نحوه تعیین نرخ جدید دیه در سال آینده

نحوه تعیین نرخ جدید دیه در سال آینده

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: تاخیر برخی شرکت های بیمه ای در پرداخت دیه موجب بروز نگرانی مردم شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی بانک و بیمه ( بینا ) ، به نقل از خبرگزاری خانه ملت: عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: تاخیر برخی شرکت های بیمه ای در پرداخت دیه موجب بروز نگرانی مردم شده است. 
 
موسی غضنفرآبادی در خصوص نحوه تعیین نرخ دیه و نرخ جدید آن در سال آینده، گفت: قوه قضاییه نرخ دیه را بر حسب قانون و بر اساس تورم و ارزش مواردی که برای دیه مورد نظر واقع شده تعیین می کند که حداقل آن قیمت شتر است. 
 
نماینده مردم بم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هر سال قیمت یکصد شتر برای نرخ دیه در نظر گرفته می شود، گفت: افزایش نرخ دیه بر مبنای قیمت پایه شتر تعیین می شود هرچند در این خصوص نرخ تورم نیز موثر خواهد بود. 
 
وی با یادآوری اینکه دیه به قتل های غیرعمد تعلق می گیرد، افزود: تاخیر برخی شرکت های بیمه ای در پرداخت دیه موجب بروز نگرانی مردم شده است، این درحالی است که به میزان افزایش جرایم غیرعمد، پرداختی دیه نیز از سوی شرکت های بیمه ای باید به موقع پرداخت شود.
 
غضنفرآبادی تصریح کرد: با افزایش نرخ دیه از سوی قوه قضاییه، شرکت های بیمه ای نیز باید سهم پرداختی خود در دیه را افزایش دهند، دیه التیام بخش آسیبی است که به زیان دیده وارد شده که در سالهای اخیر با توجه به افزایش جرایم غیرعمد، بسیاری از مردم وسایل حمل و نقل خود را بیمه کرده اند. 
 
این نماینده مردم در مجلس نهم یادآور شد: ستاد دیه نیز در این میان برای کمک در پرداخت به افراد بی بضاعت در زندان اقدامات موثری را انجام داده است، اما این ستاد نقشی در تعیین نرخ دیه ندارند. 
 
عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: نرخ دیه بر اساس قانون و بر مبنای اسلام و شرع تعیین می شود که نرخ تورم در میزان افزایش و یا ثبات آن تاثیر دارد. 
 
بر اساس این گزارش، عبدالعلی میرکوهی معاون وزیر دادگستری در مورد اینکه آیا قیمت نرخ دیه سال 95 تغییر می کند، گفت که قیمت شتر متفاوت است به همین دلیل وزارت دادگستری و  قوه قضائیه از هر 32 استان استعلامات لازم را برای تعیین نرخ دیه اخذ می کند.

نظرات

سینا

4 ماه و 11 روز پیش

با سلام.به نظر من قانون هنوز خیلی مانده درست بشه پای فردی شکسته 8درصد دیه.اش که به مدت 6ماه هزینه برداشته اگه بصورت کم کم حساب بکنیم باز کفاف مبلغ گرفته شده بر خرج.شده.نمیکندراهی برای فرار بیمه ها ندادن حق حقوق افراد زیان دیده در تصادف ات رانندگی میباشد چطور قانون گذار نمیفهمه ی

سینا

4 ماه و 11 روز پیش

با سلام.به نظر من قانون هنوز خیلی مانده درست بشه پای فردی شکسته 8درصد دیه.اش که به مدت 6ماه هزینه برداشته اگه بصورت کم کم حساب بکنیم باز کفاف مبلغ گرفته شده بر خرج.شده.نمیکندراهی برای فرار بیمه ها ندادن حق حقوق افراد زیان دیده در تصادف ات رانندگی میباشد چطور قانون گذار نمیفهمه ی

احسان

2 ماه و 28 روز پیش

واقعا۸درصد برای استخوان خورد شده خیلی کمه هیچ قانون درستی نداریم ما

حمید

4 ماه و 5 روز پیش

با سلام من و خانواده ام قربانی یک حادثه ناشی بی فکری و سهل انگاری یک شرکت دولتی هستیم.برای ریاست محترم قوه قضائیه ونمایندگان ارجمند مردم درمجلس و هرکس دیگری که در تعیین دیه و خسارت نقش دارند پیامی وشاید خواهشی داشتم.نرخ دیه شاید یک پنجم واقعی آن نیست.اگرعمری را ازدرد نخوابیدی و مادر و خانواده هم با درد تو درد کشیدند آنوقت شاید پنج برابرکردن دیه را حداقل حق آنها بدانید.شاید بعداز آن بشود گفت خواست خدا بوده ویکی مثل من بااین اوصاف بپذیرم این دیه الان ترغیب به فلج کردن ناقصکردن من وامثال من است.آقای لاریجانی چشم امیدمان به شماست.

