نحوه تعیین نرخ جدید دیه در سال آینده

نحوه تعیین نرخ جدید دیه در سال آینده

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: تاخیر برخی شرکت های بیمه ای در پرداخت دیه موجب بروز نگرانی مردم شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی بانک و بیمه ( بینا ) ، به نقل از خبرگزاری خانه ملت: عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: تاخیر برخی شرکت های بیمه ای در پرداخت دیه موجب بروز نگرانی مردم شده است. 
 
موسی غضنفرآبادی در خصوص نحوه تعیین نرخ دیه و نرخ جدید آن در سال آینده، گفت: قوه قضاییه نرخ دیه را بر حسب قانون و بر اساس تورم و ارزش مواردی که برای دیه مورد نظر واقع شده تعیین می کند که حداقل آن قیمت شتر است. 
 
نماینده مردم بم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هر سال قیمت یکصد شتر برای نرخ دیه در نظر گرفته می شود، گفت: افزایش نرخ دیه بر مبنای قیمت پایه شتر تعیین می شود هرچند در این خصوص نرخ تورم نیز موثر خواهد بود. 
 
وی با یادآوری اینکه دیه به قتل های غیرعمد تعلق می گیرد، افزود: تاخیر برخی شرکت های بیمه ای در پرداخت دیه موجب بروز نگرانی مردم شده است، این درحالی است که به میزان افزایش جرایم غیرعمد، پرداختی دیه نیز از سوی شرکت های بیمه ای باید به موقع پرداخت شود.
 
غضنفرآبادی تصریح کرد: با افزایش نرخ دیه از سوی قوه قضاییه، شرکت های بیمه ای نیز باید سهم پرداختی خود در دیه را افزایش دهند، دیه التیام بخش آسیبی است که به زیان دیده وارد شده که در سالهای اخیر با توجه به افزایش جرایم غیرعمد، بسیاری از مردم وسایل حمل و نقل خود را بیمه کرده اند. 
 
این نماینده مردم در مجلس نهم یادآور شد: ستاد دیه نیز در این میان برای کمک در پرداخت به افراد بی بضاعت در زندان اقدامات موثری را انجام داده است، اما این ستاد نقشی در تعیین نرخ دیه ندارند. 
 
عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: نرخ دیه بر اساس قانون و بر مبنای اسلام و شرع تعیین می شود که نرخ تورم در میزان افزایش و یا ثبات آن تاثیر دارد. 
 
بر اساس این گزارش، عبدالعلی میرکوهی معاون وزیر دادگستری در مورد اینکه آیا قیمت نرخ دیه سال 95 تغییر می کند، گفت که قیمت شتر متفاوت است به همین دلیل وزارت دادگستری و  قوه قضائیه از هر 32 استان استعلامات لازم را برای تعیین نرخ دیه اخذ می کند.

نظرات

سینا

2 ماه و 6 روز پیش

با سلام.به نظر من قانون هنوز خیلی مانده درست بشه پای فردی شکسته 8درصد دیه.اش که به مدت 6ماه هزینه برداشته اگه بصورت کم کم حساب بکنیم باز کفاف مبلغ گرفته شده بر خرج.شده.نمیکندراهی برای فرار بیمه ها ندادن حق حقوق افراد زیان دیده در تصادف ات رانندگی میباشد چطور قانون گذار نمیفهمه ی

سینا

2 ماه و 6 روز پیش

با سلام.به نظر من قانون هنوز خیلی مانده درست بشه پای فردی شکسته 8درصد دیه.اش که به مدت 6ماه هزینه برداشته اگه بصورت کم کم حساب بکنیم باز کفاف مبلغ گرفته شده بر خرج.شده.نمیکندراهی برای فرار بیمه ها ندادن حق حقوق افراد زیان دیده در تصادف ات رانندگی میباشد چطور قانون گذار نمیفهمه ی

