بیمه ایران به دنبال خرید سهام یک بانک

بیمه ایران به دنبال خرید سهام یک بانک

مدیرعامل بیمه ایران ، از برنامه این شرکت دولتی برای خرید سهام یک بانک خبر داد.

دوشنبه 18 بهمن 1395

به گزارش بینا ، محسن پورکیانی در نشستی خبری گفت: این شرکت پیش از انقلاب یک بانک در اختیار داشت که به اشتباه با بانک ملت ادغام شد.  از آنجا که قانون اجازه تاسیس بانک را نمی دهد ، در صدد خرید سهام یک بانک هستیم‌.

از مدیرعامل بیمه ایران درباره سطح پایین توانگری این شرکت سوال شد که وی در پاسخ، بخش قابل توجهی از آن را ناشی از زیان 9 هزار میلیارد ریالی انباشته شده این شرکت عنوان کرد و گفت: بحث کاهش توانگری بیمه ایران به سال 1394 باز می گردد که عوامل مختلفی از جمله میزان خسارت معوق در آن موثر است.


پورکیانی افزود :

بیمه ایران در چند سال اخیر به دنبال شفاف سازی مالی بوده و از این رو اقدام به جای ذخیره گیری سه مرحله ای، به طور یکجا برای خسارات معوق بود. وی این اقدام را تضعیف شرکت ندانست و گفت: در بررسی های اولیه، ارزیابی شرکت بیمه ایران حدود 83 درصد بود که مورد تایید سازمان حسابرسی قرار گرفت اما بیمه مرکزی به دلیل ارزیابی نشدن دارایی های شرکت به قیمت روز و مغایرت آن با بررسی آیین نامه های شورای عالی بیمه آن را به 40 درصد تقلیل داد.


پورکیانی کاهش سطح توانگری بیمه ایران را به معنی ناتوانی در انجام تعهدات شرکت ندانست و تاکید کرد: این شرکت برای افزایش سرمایه خود از 34 هزار میلیارد ریال به 100 هزار میلیارد ریال در تلاش است تا بخشی از آن را به طور نقد و بخشی را از محل فروش شرکت های دولتی و سایر دارایی های دولت انجام دهد.

تسریع در پرداخت خسارات دیدگان پلاسکو 

وی با تشریح اقدام های انجام شده برای پراخت خسارت به بیمه گذاران ساختمان پلاسکو اظهار داشت: در روز نخست برای 125 بیمه گذار پلاسکو تشکیل پرونده شد و در کنار آن 35 بیمه گذار نیز به دلیل آنکه ملک در رهن بانک بود، بیمه نامه خریده بودند. رییس هیات مدیره بیمه ایران مجموع خسارتی را که این شرکت باید در حادثه پلاسکو به بیمه گذاران پرداخت کند 335 میلیارد ریال برآورد کرد و افزود: مجموع حق بیمه دریافتی از واحدهای تجاری این ساختمان 600 میلیون ریال بوده است.

پورکیانی با یادآوری اینکه ساختمان پلاسکو از دو بخش شامل ساختمان 15 طبقه و ساختمان 5 طبقه در بخش شمالی تشکیل می شد، گفت: برای 55 پرونده هنوز خسارتی پرداخت نشده است، زیرا بیمه نامه های آنها به واحدهای حاضر در بخش شمالی باز می گردد که امکان ورود به این بخش برای ارزیابی خسارت وجود ندارد. به محض امکان بازدید و ارزیابی کارشناسان، خسارت های وارده به بیمه گذاران ظرف سه روز پرداخت خواهد شد.

نیازمند فرهنگسازی در حوزه بیمه آتش سوزی هستیم


پورکیانی با تاکید بر اینکه اگر همه واحدهای پلاسکو بیمه داشتند، آتش نشانان کمتری به شهادت می رسیدند، بر لزوم توسعه فرهنگ خرید بیمه نامه حوادث در بین مردم تاکیدکرد. پورکیانی در پاسخ به ایرنا درباره برنامه ریزی برای هدایت مردم به خرید بیمه حوادث و آتش سوزی گفت: بیمه آتش سوزی یک بیمه اختیاری است و نمی شود اجباری کرد؛ می توانیم فرهنگ بیمه را گسترش دهیم و ضرورت های آن را برای مردم تشریح کنیم.

شرکت های بیمه تنها می توانند با هدف ارتقای سطح دانش و آگاهی مردم، بیمه را به سبد هزینه های خانوارها اضافه کنند. پورکیانی با یادآوری اینکه بعد از وقوع چنین حوادثی مردم به طور هیجانی به خرید بیمه نامه های حوادث روی می آورند، گفت: پس از پلاسکو، صدور بیمه نامه های آتش سوزی در بیمه ایران 150 درصد رشد داشت.

