هدایت بیمه مرکزی از ابتدا تا حال

هدایت بیمه مرکزی از ابتدا تا حال

 

بیمه مرکزی ایران که از سال 1350 با تصویب قانون تاسیس بیمه مرکزی ایران و بیمه‌گری به تصویب رسید، تاکنون چندین ریاست کل به خود دیده و بیش از 28 شرکت بیمه‌ای در این حوزه فعالیت می‌کنند، اما هنوز نتوانسته جایگاه واقعی خود را پس از 42 سال پیدا کند.

به گزارش ایسنا بیمه در کشور ما تاریخی نزدیک به یکصد سال دارد و پیش از پیروزی انقلاب 13 شرکت بیمه‌ای و پس از آن نیز 28 شرکت بیمه تاکنون به فعالیت بیمه‌ای می‌پردازند، اما هم‌چنان ضریب نفوذ بیمه به نسبت تولید ناخالص داخلی کمتر از دو درصد است و نسبت پرداخت خسارت با حق بیمه تولیدی برابری می‌کند.

با وجود آنکه حق بیمه تولیدی بازار بیمه در چهار دهه‌ی اخیر کشورمان رشد 27.6 درصدی داشته اما در کنار آن متوسط خسارت پرداختی بازار بیمه نیز در 40 سال اخیر معادل 28.8 درصد بوده و متوسط ضریب خسارت بیمه شخص ثالث در این سال‌ها معادل 114.3 می‌باشد و همین امر بسیاری از شرکت‌ها را زیان‌ده کرده است.

شاید اگر بیمه اجباری شخص ثالث در این سال‌ها نبود ما شاهد رشد حق بیمه نبودیم چرا که در حال حاضر نیز دیگر رشته‌های بیمه‌ای هم‌چون زندگی و زلزله و آتش‌سوزی رشد قابل توجهی نداشته است و حق بیمه‌ تولیدی رشته‌های غیراجباری طی 42 سال اخیر معادل متوسط 26.5 درصد بوده است.

قانون بیمه مرکزی در بدو تاسیس با 77 ماده نحوه‌ی فعالیت و عملیات بیمه را در مورد شرکت‌های داخلی و خارجی در سال 1350 ترسیم کرد، هرچند که تا قبل از آن 9 شرکت بیمه‌ای هم‌چون بیمه‌های ایران (1314)، شرق (1329)، آریا (1331)، پارس (1334)، ملی (1335)، امید (1338)، البرز (1338)، آسیا (1338)، ساختمان و کار (1342) فعالیت داشتند و پس از آن نیز پنج شرکت بیمه تهران، دانا، توانا و حافظ تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی فعالیت داشتند که در این بین تنها بیمه ایران دولتی و بقیه غیردولتی بودند.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی برخی از این شرکت‌ها با یکدیگر ادغام شدند و تا سال 82 ما چهار شرکت بیمه دولتی ایران، البرز آسیا و دانا را داشتیم که پس از اجرایی شدن قانون خصوصی‌سازی و اصل 44 قانون اساسی به تدریج شرکت‌های البرز، آسیا و دانا بخشی از سهام خود را به بخش خصوصی سپرده و زمینه برای حضور شرکت‌های خصوصی دیگری هم‌چون پارسیان، توسعه، رازی، کارآفرین، ملت و سینا، همزمان از تاریخ 28 اردیبهشت‌ماه همان سال فراهم شد.

از آن مدت به بعد شرکت‌های بیمه‌ای هم‌چون حافظ ، دی، سامان، نوین، پاسارگاد، معلم، میهن، کوثر، ما، آرمان، اتکایی ایرانیان و تعاون در داخل کشور و همچنین بیمه‌های امید، اتکای امین، حافظ، ایران معین، متقابل کیش، متقابل قسم، و آسماری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به فعالیت در تمام رشته‌های بیمه‌ای و یا رشته‌های غیرزندگی پرداختند.

در این سال‌ها به جز بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، بیمه‌گر اتکایی دیگری برای مدت طولانی در بازار بیمه حضور نداشته تا این‌که در سال 1383 شرکت بیمه اتکایی امین و در سال 88 شرکت بیمه اتکایی ایرانیان مجوز فعالیت دریافت کردند تا این‌که بتوانند ریسک برخی از بیمه‌ها را در داخل تقبل کنند اما در حال حاضر به گفته کتاب " 42 سال فعالیت و تحول در صنعت بیمه" به علت حجم کم سرمایه شرکت‌ها ظرفیت نگهداری ریسک در کشور در سطح مطلوبی قرار ندارد. این درحالی است که پس از تحریم‌های شدید در سال‌های اخیر و قطع شدن بیمه نفت‌کش‌ها و کشتیرانی از سوی دیگر شرکت‌های بیمه خارج از کشور این ریسک در داخل پذیرفته شده است.