احسان

23 روز پیش

واقعا۸درصد برای استخوان خورد شده خیلی کمه هیچ قانون درستی نداریم ما

حمید

2 ماه و 0 روز پیش

با سلام من و خانواده ام قربانی یک حادثه ناشی بی فکری و سهل انگاری یک شرکت دولتی هستیم.برای ریاست محترم قوه قضائیه ونمایندگان ارجمند مردم درمجلس و هرکس دیگری که در تعیین دیه و خسارت نقش دارند پیامی وشاید خواهشی داشتم.نرخ دیه شاید یک پنجم واقعی آن نیست.اگرعمری را ازدرد نخوابیدی و مادر و خانواده هم با درد تو درد کشیدند آنوقت شاید پنج برابرکردن دیه را حداقل حق آنها بدانید.شاید بعداز آن بشود گفت خواست خدا بوده ویکی مثل من بااین اوصاف بپذیرم این دیه الان ترغیب به فلج کردن ناقصکردن من وامثال من است.آقای لاریجانی چشم امیدمان به شماست.

الهام

1 ماه و 20 روز پیش

ما هم که خانواده ای هستیم که همسر یا پدرمان باید دیه پرداخت کند هم انسانیم ما هم نباید تمام زندگیمون رو برای یک حادثه از دست بدهیم شما که میگی دیه ۵ برابر بشه خودتم دچار حادثه بشی و قرار باشه دیه بدی میگی ۵ برابر بشه؟ دیه ۵ برابر بشه تا چقدر زندانها پر بشه از زندانی جرایم غیر عمد؟چند تا خانواده باید از بنیاد بپاشه؟ لطفا فقط خودتون را نبینید آقای حمید

حمیدرضاصفری

1 ماه و 11 روز پیش

با سلام هرسال شرکت های بیمه ای فارغ از هر تضمینی که برای نرخ دیه اتخاذ گردد حق بیمه هایشان را تا ۱۰۰درصد هم افزایش می دهند.هنگام ادای دین و پرداخت تعهداتشان هم خدا می داند که چه بهانه هایی را از بیمار نمی گیرند و از این طرف واز آن طرفش را می زنند.با این وجود استدعای همه از مسئولان محترم قوه قضائیه این است که همیشه ۲۰درصد را بگذارند برای عدم انجام تعهد بیمه ها وبا این حساب حداقل افزایش نرخ بیمه باید۵۰تا۶۰درصد باشد.این فقط کسری از عدالت است.

حمید

27 روز پیش

خانم الهام با سلام از نظر شما شاید من خودم را می بینم اما من از شما خواهر خوبم یک سوال داشتم من عمرم تباه شده با درد و رنج بدنی یک شرکت دولتی اما شما هم بد آورده اید و باید دیه بپردازد. ای کاش من دیه می پرداختم اما چهار ستون بدنم که نه دو ستون سالم داشتم به هر جهت شاید عرض بنده کمی به نظر شما خود خواهانه باشد اما تاوان اشتباه پدر و خانواده شما را کسی با جانش داده پس حداقل باید دیه را بپردازید .این امر خواسته کسی نیست اما من حاضر بودم برای یک شب خواب راحت به میزان ۵برابر دیه بدم .خواهرم شما خدا نکنه تجربه کنی اما بپرسید که یک شب نخوابیدن وتماشای دیگران در خواب چه شکنجه آیه بگذریم از دردش.

ناهید

23 روز پیش

اینومیدونم دیه پول خونه وحق اگر باشه که نوش جون مصدوم ولی اگرمقصرواقعی خودشخص مصدوم باشه بدونیدکه خوددیه میشم بلای جونشون چه دیه گیرنده وچه مسبب ان

امیرحسبن نیک سرشت

22 روز پیش

واااااااقعاا ارزش یه انسان فقط و فقط ۲۰۰میلیونه؟یعنی با یه ماشین برابر است؟لطفا ب انسانیت بها بدهید....

