بیمه، عامل جهش صادرات نفت خام ایران

بیمه، عامل جهش صادرات نفت خام ایران

کارشناسان بازارهای نفتی معتقدند که ارایه پوشش بیمه عامل اصلی بازگشت سریع ایران به بازارهای نفتی جهان و افزایش صادرات آن به سطح قبل از تحریمها بوده است.

دوشنبه 17 خرداد 1395 ساعت 17:30

به گزارش شبکه اطلاع رسانی بانک و بیمه ( بینا )،به نقل از رویترز  ,

بر اساس اطلاعات بدست آمده از منابع مختلف ،طی دو هفته گذشته ۲۶  سوپر نفتکش  خارجی (غیر ایرانی) به ظرفیت ۲۵ میلیون بشکه نفت خام سبک و سنگین اقدام به بارگیری نفت خام و مازوت  از پایانه‌های نفتی خارک و بندر ماهشهر نموده و یا در حال بارگیری محموله‌های خود هستند.

امکان از سر گیری مجدد محموله‌های نفتی ایران توسط شرکتهای کشتیرانی خارجی پس از آن فراهم شد که اتحادیه بیمه «P&I Clubs » پوشش بیمه محموله‌های صادراتی نفت ایران را به صورت محدود آغاز نمود. این اتحادیه، که نمایندگی سیزده شرکت بیمه گذار در سطح جهان  را داراست، در ماه آوریل  میزان پوشش موقت بیمه  برای نفتکش‌ها که از مبدأ ایران بارگیری می‌کنند را از ۷۰ میلیون به ۱۰۰ میلیون یورو افزایش داد.

به گفته یکی از کارشناسان صنعت بیمه دریایی، در اولین روزهای پس از رفع تحریمهای ایران، به دلیل مشکل در زمینه یافتن شرکتهای بیمه بین‌المللی،  صرفاً نفتکشهای ایرانی اقدام به بارگیری محموله‌های صادراتی این کشور می‌نمودند. اما جذابیت بسیار زیاد منافع موجود در چنین بازاری کلیه صاحبان سهام در بازار بیمه را واداشت تا در جستجوی راه حلی برآمده و تقریباً تمامی آنها تضمین‌های لازم را برای شرکت P&I Club فراهم ساختند. این روند موجب گردید تا سطح صادرات نفت خام ایران با سرعتی بیش از آنچه که انتظار می‌رفت به سطح قبل از تحریم‌ها باز گردد.

پوشش بیمه‌ای برگشت‌پذیر یا «Fall Back» طوری تنظیم گردیده که در صورت عدم پرداخت خسارات بیمه از سوی شرکتهای بیمه آمریکایی که هنوز مجاز به فعالیت با ایران نیستند، مبالغ مربوطه را جبران نموده و پوشش دهد.

به اظهار آقای « برایان گالاکر» رئیس بخش روابط سرمایه‌گذاران در شرکت نفتکش بلژیکی Euronav که هنوز فعالیت مستقیم خود با ایران را از سر نگرفته است: «با توجه به پیشرفت اقدامات انجام شده از سوی P&I Club، افزایش صادرات نفت ایران چندان ما را شگفت زده نکرده است. ما به این بازار بسیار علاقه‌مند هستیم و  البته  با توجه به محدودیت‌های فعلی در خصوص معاملات دلاری، مدتی زمان خواهد برد تا ایران بطور کامل به بازار جهانی باز گردد.»

وی همچنین افزود: «در حقیقت لغو تحریمها بدان معنی است که نفتکش‌های خارجی می‌توانند محموله‌های ایران را حمل نمایند اما هنوز خطرات عدم پوشش خسارات ناشی از سوانح بزرگ همچنان وجود دارد.» در نتیحه هنوز برخی شرکتهای نفتکش طراز اول جهان نظیر Euronav، Teeky Group و  Frontline از حمل محموله‌های نفتی ایران اجتناب می‌کنند.

به گفته آقای «اندرو باردوت»  مدیر اجرایی ارشد گروه بین‌المللی P&I Club، در صورت  افزایش میزان خسارات ناشی از بروز سوانح عمده، نظیر تصادم نفتکش‌ها و یا از بین رفتن کل محموله، نسبت به سطح پوشش  ارایه شده تحت بیمه Fall Back  ، مسئولیت پوشش هزینه‌ها برعهده شرکت نفتکش مربوطه خواهد بود.

