مزایای تشکیل صندوق خسارت‌های طبیعی/ حق بیمه‌ها ۵ ساله واقعی شود

مزایای تشکیل صندوق خسارت‌های طبیعی/ حق بیمه‌ها ۵ ساله واقعی شود

عضو هیات مدیره بیمه ایران با تشریح مزایای تشکیل صندوق خسارت‌های طبیعی گفت: براساس لایحه پیشنهادی، در ۵ سال اول اجرای این لایحه، حق بیمه‌ها برای تمامی مناطق کشور باید واقعی شود.

پنجشنبه 18 مهر 1398 ساعت 16:19

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

محمد رضایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایبِنا درباره تشکیل صندوق خسارت‌های طبیعی با بیان این مطلب افزود: در تمام کشورهای پیشرفته از جمله آمریکا، اروپا و ژاپن و همچنین برخی از کشورهای همسایه مانند ترکیه، صندوق خسارت‌های طبیعی تشکیل شده و مردم یا به طور اجباری تمام حق بیمه آن را پرداخت می‌کنند یا اینکه دولت بخش مشخصی از این مبلغ را پرداخت می‌کند تا در بحث جبران خسارت حوادث طبیعی مشکلی نباشد.

وی با اشاره به سابقه ۱۵ ساله رفت‌وآمد لایحه تشکیل صندوق خسارت‌های طبیعی بین دولت، مجلس و بیمه مرکزی تصریح کرد: ایران از جمله کشورهای حادثه‌خیز دنیاست و الزامی برای تشکیل این صندوق داریم که دارای مزایای مختلفی است.

عضو هیات مدیره بیمه ایران با بیان اینکه بیمه حوادث طبیعی به عنوان خطرات تبعی در بیمه‌های آتش‌سوزی فروخته می‌شود، گفت: مردم در زمان خرید بیمه‌های آتش‌سوزی باید خطرات تبعی را نیز خریداری کنند که متاسفانه رغبتی برای چنین کاری ندارد و تقاضا برای آن پایین است.

رضایی تصریح کرد: فرهنگ بیمه در کشور پایین است و نشانه آن نیز ضریب نفوذ بیمه در کشور است. در حالی که ضریب نفوذ بیمه در جهان ۷ درصد است اما این رقم برای ایران ۲.۵ درصد محاسبه می‌شود که نشان می‌دهد جای رشد بسیاری داریم.

وی درباره اینکه چرا تاکید بر اجباری بودن بیمه خسارت‌های طبیعی وجود دارد، خاطرنشان کرد: بسیاری از افراد در کشور از نظر معیشتی در سطح پایینی قرار دارند و متاسفانه سازه‌های آنها نیز در زمان سیل و زلزله به شدت آسیب‌پذیر است. بعد از وقوع زلزله یا سیل نیز این افراد بیشترین آسیب را می‌بینند و چشم انتظار کمک دولت می‌مانند.

عضو هیات مدیره بیمه ایران با بیان اینکه بعد از گذشت چندین سال هنوز هم در بم، اردبیل و برخی مناطق زلزله‌زده دیگر مشکل داریم، اظهار داشت: متاسفانه دولت در جبران خسارت مناطق زلزله‌زده تاخیر داشته و این موضوع باعث شده تا افراد دام یا زمین خود را برای بازسازی منازل ‌شان بفروشند تا امکان زندگی داشته باشند.

رضایی، بیمه را اصولی‌ترین و نقدی‌ترین راهکار برای جبران خسارت عنوان کرد و گفت: براساس لایحه پیشنهادی تشکیل صندوق خسارت‌های طبیعی، تمامی منازل مسکونی و واحدهای تجاری در شهرها و روستاها تا میزان مشخصی از سرمایه برابر سیل و زلزله بیمه خواهند شد.

عضو انجمن حرفه‌ای صنعت بیمه توضیح داد که براساس این لایحه، دولت در ۵ سال اول تا ۵۰ درصد حق بیمه را پرداخت خواهد کرد و بعد از آن حق بیمه‌ها واقعی خواهد شد.

وی با بیان اینکه خرید بیمه‌نامه از سوی مردم باعث رشد اقتصادی و تقویت سرمایه کشور خواهد شد، افزود: پیشنهاد ما این است که به جای تشکیل صندوقی مانند تامین خسارت‌های بدنی برای صندوق خسارت‎‌های طبیعی، این صندوق در داخل بیمه ایران شکل بگیرد زیرا ظرفیت کارشناسی این کار نیز وجود دارد.

رضایی ادامه داد: حق بیمه جمع شده در صندوق خسارت‌های طبیعی امکان سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف اقتصادی را دارد و از آنجایی که وضع دولت برای جبران خسارت‌ها خوب نیست، می‌توان با سود حاصل از سرمایه‌گذاری‌های صندوق نیز بخشی از خسارت‌های سالانه طبیعی در کشور را جبران کرد.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

قیمت نفت سنگین ایران کاهش یافت/تولید ۲.۰۸۶ میلیون بشکه در روز

طبق جدیدترین گزارش ماهانه اوپک، تولید نفت ایران در ماه ژانویه به ۲.۰۸۶ میلیون بشکه در روز رسید و نفت سنگین ایران بیش از یک دلار در هر بشکه ارزان شد.