ساناز

14 روز پیش

سلام براثر قصور پزشکی درحین جراحی دچار مشکل شدم والان میگن چون مونث هستی دیه ات نصف میشه ایا این است معنای عدالت من الان یکساله دارم عذاب میکشم واینکه اصلا به حقوق زنان واینکه سلامتی فرد ازبین رفته اصلا توجه نمیشه اینجوری بی انصافیه همش به نفع بیمه ها وپزشکان هستش تا بیمار تو رو به قران یکم عدالت رو رعایت کنین یکم مسئولین به فکر بیماران هم باشند وتاثیرات بد روحی وروانی وخسارت مالی بیمار وخانواده اش رو درنظر بگیرن

ساناز

14 روز پیش

سلام براثر قصور پزشکی درحین جراحی دچار مشکل شدم والان میگن چون مونث هستی دیه ات نصف میشه ایا این است معنای عدالت من الان یکساله دارم عذاب میکشم واینکه اصلا به حقوق زنان واینکه سلامتی فرد ازبین رفته اصلا توجه نمیشه اینجوری بی انصافیه همش به نفع بیمه ها وپزشکان هستش تا بیمار تو رو به قران یکم عدالت رو رعایت کنین یکم مسئولین به فکر بیماران هم باشند وتاثیرات بد روحی وروانی وخسارت مالی بیمار وخانواده اش رو درنظر بگیرن

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

افراد مجهول‌الهویه هویت‌یابی می‌شوند

تهران- ایرنا- رئیس سازمان بهزیستی کشور از هویت‌یابی افراد مجهول‌الهویه خبر داد و گفت: دست کم 2 ماه زمان نیاز است تا هویت این افراد شناسایی یا با همکاری ثبت احوال برای آنان هویت جدیدی ایجاد شود.

 • 0

وزیر اسرائیلی به بحرین سفر می‌کند

یک نویسنده و تحلیلگر سیاسی اسرائیلی تاکید کرد که از وزیر اقتصاد و صنعت رژیم صهیونیستی برای سفر به یک کشور حاشیه خلیج فارس دعوت به عمل آمده است.

 • 3

وزیر اقتصاد: اگر شرایط فعلی اقتصاد مدیریت نشود وضع بدتر می‌شود/

فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص وضعیت اقتصادی ایران گفت: اقتصاد کشور البته نه به آن شدت که گفته می‌شود شرایط سختی دارد و این شرایط سخت اگر مدیریت نشود ممکن که مراتب سختی آن بیشتر شود.

 • 6

وام ۲ میلیارد دلاری ترامپ از دویچه بانک

یک روزنامه آمریکایی به اسنادی دست یافته است که نشان می‌دهد ترامپ تا پیش از رسیدن به ریاست جمهوری آمریکا دو میلیارد دلار از دویچه بانک آلمان وام دریافت کرده است.

 • 7

وضعیت اشتغال به کمک دلار آمد

با انتشار آمار مثبت از روند اشتغال زایی در آمریکا، دلار دست به پیشروی از سطوح پایین روز قبل خود زد.

 • 8

صرافی‌های منتخب بانکی از فردا خدمات ارزی ارائه می‌دهند

بانک مرکزی اعلام کرد که صرافی‌های بانکی منتخب از روز شنبه، سوم فروردین ماه، فعال خواهند بود.

 • 9

قیمت طلا نزدیک به رکورد ۳ هفته‌ای باقی ماند/ پالادیوم در اوج

قیمت طلا در یک جلسه پرنوسان به رکورد ۳ هفته‌ای رسید و پس از این‌که گزارشات اقتصادی آمریکا دلار را بالا برد، قیمت طلا اندکی کاهش یافت. اما پالادیوم با نگرانی از عرضه، رکورد قیمتی تاریخی زد.

