اعمال جراحی ضروری داریم. کمتر کشوری این میزان پوشش بیمه‌ای را در طیف جراحی چشم دارد. پوشش درمان بیمارانی که قوز قرنیه دارند جزو بسته‌های حمایتی قرار گرفته است.

محمدی تاکید کرد: البته هنوز خدمات انکساری در اکثر کشورهای دنیا جزو اعمال لوکس قرار دارد و آن را پوشش نمی‌دهند. اما در بحث خدمات اولیه چشم پزشکی مثل عینک و معاینه بینایی سنجی اشکال پوشش بیمه‌ای داریم.

وی ادغام خدمات اولیه چشم پزشکی در نظام سلامت و بکارگیری اپتومتریست و اپتوژن، همکاری آنها در بدنه نظام سلامت، در دسترس قراردادن عینک و خدمات مرتبط، پوشش مناسب هزینه توسط نظام‌های بیمه‌ای یا بودجه بهداشتی را جزو اهداف مهم وزارت بهداشت برای ادامه برنامه غربالگری بینایی عنوان کرد.

محمدی همچنین از تصمیم این وزارتخانه برای توسعه خدمات بازتوانی کم بینایی و معلولیت ناشی از نابینایی خبر داد و گفت: این برنامه از نظر حاکمیتی و تولیتی بیشتر در حوزه وزارت رفاه و بهزیستی است و قرار است گفت‌وگوهای خودمان را با این دوسازمان توسعه و نظام زیرساخت‌ها و افراد متخصص نیروی انسانی را در بحث بازتوانی ناشی از معلولیت نابینایی در کشور گسترش دهیم.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

کاهش ۲۰ هزار و ۹۴۷ واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۲۰ هزار و ۹۴۷ واحدی معادل ۱.۷۰ درصد به یک میلیون و ۲۱۴ هزار و ۸۳۵ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۳۰۷ واحدی به ۱۷ هزار و ۸۹۴ واحد رسید.

 • 12

بازدید اعضای هیات مدیره بانک ملی از اداره کل مدیریت ریسک

اعضای هیات مدیره بانک ملی ایران از اداره کل مدیریت ریسک بازدید و با همکاران این اداره کل دیدار و گفت و گو کردند.

 • 12

رشد ۱۴۲ درصدی گشایش اعتبارات اسنادی ریالی در بانک صنعت و معدن

عضو هیأت مدیره بانک صنعت و معدن اعلام کرد: میزان گشایش اعتبارات اسنادی ریالی در بانک صنعت و معدن در ۱۰ ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۱۴۲ درصد افزایش داشته است.

 • 13

تجارت ۵۹ میلیارد دلاری ایران در ۱۰ ماهه امسال

رئیس کل گمرک ایران از تجارت ۵۹ میلیارد دلاری ایران در ۱۰ ماهه امسال خبر داد و گفت: سیر تجارت ایران در شرایط تحریم صعودی است.

 • 10

عملکرد نماگرهای پست‌بانک، بیانگر تضمین سودآوری آن در سال جاری است

مدیرعامل پست بانک گفت: عملکرد مناسب نماگرها نشان‌دهنده وضعیت مالی مطلوب و تضمین سودآوری بانک در سالجاری است که نتیجه اهتمام کارکنان و کارگزاران و استفاده بهینه از ظرفیت باجه‌های بانکی روستایی است.

 • 12

نرخ حق الوکاله بانک سپه برای سال ۱۴۰۰ سه درصد تعیین شد

با مصوبه هیئت عامل و هیئت مدیره نرخ حق‌الوکاله بکارگیری سپرده‌های سرمایه گذاری مدت‌دار بانک سپه در سال مالی ۱۴۰۰ سه درصد تعیین شد.

 • 12

بانک رفاه کارگران قدرت خرید بازنشستگان را افزایش می‌دهد

بانک رفاه کارگران در ایفای مسئولیت قانونی و حرفه‌ای خود از بهبود معیشت بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی در سراسر ایران حمایت می‌کند.

 • 30

فرایند استعلام و تایید دریافت چک توسط ذی نفع اعلام شد

فرایند استعلام و تایید دریافت چک توسط ذینفع بر اساس قانون جدید صدور چک، اعلام شد.

