بیمه ایران به دنبال خرید سهام یک بانک

بیمه ایران به دنبال خرید سهام یک بانک

مدیرعامل بیمه ایران ، از برنامه این شرکت دولتی برای خرید سهام یک بانک خبر داد.

دوشنبه 18 بهمن 1395

به گزارش بینا ، محسن پورکیانی در نشستی خبری گفت: این شرکت پیش از انقلاب یک بانک در اختیار داشت که به اشتباه با بانک ملت ادغام شد.  از آنجا که قانون اجازه تاسیس بانک را نمی دهد ، در صدد خرید سهام یک بانک هستیم‌.

از مدیرعامل بیمه ایران درباره سطح پایین توانگری این شرکت سوال شد که وی در پاسخ، بخش قابل توجهی از آن را ناشی از زیان 9 هزار میلیارد ریالی انباشته شده این شرکت عنوان کرد و گفت: بحث کاهش توانگری بیمه ایران به سال 1394 باز می گردد که عوامل مختلفی از جمله میزان خسارت معوق در آن موثر است.


پورکیانی افزود :

بیمه ایران در چند سال اخیر به دنبال شفاف سازی مالی بوده و از این رو اقدام به جای ذخیره گیری سه مرحله ای، به طور یکجا برای خسارات معوق بود. وی این اقدام را تضعیف شرکت ندانست و گفت: در بررسی های اولیه، ارزیابی شرکت بیمه ایران حدود 83 درصد بود که مورد تایید سازمان حسابرسی قرار گرفت اما بیمه مرکزی به دلیل ارزیابی نشدن دارایی های شرکت به قیمت روز و مغایرت آن با بررسی آیین نامه های شورای عالی بیمه آن را به 40 درصد تقلیل داد.


پورکیانی کاهش سطح توانگری بیمه ایران را به معنی ناتوانی در انجام تعهدات شرکت ندانست و تاکید کرد: این شرکت برای افزایش سرمایه خود از 34 هزار میلیارد ریال به 100 هزار میلیارد ریال در تلاش است تا بخشی از آن را به طور نقد و بخشی را از محل فروش شرکت های دولتی و سایر دارایی های دولت انجام دهد.

تسریع در پرداخت خسارات دیدگان پلاسکو 

وی با تشریح اقدام های انجام شده برای پراخت خسارت به بیمه گذاران ساختمان پلاسکو اظهار داشت: در روز نخست برای 125 بیمه گذار پلاسکو تشکیل پرونده شد و در کنار آن 35 بیمه گذار نیز به دلیل آنکه ملک در رهن بانک بود، بیمه نامه خریده بودند. رییس هیات مدیره بیمه ایران مجموع خسارتی را که این شرکت باید در حادثه پلاسکو به بیمه گذاران پرداخت کند 335 میلیارد ریال برآورد کرد و افزود: مجموع حق بیمه دریافتی از واحدهای تجاری این ساختمان 600 میلیون ریال بوده است.

پورکیانی با یادآوری اینکه ساختمان پلاسکو از دو بخش شامل ساختمان 15 طبقه و ساختمان 5 طبقه در بخش شمالی تشکیل می شد، گفت: برای 55 پرونده هنوز خسارتی پرداخت نشده است، زیرا بیمه نامه های آنها به واحدهای حاضر در بخش شمالی باز می گردد که امکان ورود به این بخش برای ارزیابی خسارت وجود ندارد. به محض امکان بازدید و ارزیابی کارشناسان، خسارت های وارده به بیمه گذاران ظرف سه روز پرداخت خواهد شد.

نیازمند فرهنگسازی در حوزه بیمه آتش سوزی هستیم


پورکیانی با تاکید بر اینکه اگر همه واحدهای پلاسکو بیمه داشتند، آتش نشانان کمتری به شهادت می رسیدند، بر لزوم توسعه فرهنگ خرید بیمه نامه حوادث در بین مردم تاکیدکرد. پورکیانی در پاسخ به ایرنا درباره برنامه ریزی برای هدایت مردم به خرید بیمه حوادث و آتش سوزی گفت: بیمه آتش سوزی یک بیمه اختیاری است و نمی شود اجباری کرد؛ می توانیم فرهنگ بیمه را گسترش دهیم و ضرورت های آن را برای مردم تشریح کنیم.

شرکت های بیمه تنها می توانند با هدف ارتقای سطح دانش و آگاهی مردم، بیمه را به سبد هزینه های خانوارها اضافه کنند. پورکیانی با یادآوری اینکه بعد از وقوع چنین حوادثی مردم به طور هیجانی به خرید بیمه نامه های حوادث روی می آورند، گفت: پس از پلاسکو، صدور بیمه نامه های آتش سوزی در بیمه ایران 150 درصد رشد داشت.

