صدور کد یکتا روی بیمه نامه شخص ثالث الزامی است

صدور کد یکتا روی بیمه نامه شخص ثالث الزامی است

تهران- ایرنا- رئیس مرکز فناوری اطلاعات بیمه مرکزی اعلام کرد: شرکت های بیمه ملزم هستند در زمان صدور بیمه نامه شخص ثالث برای همه خودروهای مشمول قانون، از بیمه مرکزی کد یازده رقمی یکتا دریافت کنند وگرنه اصالت بیمه نامه صادر شده مورد تایید نیست.

سه شنبه 21 اسفند 1397 ساعت 15:35

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از ایرنا 

به گزارش ایرنا، سیدقاسم نعمتی روز سه شنبه در نشست خبری با ارایه گزارشی از فناوری اطلاعات در صنعت بیمه اظهار داشت: بیمه مرکزی از اواخر سال 90 سامانه نظارت و هدایت الکترونیکی بیمه «سنهاب» را راه اندازی کرد تا از سویی به جمع آوری اطلاعات اقدام کرده و از سوی دیگر نظارت خود را بر صنعت بیمه مکانیزه کند.
رئیس مرکز فناوری اطلاعات بیمه مرکزی افزود: در بسیاری اسناد، بیمه مرکزی ملزم است اطلاعات را به صورت مکانیزه در اختیار مراجع و صنایع دیگر قرار دهد.
وی از سنهاب به عنوان سامانه ای بزرگ یاد کرد و گفت: شبکه ای مستقل از اینترنت بین بیمه مرکزی و شرکت های بیمه ایجاد شده است که اطلاعات به صورت برخط دریافت می شود.
نعمتی به راه اندازی میز خدمت الکترونیک بیمه مرکزی اشاره کرد که در آن محصول نهایی سامانه سنهاب و اطلاعات قابل انتشار در دسترس است که شامل اصالت بیمه نامه و اطلاع از شبکه فروش ارزیابان است.
رئیس مرکز فناوری اطلاعات بیمه مرکزی با اعلام اینکه همه فرایندها بدون نیاز به کاغذ و به طور کامل الکترونیکی انجام می شود، گفت: پاسخگویی و رسیدگی به شکایت های هموطنان از دیگر خدمات این میز است.
نعمتی با بیان اینکه ارایه اطلاعات به روز آماری از دیگر دستاوردهای سامانه سنهاب به شمار می رود، گفت: در قالب این سامانه با نیروی انتظامی، راهداری، ثبت احوال، گمرک، قوه قضاییه، وزارت صنعت، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و دیگر سازمان های مرتبط با صنعت بیمه، تبادل اطلاعات داریم.
رئیس مرکز فناوری اطلاعات بیمه مرکزی از امضای تفاهم نامه با نیروی انتظامی برای ارایه اطلاعات در خصوص وضعیت بیمه نامه های خودروها خبر داد و گفت: اطلاعات نیز از ناجا دریافت می شود که زمان صدور بیمه نامه از وجود خودرو باخبر شویم.
وی ادامه داد: این تفاهمنامه اخیراً امضا شده است؛ در گذشته نیز تفاهمنامه ای با ناجا داشتیم که متوقف شده بود.

** تسری کد یکتا به چهار رشته بیمه در سال 98
رئیس مرکز فناوری اطلاعات بیمه مرکزی اعلام کرد: استانداردسازی اقلام اطلاعات مربوط به رشته های باربری، آتش سازی، درمان و بدنه خودرو برای اعمال کد یکتا سال 97 در دستور کار قرار گرفت و دستورالعمل آن به شرکت های بیمه ابلاغ شد و بنابراین از اواسط سال آینده کد یکتا به این بیمه نامه ها هم تسری می یابد.
رئیس مرکز فناوری اطلاعات بیمه مرکزی گفت: در حال حاضر نیز اطلاعات بیمه نامه ها دریافت می شود اما این اطلاعات شامل خلاصه آماری است و نمی توان از آنها، نظارت بر صنعت بیمه را استخراج کنیم.

