میزان رضایت مردم از «بیمه سلامت»

میزان رضایت مردم از «بیمه سلامت»

نقش سازمان‌های بیمه‌گر در افزایش کیفیت خدمات بهداشتی و درمانی، نقشی مهم و حیاتی است. اما چنین سازمان‌هایی برای نیل به این هدف، لازم است که رویکردهای مشخصی برای ارزیابی پزشکان و مراکز درمانی تحت پوشش خود داشته باشند.

شنبه 20 بهمن 1397 ساعت 22:50

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از ایسنا 

، سازمان‌های بیمه‌گر در صورت عدم توجه کافی به کیفیت خدمات مراکز طرف قرارداد و اکتفا کردن به بررسی نسخ ارسالی از مراکز (بررسی گذشته‌نگر)، نمی‌توانند هیچ‌گونه رقابت یا انگیزه‌ای برای ارتقا کیفیت خدمات ایجاد نمایند. درصورتی‌که اگر میزان پرداخت بیمه‌ها بر اساس کیفیت خدمات ارائه‌شده سطح‌بندی گردد، ضمن ارتقای کیفیت خدمات برای بیمه‌شدگان و کاهش بار مراجعات آنان، هزینه‌های تحمیل‌شده به سازمان، ناشی از مراجعات تکراری کاهش می‌یابند.

به گفته صاحب‌نظران، سازمان‌های بیمه‌گر در قبال خدمات ارائه‌شده از سوی پزشکان عمومی طرف قرارداد، پرداخت یکسانی دارند. این بدان معنی است که به خدمات متفاوت، در زمان واحد، پرداخت یکسانی صورت می‌گیرد و هیچ‌گونه رتبه‌بندی و تمایزی در قبال کیفیت خدمات و خدمات توأم با رضایت‌مندی بیمه‌شده در سازمان‌های بیمه‌گر وجود ندارد. برای مثال در سازمان بیمه سلامت به تمام درخواست‌های عقد قرارداد از سوی پزشکان عمومی، رسیدگی شده و اغلب در صورت دارا بودن شرایط عمومی، قرارداد منعقد می‌گردد. حال‌آنکه می‌توان با انجام ارزیابی کیفیت، منابع محدود را در اختیار خدمات باکیفیت قرارداد.

در رابطه با این موضوع حیاتی و مهم حوزه سلامت، محققین کشور دست به انجام پژوهشی زده‌اند که در آن کیفیت خدمات مطب‌های پزشکان عمومی طرف قرارداد بیمه سلامت مورد ارزیابی قرار گرفته است.

این مطالعه مقطعی در طی سال ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۵ در شهر تهران اجرا گردیده و درمجموع، ۳۹۴ نفر از بیماران مراجعه‌کننده به مطب پزشکان عمومی در آن مشارکت داشته‌اند. ابزار گردآوری اطلاعات در این پژوهش نیز، پرسشنامه‌ای بوده که توسط محققان ساخته شده بود.

براساس یافته‌های جالب این پژوهش که در نشریه «بیمه سلامت ایران» به چاپ رسیده‌، بیماران و مراجعه‌کنندگان به مطب‌های پزشکان عمومی، سطح کیفیت خدمات دریافت شده را خوب و بالا ارزیابی کرده‌اند.

به گفته اعظم‌السادات ریوندی، پژوهشگر اداره کل بیمه سلامت استان تهران و همکارش در این پژوهش: «بر اساس نتایج حاصله، نمره کیفیت مطب‌ها، ۱۲۵ از ۱۶۰ و در محدوده بالا بوده و اهمیت ابعاد کیفیت از دیدگاه بیماران ۱۳۱ از ۱۶۰ نیز در محدوده بالا قرارگرفته است. در بررسی ابعاد کیفیت خدمات، بعد دسترسی (۵/۸۵ درصد) و سپس اثربخشی (۳/۸۵ درصد) بیشترین امتیاز را کسب کردند. در بررسی ابعاد ازلحاظ اهمیت نیز، بعد اثربخشی بیشترین امتیاز را به خود اختصاص داده است».

