جلوی طفره‌ بیمه ها را می‌گیریم

جلوی طفره‌ بیمه ها را می‌گیریم

بینا: رییس کل بیمه مرکزی گفت: تغییرات در صنعت بیمه برای حاکم کردن شایسته سالاری است. به گزارش ایسنا، محمد ابراهیم امین در جلسه تودیع و معارفه رییس پژوهشکده بیمه درباره فرصت برای آزمون و خطا و حرف‌های خنثی که نفعی برای مردم ندارد توضیح داد: فرصت زیادی برای هدر دادن وقت جهت امر تشریفات در اموری که نفی برای جامعه ندارد در بیمه مرکزی نداریم و همه کسانی که دل در گرو این صنعت دارند لازم است طبق نقشه راه بدون حاشیه در این مسیر حرکت کنند.

وی با بیان این‌که منابع انسانی و مالی اهمیت زیادی در صنعت بیمه دارند گفت: برای آن که امر بیمه گری در قالب واقعی خودش قرار گیرد از افرادی دراین صنعت استفاده خواهیم کرد که دانش، تجربه و مهارت مورد نیاز را داشته باشند و هیچ فردی را منصوب نمی‌کنیم به جز آن‌که دارای این شاخص‌ها باشند.همچنین اگر افرادی این شاخصه ها را ندارند جایی برای آن‌ها در این صنعت نداریم.در واقع تغییراتی که انجام خواهیم داد برای حاکم کردن شایسته سالاری و استفاده از کسانی که ویژگی‌های لازم را دارند خواهد بود.

رییس کل بیمه مرکزی با بیان این‌که هیچ کاری بیشتر از هشت ساعت نمی‌تواند مفید باشد، گفت: لازم است که افرادی با تجربه و دارای دانش و مهارت کافی در صنعت بیمه حضور داشته باشند و بیمه مرکزی از این رو بیمه گری را در قالب و ساختار خود قرار خواهد داد.

امین با بیان این‌که طبق قانون تاسیس بیمه مرکزی، «بیمه مرکزی» یک نهاد حاکمیتی در صنعت بیمه است گفت: یک نهاد حاکمیتی باید منافع امور مردم را حفظ کند لذا بیمه مرکزی به عنوان یک نهاد نظارتی دولت در صنعت بیمه ناظر بیمه گر خواهد بود که براساس آن بیمه گر باید طبق محاسبات فنی و تحلیل اقتصادی و مالی نرخ حق بیمه را تعیین کند و بیمه مرکزی هر جا که خلاف مواضع و اصول ضوابط باشد آن را به شرکت بیمه تذکر داده تا نرخ‌های غیر واقعی در این صنعت وجود نداشته باشد.

وی با تاکید بر این‌که بیمه باید ریسک‌های محتمل الوقوع را بیمه کند نه ریسک‌هایی که اطمینان از وقوع آنها را دارد گفت: بر همین اساس در شورای عالی بیمه قوانین و چارچوبی را که بر روی ریسک‌ها تنظیم شده است را به تصویب خواهیم رساند و شرکت‌های بیمه نیز موظف به انجام آن‌ها هستند.

رییس کل بیمه مرکزی با بیان این‌که بیمه مرکزی باید برای حفظ حقوق اقشار مختلف مردم تلاش کند گفت: با شعار و تبلیغات نمی توان این حقوق را حفظ کرد و لازم است نظارت فنی با تمام ابعاد در صنعت بیمه اعمال شود و تعیین حق بیمه براساس محاسبات فنی انجام شود.

امین افزود: ما برای حفظ حقوق مردم از طفره رفتن شرکت‌های بیمه در ارائه خدماتی که باید انجام دهند جلوگیری می‌کنیم ضمن آن‌که این طفره رفتن ها شناخته شده و مشخص است که شرکت‌های بیمه از چه کارهایی طفره می‌روند. بنابراین وظیفه پژوهشکده بیمه آن است که ملاک‌های علمی و دقیقی را در این زمینه‌ها مورد بررسی قرار داده و ظرف سه ماه این اطلاعات را به بیمه مرکزی ارائه کند.