وی افزود:

هر حادثه ای که رخ می دهد بلافاصله مردم تازه به فکر خرید بیمه نامه می افتند و بیشتر هیجان حادثه آنها را به این سمت می کشاند و بنابراین صنعت بیمه باید از این فضا نه به برای فروش بیشتر بلکه برای توسعه فرهنگ بیمه استفاده کند.رییس هیات مدیره بیمه ایران با یادآوری طرح این شرکت برای بیمه اصناف گفت: جلساتی با رییس اتاف اصناف برای اجرای بهتر آن برگزار شده است تا واحدهای تجاری بیشتری تحت پوشش قرار گیرند. وی درباره امکان عمدی بودن این حادثه نیز توضیح داد: حتی یک درصد هم احتمال عمدی بودن وجود ندارد و مراجع ذیربط این موضوع را تایید نمی کنند.


ریسک پلاسکو در بیمه نامه ها لحاظ شده است


خبرنگاری از پورکیانی درباره ریسک تحمیل شده به بیمه ایران به دلیل بیمه واحدهای تجاری ناایمن پلاسکو پرسید که وی توضیح داد: این شرکت بعد از وقوع حادثه از ایمن نبودن ساختمان اطلاع یافت. وی در عین حال توضیح داد، نمایندگی های این شرکت از آنجا که ریسک این ساختمان را بالا می دانستند، آن را در نرخ بیمه نامه ها اعمال کرده اند به شکلی که بالاترین نرخ حق بیمه ها در بیمه این واحدها اعمال شده بود.
پورکیانی بالاترین میزان خسارت پرداختی در این حادثه را حدود 35 میلیارد ریال برآورد کرد و گفت، پس از بررسی این رقم در شورای فنی و تصویب هیات مدیره، پرداخت خواهد شد.

بیمه ها باید به چرخه درمان ورود کنند

مدیرعامل بیمه ایران درباره زیان ده بودن بیمه های تکمیلی نیز گفت: 30 درصد پرتفوی بیمه ایران به بیمه های تکمیلی درمان باز می گردد که حدود 60 درصد آن مربوط به بنیاد شهید است. 40 درصد باقیمانده بیمه درمان این شرکت، مربوط به سازمان و نهادهایی است که در کنار سایر بیمه های خریداری شده، بیمه تکمیلی درمان دریافت می کنند.

پورکیانی گفت:

با وجود آنکه بیمه درمان برای شرکت های تجاری زیان به دنبال دارد اما آنها ابزاری برای تنظیم هزینه های درمانی در اختیار هستند و ضروری است آنها با ورود و سرمایه گذاری در این بخش نظیر ایجاد بیمارستان به چرخه درمان وارد شوند.

نرخ شکنی نمی کنیم

مدیرعامل بیمه ایران در پاسخ به سوالی درباره نرخ شکنی برخی شرکت های بیمه بویژه در رشته های زیاندهی چون بیمه شخص ثالث گفت: این شرکت به ندرت نرخ شکنی داشته است و حتی رشته بیمه شخص ثالث که برخی شرکت ها تا 40 درصد تخفیف می دادند، بیمه ایران به مشتریان خود تخفیف نمی داد.
پورکیانی افزود: البته در قانون جدید بیمه شخص ثالث جلوی این تخفیفات گرفته شده است.
وی درپاسخ به سوالی درباره همکاری خودروسازان با برخی شرکت های بیمه برای بیمه خودروهای صفر گفت: این مساله یکی از موضوعاتی است که قرار است در سندیکای بیمه گران مورد بررسی قرار گیرد و تصمیم واحدی در برابر خودروسازان اتخاذ شود، زیرا به نظر می رسد سود اصلی در این بخش نصیب خودروسازان می شود.

 ضریب نفوذ 7 درصدی در برنامه ششم دست نیافتنی است


مدیرعامل بیمه ایران درباره هدف گذاری ضریب نفوذ بیمه 7 درصدی در برنامه ششم توسعه نیز گفت: با توجه به هدف گذاری نرخ رشد هشت درصدی و تورم 9 درصدی، این میزان نفوذ بیمه در برنامه ششم دست یافتنی نیست. در برنامه پنجم توسعه میانگین رشد صنعت بیمه 21 درصد بود در حالی که برای رسیدن به رقم پیش بینی شده در برنامه ششم سالانه باید صنعت بیمه 50درصد رشد داشته باشد و از این رو رسیدن به ضریب نفوذ 3 تا 3.5 درصدی محتمل تر است.


ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

همصدایی برای حذف ۴۲۰۰

دنیای اقتصاد : ...

 • 7

گذر دلار از کانال ۱۱

دنیای اقتصاد : ...