 • 26

افزایش ۱۲۸۶ واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۱۲۸۶ واحدی معادل ۰.۱۰ درصد به یک میلیون و ۲۳۵ هزار و ۸۴۳ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۹۵ واحدی به ۱۸ هزار و ۲۰۲ واحد رسید.

 • 23

مشارکت بانک توسعه تعاون در نخستین جشنواره فیلم ۱۲۰ ثانیه‌ای

نخستین جلسه دبیرخانه اولین جشنواره فیلم ۱۲۰ ثانیه‌ای با موضوع تعاون و همدلی با همکاری بانک توسعه تعاون برگزار شد.

 • 22

افزایش ۵۴ درصدی پرداخت تسهیلات بانک صنعت و معدن

مدیرعامل بانک صنعت و معدن عنوان داشت: مجموع تسهیلات اعطایی بانک صنعت و معدن به واحدهای تولیدی در ۱۰ ماه نخست سال ۹۹ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به میزان ۵۴ درصد افزایش پیدا کرده است.

 • 22

پرداخت بیش از ۲۰ هزار و ۷۰۲ میلیاردریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج

به منظور ترویج سنت حسنه ازدواج جوانان، بانک رفاه کارگران تا پایان آذر ماه سال جاری بیش از ۲۰ هزار و ۷۰۲ میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج و تهیه جهیزیه پرداخت کرده است.

 • 20

نرخ حق‌الوکاله بانک توسعه صادرات ایران اعلام شد

هیات مدیره بانک توسعه صادرات ایران نرخ حق الوکاله به کارگیری سپرده های سرمایه گذاری برای سال مالی ۱۳۹۹ را معادل ۲.۵ درصد مصوب کرد.

 • 20

مهمترین عامل نوسان نرخ ارز، انتظارات بازار است

کارشناس ارشد پولی و بانکی می‌گوید به صورت بنیادی تغییر خاصی در بازار ارز به وجود نیامده و مهم ترین عامل نوسان نرخ ارز تنها به دلیل انتظارات بازار است و اتفاق خاصی در عرضه و تقاضا به وجود نیامده است.

 • 21

تثبیت اشتغال ۹۱ هزار نفر با تسهیلات بانک تجارت

بانک تجارت تا پایان دی‌ماه امسال، با اعطای ۴۱ هزارو۲۷۱ فقره تسهیلات جمعا به‌مبلغ بیش از ۲۰ میلیارد ریال به صاحبان کسب‌وکارهای آسیب‌دیده از شیوع کرونا اشتغال ۹۱ هزار و ۹۱۲ نفر را تثبیت کرد.

 • 18

تأمین سرمایه در گردش طرح‌های توسعه‌ای خراسان جنوبی

رئیس هیئت‌مدیره بانک توسعه تعاون از تأمین سرمایه در گردش پروژه‌ها و طرح‌های توسعه‌ای خراسان جنوبی توسط این بانک خبر داد.

 • 31

پرداخت بالغ بر ۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات توسط بانک توسعه تعاون

معاون امور استان‌ها و بازاریابی بانک توسعه تعاون، گفت: بانک در ۹ ماهه نخست سال بیش از ۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شد.

 • 25

ادامه روند صعودی شاخص کل بورس در کانال یک میلیون و ۲۰۰

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۱۲۵۷۲ واحدی معادل ۱.۰۳ درصد به یک میلیون و ۲۳۴ هزار و ۶۴۳ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۱۴۹ واحدی به ۱۸ هزار و ۲۹۷ واحد رسید.

 • 29

همه برای تعادل بازار ارز در چارچوب سیاست‌های بانک مرکزی کمک کنند

رییس جمهور گفت: همه باید کمک کنند که بازارهای حساس نظیر ارز در چارچوب سیاست‌هایی که بانک مرکزی اعمال می‌کند، مدیریت و به تعادل برسد.

 • 28

بانک سپه از تمام ظرفیت‌هایش در اجرای پروژه بید بلند استفاده کرد

مدیرعامل بانک سپه در آیین بهره‌برداری از پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس گفت: این بانک برای عملیاتی کردن پروژه پالایش گاز بیدبلند و رفع مشکلات مربوط به حوزه ارتباطات بین‌المللی از تمام ظرفیت‌هایش استفاده کرد.

 • 25