وی افزود: همچنین بیمه مرکزی موظف است طی شش ماه روش‌های محاسباتی و ارزیابی ریسک را مشخص کرده و پیشنهادات روشن به بیمه مرکزی ارائه کند که مشخص شود در رشته‌های بیمه‌ای که رایج در کشورمان است چه محاسباتی انجام شده است.

رییس کل بیمه مرکزی یکی از مشکلات صنعت بیمه را دامپینگ «ارزان فروشی» عنوان کرد و گفت: ما براساس صورت‌های مالی می توانیم هزینه‌های تولید را به دست آوریم و مشخص خواهد شد که آیا این هزینه‌ها با نرخی که بیمه نامه فروخته می‌شود سازگاری دارد یا نه.

امین با بیان این‌که هر شرکت بیمه‌ای اطلاعات انباشته‌ی زیادی دارد که لازم است که از سوی پژوهشکده مورد بررسی قرار گیرد، گفت: در شرکت‌های بیمه کیس استادی بسیار متعددی وجود دارد که به دلیل رواج فرهنگ شفاهی از آن‌ها استفاده نشده است.بر همین اساس پژوهشکده بیمه می تواند با کار کارشناسی بر روی این موارد و ارزیابی ریسک و خسارت آن‌ها نتایج خوبی به دست آورده‌ها وآن‌ها را منتشر کند.

وی با بیان این‌که بیمه مرکزی به عنوان یک نهاد حاکمیتی به اعمال تصدی نمی‌پردازد و گفت: ما مطلقا در تصدی گری دخالت نمی‌کنیم چرا که نظارت فنی مالی و تایید صلاحیت مدیران بر عهده بیمه مرکزی است اما اگر بخواهیم بر روی نیروهایی که شرکت‌های بیمه می خواهند بگیرند نظر بدهیم کار درستی نیست و تنها مشخص می‌کنیم که نیروهایی که می خواهند در صنعت بیمه حضور داشته باشند باید ازچه مشخصه‌هایی برخوردار باشند.

رییس کل بیمه مرکزی افزود: وظیفه دیگر بیمه مرکزی آن است که ذخیره‌های شرکت بیمه را کنترل کند تا اگر اشکالاتی در منابع وجود دارد آن را تذکر دهد و در صورتی که شرکت بیمه‌ای رعایت نکرد به صورت جدی با آن برخورد کرده و اجازه برگزاری مجمع را به آن شرکت ندهد و به سهامدارانش این موضوع را اعلام کند.

امین خاطرنشان کرد که بیمه مرکزی در جذب نیروهای شرکت‌ها دخالتی نخواهد داشت همچنین در بنگاه داری شرکت‌های بیمه دخالتی نمی کنیم اما استانداردهای یک نماینده را تعریف می کنیم تا براساس آن جذب نیرو داشته باشند و پژوهشکده بیمه نیز در صورتی که شرکت‌ها بخواهند کلاس‌ها و آزمون‌هایی برای آن‌ها برگزار خواهد کرد.

امین یکی ازمهمترین خواسته‌هایش از پژوهشکده بیمه را استفاده از افراد دانش آموخته و دارای مهارت لازم عنوان کرد و گفت: ما می خواهیم افراد را با توجه به شایستگی‌هایشان جابه‌جا کنیم بر همین اساس نیز یک فرد شایسته را که دانش آموخته بیمه است در راس پژوهشکده بیمه قرار دادیم واز ایشان توقع داریم ظرف سه ماه آینده بسترهای سازمانی را برای نیروهای انسانی فراهم کند تا استانداردهای لازم برای آموزش نمایندگان بیمه را داشته باشیم.

وی افزود: امکان تحصیل همه کسانی که در صنعت بیمه کار می‌کنند و انگیزه کافی برای ادامه تحصیلات دارند باید فراهم شود بر همین اساس لازم است پژوهشکده بیمه با دانشگاه‌های معتبر دولتی مذاکرات لازم را داشته باشد تا دوره‌های مناسب در این حوزه فراهم شود و شرایط برای کسانی که خوب درس می خوانند بوجود آید تا ادامه تحصیل دهند.

رییس کل بیمه مرکزی گفت:‌لازم است صنعت بیمه در این زمینه هزینه دانشگاه افراد علاقه مند را به ادامه تحصیل را بپردازد و ما از شرکت‌های بیمه نیز می خواهیم که اگر نیروهایشان علاقه مند به ادامه تحصیل بودند هزینه تحصیل نخبگان شرکت خود را بپردازند.

