توسعه اقتصاد هوشمند در دستور کار وزارت اقتصاد

توسعه اقتصاد هوشمند در دستور کار وزارت اقتصاد

رییس مرکز فناوری اطلاعات و توسعه اقتصاد هوشمند وزارت اقتصاد بیان داشت: توسعه اقتصاد هوشمند یکی از موضوعات جدی است که در دستور کار وزارت اقتصاد قرار دارد.

شنبه 29 تیر 1398 ساعت 19:49

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

، پنل فین تک، توسعه اقتصاد هوشمند؛ فرصت‌ها و چالش‌ها با حضور امیر هامونی، مدیر عامل شرکت فرابورس ایران و علی عبداللهی برگزار شد. امیر هامونی، مدیرعامل فرابورس با اشاره به نقش شرکت‌های فین تک در اقتصاد گفت: فین‌تک‌ها می‌توانند نقشی بسیار کارآمد برای ایجاد اطلاعات مورد نیاز سازمان‌های بالادستی به منظور تصمیم گیری ایفا کنند که کمک مهمی در زمینه بانکداری، صنعت بیمه و بازار سرمایه است ؛ اعتقاد دارم فین‌تک‌ها در صنعت مالی تاثیرات بزرگی دارند.

وی با تاکید بر اهمیت اطلاعات باز در توسعه کسب و کارهای نوین افزود: بحث دیتای باز یا همان Open data و بحث محرمانگی اطلاعات از موضوعات مهم است که با رفع چالش‌ها در این زمینه در حوزه فین تک تسهیل بزرگی رخ خواهد داد و توسعه با سرعت انجام خواهد شد.

علی عبداللهی؛ رییس مرکز فناوری اطلاعات و توسعه اقتصاد هوشمند وزارت امور اقتصادی و دارایی در این نشست با اشاره به توجه ویژه وزارت اقتصاد به اقتصاد هوشمند گفت: توسعه اقتصاد هوشمند یکی از موضوعات جدی است که در دستور کار وزارت اقتصاد قرار گرفته و به هیچ عنوان این مسئله شوآف نیست و در وزارت اقتصاد به دنبال ایجاد زیرساخت‌ها و تحول نظام اقتصادی با اقتصاد هوشمند هستیم.

رییس مرکز فناوزی اطلاعات وزارت اقتصاد ادامه داد: فناوری‌هایی مانند هوش مصنوعی، بلاک‌چین، بیت کوین و رمز ارزها و حضور بازیگران جدید از جمله فین‌تک‌ها در صنایع مالی و زندگی مردم تغییراتی ایجاد کرده که در همین راستا باید گفت که اقتصاد هوشمند فرصتی برای کسب و کارها است و باید از این فرصت در کنار توسعه کسب و کارهای نوین توجه شود.

وی افزود: مسیر توسعه فناوری اطلاعات در کشور از بخشی دیگر صرفا از طریق کسب و کارهای نوین صورت می‌گیرد و در حوزه خدمات مالی و بانکی فین‌تک‌ها این وظیفه را برعهده دارند؛ با ورود بازیگران جدید از جمله به بازار بورس بازار اقتصاد و صنایع مالی رشد می‌کند.

رییس مرکز توسعه اقتصاد هوشمند وزارت اقتصاد با تاکید بر لزوم حرکت فین‌تک‌ها در مسیر جهانی گفت: وزارت اقتصاد در حوزه فین تک متولی نیست، اما در کنار زمین بازی نخواهد ایستاد و اقدامات لازم برای حمایت و تسهیل شرایط انجام می‌گیرد؛ در کشور باید اجازه دهیم که روندی که در جهان انجام گرفته در ایران نیز همین مسیر طی شود اما در این مسیر باید چارچوبی را با توجه به قوانین کشور در نظر گرفت که مشکل ایجاد نشود.

عبداللهی با بیان اینکه نباید تکنولوژی‌ها از بین بروند و سوخته شوند گفت : به دنبال آن هستیم تا تکنولوژی‌ها را شهید نکنیم و اعتقاد دارم فین‌تک‌ها باید مسیر خود را طی کنند. وی افزود: بانک‌ها سهام فین تک‌ها را خریداری می‌کنند که مغایر با حمایت از کسب و کارهای فین تک است چرا که ترکیب سهامداران همان سرمایه داران و افراد خاص برای ایجاد اتحصار است؛ معتقدم باید شرایط به نحوی ساماندهی و سالم سازی شود که اکوسیستم به درستی شکل بگیرد.