وی افزود:

هر حادثه ای که رخ می دهد بلافاصله مردم تازه به فکر خرید بیمه نامه می افتند و بیشتر هیجان حادثه آنها را به این سمت می کشاند و بنابراین صنعت بیمه باید از این فضا نه به برای فروش بیشتر بلکه برای توسعه فرهنگ بیمه استفاده کند.رییس هیات مدیره بیمه ایران با یادآوری طرح این شرکت برای بیمه اصناف گفت: جلساتی با رییس اتاف اصناف برای اجرای بهتر آن برگزار شده است تا واحدهای تجاری بیشتری تحت پوشش قرار گیرند. وی درباره امکان عمدی بودن این حادثه نیز توضیح داد: حتی یک درصد هم احتمال عمدی بودن وجود ندارد و مراجع ذیربط این موضوع را تایید نمی کنند.


ریسک پلاسکو در بیمه نامه ها لحاظ شده است


خبرنگاری از پورکیانی درباره ریسک تحمیل شده به بیمه ایران به دلیل بیمه واحدهای تجاری ناایمن پلاسکو پرسید که وی توضیح داد: این شرکت بعد از وقوع حادثه از ایمن نبودن ساختمان اطلاع یافت. وی در عین حال توضیح داد، نمایندگی های این شرکت از آنجا که ریسک این ساختمان را بالا می دانستند، آن را در نرخ بیمه نامه ها اعمال کرده اند به شکلی که بالاترین نرخ حق بیمه ها در بیمه این واحدها اعمال شده بود.
پورکیانی بالاترین میزان خسارت پرداختی در این حادثه را حدود 35 میلیارد ریال برآورد کرد و گفت، پس از بررسی این رقم در شورای فنی و تصویب هیات مدیره، پرداخت خواهد شد.

بیمه ها باید به چرخه درمان ورود کنند

مدیرعامل بیمه ایران درباره زیان ده بودن بیمه های تکمیلی نیز گفت: 30 درصد پرتفوی بیمه ایران به بیمه های تکمیلی درمان باز می گردد که حدود 60 درصد آن مربوط به بنیاد شهید است. 40 درصد باقیمانده بیمه درمان این شرکت، مربوط به سازمان و نهادهایی است که در کنار سایر بیمه های خریداری شده، بیمه تکمیلی درمان دریافت می کنند.

پورکیانی گفت:

با وجود آنکه بیمه درمان برای شرکت های تجاری زیان به دنبال دارد اما آنها ابزاری برای تنظیم هزینه های درمانی در اختیار هستند و ضروری است آنها با ورود و سرمایه گذاری در این بخش نظیر ایجاد بیمارستان به چرخه درمان وارد شوند.

نرخ شکنی نمی کنیم

مدیرعامل بیمه ایران در پاسخ به سوالی درباره نرخ شکنی برخی شرکت های بیمه بویژه در رشته های زیاندهی چون بیمه شخص ثالث گفت: این شرکت به ندرت نرخ شکنی داشته است و حتی رشته بیمه شخص ثالث که برخی شرکت ها تا 40 درصد تخفیف می دادند، بیمه ایران به مشتریان خود تخفیف نمی داد.
پورکیانی افزود: البته در قانون جدید بیمه شخص ثالث جلوی این تخفیفات گرفته شده است.
وی درپاسخ به سوالی درباره همکاری خودروسازان با برخی شرکت های بیمه برای بیمه خودروهای صفر گفت: این مساله یکی از موضوعاتی است که قرار است در سندیکای بیمه گران مورد بررسی قرار گیرد و تصمیم واحدی در برابر خودروسازان اتخاذ شود، زیرا به نظر می رسد سود اصلی در این بخش نصیب خودروسازان می شود.

 ضریب نفوذ 7 درصدی در برنامه ششم دست نیافتنی است


مدیرعامل بیمه ایران درباره هدف گذاری ضریب نفوذ بیمه 7 درصدی در برنامه ششم توسعه نیز گفت: با توجه به هدف گذاری نرخ رشد هشت درصدی و تورم 9 درصدی، این میزان نفوذ بیمه در برنامه ششم دست یافتنی نیست. در برنامه پنجم توسعه میانگین رشد صنعت بیمه 21 درصد بود در حالی که برای رسیدن به رقم پیش بینی شده در برنامه ششم سالانه باید صنعت بیمه 50درصد رشد داشته باشد و از این رو رسیدن به ضریب نفوذ 3 تا 3.5 درصدی محتمل تر است.


ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

دادگاه عالی آلمان بخشی از برنامه بانک مرکزی اروپا را غیرقانونی اعلام کرد

دادگاه قانون اساسی آلمان با صدور حکمی بخش‌هایی از سیاست محرک پولی بانک مرکزی اروپا را مغایر با قوانین این کشور اعلام کرد.

 • 303

سقوط ۳۵ درصدی سود خالص توتال در سه ماهه اول ۲۰۲۰

به دنبال کاهش تقاضای نفت خام با شیوع ویروس کرونا و سقوط قیمت‌های نفت، سود خالص شرکت توتال در سه ماهه اول با سقوط سنگینی روبرو شد.

 • 104

خزانه‌داری آمریکا ۳ تریلیون دلار قرض می‌گیرد/ثبت یک رکورد جدید

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد در نظر در ۳ ماهه دوم امسال ۳ تریلیون دلار قرض کند. این بیشترین میزان در تاریخ آمریکا و بیش از ۵ برابر رکورد قبلی است.

