صنعت بیمه در دوران امین رقابتی‌تر می‌شود؟

صنعت بیمه در دوران امین رقابتی‌تر می‌شود؟

بینا- ابراهیم تاجیک:مراسم تودیع و معارفه رئیس کل بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران عصر یکشنبه با حضور وزیر امور اقتصادی و دارائی، مدیران عامل شرکتهای بیمه و فعالان این صنعت برگزار شد. فارغ از اینکه رئیس کل جدید از مدیران باسابقه بیمه و از منتقدان جدی سیاست‌های بیمه مرکزی در سال‌های اخیر محسوب می‌شود،‌در مراسم دیروز موضوعاتی از سوی وی و وزیر اقتصاد مطرح شد که جای تأمل دارد.

آقای وزیر ضمن ابراز تأسف ازپایین بودن ضریب نفوذ بیمه در ایران گفت: با وجود سابقه‌ی فعالیت 80 ساله  بیمه هنوز نتوانسته‌ایم ضریب نفوذ بیمه را بالا ببریم و حداکثر به دو درصد رسیده و این نمی‌تواند مورد قبول باشد و دولت در دوران مدیریت آقای امین انتظار دارد با همکاری شرکت‌های بیمه‌ بتوانیم ضریب نفوذ را  به طور محسوسی افزایش دهیم.

وی همچنین در مورد فعالیت شرکت‌های بیمه در بورس گفت: در حال حاضر اغلب شرکت‌های بیمه به جز بیمه ایران، سهامی عام هستند و سهامشان در بورس و فرابورس مورد معامله است و همچنین خود شرکت‌ها در خرید و فروش سهام سایر شرکتها مشارکت دارند، بنابراین لازم است مقررات بورس مورد توجه بیمه مرکزی باشد.

این اظهارات وزیر اقتصاد نشان می‌دهد که وی قصد دارد اقتصاد را از حالت بانک‌محور خارج کرده و بازار سرمایه را فعالتر کند اما خوب است وزیر محترم بدانند که در حال حاضر از ۲۸ شرکت فعال در بازار بیمه کشور، شرکت‌های بیمه ایران، ایران معین، امید و اتکایی امین به صورت سهامی خاص اداره می‌شوند و 17 شرکت بیمه‌ای کشور هم سهامشان در بورس اوراق بهادارتهران قابل معامله است.

همچنین با وجود اهمیت حضور شرکت‌های بیمه در بورس، به گفته فعالان صنعت بیمه در سال‌های اخیر دخالت‌های دولت مانع از تغییر وضعیت شرکتهای سهامی خاص به سهامی عام و گسترش فعالیت آنها شده و با وجود درخواست و مکاتبه مکرر این شرکتها، هنوز تغییری در وضعیت آنها به وجود نیامده است.

همچنین وزیر اقتصاد ترکیب نامتوازن پرتفوی صنعت بیمه را از دیگر چالش‌های این صنعت عنوان کرد که البته این صحبت نوید توجه هرچه بیشتر بیمه مرکزی به موضوع ارزیابی ریسک در شرکت‌های بیمه را می‌دهد و آقای امین هم با تکمیل این اظهارات گفت: شرکت‌های ارزان فروشی که بدون توجیه فنی و دلیل منطقی، حق بیمه خود را کاهش می‌دهند و موجب خدشه‌دار شدن اعتماد مردم می‌شوند، با نظارت جدی بیمه مرکزی روبرو خواهند شد.

از اظهارات وزیر اقتصاد که بگذریم مهمترین صحبت رئیس کل جدید بیمه مرکزی انتقاد از انحصار در صنعت بیمه بود که با واکنش‌های مختلفی از سوی فعالان بیمه‌ای واجه شد. امین دراولین اظهارنظر رسمی خود انحصار را یکی از مشکلات صنعت بیمه عنوان کرد و گفت:‌ شرکت‌های زیادی در صنعت بیمه فعالیت می‌کنند، اما همچنان انحصار در این بازار وجود دارد که موجب می‌شود نوآوری،خلاقیت و رقابت ایجاد نشود.

وی ادامه داد: در حال حاضر 28 شرکت بیمه‌ای فعال هستند اما انحصار هم‌چنان در دست دولت است و در شرایط انحصاری نمی‌شود رشد کرد.

این موضوع که احتمالا در راستای سیاست‌های وزیر اقتصاد دولت یازدهم مطرح شد و البته همه فعالان بیمه کشور به آن اذعان دارند، می تواند حاوی پیام‌های مهم باشد.