در ادامه این پنل، سیدقاسم نعمتی؛ رییس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات بیمه مرکزی جمهوری اسلامی با اشاره به ظهور فناوری‌های جدید گفت: فناوری بلاکچین و سایر فناوری‌ها ابزاری برای کمک به مروم و حاکمیت است که باید نگاه درستی به آن داشت؛ باید نیازمندی‌ها به صورت هوشمند شناسایی شود و در جهت رفع آنان از فناوری‌ها و سیستم‌ها که ترکیبی از انسان و ماشین به شمار می‌رود، استفاده شود.

وی در خصوص چالش بیمه مرکزی با کسب و کارهای فروش آنلاین بیمه اظهار داشت: کسب و کارهای فروش آنلاین بیمه با کسب و کارهای سنتی در این بخش در مراحل اولیه تعارضاتی داشتند و همچنان نیز در قوانین و آیین نامه‌ها برخی تعارضات دارند؛ بیمه مرکزی کسب و کارهای بیمه‌ای نوین را مزاحم نمی‌داند و از آنها حمایت خواهد کرد و در همین زمینه در حال مقررات زدایی است.

آیت حسینی، فعال استارتاپی و کارشناس کسب و کارهای نوین نیز اظهار داشت: اقتصاد بدون حضور مردم محقق نمی‌شود و باید مردن از یک چرخه استفاده کنند تا اقتصاد شکل بگیرد و توسعه پیدا کند؛ کسب و کارهای جدید بر هم زننده اقتصاد سنتی و کسب و کارهای جدید است، اما این کسب و کارها توسعه اقتصادی و افزایش بهره وری و در عین حال افزایش اشتغال را به دنبال دارند.

وی ادامه داد: فین‌تک‌ها در پنج دسته اصلی یعنی فعالیت در حوزه واسطه گری، پشتیبانی، خدمات بیمه، مشاوره و سرویس‌های پرداخت خرد مانند کیف پول است؛ مردم یکی از این سرویس‌ها را به صورت عادی استفاده می‌کنند که این موضوع نشان می‌دهد توسعه این کارشناس استارت آپی خاطر نشان کرد: بازار فین‌تک یک واقعیت است که قابلیت تحقق دارد.
اعتقاد دارم استارت آپ‌ها راه خود را پیدا می‌کنند و چالش‌ها برای آنها متوقف کننده نیست؛ باید سرعت قانونگذاری در کشور افزایش یابد تا در حوزه کسب و کارهای نوین تسهیل گری انجام شود.

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

مطالبات سال ۹۸ داروخانه‌ها تا پایان خرداد پرداخت شد

مدیرکل روابط عمومی بیمه سلامت گفت: مطالبات سال ٩٧ داروخانه‌های طرف قرارداد در سراسر کشور به طور متوسط تا آذر ماه پرداخت شده و پرداخت مانده مطالبات سال ۹۷ به محض دریافت اعتبار پرداخت می‌شود.

 • 45

کاهش رفت و آمدها در سبزه‌میدان/کاهش تقاضا باعث افت قیمت شد

اگرچه بانک مرکزی هر روز نرخ‌های مد نظر خود را برای انواع ارز در دو قالب رسمی و صرافی‌های بانکی اعلام می‌کند، اما فعالان بازار معتقدند کاهش جذابیت خرید ارز، نرخ را کاهش داده است.

 • 55

کاهش رفت و آمدها در سبزه‌میدان/کاهش تقاضا باعث افت قیمت شد

اگرچه بانک مرکزی هر روز نرخ‌های مد نظر خود را برای انواع ارز در دو قالب رسمی و صرافی‌های بانکی اعلام می‌کند، اما فعالان بازار معتقدند کاهش جذابیت خرید ارز، نرخ را کاهش داده است.

 • 57

قیمت سکه طرح جدید ۱۹ مردادماه ۹۸ به ۴میلیون و ۱۹۵ هزارتومان رسید

در جریان معاملات بازار آزاد تهران امروز شنبه ۱۹ مردادماه ۱۳۹۸ قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به ۴ میلیون و ۱۹۵ هزارتومان رسید.

 • 47

اختلال در دسترسی به "پورتال اطلاع رسانی" بانک رفاه کارگران محتمل

احتمال اختلال در دسترسی به پورتال اطلاع رسانی بانک رفاه کارگران وجود دارد.

 • 51

رشد ۱۴۳ واحدی شاخص بورس تهران

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با رشد ۱۴۳ واحدی در ارتفاع ۲۵۵ هزار و ۳۰۶ واحدی ایستاد.

 • 38

سایت آمازون خانه می فروشد!

به تازگی در آمازون بسته ای شامل پنل های چوبی عرضه شده که می توان با سرهم کردن آنها یک خانه به مساحت ۲۲۷ فوت مربع ساخت.