 • 108

تجهیزات آزمایشگاهی ساخت ایران‌ در مسیر صادرات

یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان با طراحی و ساخت تجهیزات آزمایشگاهی علاوه بر این که از خروج ارز از کشور جلوگیری کرده، با وارد شدن به کریدور صادرات به دنبال کسب بازارهای جهانی است.

 • 97

بورس و هراس از میلیونی شدن/ شستا به داد شاخص سهام رسید

شاخص کل بورس تهران امروز نتوانست از سد یک میلیون واحد عبور کند و به لطف معاملات نماد تازه‌وارد خود تنها ۱۴۶۶ واحد رشد کرد.

 • 131

مراحل ثبت نام پوشش اجباری بیمه سلامت همگانی

مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بیمه سلامت ایران مراحل ثبت نام پوشش اجباری بیمه سلامت همگانی برای ساکنین شهرهای بالای ٢٠ هزار نفر جمعیت را توضیح داد.

 • 127

قیمت سکه طرح جدید ۱۶ اردیبهشت ۹۹ به ۶ میلیون و۵۱۵ هزار تومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ در معاملات بازار آزاد تهران به ۶ میلیون و ۵۱۵ هزار تومان رسید.

 • 126

افزایش شدید حجم نقدینگی بورس/دولت نظارت کند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از رئیس جمهور  و وزیر اقتصاد درخواست کرد مدیریت صحیحی بر بازار بورس صورت گیرد.

 • 105

جزییات قیمت رسمی انواع ارز/ نرخ یورو کاهش یافت

بانک مرکزی نرخ رسمی ۴۷ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۱۳ ارز از جمله یورو کاهش، نرخ ۲۷ واحد پولی همانند پوند افزایش و نرخ دلار و ۶ ارز دیگر نیز ثابت ماند.

 • 108

آغاز پذیره‌نویسی سهام دولت از طریق بانک پاسارگاد

پذیره‌نویسی «واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس (ETF) واسطه گری مالی یکم» در بانک ‌پاسارگاد آغاز شد.

 • 118

بانک مرکزی گزارش داده است؛ ۱.۶ میلیارد دلار همچنان بلاتکلیف

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از ارائه گزارش بانک مرکزی درباره وضعیت ارز دولتی سال ۹۷ به مجلس و دیوان محاسبات خبر داد.

 • 114

جزییات دو مصوبه مهم شورای عالی بورس

وزیر اقتصاد از ممنوعیت صدور وکالت نامه برای مدیریت سهام عدالت و همچنین آماده سازی زیرساخت احراز هویت غیرحضوری خبر داد.

 • 99

حمایت بانک شهر از تولیدکنندگان داخلی با هدف تحقق عملی "جهش تولید

معاون اعتبارات بانک شهر از حمایت بانک شهر از تولیدکنندگان داخلی با هدف تحقق عملی "جهش تولید خبر داد.

 • 127

بودجه کرونایی صندوق بیمه بیکاری پرداخت نشد/ دو ماه و نیم گذشت

اگرچه سامانه بیمه بیکاری دوران کرونا از اسفند ماه فعال شده و طبق آخرین آمار حدود ۶۷۰ هزار نفر مشمول شده اند، اما از تخصیص ۵ هزار میلیارد تومان کمک دولت به صندوق بیمه بیکاری هنوز خبری نیست.

 • 144

شطرنج تاریخی در بورس تهران

دنیای‌اقتصاد-فاطمه اسماعیلی : ...

 • 105

تمام احراز هویت‌های دریافت کدبورسی از فردا غیرحضوری انجام می‌شود

وزیر اقتصاد گفت: طبق مصوبه شورایعالی بورس به دلیل ازدحام در دفاتر پیشخوان دولت، احراز هویت تمامی افرادی که می خواهند کد بورسی دریافت کنند، به صورت غیر حضوری و الکترونیکی انجام می‌شود.

 • 135

نصرالله: اقدام آلمان علیه حزب‌الله تحت فشار آمریکا و اسرائیل انجام شد

دبیرکل حزب‌الله سخنرانی امروز خود را با واکنش به تصمیم آلمان در تروریستی خواندن این جنبش آغاز کرد و گفت، این اقدام با فشارهای آمریکا و برای راضی کردن رژیم صهیونیستی انجام شد.

 • 121

پرداخت بیش از ۳۵هزار فقره وام کرونایی به خانوارهای در صف

مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی از پرداخت بیش از ۳۵هزار فقره تسهیلات یک میلیون تومانی کرونا به یارانه بگیران در صف دریافت خبر داد.

 • 128

برنامه آموزشی بازرسان به شیوه آنلاین برگزار شد

برنامه آموزشی بازرسان به شیوه آنلاین در بانک توسعه تعاون برگزار شد.

 • 96

تسهیلات کمک معیشتی به آسیب دیدگان کرونا پرداخت می شود

تسهیلات کمک معیشتی با همکاری بانک قرض الحسنه رسالت و بنیاد مستضعفان به آسیب دیدگان کرونا پرداخت می شود.

 • 126