الهام

3 ماه و 25 روز پیش

ما هم که خانواده ای هستیم که همسر یا پدرمان باید دیه پرداخت کند هم انسانیم ما هم نباید تمام زندگیمون رو برای یک حادثه از دست بدهیم شما که میگی دیه ۵ برابر بشه خودتم دچار حادثه بشی و قرار باشه دیه بدی میگی ۵ برابر بشه؟ دیه ۵ برابر بشه تا چقدر زندانها پر بشه از زندانی جرایم غیر عمد؟چند تا خانواده باید از بنیاد بپاشه؟ لطفا فقط خودتون را نبینید آقای حمید

حمیدرضاصفری

3 ماه و 16 روز پیش

با سلام هرسال شرکت های بیمه ای فارغ از هر تضمینی که برای نرخ دیه اتخاذ گردد حق بیمه هایشان را تا ۱۰۰درصد هم افزایش می دهند.هنگام ادای دین و پرداخت تعهداتشان هم خدا می داند که چه بهانه هایی را از بیمار نمی گیرند و از این طرف واز آن طرفش را می زنند.با این وجود استدعای همه از مسئولان محترم قوه قضائیه این است که همیشه ۲۰درصد را بگذارند برای عدم انجام تعهد بیمه ها وبا این حساب حداقل افزایش نرخ بیمه باید۵۰تا۶۰درصد باشد.این فقط کسری از عدالت است.

حمید

3 ماه و 2 روز پیش

خانم الهام با سلام از نظر شما شاید من خودم را می بینم اما من از شما خواهر خوبم یک سوال داشتم من عمرم تباه شده با درد و رنج بدنی یک شرکت دولتی اما شما هم بد آورده اید و باید دیه بپردازد. ای کاش من دیه می پرداختم اما چهار ستون بدنم که نه دو ستون سالم داشتم به هر جهت شاید عرض بنده کمی به نظر شما خود خواهانه باشد اما تاوان اشتباه پدر و خانواده شما را کسی با جانش داده پس حداقل باید دیه را بپردازید .این امر خواسته کسی نیست اما من حاضر بودم برای یک شب خواب راحت به میزان ۵برابر دیه بدم .خواهرم شما خدا نکنه تجربه کنی اما بپرسید که یک شب نخوابیدن وتماشای دیگران در خواب چه شکنجه آیه بگذریم از دردش.

ناهید

2 ماه و 28 روز پیش

اینومیدونم دیه پول خونه وحق اگر باشه که نوش جون مصدوم ولی اگرمقصرواقعی خودشخص مصدوم باشه بدونیدکه خوددیه میشم بلای جونشون چه دیه گیرنده وچه مسبب ان

امیرحسبن نیک سرشت

2 ماه و 27 روز پیش

واااااااقعاا ارزش یه انسان فقط و فقط ۲۰۰میلیونه؟یعنی با یه ماشین برابر است؟لطفا ب انسانیت بها بدهید....

ساناز

2 ماه و 19 روز پیش

سلام براثر قصور پزشکی درحین جراحی دچار مشکل شدم والان میگن چون مونث هستی دیه ات نصف میشه ایا این است معنای عدالت من الان یکساله دارم عذاب میکشم واینکه اصلا به حقوق زنان واینکه سلامتی فرد ازبین رفته اصلا توجه نمیشه اینجوری بی انصافیه همش به نفع بیمه ها وپزشکان هستش تا بیمار تو رو به قران یکم عدالت رو رعایت کنین یکم مسئولین به فکر بیماران هم باشند وتاثیرات بد روحی وروانی وخسارت مالی بیمار وخانواده اش رو درنظر بگیرن

ساناز

2 ماه و 19 روز پیش

سلام براثر قصور پزشکی درحین جراحی دچار مشکل شدم والان میگن چون مونث هستی دیه ات نصف میشه ایا این است معنای عدالت من الان یکساله دارم عذاب میکشم واینکه اصلا به حقوق زنان واینکه سلامتی فرد ازبین رفته اصلا توجه نمیشه اینجوری بی انصافیه همش به نفع بیمه ها وپزشکان هستش تا بیمار تو رو به قران یکم عدالت رو رعایت کنین یکم مسئولین به فکر بیماران هم باشند وتاثیرات بد روحی وروانی وخسارت مالی بیمار وخانواده اش رو درنظر بگیرن

شیدا صابری

1 ماه و 18 روز پیش

سلام خسته نباشید من تو سال ۹۷تصادف کردم اما حکم دادگام تو ۹۸ اجرا میشه آیا نرخ بیمه ام با سال ۹۸ محاسبه میشه یا همون ۹۷هستش

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

بورس کالا بهترین مکان برای واگذاری شفاف و عادلانه اموال بانک ها

یک مدرس علوم بانکداری اعلام کرد : بورس کالا بهترین مکان برای واگذاری شفاف و عادلانه اموال بانک ها است.

 • 1

اهمیت حرکت نقدینگی به سمت بازار سرمایه

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به این که ماهیت بازار سرمایه تامین مالی بنگاه‌ها و صنایع مختلف است، گفت: باید تلاش شود با توجه به رکود حاکم بر اقتصاد نقدینگی به سمت بازار سهام حرکت کند.