امین با بیان این‌که می‌خواهیم تراز صنعت بیمه را به کشورهای توسعه یافته برسانیم گفت: بر همین اساس باید ضریب نفوذ بیمه محاسبه شود و از دادن شعارها و خالی بندی‌ها جلوگیری به عمل آید و پژوهشکده ضریب نفوذ بیمه را دقیق محاسبه کند و بدون بزرگنمایی و یا کوچک نمایی آن را ارائه کند.

وی با بیان این‌که بیمه مرکزی مسوول فرهنگ سازی بیمه نیست، گفت: ما باید در بیمه مرکزی قوانین و ضوابط را به گونه‌ای تغییر دهیم که عامل فرهنگ سازی بیمه شویم بر همین اساس صدا و سیما و دیگر حوزه‌ها مانند آموزش و پرورش و رسانه‌ها که مسوول فرهنگ سازی هستند باید برای این صنعت فعالیت کنند و بیمه مرکزی لازم نیست که به صدا و سیما بابت پخش برنامه‌های فرهنگ سازی بیمه پولی بدهد بلکه این وظیفه این رسانه و دیگر حوزه‌ها است که با توجه به این که از بیت‌المال بودجه دریافت می‌کند به این امر مهم که حیات اقتصادی و اجتماعی کشور را در بر دارد بپردازند.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

بانک رفاه کارگران قدرت خرید بازنشستگان را افزایش می‌دهد

بانک رفاه کارگران در ایفای مسئولیت قانونی و حرفه‌ای خود از بهبود معیشت بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی در سراسر ایران حمایت می‌کند.

 • 22

فرایند استعلام و تایید دریافت چک توسط ذی نفع اعلام شد

فرایند استعلام و تایید دریافت چک توسط ذینفع بر اساس قانون جدید صدور چک، اعلام شد.

 • 18

افزایش ۱۲۸۶ واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۱۲۸۶ واحدی معادل ۰.۱۰ درصد به یک میلیون و ۲۳۵ هزار و ۸۴۳ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۹۵ واحدی به ۱۸ هزار و ۲۰۲ واحد رسید.

 • 16

مشارکت بانک توسعه تعاون در نخستین جشنواره فیلم ۱۲۰ ثانیه‌ای

نخستین جلسه دبیرخانه اولین جشنواره فیلم ۱۲۰ ثانیه‌ای با موضوع تعاون و همدلی با همکاری بانک توسعه تعاون برگزار شد.

 • 16

افزایش ۵۴ درصدی پرداخت تسهیلات بانک صنعت و معدن

مدیرعامل بانک صنعت و معدن عنوان داشت: مجموع تسهیلات اعطایی بانک صنعت و معدن به واحدهای تولیدی در ۱۰ ماه نخست سال ۹۹ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به میزان ۵۴ درصد افزایش پیدا کرده است.

 • 17

پرداخت بیش از ۲۰ هزار و ۷۰۲ میلیاردریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج

به منظور ترویج سنت حسنه ازدواج جوانان، بانک رفاه کارگران تا پایان آذر ماه سال جاری بیش از ۲۰ هزار و ۷۰۲ میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج و تهیه جهیزیه پرداخت کرده است.

 • 18

نرخ حق‌الوکاله بانک توسعه صادرات ایران اعلام شد

هیات مدیره بانک توسعه صادرات ایران نرخ حق الوکاله به کارگیری سپرده های سرمایه گذاری برای سال مالی ۱۳۹۹ را معادل ۲.۵ درصد مصوب کرد.

 • 18

مهمترین عامل نوسان نرخ ارز، انتظارات بازار است

کارشناس ارشد پولی و بانکی می‌گوید به صورت بنیادی تغییر خاصی در بازار ارز به وجود نیامده و مهم ترین عامل نوسان نرخ ارز تنها به دلیل انتظارات بازار است و اتفاق خاصی در عرضه و تقاضا به وجود نیامده است.