بطور مثال ارزش یک سوپر نفتکش بسیار بزرگ کلاس VLCC حدود ۹۰ میلیون دلار بوده و هزینه پاکسازی لکه‌های بزرگ نفتی در دریا نیز می‌تواند به میلیارد‌ها دلار بالغ گردد.

تجار در بازارهای نفتی اذعان می‌دارند که با پشتیبانی شرکتهای نفتکش بین‌المللی  از ناوگان نفتکشهای ایرانی، این کشور توانسته تا میزان صادرات نفت خود را به سطح قبل از تحریمها، یعنی حدود ۲.۵ میلیون بشکه در روز، افزایش دهد. به عقیده تجار بازار، چنانچه ایران میزان تولید  نفت خام را به سطح ظرفیت موجود خود  افزایش دهد، آنگاه در صورت بروز وقفه در سایر مناطق جهان مانند نیجریه یا لیبی، قادر به  تأمین کسری بازار نخواهد بود.

در حال حاضر آسیا به عمده‌ترین مقصد نفتکشهای خارجی حامل نفت خام صادراتی ایران  تبدیل شده و در این بین کشورهای هند، چین و ژاپن خریداران اصلی بشمار می‌آیند. چهار شرکت نفتکش بین‌المللی نیز به حمل محموله‌های صادراتی به مقاصد اروپایی مشغول هستند.

در این میان هند، با توجه به نیاز روزافزون خود، نقش عمده‌ای ایفا کرده و شرکتهایی نظیر Essar Oil، Reliance Energy و Hindustan Petroleum Corp از روابط خوبی با ایران بهره می‌برند.

شرکتهای نفتکش غیر ایرانی که اکنون به حمل محموله‌های صادراتی نفت خام این کشور مبادرت نموده‌اند نیز شامل شرکت دولتی China Shipping Development، PetroViietnam و شرکت ژاپنی Idemitsu Kosan  می گردد. همچنین شرکتهای نفتکشی از کشورهای یونان، ترکیه و سییشل نیز در انتقال نفت خام ایران فعالیت می‌نمایند.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

کلینیک سینا مهر تحت پوشش بیمه آتش سوزی بیمه آسیا قرار دارد

بیمه آسیا خسارت آتش سوزی ساختمان، تاسیسات و تجهیزات اداری و پزشکی کلینیک سینا مهر را تا سقف تعهدات بیمه نامه پرداخت می‌کند.

 • 19

دسترسی مجدد به مرکز ارتباط با مشتریان بانک رفاه کارگران برقرار شد

دسترسی مجدد مشتریان به مرکز ارتباط با مشتریان این بانک فراهم شده و مشتریان می توانند خدمات خود را دریافت کنند.

 • 20

سامانه کارت پرداخت بانک رفاه کارگران در روز جمعه ارتقا می یابد

روابط عمومی بانک رفاه کارگران از ارتقای سامانه کارت پرداخت به منظور افزایش ظرفیت سامانه در روز جمعه خبر داد.

 • 22

تجارت خارجی ایران با اوراسیا به بیش از ۲.۴ میلیارد دلار رسید

میزان تجارت خارجی ایران با اتحادیه اوراسیا با اجرای موافقت نامه تجارت ترجیحی تا پایان خرداد از حیث ارزش به دو میلیارد و۴۱۷ میلیون و۸۳۰ هزارو ۳۲ دلار و از لحاظ وزنی به۶میلیون و ۸۷۳ هزار و ۵۹۲ تن رسید.

 • 24

جزییات پیاده‌سازی گمرک هوشمند

رییس کل گمرک ایران جزییاتی از برنامه گمرک الکترونیک و پیاده سازی گمرک هوشمند را تشریح کرد.

 • 4

اطلاعیه مهم درباره تغییر دامنه نوسان صندوق ETF‌ها

دامنه نوسان روزانه صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله سهامی و مختلط در بورس تهران از روز دوشنبه ۱۳۹۹/۰۴/۱۶ به ۱۰ درصد کاهش می‌یابد.

 • 24

افتتاح و بهره برداری از ساختمان جدید شعبه بانک صنعت و معدن سبزوار

ساختمان جدید شعبه بانک صنعت و معدن سبزوار با حضور مسؤلان استانی و شهرستانی و به صورت ارتباط برخط با مدیرعامل این بانک به افتتاح و بهره برداری رسید.

