تغییر نرخ ارز دارو فعلا به صلاح نیست

تغییر نرخ ارز دارو فعلا به صلاح نیست

معاون کل وزارت بهداشت چهار مشکل ناشی از آزاد شدن ارزِ دارو را تشریح کرد و گفت: در حال حاضر تاکید وزارت بهداشت این است که تا زمانی که در مملکت دلار ۴۲۰۰ تومانی هست، اولویتش برای دارو از هر چیز دیگری بیشتر است.

شنبه 19 مرداد 1398 ساعت 16:21

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از سرپوش 

دکتر ایرج حریرچی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره مطالبه سندیکاهای حوزه دارو مبنی بر آزاد شدن ارزِ دارو، گفت: در سال گذشته سه میلیارد و ۸۲۵ میلیون دلار ارز دولتی در حوزه سلامت استفاده کردیم، اما امسال با توجه به صرفه‌جویی‌هایی که انجام دادیم، فکر می‌کنیم این عدد به سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار برسد. باید توجه کرد که در همین وضعیت فعلی ۳۲ درصد پرداختی از جیب مردم برای دارو صرف می‌شود و این عدد نسبت به ۱۰ سال گذشته که در حد ۱۷ درصد و ۲۰ درصد بوده است، رشد قابل توجهی را نشان می‌دهد.

هزینه ۲۰ هزار میلیاردی آزاد شدن ارزِ دارو

وی افزود: اگر بخواهیم ارزِ دارو را آزاد کنیم، چندین مشکل ایجاد می‌شود؛ اولا حتی اگر ارز را ۱۰ هزار تومانی در نظر بگیریم، مابه‌التفاوت ۴۲۰۰ تومان تا ۱۰ هزار تومان که بالغ بر ۵۸۰۰ تومان می‌شود، حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان پول نیاز دارد. باید پرسید آیا بیمه‌ها چنین کششی دارند که بتوانند چنین هزینه‌ای را تقبل کنند؟. بیمه‌ها و منابع عمومی دولتی حتما این کشش را ندارند.

حریرچی ادامه داد: در این زمینه تجربه سال ۱۳۹۱ را داریم؛ زمانی که در سال ۱۳۹۱، دلار ۱۰۰۰ تومانی به حدود ۳۲۰۰ تومان افزایش یافت، در سال اول ۱۹۲۰ میلیارد تومان به عنوان مابه‌التفاوت نرخ ارز به وزارت بهداشت داده شد، اما در سال‌های بعد که ارز از ۳۲۰۰ تومان به ۳۸۰۰ تومان رسید، آن رقم با توجه به منابع دولتی نه‌ تنها افزایش پیدا نکرد، بلکه کاهش هم یافت و به ۱۶۵۰ میلیارد تومان رسید. در ابتدا تعیین منبعی برای تامین مابه‌التفاوت نرخ ارزِ دارو اقدام خوبی بود، اما بعد که مصرف دارو از سوی مردم بالا رفت و دلار هم درصدی گران‌تر شد، نه‌تنها این پول تعیین شده، افزایش پیدا نکرد، بلکه اعتبارش هم کاهش یافت و برای دریافت آن هم مشکل داشتیم.

منابع دولتی و بیمه‌ها نمی‌تواند مابه‌التفاوت نرخ ارزِ آزاد دارو را جبران کند

معاون کل وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه منابع دولتی و بیمه‌ها جوابگوی جبران مابه‌التفاوت نرخ ارز در حوزه دارو نیست، گفت: در عین حال برای افزایش منابع بیمه‌ها هم یا دولت باید اعتبار بیشتری دهد و یا باید حق بیمه را افزایش دهیم. از طرفی طبق قانون بیمه تامین اجتماعی، ۹ درصد از حق بیمه برای حوزه سلامت در نظر گرفته شده است که در حال حاضر همین سطح را هم نمی‌تواند بدهد. در عین حال هیچ‌کس هم پیشنهاد نمی‌دهد که قیمت را آزاد کنید تا مردم مابه‌التفاوت نرخ ارز را از جیب خودشان بپردازند.