اما در این سال‌ها چه کسانی بیمه مرکزی را هدایت کرده‌اند:

پس از آنکه در سال 50 قانون تاسیس بیمه مرکزی ایران و بیمه‌گری به تصویب رسید. برادر حسنعلی منصور، نخست وزیر وقت، به مدت شش سال ریاست بیمه مرکزی را به عهده گرفت.

در سال 56 هادی هدایتی که دکترای زبان فرانسه و علوم سیاسی از دانشگاه سوربن پاریس را داشت و در کارنامه‌اش نمایندگی مجلس ، وزیر آموزش و پرورش و تالیف کتاهای زیادی را داشت به مدت یک سال رییس کل شد.

در سال 57 عبدالحسین دانشپور به مدت سه سال رییس کل بیمه مرکزی شد وی که لیسانس علوم بازرگانی و ثروت از دانشگاه انگلستان را داشت.

در سال 1360 نیز سید محمد اعرابی 30 ساله به عنوان چهارمین رییس کل بیمه مرکزی با تحصیلات دکتری مدیریت بازرگانی به مدت 2 سال بر این کرسی تکیه زد.

در سال 62 نیز احمد گرانمایه و در سال 72 نیز عبدالناصر همتی هر کدام به ترتیب 10 سال و 13 سال رییس کل بیمه شدند، در دوره همتی قانون تاسیس موسسات بیمه غیر دولتی و شرکت بیمه خصوصی در مناطق آزاد شروع شد و از سال 82 به بعد شرکت‌های بیمه در بخش خصوصی تاسیس شد. همچنین سندیکای بیمه گران ایران که پس از انقلاب فعالیت نداشت مجدد شکل گرفت و پژوهشکده بیمه با هدف ساماندهی پژوهش‌های بیمه‌ای تاسیس شد.

در سال 85 و با تغییر دولت، نوروز کهزادی به مدت 2 سال رییس بیمه مرکزی شد و در سال 86 نیز جواد فرشباف ماهریان به عنوان هشتمین رییس کل بیمه مرکزی به خیابان آفریقا آمد و برنامه تحول در صنعت بیمه کشور را با رویکرد چشم انداز 20 ساله تنظیم کرد که براساس آن مقرر شد تا ضریب نفوذ بیمه بالاتر از متوسط جهانی شود!

در سال 90 نیز سید محمد کریمی نهمین رییس کل بیمه مرکزی که سابقه استانداری مازنداران، مدیرعاملی صندوق مهر امام رضا(ع) را در کارنامه خود داشت.

در دولت یازدهم نیز محمد ابراهیم امین دهمین رییس کل بیمه مرکزی شد، او در سابقه کاری خود مدیرعاملی بیمه البرز و عضو هیات مدیره و معاون طرح و برنامه بیمه ایران را دارد.

 

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

پرداخت ۴۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانک ملی به بنگاه های کوچک

بانک ملی ایران به منظور حمایت از گردش چرخ بنگاه های اقتصادی کوچک و متوسط به عنوان موتور محرکه صنعت کشور، بیش از ۴۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات به این بخش ها اعطا کرده است.

 • 147

یک گام مثبت برای مهار نقدینگی/ اثر ضدتورمی انتشار اوراق قرضه

یک کارشناس بانکی گام اول بانک مرکزی در راستای کاهش نقدینگی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: انتشار اوراق بدهی با مداخله بانک مرکزی در جهت تامین کسری بودجه دولت اثرگذاری بیشتر از استقراض دولت و چاپ پول دارد.

 • 152

اطلاعیه بانک سرمایه در خصوص تغییر ساعت کار شعبه ایلام

بانک سرمایه در اطلاعیه‌ای تغییر ساعت کار شعبه ایلام این بانک را اعلام نمود.

 • 135

احراز هویت غیرحضوری سجام در شعب منتخب بانک کارآفرین شهر تهران

احراز هویت غیرحضوری سامانه سجام در ده شعبه منتخب بانک کارآفرین در شهر تهران عملیاتی شد.

 • 145

آمادگی بانک توسعه تعاون به منظور حمایت از تعاونی‌های مسکن

جلسه‌ای با حضور اعضای هیات مدیره و تعدادی از مدیران بانک توسعه تعاون و مقامات مسئولی از سازمان بورس کالا به منظور هم‌اندیشی و بررسی راهکارهای ارائه تأمین مالی مسکن بر مبنای انتشار اوراق سلف برگزار شد.

 • 45

ارتباط مستقیم تلفنی معاون اجرایی بانک رفاه کارگران با مشتریان

به منظور تکریم، افزایش رضایتمندی و پاسخگویی به سوالات مشتریان، ارتباط مستقیم تلفنی معاون مدیرعامل در امور اجرایی بانک رفاه کارگران با مشتریان فراهم شده است.