اول اینکه بیمه مرکزی قصد دارد با اجرای سیاست‌هایی نظیر کاهش حق بیمه اتکایی اجباری و تدوین آیین‌نامه های جدید به جای دخالت در بازار ، حمایت کند.

و نکته بعد اینکه ممکن است در آینده نزدیک شاهد تغییراتی در تنها شرکت بیمه دولتی کشورو دارنده حدود ۵۰ درصد سهم بازار بیمه کشور یعنی بیمه ایران باشیم تا این سهم به تدریج کاسته شده و به شرکت‌های خصوصی اجازه فعالیت بیشتر و رقابت واقعی داده شود.

موضوع دیگر مورد تاکید امین، نظارت بیمه مرکزی بر صلاحیت مدیران شرکت‌های بیمه بود که در این باره گفت: بیمه مرکزی صلاحیت مدیران را به دقت بررسی خواهد کرد تا افراد فاقد صلاحیت در این صنعت وجود نداشته باشند بنابراین مدیران شرکت‌های بیمه باید از مهارت، تجربه، دانش و صلاحیت کافی برخوردار باشند و بیمه مرکزی از تایید مدیرانی که واجد چنین شرایطی نیستند، خودداری خواهد کرد.

این هشدار رئیس کل هم نشان می دهد که عملکرد برخی مدیران فعلی شرکتهای بیمه واجد شرایط برای ادامه فعالیت نیستند و به زودی مورد بررسی مجدد نهاد ناظر خود قرار خواهند گرفت.

به نظر می‌رسد تقریبا تمامی مشکلات صنعت بیمه در روز آغاز فعالیت بیمه مرکزی در دولت یازدهم از سوی وزیر اقتصاد و رئیس کل بیمه مرکزی مطرح شد اما مهم این است که  تیم جدید بیمه مرکزی در اجرای این سیاست‌ها و اعمال برخی تغییرات که حتما با مقاومت‌هایی همراه خواهد بود،‌ چه میزان ثابت قدم خواهند بود. امیدواریم دولت تدبیر و امید با حذف موانع موجود، راه را برای توسعه فرهنگ و همگانی شدن بیمه در کشور هموار کند.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام بانک گردشگری تمدید شد

سازمان بورس اوراق بهادار با صدور یک مجوز مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام بانک گردشگری را تمدید کرد.

 • 290

نقش پذیرش دیجیتال در ارتباط توسعه صنعت پرداخت و رشد اقتصادی

گزارش کارشناسی نقش پذیرش دیجیتال در ارتباط توسعه صنعت پرداخت و رشد اقتصادی از سوی پژوهشکده پولی و بانکی منتشر شد.

 • 90

سامانه یکپارچه اطلاعاتی قدرت نظارتی بانک مرکزی را افزایش می‌دهد

کارشناس مسائل اقتصادی گفت:نیازمند سامانه یکپارچه اطلاعاتی مشتریان بانکی هستیم واین اقدام تاحدود زیادی با رصد بانک‌ها امکان‌پذیر است چرا که امروزه بیش از ۹۸درصد نقدینگی در حساب‌های بانکی مبادله می‌شود.

 • 279

افزایش سقف انتقال وجه در همراه بانک کشاورزی

بانک کشاورزی سقف انتقال وجه در همراه بانک نسخه اندروید را افزایش داد.

 • 309

مجلس آماده برطرف کردن خلاء قانونی بازگشت ارزهای صادراتی

نماینده مجلس با اشاره به آمادگی مجلس برای رفع خلاء‌های قانونی بازگشت ارز،‌ افزود: باید با آن دسته از افرادی که با همه تشویق‌هایی که شده باز هم حاضر به بازگردادن ارزهای صادراتی نیستند، برخورد قاطع شود.

 • 277

تقدیر از بانک تجارت در همایش ترویج فرهنگ حمایت از دانش بنیان‌ها

لوح تقدیر صندوق نوآوری و شکوفایی به واسطه سهم ویژه بانک تجارت در صدور ضمانتنامه برای شرکت‌های دانش بنیان معرفی شده از سوی این صندوق به مدیرعامل این بانک اعطا شد.

 • 116

برگزاری مجمع سهامداران بانک سرمایه برای سال مالی ۱۳۹۸

مجمع عمومی عادی به طور فوق‌العاده نوبت بانک سرمایه برای سال مالی ۱۳۹۸ برگزار و صورت‌های مالی مربوطه به تصویب سهامداران این بانک رسید.