داروها و مردمی که پوشش بیمه‌ای ندارند

حریرچی تاکید کرد: بنابراین مشکل اصلی درباره آزاد کردن ارزِ دارو این است که نه بیمه‌ها کشش تامین آن را دارند، نه منابع عمومی دولت و نه حق بیمه. مشکل دیگر در این زمینه این است که بسیاری از داروها اصلا تحت پوشش بیمه نیستند و از این مهم‌تر تعدادی از مردم هم تحت پوشش بیمه نیستند، حال وقتی ارزِ دارو آزاد شد، تکلیف آن بخش از مردم که تخمین زده می‌شود بین هفت تا ۹ درصدشان تحت پوشش بیمه نیستند، چه می‌شود؟. آنها باید دارو را آزاد بگیرند.

انتقال از ارز دولتی به آزاد در دوران تلاطم برای "دارو" به صلاح نیست

وی ادامه داد: موضوع دیگر هم بحث دوره انتقال از ارزِ دولتی به ارزِ آزاد است. بالاخره در حال حاضر تکلیف داروهایی که با دلار ۴۲۰۰ تومانی یا ۳۸۰۰ تومانی تولید یا وارد شده‌اند، چه می‌شود. این انتقال بسیار پرهزینه است و در دورانی که پرتلاطم است و ممکن است با بی‌ثباتی مواجه شویم، این اقدام به صلاح نیست.

حریرچی تاکید کرد: فعلا تاکید وزارت بهداشت این است که تا زمانی که در مملکت دلار ۴۲۰۰ تومانی هست، اولویتش برای دارو از هر چیز دیگری بیشتر است. حتی دارو در برخی موارد از غذا هم واجب‌تر است. البته اینکه سیاست‌های ارزی دولت تغییر کند، موضوع دیگری است. در عین حال صحبت‌هایی هم درباره قاچاق معکوس می‌شود، اما باید ببینیم این قاچاق چند درصد از بازار را تشکیل می‌دهد و آیا بر اساس این درصد اندک یا بسیار اندک باید سیاست‌هایمان را تغییر دهیم؟.

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

ترامپ: ما به چینی ها نیازی نداریم

به دنبال بالاگرفتن جنگ تجاری میان آمریکا و چین، دونالد ترامپ روز جمعه از شرکت های آمریکایی خواست تا هر چه زودتر چین را ترک کنند.

 • 2

پردرآمدترین بازیگران جهان چه کسانی هستند؟

به بهانه انتشار لیست تازه پردرآمدترین بازیگران جهان، نگاهی به اسامی منتشر شده طی چند سال گذشته انداختیم که بدانیم کدام نام‌ها تکراری هستند.

 • 2

کسری بودجه آمریکا به ۱ تریلیون دلار خواهد رسید!

دفتر بودجه کنگره آمریکا در گزارشی خواهان مدیریت بهتر مخارج دولتی برای کاهش کسری بودجه شد.

 • 2

ترامپ: اقتصادمان قوی است و جلوی چین را می‌گیریم!

رئیس جمهور آمریکا در سخنان جنجالی تازه‌ای گفت: بانک مرکزی آمریکا تازه فهمیده که حق با من بوده است!

 • 2

دواین جانسون پردرآمدترین بازیگر سال شد/ کریس همسورث در رتبه بعدی

دواین جانسون عنوان پردرآمدترین بازیگر سال ۲۰۱۹ را به خود اختصاص داد و پس از او کریس همسورث و رابرت داونی جونیور جای گرفتند.

 • 6

بازارهای آسیایی قبل از سخنرانی رییس فدرال‌رزرو رشد کرد

بازارهای آسیایی در معاملات امروز بدلیل نامشخص بودن کاهش نرخ بهره فدرال‌رزرو در آینده و نگرانی‌ها از کند شدن اقتصاد جهان در ساعات پایانی رشد کرد .