** 21 میلیون و 200 هزار خودرو کد یکتا گرفتند
وی درباره اعمال کد یکتا در رشته شخص ثالث اظهار داشت: این استانداردسازی از ابتدای مهر 96 در صنعت بیمه اجرایی شد به طوری که در لحظه صدور بیمه نامه، اطلاعات به بیمه مرکزی ارسال و صحت آنها بررسی می شود و پس از تایید به آن، کد یکتا می دهد. یعنی نظارت بیمه مرکزی پیشگیرانه شده است.
نعمتی تاکید کرد: در نیمه دوم سال گذشته بیمه نامه 11 میلیون و 600 هزار خودرو صاحب کد یکتا شد که این میزان امسال به 21 میلیون و 200 فقره رسید.
وی کد یکتا را عددی 11 رقمی دانست که در کنار نشان بیمه مرکزی و کد تصویری «آر کیو» روی بیمه نامه ها چاپ می شود و بیمه گذاران می توانند با اسکن این کد و یا مراجعه به تارنمای بیمه مرکزی، از اصالت بیمه نامه خود باخبر شوند.
وی استفاده از روش ارسال پیامک را دیگر روش دریافت تاییدیه اصالت بیمه نامه های شخص ثالث یاد کرد و گفت: این الگو برای چهار رشته باربری، آتش سوزی، درمان و بدنه خودرو تسری می یابد.
مسئول مرکز فناوری اطلاعات بیمه مرکزی با اعلام اینکه صدور کد یکتا حداکثر 2 ثانیه طول می کشد، در پاسخ به ایرنا گفت: از طریق برخط شدن تبادل اطلاعات بین شرکت های بیمه و بیمه مرکزی، فرآیند نظارت بر عملکرد شرکت ها نیز تسهیل شده است به گونه ای که اگر شرکتی در این رشته اقدام به گرانفروشی یا ارزان فروشی بیمه نامه کند، معاونت نظارت در جریان کار قرار می گیرد.
وی تاکید کرد: شرکت های بیمه گر ملزم هستند بیمه نامه شخص ثالث را به همراه کدیکتا به خریداران ارایه کنند.
نعمتی در عین حال گفت: اگر بیمه نامه ای فاقد کد یکتا باشد، به این معنا نیست که شرکت های بیمه می توانند از پرداخت خسارت و ارایه خدمات به بیمه گذار شانه خالی کنند بلکه به این معنی است که از نظر بیمه مرکزی این بیمه نامه فاقد اصالت است.
وی اظهار داشت: در آینده کد یکتا به عنوان ابزاری برای سنجش صحت بیمه نامه ها خواهد شد و شاید شرکت های بیمه ملزم شوند که جز کد یکتا چیزی روی بیمه نامه ها چاپ نکنند.
به گفته وی، اجرای این فرآیند سبب شده تا نیروی انتظامی با دریافت برخط اطلاعات امروز با رصد شماره خودرو و یا هر وسیله نقلیه ای که مشمول بیمه شخص ثالث است، از صدور بیمه نامه برای آن آگاه شود.
اقتصام2025**2078**2022

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

وزیر اسرائیلی به بحرین سفر می‌کند

یک نویسنده و تحلیلگر سیاسی اسرائیلی تاکید کرد که از وزیر اقتصاد و صنعت رژیم صهیونیستی برای سفر به یک کشور حاشیه خلیج فارس دعوت به عمل آمده است.

 • 3

وزیر اقتصاد: اگر شرایط فعلی اقتصاد مدیریت نشود وضع بدتر می‌شود/

فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص وضعیت اقتصادی ایران گفت: اقتصاد کشور البته نه به آن شدت که گفته می‌شود شرایط سختی دارد و این شرایط سخت اگر مدیریت نشود ممکن که مراتب سختی آن بیشتر شود.

 • 6

وام ۲ میلیارد دلاری ترامپ از دویچه بانک

یک روزنامه آمریکایی به اسنادی دست یافته است که نشان می‌دهد ترامپ تا پیش از رسیدن به ریاست جمهوری آمریکا دو میلیارد دلار از دویچه بانک آلمان وام دریافت کرده است.

 • 7

وضعیت اشتغال به کمک دلار آمد

با انتشار آمار مثبت از روند اشتغال زایی در آمریکا، دلار دست به پیشروی از سطوح پایین روز قبل خود زد.

 • 8

صرافی‌های منتخب بانکی از فردا خدمات ارزی ارائه می‌دهند

بانک مرکزی اعلام کرد که صرافی‌های بانکی منتخب از روز شنبه، سوم فروردین ماه، فعال خواهند بود.

 • 9

قیمت طلا نزدیک به رکورد ۳ هفته‌ای باقی ماند/ پالادیوم در اوج

قیمت طلا در یک جلسه پرنوسان به رکورد ۳ هفته‌ای رسید و پس از این‌که گزارشات اقتصادی آمریکا دلار را بالا برد، قیمت طلا اندکی کاهش یافت. اما پالادیوم با نگرانی از عرضه، رکورد قیمتی تاریخی زد.