 • 42

فقط ۳۸ درصد از خسارات سیل پرداخت شد

به گفته رئیس کل بیمه مرکزی، صنعت بیمه تاکنون ۱۴۲ میلیارد تومان به آسیب‌دیدگان سیل پرداخت کرده است؛ اما این مبلغ هنوز با آخرین پیش‌بینی‌های رسمی از کل خسارات مرتبط با سیل که حدود ۳۶۵ میلیارد تومان است فاصله زیادی دارد.

 • 39

زورآزمایی بانک مرکزی با متخلفان ارزی

رئیس‌کل بانک مرکزی با کسی شوخی ندارد و می‌خواهد از همه حساب‌کشی کند، او گفته که اگر زورمان نرسد به رئیس‌جمهور می‌گوییم. به این ترتیب به نظر می‌رسد که برخی از شرکت‌هایی که اقدام به رفع تعهد ارزی نکرده‌اند و دولتی هم بوده‌اند، به نوعی به زور قصد داشتند قانون را دور بزنند که با رسانه‌ای شدن این موضوع ...

 • 56

پیشنهاد نصب تابلو بورس کالا در عراق

دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق با استقبال از پیشنهاد نصب تابلوی بورس کالای ایران در عراق گفت: با نصب این تابلو، عراقی‌ها می‌توانند بدون واسطه از طریق بورس کالا، محصول مورد نظر خود را خریداری کنند.

 • 38

قیمت دلار امروز ۱۹ مرداد به ۱۱ هزار و ۸۵۰ تومان رسید

قیمت هر اسکناس دلار آمریکا در صرافی‌های بانکی امروز شنبه ۱۹ مرداد ۹۸ برای فروش به ۱۱ هزار و ۸۵۰ تومان رسید.

 • 48

پست بانک ایران بیش از ۱۵ هزار طرح روستایی را تامین مالی کرده است

دکترشیری گفت:این بانک باپرداخت ۱۲ هزار و ۴۰۰ میلیاردریال تسهیلات درقالب قانون حمایت ازتوسعه وایجاد اشتغال درمناطق روستایی و عشایری توانسته تامین مالی بیش از ۱۵هزارطرح اشتغالزایی رابخوبی انجام دهد.

 • 45

غزه هر ماه ۷۰ میلیون دلار به دلیل محاصره خسارت می‌بیند

رئیس کمیته مردمی مقابله با محاصره غزه تاکید کرد که این باریکه هر ماه در نتیجه ادامه محاصره و بحران‌های پیش‌رو از جمله عدم پرداخت حقوق کارمندان، متحمل ۷۰ میلیون دلار خسارت می‌شود.

 • 46

۱۴۲ میلیارد تومان خسارت سیل‌زدگان پرداخت شد

رییس کل بیمه مرکزی گفت: بیش از یکصد و چهل و دو میلیارد تومان خسارت به زیان‌دیدگان سیل در استان‌های آسیب دیده پرداخت شد.

 • 46

۱۴۲ میلیارد تومان خسارت سیل‌زدگان پرداخت شد

رییس کل بیمه مرکزی گفت: بیش از یکصد و چهل و دو میلیارد تومان خسارت به زیان‌دیدگان سیل در استان‌های آسیب دیده پرداخت شد.

 • 41

توفیقات تولید مسکن با اجرای ۴ پروژه صندوق سرمایه‌گذاری

مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری مسکن با اشاره به تجربه‌ ارزشمند مجموعه بانک مسکن در اجرای ۴ پروژه مسکونی با استفاده از ابزار مالی صندوق های سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان، خواستار رفع محدودیت در صدور مجوز شد.

 • 50

پرداخت پیش از موعد سود سهام بازنشستگان از سوی بیمه ملت

بیمه ملت، سود سهام بازنشستگان سهامدار خود را پیش از موعد مقرر، پرداخت می کند.

 • 47

آیفون تاشو ۳۵۰۰ دلار قیمت خواهد داشت

خبر تلاش اپل برای تولید آیفون تاشو مدتی است در فضای مجازی منتشر شده و اطلاعات تازه حاکی است که قیمت این آیفون سرسام آور و برابر با ۳۵۰۰ دلار خواهد بود.

 • 33

نوارغزه ماهانه ۷۰ میلیون دلار به دلیل تداوم محاصره خسارت می‌بیند

یک عضو مجلس قانون گذاری فلسطین اعلام کرد که نوارغزه به دلیل تداوم محاصره صهیونیستها، ماهانه ۷۰ میلیون دلار خسارت متحمل می شود.

 • 37

بازدید مدیرعامل بانک صنعت و معدن از خبرگزاری ایرنا در استان قم

مدیر عامل بانک صنعت ومعدن در بازدید از خبرگزاری ایرنا در استان قم با تبریک روزخبرنگار و تأکید بر نقش حساس این حرفه در تعیین سرنوشت کشور گفت: ایجاد امید و همدلی در جامعه باید محور فعالیت رسانه ها باشد.

 • 46