 • 112

مشارکت بانک رفاه در طرح های عمرانی دانشگاه بیرجند

در راستای ایفای مسئولیت اجتماعی، بانک رفاه کارگران در طرح های عمرانی دانشگاه بیرجند مشارکت کرد.

 • 115

تحقق اولین بستر بانکداری شرکتی باز در سیستم بانکی کشور

معاون فناوری و برنامه‌ریزی بانک صنعت و معدن در نشستی که به منظور تبیین ۴ سامانه و محصولات جدید این بانک سخن می‌گفت به تشریح خصوصیات فنی این سامانه‌ها پرداخت.

 • 121

گام‌های مؤثر بانک مهر ایران برای توسعه روستاها

مدیرعامل بانک مهر ایران با توجه به اهمیت نقش روستاها در توسعه اقتصادی گفت: توسعه روستایی تنها از طریق توجه به زیرساخت‌های عمرانی محقق نمی‌شود، بلکه نیازمند اشتغال‌زایی پایدار برای روستاییان است.

 • 130

رشد ۲۴۵۲۵ واحدی شاخص بورس

شاخص بورس در پایان داد و ستدهای روز جاری با رشد بیش از ۲۴۵۰۰ واحدی باعث شد تا نماگر اصلی بازار به یک میلیون و ۵۱۴ هزار و ۶۹۹ واحد برسد.

 • 113

بانک توسعه صادرات کمترین عدم رفع تعهد ارزی را درنظام بانکی داراست

مدیرعامل بانک توسعه صادرات گفت: تنها ۲.۳۴ درصد از مشتریان این بانک تعهد ارزی خود را ایفا نکرده اند و این بانک با پایش مستمر ایفای تعهدات مشتریان از بانکهای دارای کمترین عدم رفع تعهد است.

 • 102

صورت‌های مالی بانک توسعه صادرات ایران تصویب شد

مجمع عمومی عادی سالیانه بانک توسعه صادرات ایران با حضور اعضای مجمع این بانک برگزار و صورت‌های مالی سال ۹۸ به تصویب رسید.

 • 104

لزوم استفاده مشتریان پست‌ بانک‌ از درگاه‌های الکترونیکی

با توجه به افزایش شیوع کرونا و تشدید محدودیت ها، پست‌بانک‌ از مشتریان و سایر هموطنان درخواست کرد برای انجام عملیات بانکی حتماً ازدرگاه‌های الکترونیکی این بانک استفاده نمایند.

 • 100

کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای تعهدی برای بازگشت ارز ندارند

رییس سابق سازمان توسعه تجارت ایران گفت: در سال‌های اخیر با پدیده جدیدی به نام «کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای» مواجه‌ایم که هویت تجاری واقعی ندارند و تعهدی نیز در برابر بازگشت ارز صادراتی خود ندارند.

 • 112

چگونه ارزش ریال را برگردانیم؟

کارشناس مسائل اقتصادی گفت: انتظارات غیرمنطقی که یک سری عنوان می‌کنند بانک مرکزی مسئول افزایش نرخ ارز است و یا بانک مرکزی باید نرخ ارز را پایین بیاورد، اصولا مطالبی بی‌پایه و اساس است.

 • 122

هشدار بورس تهران به ۳ کارگزاری برای لغو مجوز معاملات آنلاین

بورس اوراق و بهادار تهران با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: برخی از مجوزهای فعالیت شرکت‌های کارگزاری، در صورتی که تا مهلت مقرر موفق به تجمیع مجوزهای خود نشوند لغو می‌شود.

 • 106

محدودیتی برای پرداخت تسهیلات گلخانه ها نداریم

مدیرعامل بانک کشاورزی  با اشاره به اینکه توسعه کشت گلخانه‌ای یکی از اولویت‌های دولت است و ما مکلفیم از این قشر حمایت کنیم  گفت: محدودیتی برای پرداخت تسهیلات در بخش گلخانه نداریم.

 • 108

همکاری بانک قوامین با سازمان امور مالیاتی

معاون مالی بانک قوامین ضمن اعلام همکاری کامل و همه جانبه این بانک با مراجع، نهادها و سازمان‌های مربوطه به خصوص سازمان مالیاتی تصریح کرد: این بانک همکاری لازم با سازمان مالیاتی را داشته است.

 • 106

رونمایی از جشنواره یاقوت سرخ همزمان با سفر وزیر جهاد کشاورزی

مدیر عامل بانک کشاورزی از رونمایی جشنواره یاقوت سرخ همزمان با سفر وزیر جهاد کشاورزی به استان خراسان جنوبی خبر داد.

 • 105