 • 9

قیمت ال‌ان‌جی اروپا و آسیا به زیر ۵ دلار سقوط کرد

قیمت ال‌ان‌جی، این هفته پس از ۱۳ هفته متوالی افت، به علت عدم رشد تقاضا و نبود اختلال قابل‌توجه، به کمتر از ۵ دلار برای هر یک میلیون واحد حرارتی انگلیسی (ام‌ام‌بی‌تی‌یو)، سقوط کرد.

 • 10

صادرات 8.3 میلیارد دلار بخش معدن و صنایع معدنی

تهران- ایرنا - عملکرد تجارت خارجی بخش معدن وصنایع معدنی در مدت 11 ماهه 97 نشان دهنده صادرات 51 میلیون و 770 هزار تن کالا به ارزش بیش از هشت میلیارد و 299 میلیون دلار است که نسبت به دوره مشابه از نظر وزنی 6 درصد و از نظر ارزشی سه دهم درصد کاهش داشته است.

 • 5

ضرر ۱ تریلیون دلاری آمریکا از تشدید جنگ تعرفه‌ای پکن-واشنگتن

مطالعه جدیدی در اتاق بازرگانی آمریکا نشان می‌دهد تشدید مناقشات بین دو اقتصاد بزرگ جهان، تاثیر منفی شدیدی بر اقتصاد آمریکا خواهد گذاشت.

 • 8

مبادلات تجاری ایران و عراق به ۲۰ میلیارد دلار افزایش می یابد

رییس دفتر رییس جمهور گفت: مبادلات تجاری ایران و عراق از ۱۲ میلیارد دلار به ۲۰ میلیارد دلار افزایش می یابد.

 • 8

هزینه برگزیت بر اقتصاد اسپانیا

بانک اسپانیا هزینه خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا برای اسپانیا را ۱۰ میلیارد یورو برآورد کرد.

 • 8

تولید دوچرخه برقی برای جاده‌های سنگلاخ

شرکت یاماها بعد از تولید میلیون‌ها دوچرخه برقی در ۲۵ سال گذشته، محصول پیشرفته‌ای تولید کرده که برای حرکت در مسیرهای سنگلاخ و شیبدار بسیار مناسب است.

 • 8

بزرگترین بانک اسلامی با تمرکز بر انرژی در قطر آغاز به کار می‌کند

بزرگترین بانک اسلامی که قرار است به طور تخصصی در بخش انرژی فعالیت کند، در سه ماهه چهارم سال جاری، در قطر آغاز به کار می‌کند.

 • 8

سرقت از صندوق امانات یک بانک/ اموال مشتریان از بانک خارج نشده است

یکی از بانکهای خصوصی کشور با صدور اطلاعیه‌ای درباره سرقت از صندوق امانات این بانک اعلام کرد هیچ یک از اموال امانی مشتریان از بانک خارج نشده است.

 • 10

عرضه ایرپادهای جدید اپل با قاب شارژ بی سیم و باتری قوی‌تر

اپل عرضه محصولات تازه خود را در هفته اخیر با رونمایی از نسل دوم هدفون بی سیم ایرپاد تکمیل کرده است. به نظر می‌رسد مهم‌ترین ویژگی این هدفون بهره مندی از یک قاب شارژ بی سیم باشد.

 • 9

مادورو، ترامپ را به سرقت ۵ میلیارد دلار از ونزوئلا متهم کرد

رئیس جمهور ونزوئلا دونالد ترامپ را به سرقت ۵ میلیارد دلار از این کشور آمریکایی جنوبی متهم کرد.

 • 8

کاهش مالیات بر نقل و انتقال سهام، بورس را رونق می‌دهد؟

در ماه‌های گذشته مقدار مالیات شرکت‌های بورسی از نیم به یک دهم درصد کاهش یافت که می‌تواند به افزایش معاملات در بازار سهام کمک کند.

 • 5

هیچ یک از اموال امانی مشتریان از بانک خارج نشده است

بانک اقتصادنوین در اطلاعیه درباره سرقت از صندوق امانات این بانک اعلام کرد هیچ یک از اموال امانی مشتریان از بانک خارج نشده است .

 • 11

مادورو: آمریکا ۵ میلیارد دلار بودجه داروییِ ما را دزدید

رئیس‌جمهوری ونزوئلا در اظهاراتی تصریح کرد: آمریکا ۵ میلیارد دلار بودجه داروییِ ما را دزدید.

 • 7