 • 9

قیمت ال‌ان‌جی اروپا و آسیا به زیر ۵ دلار سقوط کرد

قیمت ال‌ان‌جی، این هفته پس از ۱۳ هفته متوالی افت، به علت عدم رشد تقاضا و نبود اختلال قابل‌توجه، به کمتر از ۵ دلار برای هر یک میلیون واحد حرارتی انگلیسی (ام‌ام‌بی‌تی‌یو)، سقوط کرد.

 • 10

صادرات 8.3 میلیارد دلار بخش معدن و صنایع معدنی

تهران- ایرنا - عملکرد تجارت خارجی بخش معدن وصنایع معدنی در مدت 11 ماهه 97 نشان دهنده صادرات 51 میلیون و 770 هزار تن کالا به ارزش بیش از هشت میلیارد و 299 میلیون دلار است که نسبت به دوره مشابه از نظر وزنی 6 درصد و از نظر ارزشی سه دهم درصد کاهش داشته است.

 • 5

ضرر ۱ تریلیون دلاری آمریکا از تشدید جنگ تعرفه‌ای پکن-واشنگتن

مطالعه جدیدی در اتاق بازرگانی آمریکا نشان می‌دهد تشدید مناقشات بین دو اقتصاد بزرگ جهان، تاثیر منفی شدیدی بر اقتصاد آمریکا خواهد گذاشت.

 • 8

مبادلات تجاری ایران و عراق به ۲۰ میلیارد دلار افزایش می یابد

رییس دفتر رییس جمهور گفت: مبادلات تجاری ایران و عراق از ۱۲ میلیارد دلار به ۲۰ میلیارد دلار افزایش می یابد.

 • 8

هزینه برگزیت بر اقتصاد اسپانیا

بانک اسپانیا هزینه خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا برای اسپانیا را ۱۰ میلیارد یورو برآورد کرد.

 • 8

تولید دوچرخه برقی برای جاده‌های سنگلاخ

شرکت یاماها بعد از تولید میلیون‌ها دوچرخه برقی در ۲۵ سال گذشته، محصول پیشرفته‌ای تولید کرده که برای حرکت در مسیرهای سنگلاخ و شیبدار بسیار مناسب است.

 • 8

بزرگترین بانک اسلامی با تمرکز بر انرژی در قطر آغاز به کار می‌کند

بزرگترین بانک اسلامی که قرار است به طور تخصصی در بخش انرژی فعالیت کند، در سه ماهه چهارم سال جاری، در قطر آغاز به کار می‌کند.

 • 8

سرقت از صندوق امانات یک بانک/ اموال مشتریان از بانک خارج نشده است

یکی از بانکهای خصوصی کشور با صدور اطلاعیه‌ای درباره سرقت از صندوق امانات این بانک اعلام کرد هیچ یک از اموال امانی مشتریان از بانک خارج نشده است.

 • 10

عرضه ایرپادهای جدید اپل با قاب شارژ بی سیم و باتری قوی‌تر

اپل عرضه محصولات تازه خود را در هفته اخیر با رونمایی از نسل دوم هدفون بی سیم ایرپاد تکمیل کرده است. به نظر می‌رسد مهم‌ترین ویژگی این هدفون بهره مندی از یک قاب شارژ بی سیم باشد.

 • 9

مادورو، ترامپ را به سرقت ۵ میلیارد دلار از ونزوئلا متهم کرد

رئیس جمهور ونزوئلا دونالد ترامپ را به سرقت ۵ میلیارد دلار از این کشور آمریکایی جنوبی متهم کرد.

 • 8

کاهش مالیات بر نقل و انتقال سهام، بورس را رونق می‌دهد؟

در ماه‌های گذشته مقدار مالیات شرکت‌های بورسی از نیم به یک دهم درصد کاهش یافت که می‌تواند به افزایش معاملات در بازار سهام کمک کند.

 • 5

هیچ یک از اموال امانی مشتریان از بانک خارج نشده است

بانک اقتصادنوین در اطلاعیه درباره سرقت از صندوق امانات این بانک اعلام کرد هیچ یک از اموال امانی مشتریان از بانک خارج نشده است .

 • 11