 • 69

نرخ دلار آزاد در ۲۴ بهمن / دلار ۱۳ هزار و ۷۲۰ تومان شد

بر اساس معاملات انجام شده در صرافی‌های مجاز امروز، (۲۴ بهمن ۹۸) هر دلار آمریکا به مبلغ ۱۳ هزار و ۷۲۰ تومان داد و ستد شد.

 • 62

جهش ۲۵ درصدی کسری بودجه آمریکا/بدهی ملی رکورد زد

اوضاع هزینه‌کردهای دولت آمریکا هر روز بدتر و بدتر می‌شود و کسری بودجه دولت فدرال به میزان متوسط ۱۰۰ میلیارد دلار در ماه رسیده است.

 • 53

نرخ بهره منفی داد سوئیسی‌ها را درآورد

ذخایر ارزی سوئیس در نتیجه تداوم سیاست نرخ بهره منفی تا پایان سال ۲۰۱۹ کاهش یافت.

 • 121

۱۰۰۰۰همپوشانی بیمه ای رفع شد/بهره مندی ۱۶۸۰بیمارخاص از بیمه سلامت

گرگان- مدیرکل بیمه سلامت گلستان گفت: از مرداد ۹۷ تاکنون در گلستان ۱۰ هزار و ۶۴۷ همپوشانی بیمه ای شناسایی شده و برطرف شده است.

 • 67

نقدینگی آذر ماه ۹۸ به ۲۲ هزار و ۶۲۳ هزار میلیارد ریال رسید

براساس اعلام بانک مرکزی، رقم نقدینگی آذر ماه ۹۸ به ۲۲ هزار و ۶۲۳ هزار میلیارد ریال رسید.

 • 64

کمک ۳۲ میلیون دلاری ژاپن به ملت فلسطین

دولت ژاپن از تقدیم کمک‌های مالی جدید به ملت فلسطین به ارزش ۳۲ میلیون دلار خبر داد.

 • 48

پیش شرط های انتشار اوراق با درآمد ثابت برای بخش خصوصی

عضو سابق شورای عالی بورسگفت: برای انتشار اوراق با درآمد ثابت برای بخش خصوصی، نیاز مبرم به برنامه‌ریزی وجود دارد.

 • 61

نرخ رسمی ۲۹ ارز کاهش یافت/ افت قیمت یورو و پوند انگلیس

بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۸ ارز افزایش و قیمت ۲۹ واحد پولی از جمله پوند انگلیس و یورو کاهش یافت؛ ۱۰ ارز دیگر نیز ثابت ماند.

 • 57

راه هموار دریافت رمز دوم پویا در بانک تجارت

دریافت رمز دوم پویا در بانک تجارت با مسیرهای ساده امکان پذیر است.

 • 71

روش‌های دریافت رمز پویا برای کارت‌های بانک‌پاسارگاد

بانک پاسارگاد همگام با نظام بانکی کشور، برای ارتقای امنیت در پرداخت‌های اینترنتی، امکان دریافت رمز پویا را برای مشتریان دارنده‌ی تلفن‌های همراه هوشمند و غیرهوشمند فراهم کرده‌است.

 • 52

سرمایه‌گذاری اتباع آسیایی و اروپایی در آذربایجان‌غربی

ارومیه- مدیرکل امور اقتصادی و دارایی ‌آذربایجان‌غربی گفت: این استان میزبان طرح‌های ‌سرمایه‌گذاری از ۶ کشور جهان از جمله سرمایه‌گذارانی از چهار کشور اروپایی است.

 • 48

سرمایه‌گذاری اتباع آسیایی و اروپایی در آذربایجان‌غربی

ارومیه- مدیرکل امور اقتصادی و دارایی ‌آذربایجان‌غربی گفت: این استان میزبان طرح‌های ‌سرمایه‌گذاری از ۶ کشور جهان از جمله سرمایه‌گذارانی از چهار کشور اروپایی است.

 • 47

سرمایه‌گذاری اتباع آسیایی و اروپایی در آذربایجان‌غربی

ارومیه- مدیرکل امور اقتصادی و دارایی ‌آذربایجان‌غربی گفت: این استان میزبان طرح‌های ‌سرمایه‌گذاری از ۶ کشور جهان از جمله سرمایه‌گذارانی از چهار کشور اروپایی است.

 • 42

قیمت سکه طرح جدید ۲۳ بهمن به ۵ میلیون و ۱۰۵ هزار تومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز چهارشنبه ۲۳ بهمن ۹۸ به ۵ میلیون و ۱۰۵ هزار تومان رسید.

 • 52

آیین نامه تسویه تعهدات ارزی اصلاح شد

آئین‌نامه اجرایی موضوع تسهیل و تسریع در تسویه تعهدات ارزی بانک مرکزی به منظور تأمین نظر هیئت بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین مجلس، اصلاح شد.

 • 49