 • 2

کشف محموله ۳.۷ تنی مواد مخدر در مالزی

مقامات مالزی از کشف بزرگترین محموله مواد مخدر در این کشور به ارزش ۱۶۱ میلیون دلار خبر دادند.

 • 5

عقب‌گرد ۰.۲ درصدی شاخص دلار

منتظر ماندن معامله گران برای تصمیم بانک مرکزی آمریکا در خصوص نرخ بهره باعث کاهش تقاضای خرید اسکناس سبز شد.

 • 2

صعود خفیف بورس‌های جهانی

شاخص های بورسی جهان با در پیش بودن سخنرانی رئیس بانک مرکزی آمریکا صعود خفیفی را تجربه کردند.

 • 8

یوان چین در پایین ترین سطح ۱۱ سال اخیر

نگرانی از تشدید جنگ تجاری بین چین و آمریکا باعث ریزش مجدد ارزش یوان شد.

 • 4

پیام مدیرعامل سازمان بیمه سلامت به مناسبت روز پزشک و داروساز

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت به مناسبت روز پزشک از خدمات جامعه پزشکی و داروسازی به جامعه و بیمه شدگان این سازمان تشکر و قدردانی کرد.

 • 3

دبیر و اعضای شورای سیاستگذاری همایش ملی بیمه و توسعه منصوب شدند

رئیس کل بیمه مرکزی طی احکامی، دبیر و اعضای شورای سیاستگذاری بیست و ششمین همایش بیمه و توسعه را منصوب کرد.

 • 2

آخرین وضعیت پرداخت مطالبات پزشکان و داروسازان از سوی سازمان بیمه سلامت

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت با اشاره به میزان بدهی‌های این سازمان بیمه‌گر به پزشکان و داروسازان گفت: خوشبختانه این میزان بدهی در مقایسه با سالیان قبل بسیار معقول‌تر شده است؛ اما این سخن به هیچ وجه به معنای آن نیست که ما از اوضاع کنونی راضی هستیم، بلکه همین میزان معوقات نیز نباید وجود داشته باشد.

 • 3

بزرگترین بانک اسلامی انگلیس متهم به پولشویی شد

بزرگترین و قدیمی ترین بانک اسلامی انگلیس به نام الریان که به شمار زیادی از نهادهای اسلامی در این کشور خدمات مالی ارائه می دهد به پولشویی متهم شد.

 • 5

قیمت سکه امروز ۳۱ مرداد به ۴ میلیون و ۱۴۰ هزار تومان رسید

قیمت سکه طرح جدید، امروز پنجشنبه ۳۱ مرداد به ۴ میلیون و ۱۴۰ هزار تومان رسید.

 • 15

مشکلات واگذاری دارایی‌های مازاد بانک‌ها

با وجود تاکید دولت بر واگذاری اموال و دارایی‌های مازاد بانک‌ها در مواردی یا خریداران پس از مدتی منصرف می‌شوند یا در جریان مزایده هیچ‌کس حاضر به تملک شرکت‌ها نیست.

 • 4

موبایل ۵G ارزان قیمت ۲۰۲۰ به بازار می آید

نوکیا تصمیم دارد در ۲۰۲۰ میلادی یک موبایل ۵G ارزان قیمت به بازار عرضه کند.

 • 16

کنترل بازار ارز خواست شورای‌عالی امنیت ملی و دستور رئیس جمهور بود

سخنگوی دولت گفت: گزارش دستگاه‌های امنیتی بر ضرورت کنترل نرخ ارز و اقدامات مقابله‌ای در بازار ارز تأکید داشت و این گزارش مبنای نامه دبیر شورای عالی امنیت و دستور رئیس جمهور قرار گرفت.

 • 10

کاهش قیمت رسمی یورو و پوند/ دلار ثابت ماند

بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۲۶ ارز مانند یورو و پوند کاهش و قیمت ۱۱ واحد پولی دیگر افزایش یافت. نرخ دلار و ۹ ارز دیگر نیز ثابت ماند.

 • 13