 • 2

فروش ۱۰۵ میلیون دلاری «علاءالدین» در ۴ روز اول/ جینی جادو کرد

فیلم «علاءالدین» در چهار روز اول اکرانش تنها در آمریکا ۱۰۵ میلیون دلار فروخت.

 • 4

"بیمه" پول کدام درمان‌های اعصاب و روان را می‌پردازد؟

مدیرکل بیمه سلامت استان تهران ضمن تشریح چگونگی پوشش هزینه‌های دارو و درمان اختلالات روانپزشکی، بر لزوم تدوین بسته خدمتی جدید برای این بیماران گفت: بیماران روان و خانواده‌هایشان به خدمات حمایتی مخصوص خود نیاز دارند که از حیطه پوشش‌های بسته بیمه پایه خارج است.

 • 12

کدام شرکت بیشترین ارز دولتی را گرفت؟/ پشت‌پرده نقش قطعه‌ساز خاص در تولید خودروهای ناقص

بررسی جدول تخصیص ارز دولتی به فعالان اقتصادی نشان می‌دهد شرکت صنایع تولیدی کروز بیشترین میزان ارز دولتی دریافتی را در بین شرکت‌های قطعه‌ساز به خود اختصاص داده است.

 • 18

چهارمین جلسه محاکمه داماد وزیر کار/ متهم دلاویز:‌ هادی رضوی فردی تندخو، و عصبی‌مزاج است

چهارمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات محمدهادی رضوی و تعدادی از متهمان بانک سرمایه در شعبه سوم دادگاه ویژه به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد.

 • 58

برگزاری مسابقات سراسری قرآن کریم در سطح کارکنان بانک سپه

مدیرعامل بانک در مسابقات سراسری قرآن کریم ویژه کارکنان بانک سپه و بانک‌های وابسته به نیروهای مسلح امتیازاتی که برای کارمندان حافظ و قاریان قرآن بانک در نظر گرفته بود تمدید کرد.

 • 19

نت بانک جدید سامان رونمایی شد

نت بانک جدید سامان با امکانات و ظاهری جدید و با رابط کاربری تازه رونمایی شد.

 • 17

ساختمان دانشگاه ادیان و مذاهب قم به فروش می‌رسد

از سوی دادگستری قم ساختمان دانشگاه غیرانتفاعی ادیان و مذاهب به مزایده گذاشته شد.

 • 18

رشد ۳۲۶۰ واحدی بورس با نگاه به تحولات داخلی

بورس تهران پس از یک روز استراحت در آغاز هفته، امروز با رشد ۳۲۶۰ واحدی همراه شد و به میانه کانال ۲۱۷ هزار واحدی صعود کرد. تعطیلی بازار جهانی و به دنبال آن کاهش اثرگذاری تلاطم‌های آن بر بورس تهران از مهمترین دلایل صعود شاخص سهام به شمار می‌رود.

 • 20

رئیس بانک اطلاعات هویت ژنتیک ایران منصوب شد

طی حکمی از سوی دکتر عباس مسجدی رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور رضا رئوفیان به عنوان رئیس بانک اطلاعات هویت ژنتیک ایران منصوب شد.

 • 15

اکران فیلم A Quiet Place 2 جلو افتاد

شرکت پارامونت پیکچرز از تغییر تاریخ اکران فیلم A Quiet Place 2 و فیلم Playing With Fire خبر داده است.

 • 17

بانک‌ها و کارگزاری‌های بورس چگونه امنیت خود را افزایش دهند؟

روزانه بیش از ۳ میلیون حمله متوجه سایت‌ها و کسب‌وکارهای اینترنتی می‌شود که هزینه‌ هنگفتی را برای صاحبان آن‌ها در پی دارد.

 • 23

بازار تعهدی مصالح ساختمانی ایجاد شد/ خرید کلی؛ تزریق مرحله‌ای

مدیر امور طرح و برنامه بانک عامل بخش مسکن آخرین وضعیت راه اندازی بازار تعهدی فروش مصالح ساختمانی به سازنده‌ها را اعلام کرد.

 • 14

همکاری مطلوب بانک توسعه صادرات ایران با واحدهای خوش حساب

مشاور بانکی اتاق بازرگانی گفت:بانک توسعه صادرات ایران با واحدهای خوش حساب همکاری مطلوب دارد.

 • 20

غول هالیوودی با پول می‌خواهد از اتهام سوء‌استفاده جنسی فرار کند

جزییات یک توافق پیشنهادی ۴۴ میلیون دلاری نشان می‌دهد که غول هالیوودی به‌دنبال صرف هزینه‌ای کلان برای فرار از اتهام سوء‌استفاده جنسی است.

 • 18

برترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری بازار سرمایه

مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران در حالی عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای اردیبهشت ماه ۹۸ را اعلام کرد که طی این ماه شاخص کل بورس با بازدهی ۵.۳ درصد بالاتر از سایر بازارهای موازی قرار گرفته است.

 • 20