آن‌ها این‌چنین ادامه می‌دهند: «به نظر می‌رسد افراد برحسب درآمد، اهمیت مربوط به آیتم‌های کیفیت را متفاوت دانسته‌اند. با توجه به این‌که در این مطالعه، ارزیابی رضایت کلی از بیماران مراجعه‌کننده به مطب پزشکان عمومی زیاد بوده است و کیفیت کلی مطب‌های این پزشکان نیز در حد بالا اندازه‌گیری شده است، می‌توان رابطه کیفیت و رضایت بیماران را معنادار ارزیابی کرد. ازآنجایی‌که هزینه‌ها و منافع ادراک‌شده، دو عامل تعیین‌کننده مهم ارزش ادراک‌شده هستند، افزایش منافع یا کاهش هزینه‌ها می‌توانند ارزش ادراک‌شده را بهبود بخشند. لذا بایستی اطلاعات درستی به افراد جامعه در این خصوص داد و منابع سازمان را در روند صحیحی جهت بهره‌گیری آحاد بیمه‌شدگان در سطوح اولیه خدمات و نه‌فقط در بخش بستری به کار گرفت».

ریوندی و همکار پژوهشگرش اعتقاد دارند: «مطمئناً توجه به ارائه خدمت در سطوح اولیه، همگام با پوشش بیمه همگانی (بیمه سلامت) و ارتقا کیفیت، از مراجعات تکراری برای بیماران و افزایش هزینه‌ها می‌کاهد. همچنین سازوکار پرداخت به ارائه‌دهندگان خدمات و به‌طورکلی هزینه‌کرد در بخش سلامت، بی‌تردید تأثیر زیادی بر عملکرد آن دارد. به‌علاوه ارائه الگوی مناسب پرداخت می‌تواند کارایی، کیفیت و دسترسی به خدمات را به‌طور مستقیم متأثر کند. در این میان جایگاه کیفیت را در ترسیم یک الگوی مناسب پرداخت نمی‌توان نادیده گرفت».

نتایج این ارزیابی‌ها می‌توانند ضمن تأکید بر ارتقا کیفیت خدمات برای بیمه‌شدگان و کاهش بار مراجعات آنان و هزینه‌های تحمیل‌شده از محل مراجعات تکراری، سازمان بیمه سلامت را به سمت خرید راهبردی خدمات سوق دهند.

شایان ذکر است که نشریه بیمه سلامت ایران، متعلق به سازمان بیمه سلامت ایران است و با دوره انتشار فصلی، با بهره‌مندی از نتایج پژوهش‌های اندیشمندان، پژوهشگران و دانش‌پژوهان حوزه بیمه سلامت در راستای توسعه دانش بیمه سلامت فعالیت می‌کند.

انتهای پیام

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

 • 15

اقتصاد امنیت در فضای مجازی

سید مهدی خرازی عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف ...

 • 14

رحمانی: مدیریت مواد اولیه، نقدینگی و بازار سه نیاز تولید است

تهران- ایرنا- وزیر صنعت، معدن و تجارت تامین مواد اولیه، نقدینگی و بازار را از الزام های تولید برشمرد و گفت: باید مواد اولیه را از داخل یا خارج تامین کنیم و در حوزه نقدینگی به مشارکت و همکاری هر چه بیشتر نظام بانکی نیاز داریم.

 • 4

تامین نیاز بخش تولید با کمک صادرات غیرنفتی و توافق های تجاری

تهران- ایرنا- رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ابراز امیدواری کرد با گسترش صادرات غیرنفتی و اجرای توافق ها با کشورهای همسایه و شرکای تجاری، نیاز واحدهای تولیدی کشور به نحو مطلوب تامین شود.

 • 15

رشد اندک قیمت انواع سکه و ارز در بازار آزاد

تهران- ایرنا- بهای انواع ارز و مسکوکات در بازار تهران امروز (سه شنبه) اندکی بالا رفت؛ به طوری که هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید چهار میلیون و 865 هزار تومان فروش رفت.

 • 25

مشتریان فاقد کد شهاب سریعتر به شعب بانک مراجعه کنند

تهران- ایرنا- حساب بانکی مشتریانی که اطلاعات هویتی آنها ناقص و کد شهاب برای آنها صادر نشده با پایان مهلت تعیین شده توسط بانک مرکزی مسدود و ارایه خدمات برایشان متوقف می شود؛ این دسته از مشتریان برای رفع نواقص هویتی، سریعتر به به شعب بانک محل افتتاح حساب مراجه کنند.

 • 19

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ حرکت غیرمنتظره بازار

اقتصادنیوز: امروز سه‌شنبه 3 اردیبهشت بازار طلا و ارز پایتخت برخلاف انتظارات افزایشی ناشی از سیگنال اخبار مربوط به عدم تمدید معافیت‌ از تحریم نفت ایران، وارد مدار نزولی شد. عصر امروز سکه طرح در نیمه پایین کانال 4.8 میلیون تومان قرار گرفت و مثقال طلای آبشده به زیر مرز 1.9 و نیمه بالای کانال 1.8 میلیو ...