 • 10

اعضای هیات نمایندگان اتاق ایران خواستار حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی شدند

در اولین نشست هیات نمایندگان اتاق ایران در دوره نهم، نمایندگان با ۸۷ درصد آرا، رأی به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از اقتصاد ایران دادند.

 • 7

​بانک صادرات ایران در پایان خرداد ٩٨ از نقطه سر به سر عبور کرد

بانک صادرات ایران در سه ماهه اول سال ٩٨ با کسب سود خالص ١٤٢ میلیارد ریالی از نقطه سر به سر عبور کرد که این مطلب نشان از بهبود شرایط فعلی و بازگشت به ریل سودآوری دارد.

 • 10

بانک صادرات بعد از سه سال وارد مرحله سودآوری شد

بانک صادرات در سه ماهه ابتدایی سال ۹۸ با کسب سود خالص ۱۴۲ میلیارد ریالی از نقطه سر به سر عبور کرد که این موضوع ناشی از بهبود شرایط فعلی و بازگشت به ریل سودآوری است.

 • 9

تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی چقدر موفق بود؟

مدیر مرکز تحقیقات و بررسی‌های اقتصادی اتاق ایران با طرح این سوال که چرا تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی موفق عمل نکرده گفت: مشکل و نقد عمده این سیاست این است که به همه اختصاص پیدا کرد، به صورتی که دهک دهم که قشر مرفه جامعه هستند ۴ برابر بیش از دهک اول از این یارانه ارزی نفع بردند.

 • 10

تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی چقدر موفق بود؟

مدیر مرکز تحقیقات و بررسی‌های اقتصادی اتاق ایران با طرح این سوال که چرا تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی موفق عمل نکرده گفت: مشکل و نقد عمده این سیاست این است که به همه اختصاص پیدا کرد، به صورتی که دهک دهم که قشر مرفه جامعه هستند ۴ برابر بیش از دهک اول از این یارانه ارزی نفع بردند.

 • 9

ارزآوری بیش از ۸۷۰ میلیون دلاری صنایع در سمنان

سمنان- میزان واردات کالا در استان سمنان طی این مدت، ۱۲۹ هزار تن به ارزش ۲۸۲ میلیون دلار بوده است.

 • 6

صورت‌های مالی سال ۹۷ بانک صادرات تصویب شد

مجمع عمومی عادی سالانه بانک صادرات ایران برای بررسی دوره مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ برگزار شد و صورت های مالی این بانک به تصویب رسید.

 • 10

‌بانک‌ها می توانند به روند توسعه روستایی شتاب دهند

‌فرماندار شهرستان پیشوا گفت: بانک ها می توانند با به کارگیری بهترین ابزارهای مالی خود به روند توسعه روستایی شتاب دهند.

 • 10

ادامه فعالیت کارت جایگاه‌داران بعد از ۲۰ مرداد

وزیر نفت با اشاره به لزوم استفاده از کارت سوخت از ۲۰ مرداد، گفت: کسانی که موفق به دریافت کارت سوخت نشدند بعد از ۲۰ مرداد نیز می توانند از کارت جایگاهداران برای سوختگیری استفاده کنند.

 • 5

ایجاد تمایز در خدمات بانکی با اجرای بانکداری دیجیتال

معاون فناوری اطلاعات بانک ایران زمین گفت: از سه سال پیش به دنبال ایجاد زیرساخت‌های بانکداری دیجیتال هستیم که امیدوارم در سال ۱۴۰۰ بتوانیم آن را به طور کامل اجرا کنیم.

 • 10

سیزدهمین عرضه نفت خام سبک در بورس انرژی

دو میلیون بشکه نفت خام سبک شرکت ملی نفت ایران، اول مردادماه امسال با قیمت پایه ۶۱ دلار و ۴۲ سنت برای هر بشکه در رینگ بین‌الملل بورس انرژی عرضه می‌شود.

 • 6

مصوبه ۱۲۰ میلیون یورویی طرح تولید داروی ضد سرطان در دست اجرا

رییس شعبه بلوار کشاورز بانک توسعه صادرات ایران اعلام کرد: این بانک از تولید داروی ضد سرطان که یکی از شرکت های دارویی در دست اجرا دارد، به مبلغ ۱۲۰ میلیون یورو حمایت می کند.

 • 6

مصوبه ۱۲۰ میلیون یورویی طرح تولید داروی ضد سرطان در دست اجرا

رییس شعبه بلوار کشاورز بانک توسعه صادرات ایران اعلام کرد: این بانک از تولید داروی ضد سرطان که یکی از شرکت های دارویی در دست اجرا دارد، به مبلغ ۱۲۰ میلیون یورو حمایت می کند.

 • 0