 • 45

ارائه خدمات مطلوب به کارگران جزو برنامه های اصلی بانک رفاه

بانک رفاه کارگران همواره تلاش می کند تا خدمات مطلوب تری به جامعه کارگری کشور ارائه دهد و امضای این تفاهم نامه زمینه خدمات رسانی بهتر را فراهم می کند.

 • 41

حمایت بانک توسعه تعاون از فعالان گردشگری و صنایع‌دستی استان البرز

بانک توسعه تعاون در راستای حمایت از هنرمندان صنایع‌دستی و همچنین سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در حوزه گردشگری، تفاهم‌نامه‌ای با اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان البرز منعقد کرد.

 • 26

واریز ماهانه مبالغ خرد و دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه

بانک قرض‌الحسنه مهر ایران این امکان را فراهم کرده تا با واریزهای مستمر ماهانه، پس از مدت مشخصی بتوانید تسهیلات قرض‌الحسنه دریافت کنید.

 • 39

روز سبز شاخص کل بورس در کانال یک میلیون و ۲۰۰

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار با افزایش ۹۷۱۷ واحدی معادل ۰.۷۸ درصد به رقم یک میلیون و ۲۵۷ هزار و ۳۶۷ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۴۴ واحدی به رقم ۱۶ هزار و ۳۹ واحد رسید.

 • 29

بازدید معاون اعتبارات و راهبری شعب بانک صنعت و معدن استان فارس

عبدالرضا ولی الهی عضو هیأت عامل و معاون اعتبارات و راهبری شعب به همراه سید مهدی صدری رییس اداره بازاریابی و بانکداری شرکتی بانک صنعت و معدن از سه واحد تولیدی بزرگ در استان فارس بازدید نمود.

 • 37

افزایش تولید و صادرات فولاد بناب در سال ۹۹

با حمایت گروه مالی گردشگری و بانک گردشگری، افزایش تولید و صادرات فولاد بناب در سال ۹۹ محقق شد.

 • 18

ابراز رضایت برندگان یکصدمیلیون ریالی جشنواره همراه بانک پارسیان

طی مراسمی با حضور مدیران روابط عمومی و سیستم های نرم افزاری و اطلاعاتی بانک پارسیان، دو برنده یکصدمیلیون ریالی جشنواره همراه بانک پارسیان، جوایز خود را دریافت کردند.

 • 30

صورت‌های مالی سال ۹۸ بانک سپه با حضور وزیر اقتصاد تصویب شد

مدیذعامل بانک سپه با اشاره به اینکه سال گذشته سال ماموریت‌های بزرگ برای بانک سپه بود، افزود: بانک سپه با ظرفیت‌های قوی تر نقش آفرین در عرصه کلان اقتصادی خواهد بود.

 • 30

بانک‌پاسارگاد به فعالان بخش کشاورزی، تسهیلات اعطا می‌کند

بانک‌پاسارگاد در راستای برنامه پنج‌ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ج.ا.ا و با هدف حمایت از بخش کشاورزی، اقدام به اعطای تسهیلات به فعالان بخش کشاورزی می‌کند.

 • 33

پرداخت تسهیلات اشتغال آفرین بانک توسعه تعاون در خراسان رضوی

بانک توسعه تعاون در قالب تفاهم‌نامه‌ای سه‌جانبه به ایجاد و تقویت کسب‌وکارهای خرد در شهرستان تاریخی باخرز خراسان رضوی کمک می‌کند.

 • 34

از هیچ کمکی در راستای حمایت از تولیدکنندگان دریغ نخواهیم کرد

مدیر عامل بانک صنعت و معدن در بازدید از گروه صنعتی زر اعلام کرد: در سال جهش تولید از هیچ کمکی در راستای حمایت از تولیدکنندگان و کارآفرینان دریغ نخواهیم کرد.

 • 31

تقویت ۲۶۵۱۶ واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار با افزایش ۲۶۵۱۶ واحدی معادل ۲.۱۷ درصد به رقم یک میلیون و ۲۴۷ هزار و ۵۹۱ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۳۹۹ واحدی به رقم ۱۵ هزار و ۹۹۴ واحد رسید

 • 38

حمایت۱۰۲۰میلیاردی از مرکزلجستیک وپایانه صادرات محصولات کشاورزی

بزرگترین مرکز لجستیک و پایانه بین المللی صادرات محصولات کشاورزی با حمایت و مشارکت ۱۰۲۰میلیارد ریالی بانک کشاورزی در استان مازندران راه اندازی شده است.

 • 31

ایده‌ نو بانک مهر ایران برای استفاده مستمر از تسهیلات قرض‌الحسنه

در طرح «اندوخته اجتماعی» بانک قرض‌الحسنه مهر ایران متقاضیان می‌توانند با پس‌انداز مبالغ اندک خود به‌صورت ماهانه، بیش از یک بار وام قرض‌الحسنه دریافت کنند.

 • 42