 • 21

تقدیر وزیر اقتصاد از تلاش های بانک ملی ایران در پذیره نویسی ETF

وزیر اقتصاد از تلاش های بی وقفه بانک ملی ایران در پذیره نویسی ETF و خدمات رسانی به مردم و مشتریان تقدیر کرد.

 • 23

بزرگ‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه و خصوصی تاسیس می‌شود

معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار ‌از اخذ موافقت با تاسیس بزرگ‌ترین صندوق‌های ‌سرمایه‌گذاری جسورانه و خصوصی در بازار سرمایه خبر داد.

 • 18

انتشار ۱۰ هزار میلیارد ریالی اوراق سلف «فولاد»

عرضه اولیه یک هزار میلیارد تومان اوراق سلف موازی استاندارد ورق گرم نوردیده فولاد مبارکه با هدف تأمین سرمایه در گردش شرکت با مشارکت تامین سرمایه بانک ملت روز شنبه ۱۴تیرماه در بورس کالا انجام می شود.

 • 18

ادامه سقف شکنی بورس

شاخص بورس در پایان داد و ستدهای روز جاری با رشد بیش از ۶۶۰۰۰ واحدی علاوه بر سقف شکنی مجدد در آخرین روز معاملاتی هفته جاری به یک میلیون و ۶۱۲ هزار و ۸۸۲ واحد رسید.

 • 20

گمرک مرزبان اقتصادی است اما ابزار اجرای آن را ندارد

رئیس کل گمرک ایران از ایجاد شبکه‌ای از فعالان اقتصادی شناسنامه‌دار برای حمایت از تولید و تسهیل تجارت خبر داد.

 • 3

پتروشیمی بندر امام در راه بازار سهام

سهام شرکت پتروشیمی بندر امام امسال به بازار سرمایه عرضه می‌شود.

 • 15

آغاز دوره معاملاتی قرارداد اختیار معامله سهام بانک پارسیان

بورس تهران با صدور اطلاعیه از آغاز دوره معاملاتی قرارداد های اختیار معامله خرید و فروش سهام بانک‌پارسیان‌ (وپارس) برای سررسید مهرماه ۱۳۹۹ در بازار مشتقه بورس اوراق بهادار تهران خبر داد.

 • 22

درج نماد «آبادا» در بورس

بورس اوراق بهادار تهران با صدور اطلاعیه از درج نماد «آبادا» در تالار شیشه ای خبر داد.

 • 18

جایگاه مطلوب «ابزارهای پذیرش» بانک ملی ایران در گزارش شاپرک

شرکت شبکه الکترونیکی پرداخت کارت (شاپرک) در گزارش اردیبهشت ماه خود اعلام کرده است که بانک ملی ایران در بررسی عملکرد عمده ابزارهای پذیرش جایگاه های مطلوبی در اختیار دارد.

 • 18

۷۰ درصد از تسهیلات اگزیم بانک در اختیار بخش صنعت و معدن

معاون اداره صادرات کالای اگزیم بانک کشور اعلام کرد: بالغ بر ۷۰ درصد تسهیلات اعطایی طی سال ۹۸ به بخش صنعت و معدن اختصاص یافته که این رقم نسبت به سال گذشته از رشد مثبت برخوردار بوده است.

 • 17

بازار سرمایه جایگزینی مناسب برای جذب نقدینگی

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: به دلیل تورم بالا در سایر بازارها و نقدشوندگی پایین آنها، بازار سرمایه می‌تواند جایگزین مناسبی برای سرمایه و نقدینگی افسارگسیخته جامعه باشد.

 • 5

معامله آپارتمان در بورس املاک و مستغلات

مدیرعامل بورس تهران گفت: یکی از اهداف بورس جدید، سرمایه‌گذاری و پس انداز سالانه در بخش مسکن به صورت متری خواهد بود.

 • 17

ورود به درگاه‌های اینترنتی پست بانک دو عامله شد

رییس اداره‌کل بانکداری الکترونیک پست‌بانک‌ایران اعلام کرد: در راستای افزایش ضریب امنیتی درگاه‌های اینترنتی، ورود به سامانه اینترنت این بانک دو عامله شد.

 • 30