 • 18

تثبیت اشتغال ۹۱ هزار نفر با تسهیلات بانک تجارت

بانک تجارت تا پایان دی‌ماه امسال، با اعطای ۴۱ هزارو۲۷۱ فقره تسهیلات جمعا به‌مبلغ بیش از ۲۰ میلیارد ریال به صاحبان کسب‌وکارهای آسیب‌دیده از شیوع کرونا اشتغال ۹۱ هزار و ۹۱۲ نفر را تثبیت کرد.

 • 15

تأمین سرمایه در گردش طرح‌های توسعه‌ای خراسان جنوبی

رئیس هیئت‌مدیره بانک توسعه تعاون از تأمین سرمایه در گردش پروژه‌ها و طرح‌های توسعه‌ای خراسان جنوبی توسط این بانک خبر داد.

 • 30

پرداخت بالغ بر ۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات توسط بانک توسعه تعاون

معاون امور استان‌ها و بازاریابی بانک توسعه تعاون، گفت: بانک در ۹ ماهه نخست سال بیش از ۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شد.

 • 24

ادامه روند صعودی شاخص کل بورس در کانال یک میلیون و ۲۰۰

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۱۲۵۷۲ واحدی معادل ۱.۰۳ درصد به یک میلیون و ۲۳۴ هزار و ۶۴۳ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۱۴۹ واحدی به ۱۸ هزار و ۲۹۷ واحد رسید.

 • 26

همه برای تعادل بازار ارز در چارچوب سیاست‌های بانک مرکزی کمک کنند

رییس جمهور گفت: همه باید کمک کنند که بازارهای حساس نظیر ارز در چارچوب سیاست‌هایی که بانک مرکزی اعمال می‌کند، مدیریت و به تعادل برسد.

 • 25

بانک سپه از تمام ظرفیت‌هایش در اجرای پروژه بید بلند استفاده کرد

مدیرعامل بانک سپه در آیین بهره‌برداری از پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس گفت: این بانک برای عملیاتی کردن پروژه پالایش گاز بیدبلند و رفع مشکلات مربوط به حوزه ارتباطات بین‌المللی از تمام ظرفیت‌هایش استفاده کرد.

 • 21

استفاده از تمام ظرفیت‌های بانک سپه در اجرای پروژه بید بلند

بزرگ‌ترین طرح غرب آسیا و سومین ابر پروژه جهان در سال ۲۰۲۰ میلادی با تشکیل کنسرسیوم بانک‌ها و عاملیت بانک سپه از محل منابع ارزی صندوق توسعه ملی تأمین مالی و توسط رئیس محترم جمهوری افتتاح شد.

 • 24

اطلاعیه بانک سرمایه در خصوص اصلاحات قانون جدید صدور چک

پیرو اطلاعیه قبلی بانک سرمایه در خصوص اصلاح قانون صدور چک، آخرین اصلاحات قانون جدید چک مربوط به سال ۱۳۹۹، از سوی بانک مرکزی اعلام شده و از تاریخ ۲۰ آذر سال جاری در شبکه بانکی کشور عملیاتی شده است.

 • 15

ایجاد ۱۰۰۰ فرصت شغلی با اجرای طرح‌های توسعه فولاد بناب

مدیرعامل مجتمع فولاد صنعت بناب اعلام کرد: با اجرای طرح‌های توسعه‌ای این مجتمع، حداقل یک هزار فرصت شغلی در سال‌های پیش رو برای نیروهای بومی ایجاد خواهد شد.

 • 13

سناریوهای مختلف مجلس برای افزایش یارانه نقدی

عضو کمیسیون تلفیق مجلس با اشاره به سناریوهای مجلس برای افزایش یارانه نقدی، گفت: افزایش یارانه نقدی در ابتدا ممکن است افزایش قیمتی در برخی از کالاها ایجاد کند، اما در میان‌مدت این افزایش کنترل می‌شود.

 • 17

روابط عمومی، نقش مهمی در تحقق اهداف سازمانی دارد

در شرایط کنونی نقش روابط عمومی سازمان ها در انعکاس فعالیت ها و تحقق اهداف سازمانی، بسیار مهم و حیاتی است.

 • 16

تامین مالی ۴۰۰ میلیون دلاری در پروژه ملی پالایش گاز بید بلند

در مراسم آغاز بهره برداری از طرح عظیم پالایشگاه گاز بیدبلند، از تلاش بانک ها و بانک پارسیان در تامین مالی این پروژه قدردانی شد.

 • 20