 • 13

شاخص فرابورس صدرنشین شد

تهران- ایرنا- مدیرعامل شرکت فرابورس ایران گفت: آمارهای منتشر شده از فدراسیون بورس جهانی، از صدرنشینی شاخص فرابورس نسبت به شاخص دیگر بورس ها حکایت دارد.

 • 14

شاخص فرابورس صدرنشین شد

تهران- ایرنا- مدیرعامل شرکت فرابورس ایران گفت: آمارهای منتشر شده از فدراسیون بورس جهانی، از صدرنشینی شاخص فرابورس نسبت به شاخص دیگر بورس ها حکایت دارد.

 • 12

بانک توسعه تعاون عهده‌دار عاملیت انتشار اسناد خزانه اسلامی می‌شود

مدیر امور اعتباری و سرمایه‌گذاری بانک توسعه تعاون از پذیرش عاملیت این بانک در انتشار اسناد خزانه اسلامی خبر داد.

 • 13

قیمت طلا، سکه و ارز در روز سه‌شنبه

جدیدترین قیمت طلا، سکه و ارز در روز سه‌شنبه سوم اردیبهشت ماه را در این خبر بخوانید.

 • 9

بررسی راهکارهای توسعه همکاری‌های شرکت ارتباطات زیرساخت و پست بانک

به منظور توسعه همکاری های فی مابین پست بانک ایران و شرکت ارتباطات زیرساخت در راستای فعالیت های این بانک به عنوان بانک تخصصی حوزه ict جلسه مشترک هیئت مدیره در پست بانک ایران تشکیل شد.

 • 15

حساب های فاقد کد شهاب مسدود می شود

براساس بخشنامه اعلامی بانک مرکزی به بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری تمامی خدمات بانکی به سپرده گذاران منوط به دریافت کد شهاب است و حساب‌های دارای نقص اطلاعات هویتی و فاقد کد شهاب مسدود خواهند شد.

 • 24

نوآوری و اصلاح مدل کسب‌ و کار در بانک توسعه تعاون

عضو هیات‌ مدیره بانک توسعه تعاون توجه به نوآوری و اصلاح مدل کسب‌ و کار را از جمله برنامه‌های بانک در سال ۹۸ اعلام کرد.

 • 14

عرضه ارز حاصل از صادرات غیرنفتی در سامانه نیما افزایش یافت + جدول

میزان فروش ارز در سامانه نیما بعد از تعیین مشوق برای صادرکنندگان، افزایش قابل توجهی داشته است.

 • 10

صادرات 9.2 میلیارد دلاری بخش معدن در سال 97

تهران- ایرنا- سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) اعلام کرد: بیش از 9 میلیارد و 226 میلیون دلار محصولات معدنی و صنایع معدنی در سال 97 صادر شد که زنجیره فولاد با 4.1 میلیارد دلار صادرات در رتبه نخست زنجیره معدن قرار دارد.

 • 16

بانک بارکلیز انگلیس درباره افزایش بهای نفت هشدار داد

لندن – ایرنا – بانک بارکلیز انگلیس اعلام کرد که تصمیم واشنگتن برای تمدید نشدن معافیت برای خریداران نفت ایران، بهای نفت خام در بازار جهانی را به‌ طور چشمگیری در کوتاه‌ مدت تحت تأثیر قرار می‌دهد.

 • 20

افزایش قیمت جهانی نفت متاثر از تمدید نشدن معافیت های آمریکا

تهران - ایرنا - نشریه اقتصاد بین الملل فوربز نوشت: تصمیم آمریکا برای پایان معافیت نفتی ایران، افزایش بیشتر بهای جهانی نفت را در پی خواهد داشت.

 • 18

سیستم نظارتی بانک ملی ایران به بالاترین میزان کارایی رسیده است

مدیر عامل بانک ملی ایران،در بیستمین همایش و کارگاه آموزشی سراسری بازرسان و حسابرسان این بانک،گفت: سیستم نظارتی بانک ملی ایران به بالاترین میزان کارایی رسیده است.

 • 19

صدور ۹.۲ میلیارد دلار کالای معدنی و صنایع معدنی/ فولاد در صدر

ارزش صادرات محصولات معدنی طی سال۹۷ به بیش از ۹ میلیارد و ۲۲۶ میلیون دلار رسید که زنجیره فولاد با ۴.۱ میلیارد دلار رتبه اول صادرات زنجیره معدن را به دست آورد.

 • 13